مشاهده اخبار داغ روز

به گزارش پارس نیوز،  روزگاری لوئیس وبر، کارگردان زن امریکایی موفق‌ترین فیلم‌ساز استودیویی در هالیوود بود. او که صعودی خارق‌العاده و فرودی تراژیک داشت در تاریخ سینما جایگاهی اسطوره‌ای دارد، و امروزه دوباره در کانون توجهات قرار گرفته است.
برهنگی، سقط جنین، پیشگیری از بارداری، روسپی‌گری؛ لوئیس وبر با نمایش و به کارگیری چنین مضامینی در دوره سینمای صامت و در زمان خود به طرزی شگفت‌آور هم بسیار پیشرو بود و هم بسیار پرطرفدار.

او می‌نوشت، کارگردانی‌ و تهیه‌کنندگی می‌کرد، و گاهی نیز در فیلم‌هایش در نقش هنرپیشه ظاهر می‌شد. وبر در سال ۱۹۱۶ بیش‌ترین دستمزد را در میان کارگردانان مرد و زن استودیویی در آمریکا می‌گرفت. او پیشگام استفاده از تکنیک‌هایی سینمایی از جمله تقسیم‌کردن تصویر و یا برهم انداختن دو تصویر بر یکدیگر بود و حتی تا مدتی استودیویی از آن خود داشت.


لوئیس وبر در کنار آلیس گی-بلاش یکی از دو زنی است که در دوران آغازین پس از شکل‌گیری صنعت سینما سهمی بزرگ و موثر در آن داشتند. با این همه وبر در تنهایی در سال ۱۹۳۹ از دنیا رفت در حالی که ورشکسته شده بود و در هنگام مرگش تقریبا از یادها رفته بود. چه روی داد که بر او چنین رفت؟
پاسخ پرسش بالا، امروز هم آشنا به نظر می‌رسد. گرچه بری لارسون، هنرپیشه و کارگردان زن آمریکایی، حرف‌هایی از این دست که فیلمی که قهرمان زن دارد نمی‌تواند در گیشه موفق باشد را به هیچ می‌گیرد و می‌گوید: "از دوران سینمای صامت تا اکنون فیلم‌ها همواره با تصویر زنان شروع شده و جذابیت یافته است."( و البته فیلم کاپیتان مارول با بازی او قطعا این گونه بود و بسیار پرفروش شد.) لارسون ادامه می‌دهد: "هنگامی که جریانی قدرت می‌گیرد و غالب می‌شود دیگران ما زنان را کنار می‌زنند و به گونه‌ای رفتار می‌کنند که انگار ما از اول حضور نداشته‌ایم." این اظهارنظر قاطعانه، گرچه از نظر تاریخی چندان دقیق نیست، درباره صعود و سقوط لوئیس وبر صدق می‌کند. او که زمانی نیرویی بسیار تعیین‌کننده و موثر در صنعت سینما بود، همچون بسیاری از زنان دیگر هنگامی که مردان هالیوود را به دست گرفتند به حاشیه رانده شد.
وبر در مرور حرفه و کارنامه‌اش در سینما گفته بود: "من در صنعتی رشد می‌کردم که همه آن چنان مشغول آموختن مهارت‌های حوزه خود در این رسانه نوپا بودند که هیچ کس وقت نداشت به این موضوع توجه کند که ‌آیا زنان هم دارند در این عرصه جایی پیدا می‌کنند یا نه.

او هنگامی که زنی جوان بود، در پنسیلوانیا در تبلیغ آموزه‌های مسیحیت به کلیسا خدمت می‌کرد و آوازهای مذهبی می‌خواند. کمی بعدتر او سینما را ابزاری مناسب برای تبلیغ پیام‌های مفید و مطلوب اجتماعی تشخیص داد. با این همه همیشه روحیه‌ای سرکش داشت. زمانی که بازیگری حرفه‌ای چندان آبرومند قلمداد نمی‌شد، در نمایش‌ها بازی می‌کرد. هنگامی که با فیلیپس اسمالی بازیگر ازدواج کرد، تئاتر را رها کرد. آن‌ها خیلی زود شروع به ساخت فیلم کردند، اما به سرعت مشخص شد که نیروی خلاقه از آن لوئیس است.
یکی از نخستین فیلم‌های وبر تعلیق(۱۹۱۳) شاهکاری کوتاه است که حتی امروزه هم بسیار برجسته به نظر می‌رسد. تعلیق در زمان کوتاه ۱۱ دقیقه‌ای این فیلم با بهترین فیلم‌های هیچکاک برابری می‌کند. در تعلیق وبر نقش زنی را بازی می‌کند که با کودکش در جایی دورافتاده زندگی می‌کند و مردی ولگرد می‌خواهد به زور وارد خانه‌ او شود. در حالی که این مرد شیاد پشت در ایستاده، زن به شوهرش در محل کارش تلفن می‌زند. وبر در این صحنه تصویر را به سه مثلث تقسیم می‌کند تا مخاطب بتواند هر سه شخصیت را هم‌زمان ببیند.
بعد نمای نزدیک بسیار دلهره‌آوری از مرد می‌بینیم که دارد از سوراخ کلید درون خانه را دید می‌زند. وبر در فیلمش از روش‌هایی استفاده می‌کند که امروزه برای ما بسیار پیش‌پاافتاده به نظر می‌رسند.
مثلا نمایی از سیم تلفن در حالی که دستی چاقو در دست آن را قطع می‌کند. گرچه این صحنه‌ها در آن زمان نوآورانه بود، هیچ کدام از این تکنیک‌ها اهمیت چندانی نمی‌داشتند اگر فیلم تعلیق از چنین تدوین خلاقانه‌ و فوق‌العاده‌ای در خلق تنش برخوردار نمی‌بود. حتی اگر فیلم تعلیق تنها فیلم وبر بود، همچنان او فیلم‌سازی بس مهم در تاریخ سینما تلقی می‌شد.
مبارزه با سانسور

تجربه تماشای همه آثار لوئیس البته خیلی هم شاد و سرگرم‌کننده نیست. مثلا او در فیلم ریاکاران(۱۹۱۵) با استفاده از تمثیل‌های بی‌رحمانه ریاکاری اجتماعی را برملا می‌کند. در حالی که مخاطبان کشیشی را سرگرم موعظه برای جمعی می‌بینند، فیلم به زمان گذشته بازمی‌گردد به هنگامی که مرد خواب می‌بیند که راهبی قرون وسطایی است و دارد مجسمه حقیقت بی‌شائبه را می‌تراشد که در واقع زنی برهنه است.
بازیگری که نقش راهب را بازی می‌کند بازی و آرایشی اغراق‌آمیز دارد و خط چشمش مانند خیلی از بازیگران آن زمان بسیار پررنگ‌تر از هر زن دیگری در فیلم است. اما فیلم ریاکاران به سبب صحنه‌ای در خاطره ها می‌ماند که در آن مجسمه جان می‌گیرد و زنی برهنه- که با استفاده از تکنیک برهم‌اندازی دو تصویر جسمش شفاف جلوه می‌کند- شادمان و سرخوش در قاب می‌چرخد و می‌رقصد.
تاریخ‌نگاران هنوز در این که آیا در صحنه فوق هنرپیشه زن یکسر برهنه است یا پوششی چسبان و بدن‌نما- که همچون پوست به نظر می‌رسد- به تن کرده، اختلاف نظر دارند. اما عریانی صحنه مذکور آن قدر متقاعد‌کننده بود که چندین مامور سانسور را در ایالت‌های مختلف امریکا برآشفته کرد. وبر این اتهام را نپذیرفت که برهنگی در فیلم ریاکاران تمهیدی برای جذب تماشاگران بوده است و در مقابل به ظرافت این صحنه اشاره کرد: "من امیدوارم که این فیلم همچون نیرویی اخلاقی عمل کند." برای مثال در صحنه‌ای که بسیار امروزی به نظر می‌رسد زنی عریان در راه‌پیمایی سیاسی آینه‌ای دستی به دست گرفته و بر برگه میان نوشته فیلم‌های صامت نیز نوشته شده: "حقیقت همچون آینه‌ای در برابر سیاست است". وبر با هوشمندی هم مخاطبانش را موعظه می‌کند و هم آن‌ها را به هیجان می‌آورد.
در سال ۱۹۱۶ وبر در اوج شهرتش بود و سه اثر از مهم‌ترین فیلم‌هایش را به پایان برد. کفش‌ها محصول ۱۹۱۶ از مهم‌ترین ساخته‌های او به شمار می‌آید و به‌احتمال فیلمی است که بیش‌ترین جذابیت را برای مخاطب امروزی دارد. در این اثر از اجراهای تصنعی متداول در دوره سینمای صامت خبری نیست. فیلم داستان دختر فروشنده‌ای به نام ایوا را بازمی‌گوید که برای تامین معاش پدر و مادر و خواهران تهیدستش در فروشگاهی کار می‌کند.
کفش‌های دختر سوراخ‌سوراخ شده‌اند، اما با دستمزد اندکش نمی‌تواند کفشی نو بخرد. اوضاع آن‌قدر خراب می‌شود که ایوا تصمیم می‌گیرد با آوازخوانی هوسران که در کلوپی شبانه می‌خواند، همبستر شود. نقش دختر کارگر مغازه را مرن مک‌لارن بازی می‌کند که اجرایش بسیار تاثیرگذار است؛ مثلا در صحنه‌ای که دارد لباسی برای قرار با خواننده انتخاب می‌کند و در آینه‌ای ترک‌خورده با اندوه به خود می‌نگرد.
فیلم پس از این‌که ایوا به دیدار مرد در کلوپ شبانه می‌رود به تصویری سیاه کات می‌خورد، اما روز بعد دختر کفش‌هایی تازه‌ به پا اهمیت فیلم کفش‌ها از این جهت است که از قضاوت درباره ایوا خودداری می‌کند. در پوستر تبلیغاتی فیلم در آن زمان آمده است:" سه هفته پرماجرا از زندگی دختر کارگری که تقریبا به اسارت گرفته شده و به گناه کشانده می‌شود، ولی تقصیر از او نیست." وبر با این فیلم به بی‌عدالتی‌های اجتماعی و باورهای منسوخ حمله می‌کند، نه به آدمیانی که خود قربانیان این ساز و کار و عقاید به شمار می‌آیند.


حقیقت همچون آینه‌ای در برابر سیاست

بچه‌های من کجا هستند؟ فیلم جنجالی‌تر لوئیس وبر در آن سال بود که با مضامین پیشگیری از بارداری و سقط جنین سروکار داشت؛ در حالی که در آن زمان این هر دو غیرقانونی قلمداد می‌شدند. داستان با جلسه دادگاهی آغاز می‌شود که در آن مردی از سوی قاضی متهم می‌شود که با پخش جزوه‌هایی درباره پیشگیری از بارداری متون منافی عفت عمومی را ترویج کرده است.
بر یکی از میان‌نویس‌های آغازین فیلم آمده است: "همه عقلا می‌دانند که پیشگیری از بارداری یکی از موضوع‌های جدی در تامین منافع عمومی است." البته در واقع همه نمی‌دانستند. در ایالت پنسیلوانیا که وبر در آن‌جا ساکن بود، به بهانه این که " تماشای این فیلم برای افراد نجیب مناسب نیست" نمایشش را ممنوع کردند. برخورد ایالت‌های دیگر ملایم‌تر بود و بچه‌های من کجا هستند؟ موفق ترین فیلم سال یونیورسال پیکچرز شد.
به رغم اندیشه‌های پیشرو وبر برخی از موارد در فیلم بچه‌های من کجا هستند؟ امروزه بسیار ناملموس و قدیمی به نظر می‌رسد. طرح داستان بر همسر یک قاضی متمرکز است که دوستان خوش‌گذرانش را نزد دکتری که سقط جنین انجام می‌دهد می‌برد و خودش نیز دست به سقط جنین می‌زند. میان‌نوشته‌ اخلاقی فیلم در نکوهش خودخواهی زن در پرهیز از داشتن فرزند است، که در آن زمان یکی از وظایف زنی از طبقه متوسط محسوب می‌شد( تنها فرزند وبر و اسمالی پنج سال پیش درگذشته بود). شخصیت‌های فیلم اعتقاد دارند که نوزادان بیمار و ناقص نتیجه جرم و جنایت‌اند، و گویی وبر نیز این عقیده را تایید می‌کند. با این حال طرح موضوع جنجالی پیشگیری از بارداری و نیز سقط جنین و آوردن آن از حاشیه به متن جامعه بسیار پیشگامانه و غافلگیرکننده بود.
افزون بر‌این‌ها به احتمال می‌توانیم ویر را نخستین زنی به شمار آوریم که یک صحنه‌ بزرگ اکشن را در یکی از فیلم‌هایش، دختری لال از پوتیچی(۱۹۱۶)، کارگردانی کرد. رقصنده باله مشهور روس آنا پاولوا، ستاره این اثر بلندپروازانه بود. داستان در ایتالیای قرن ۱۷ می‌گذرد، زمانی که نایب‌السلطنه اسپانیایی حکومت می‌کند. پاولوا نقش زن ماهی‌گیر لالی را بازی می‌کند که به دست اشراف‌زاده‌ای اغوا می‌شود. جالب است که او در این فیلم بسیار کم می‌رقصد، گرچه به جای راه‌رفتن بیش‌تر می‌جهد.
این فیلم که یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های آن روزگار بود، شامل صحنه‌هایی از جمعیت خروشان در کل اثر است که همه افراد در آن به خوبی رهبری شده‌اند: دسته سربازان سوار بر اسب‌های‌شان که از مرکز شهر می‌گذرند؛ اعتراض و تظاهراتی عمومی که در بیرون کاخ نایب‌السلطنه رخ می‌دهد؛ آشوبی که پس از این‌که سربازان به کشاورزان یورش می‌برند برپا می‌شود.
در آن زمان از لوئیس وبر معمولا در کنار گریفیث نام برده می‌شد و آن دو را مهم‌ترین کارگردانان می‌دانستند. دختر لال با آن صحنه‌های پرجزییات و وسیع و جنبه‌های تاریخی‌اش بیش‌ترین شباهت را در میان کارهای وبر به آثار گریفیث دارد، و کم‌ترین شباهت را به دیگر کارهای خود او. با این همه این اثر نیز از جنبه‌ای خاص فیلمی پیشگام بود. زنانی که این روزها فیلم اکشن کارگردانی می‌کنند و می‌کوشند جای پایی در صنعت سینما بیابند، احتمالا نمی‌دانند که لوئیس وبر نخستین زنی بود که فیلم اکشن کارگردانی کرد.
صنعتی پولساز برای مردان

در دهه ۱۹۲۰ جهان پیرامون وبر دستخوش دگرگونی شد. مخاطبان دیگر چندان علاقه‌ای به فیلم‌های اجتماعی آگاهی‌بخش نشان نمی‌دادند. صدا به عرصه سینما پا نهاد و سینمای ناطق متولد شد. بسیاری از تاریخ‌نگاران سینما از جمله کری بیشامب به طرزی معنادار اشاره می‌کنند که با ورود صدا ناگهان مردان متوجه شدند که این پدیده عجیب و غریب تازه که سیما نامیده می‌شود واقعا می‌تواند پول‌ساز باشد. کری بیشامب می‌گوید: "پس از این که سینما به کسب و کاری بزرگ بدل شد، آقایان این صنعت پول‌ساز جدید را برای خودشان خواستند و قبضه‌اش کردند."
البته وبر همچنان به فیلم‌سازی ادامه داد، از جمله در سال ۱۹۳۴ یک فیلم ناطق ساخت که آخرین اثر او به شمار می‌آید. او از اسمایلی جدا شد. مردی که بعد با او ازدواج کرد، سرمایه لوئیس را بر باد داد و او را ترک گفت.
لوئیس وبر به تازگی کشف و بازشناسی شده است. فیلم‌هایش باز در جشنواره‌ها و نمایش‌هایی ویژه در سراسر جهان به نمایش درمی‌آیند. آثارش در قالب دی‌وی‌دی و برای تماشای آنلاین روی اینترنت عرضه می‌شوند. بسیاری از فیلم‌های او در مجموعه دی‌وی‌دی‌های پیشگامان: نخستین فیلم‌سازان زن(که موسسه کینو در امریکا منتشر کرده) در دسترس قرار دارد. شبکه نت‌فلیکس گزیده‌ای از این مجموعه از جمله فیلم تعلیق وبر را برای تماشای آنلاین ارائه کرده است.
موسسه مایل‌استون فیلمز دی وی دی فیلم‌های بازسازی شده وبر- از جمله دختر لال و کفش‌ها- را در آمریکا و انگلستان روانه بازار کرده است. مجموعه مصاحبه‌های وبر و نیز مقالاتی درباره او در کتابی با عنوان لوئیس وبر: گفت‌وگوها منتشر شده است.
بسیار تلخ است که یک قرن به درازا انجامید تا باز وبر در کانون توجهات جای گیرد و از نقش موثر او سخن رود. اما شاید خود او چندان از آن‌چه در پیش بود شگفت‌زده نبود. در سال ۱۹۲۸ با مشاهده تغییرات در هالیوود مقاله‌ای در روزنامه‌ای منتشر کرد تا افکار عمومی را به موضوع ایجاد فرصت‌های شغلی برای زنان در عرصه فیلم‌سازی جلب کند. او نوشت: "راه ورود زنان به این حیطه بسیار سخت شده است" و همچنین با صدایی پیشروتر از زمان خود اعلام کرد که: "مردان در شروع کار خود با چنین دشواری‌های مواجه نخواهند بود."

 

منبع: پارس نیوز

مطهری لیست اموال خود را اعلام کرد/ یک خانه ۵۷۶ متری؛ یک پژو پارس و...

عکس| اعتراض مردمی در فرانسه، اغتشاش و آشوب در ایران!

وزیر کشور: افزایش قیمت کالاها بخاطر بنزین طبیعی است!+فیلم

عکس| مهناز افشار با تیپ متفاوت در کنار ابی و آرش

منبع این خبر، وبسایت www.parsnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۳۱۸۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: هالیوود دستمزد صنعت زنان بازی مردان رشد رسانه مسیحیت کلیسا ازدواج تئاتر ساخت فیلم تلفن خواب مجسمه پوست پدر و مادر بارداری سقط جنین جرم جامعه جهان عجیب و غریب سرمایه اینترنت شکست هالیوود پارس پارس نیوز کارگردان زنی تابوهای

خبر بعدی:

حضور گروه تئاتر سیمرغ در جشنواره بین‌المللی کلکته و رایان هند

ایسنا/خراسان رضوی نویسنده و کارگردان دو نمایش «بهار میاد» و «معجزه دوستی» گفت: گروه تئاتر سیمرغ با دو نمایش «بهار میاد» و «معجزه دوستی» (کاکلی) در دو جشنواره هند حضور می‌یابد.

محمد برومند در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص حضور دو نمایش «معجزه دوستی» (کاکلی) و «بهار میاد» در دو جشنواره هند اظهار کرد: دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کلکته با حضور 12 کشور از ایران، اتریش، نپال، سریلانکا، بنگلادش، مکزیک، هند، پاکستان، روسیه، هنگ‌کنگ، مجارستان و فلسطین از 19 تا 22 آذر ماه در شهر کلکته هند برگزار می‌شود و گروه سیمرغ تنها گروه ایرانی در این جشنواره است.

وی ادامه داد: گروه اول برای اجرای نمایش «معجزه دوستی» (کاکلی) 16 آذر ماه راهی کلکته می‌شود تا با حضور در دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان کلکته نمایش خود را در روز 20 آذر ماه در این شهر اجرا نماید. نمایش معجزه دوستی نوشته و کار بنده است که با هنرمندی مریم خوشدل، امیر ارسلان نوروزی، مهرسا و محمد جاودانی ایران‌دوست و سعید بابایی اجرا می‌شود. طراح و سازنده عروسک‌ها منیره امیر یوسفی و آهنگساز مجید صانعی است.

این نویسنده و کارگردان تصریح کرد: این نمایش پیش از این در جشنواره‌های بین‌المللی در بورسای ترکیه، دهلی و بمبئی، نپال، اوکراین، تونس و شهرهای مختلف بوسنی به صحنه رفته است.

«بهار میاد»

برومند خاطرنشان کرد: شانزدهمین جشنواره بین‌المللی رایان از 21 تا 27 آذر ماه با حضور گروه‌هایی از کشورهای استرالیا، کانادا، کروواسی، جمهوری چک، دانمارک، استونی، روسیه، سنگاپور ، آفریقای جنوبی، اسلونی، سریلانکا، ترکیه، تایلند، انگلستان، زیمباوه، زامبیا، بنگلادش، ونزولا و هند و ایران در دهلی نو برگزار می‌شود.

وی افزود: گروه دوم سیمرغ که کودکان و نوجوانان مشهدی هستند، 20 آذرماه راهی کشور هند و شهر دهلی نو می‌شوند تا با حضور در شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک ونوجوان رایان نمایش «بهار میاد» را در روز 23 آذرماه ساعت 10 صبح در سالن «نخلاژا» اجرا کنند.

نویسنده و کارگردان نمایش «بهار میاد» عنوان کرد: نمایش «بهار میاد» بدون‌کلام و تلفیقی از حرکت و موسیقی و مدیاست و به معرفی آئین‌های نمایشی ایران می‌پردازد. این نمایش پیش از این در جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان اجرا شده است. بازیگران نمایش مهسا قدمیاری، آرش علینقی‌زاده، غزل محمودی غزنوی، آتاناز جواهرفروش قاسم‌زاده، باران رحیم‌زاده، صبا کیان‌منش، مهسیما فیض، پویا اخلاقی خباز، امیرشایان پای‌مزد، سوگل کریمی هستند.

برومند گفت: طراح و سازنده عروسک‌ها و ماسک منیره امیر یوسفی، مربی حرکات موزون سعید پرور، مربی موسیقی اکرم شایان‌فر، مربی تئاتر  سید جواد رحیم‌زاده، دستیار کارگردان و مستندساز سید رضا عربشاهی و تدوین مهدیه فرزین و ایلیا برومند هستند. همچنین ساخت انیمیشن را سروش فضایلی و ابوالفضل قربانی با همکاری حسین رستمی و موسیقی را مهدی کیان‌منش انجام می‌دهند. مترجم و مدیر روابط بین‌الملل کمپانی سیمرغ نیز مریم خوشدل است.

«بز در آئین‌های نمایشی و نیایشی ایران»

وی معتقد است که حضور ارزشمند و تاثیرگذار زن (از دوران ایران باستان) در فرهنگ و هنر این سرزمین کهن نشانگر باور متعالی و فرهنگ غنی ایرانیان است. زنان، رویاها، آرزوها و تقدیرشان را بر گِل، فرش و پارچه نقش می‌زدند.

این نویسنده و کارگردان افزود: در حوزه نشانه‌شناسی، نقش «بز» در داستان آفرینش (شیردادن به مشی و مشیانه)، گفت‌وگوی بز با درخت آسوری، طرح بز حکاکی شده بر سنگ نگاره‌های باستانی، نقوش بز بر کهن‌ترین سفالینه‌های ایران، بز در هیبت خدای باستانی (بهرام) بز در آئین‌های نمایشی همچون «جیگی جیگی» و  «تکم» و... حکایت از حضور ارزشمندش در زندگی و باورهای مردم ایران‌زمین دارد.

برومند اظهار کرد: بز کوهی نماد ایران باستان با مضمون آب‌خواهی، زایندگی، فراوانی نعمت و محافظت است. «بز» در فرهنگ‌های گوناگون نماد آتش، پارسایی، پرتوی خورشید، پیروزی، دلاوری، گرما، تابستان، روان زندگی، قدرت و نیروی ابر انسانی، خردمندی و دانایی نیز هست. نمایش «بهار میاد» با محور قرار دادن رابطه عاطفی دختر و بز به معرفی آئین‌های نمایشی ایرانی می‌پردازد.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • برگزاری شب عبدالله باکیده
 • بازیگر فیلم خانه دوست کجاست؟: از کیارستمی گله‌مندم
 • اکران دو فیلم جدید از چهارشنبه ۲۰ آذر/ فیلم کارگردان «قصه‌های مجید» به سینما‌ها می‌آید
 • زازا اوروشادزه کارگردان «نارنگی‌ها» درگذشت
 • «کیارستمی و عصای گمشده»؛ تازه‌ترین روایت از کارگردان فقید سینما
 • شب عبدالله باکیده برگزار می‌شود
 • «برج ماهی» از مشکلات زنان سرپرست خانوار می‌گوید
 • کارگردان سینما: «برج ماهی» از مشکلات زنان سرپرست خانوار می‌گوید
 • بازگشت «جت لی» به سینمای هالیوود/«مولان» اکران می شود
 • سوارز: باید به گریزمان تبریک گفت
 • پشت پای سوارز؛ زیباترین گل سال در نوکمپ (عکس)
 • بازگشت «جت لی» به سینمای هالیوود/«مولان» سال نو میلادی اکران می‌شود
 • حضور چند بازیگر هالیوود در فیلم ایرانی
 • نگاهی به «مرد ایرلندی» اسکورسیزی؛ گنگستر پلیس آمریکا
 • کارگردان صاحب‌نام سینما و تلویزیون: معافیت مالیاتی هنرمندان باید قانونمند بشود/ از سلبریتی‌ها چند برابر دیگران مالیات بگیرید/ اعتراض دارم به این اداهای اپوزیسیونی بازیگران! / ما کار نمی‌کنیم را نمی‌فهمم/ این رفتارها برای هنر و هنرمندی زشت است
 • معرفی نامزد‌های احتمالی گلدن گلوب 2020 +اسامی
 • نامزدهای «گلدن گلوب ۲۰۲۰» به زودی معرفی می‌شوند
 • نامزد‌های احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰ را بشناسید
 • کارگردان نمایش‌های ‌اشرافی با تئاتر بچه‌های مسجد چه نسبتی دارد؟