تبریز-ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: با فعال شدن کارگاه های مرمت، امسال 20 خانه تاریخی استان بازسازی و احیا می شود.

به گزارش دوشنبه ایرنا، مرتضی آبدار در جمع خبرنگاران با بیان اینکه با فعال شدن کارگاه های مرمت جان تازه ای در کالبد خانه‌های تاریخی آذربایجان شرقی دمیده می شود، افزود: مرمت 4باب خانه تا پایان سالجاری به اتمام خواهد رسید.
وی با اشاره به ثبت تعداد 100 خانه تاریخی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی، اظهار داشت: از مجموع این خانه ها حدود 50 خانه و بنای تاریخی به طور کامل مرمت و مورد بهره برداری قرار گرفته و در حال حاضر 26 خانه و بنای تاریخی در سه قالب مشارکتی، بخش خصوصی و مرمت مستقیم توسط اداره کل میراث فرهنگی مورد مرمت و بازسازی قرار دارند.
آبدار اضافه کرد: با توجه به اینکه برخی از بناها و خانه های تاریخی متعلق به بخش خصوصی و یا سایر ارگان های استانی است، مرمت و بازسازی آنها با مشارکت میراث فرهنگی استان در حال انجام است.
وی تشریح کرد: در این راستا 13 بنا و خانه تاریخی از قبیل ساوجبلاغی، عهدی، گنجعلی زاده، نقشینه، جداره‌های هتل ژاله، گراند هتل و هتل جهان نما و حمام نظافت در تبریز، خانه جهادی دیزج خلیل و عمارت تیل در شبستر، خانه جوادی در اسکو، خانه سلیمانی در آذرشهر و خانه اربابی پیرآباد در ایلخچی به صورت مشارکتی در حال مرمت و بازسازی هستند.
وی با بیان اینکه مرمت تعدادی از خانه های تاریخی نیز طی شرایط خاص برای تغییر کاربری های مناسب در اختیار بخش خصوصی قرار داده شده است، افزود: از جمله پروژه های مرمت خانه های تاریخی که به بخش خصوصی محول شده است می توان به خانه سرخه ای تبریز و خانه امیرارشد ورزقان اشاره کرد.
آبدار با اشاره به اینکه 11 پروژه مرمتی خانه، کارگاه و جداره تاریخی به صورت مستقیم و فعال توسط اداره کل میراث فرهنگی استان در سال جاری در حال انجام است، گفت: هم اکنون مرمت و بازسازی بناهایی نظیر خانه های سلطان القرائی، ناصح زاده، سرکاراتی، کلانتر، معبودی و امیر فاطمی، کارگاه سفال استاد قابچی و جداره های خانه فتح اله یف و ساختمان اکرامی تبریز، خانه پدری استاد شهریار در روستای خشکناب و عمارت اربابی لیقوان توسط تیم تخصصی و کارشناسان ناظر در حال انجام است.
وی میزان اعتبار تعریف شده برای مرمت و بازسازی خانه و بناهای تاریخی استان را افزون بر 45 میلیارد ریال اعلام کرد.
آبدار افزود: تا پایان سال جاری مرمت خانه های سلطان القرائی، معبودی و ناصح زاده در تبریز و خانه پدری استاد شهریار در روستای خشکناب شهرستان بستان آباد به اتمام خواهد رسید.
وی یادآوری کرد: با توجه به اینکه یکی از سیاست های اصلی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی صیانت و معرفی میراث تاریخی و فرهنگی است، با فراهم سازی شرایطی مناسب جهت حفظ، مرمت و احیای آثار تاریخی و معرفی جامع آنها سعی در تکمیل رسالت خود در این مسیر دارد.
آبدار به کثرت خانه‌های تاریخی در تبریز اشاره کرد و اظهار داشت: این ظرفیت یکی از شاخص‌ترین جاذبه‌های گردشگری تاریخی و فرهنگی تبریز است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نقش مردم در حفاظت از مواریث فرهنگی و تاریخی را مهم و تاثیرگذار خواند و گفت: برای حفاظت از میراث فرهنگی مشارکت مردمی امری ضروری است و تا زمانی که مردم نسبت به میراث فرهنگی به عنوان سرمایه‌های ملی احساس مالکیت و تعلق خاطر نکنند، تمایل چندانی برای حفاظت و صیانت از آنها نخواهند داشت.
3038/518

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

عملکرد و برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی تشریح شد

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تشریح جزییات دیدار خود با رئیس جمهوری گفت: حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی ضمن تقدیر از تلاش‌های انجام‌شده، بر لزوم توسعه زیرساخت‌های گردشگری و به تبع آن اشتغالزایی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، در ادامه دیدارهای رییس جمهوری با وزرا و ومعاونانش، «علی اصغر مونسان» رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در دیدار با رییس جمهوری ضمن ارائه گزارش عملکرد سازمان در سال 97، به تشریح برنامه های این سازمان برای سال 98 پرداخت.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این دیدار، اهمّ اقدامات سازمان را براساس ابلاغ ریاست جمهوری، در حوزه های توسعه گردشگری، رونق صنایع دستی و حفظ و صیانت از میراث فرهنگی، مطرح کرد.

رییس جمهوری، پس از استماع این گزارش از تلاش های انجام شده در این سازمان تقدیر کرد و با تاکید بر لزوم توسعه زیرساخت های گردشگری و به تبع آن اشتغالزایی و ادامه روند رو به گسترش تعداد هتل ها، نقش سازمان میراث فرهنگی را در حوزه بازآفرینی بسیار حائز اهمیت دانست.
معاون رییس جمهور هم در این دیدار با بیان اینکه سیلاب ها بر حوزه میراث فرهنگی، خسارت هایی را به بار آورد، بر پیگیری برای مرمت آثار تخریب شده تاکید کرد.

وی در ادامه به تشریح عملکرد سازمان تحت امرش پرداخت و گفت: سالی که گذشت برای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سال تحول بود و اتفاقات ارزنده و تاثیرگذاری در سه حوزه داشتیم.

مونسان گفت: در حوزه میراث فرهنگی علاوه بر فرهنگ سازی برای جلب مشارکت عمومی در صیانت از آثار تاریخی، در تمامی شاخص های عملکردی این حوزه اعم از بخش های حفاظت و مرمت، حرائم و ثبت آثار، رشد خوبی را تجربه کردیم.

وی با اشاره به مشکلات کشور گفت: در شرایطی که از همه سو در تنگنا بودیم، برغم فشار سیاسی استکبار و ایادی آن توانستیم با تلاشی چشمگیر منظر باستانی ساسانیان در استان فارس را به عنوان بیست و سومین اثر ایران ثبت جهانی کنیم و پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران را نیز انشاء الله به نتیجه خواهیم رساند.

رییس سازمان میراث فرهنگی افزود: همچنین مانع تهدید و تخریب آثار تاریخی و خروج آثار شدیم و با موفقیت های حقوقی و با همکاری وزارت خارجه محموله های میراث فرهنگی و اشیاء تاریخی ما در حال بازگشت به کشور است.
وی اضافه کرد: علاوه بر این با برگزاری نمایشگاه های متقابل و متعدد آثار تاریخی با کشورهای دیگر حضور جهانی فرهنگ و تمدن و میراث ایران را بیش از پیش تقویت و تثبیت کردیم.

مونسان با تاکید بر اینکه نهضت توسعه موزه ها را با قوت بیشتری ادامه دادیم، ادامه داد: هر هفته شاهد راه اندازی یک موزه بودیم و با ادامه مشارکت مردمی در تاسیس موزه و روند خوب فرهنگسازی برای بازدید از موزه ها، این مکان ها از محیط های سرد و خلوت خارج شده و نوروز امسال شاهد صف های طولانی برای تماشای موزه ها بودیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی در این دیدار توقف فروش فله ای و برندسازی و تجاری سازی صنایع دستی، از سر گیری بیمه هنرمندان، توسعه آموزش هنرمندان و صنعتگران، برگزاری نمایشگاه های متعدد داخلی و بین المللی با کمیت و کیفیتی متفاوت از گذشته، رونق فروش داخلی و رشد صادرات به رغم تحریم ها و دستیابی به مقام نخست جهان در ثبت شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی از شاخص ترین تحولات حوزه صنایع دستی در سال گذشته عنوان کرد.

وی اضافه کرد: افزایش بی سابقه شمار گردشگران ورودی و درآمد ارزی حاصل از آن، اقبال جهانی به صنعت گردشگری ایران در سایه رویدادهایی همچون همدان 2018 و اجلاس سازمان جهانی جهانگردی در ایران، حضور چشمگیر ایران در رویدادهای جهانی گردشگری، برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران با کم و کیفی کاملا متفاوت از گذشته، تحقق عدالت توزیعی در جغرافیای گردشگری کشور، ارتقاء استانداردهای خدمات و تاسیسات گردشگری، گسترش حمایت های قانونی از بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری، همه و همه موجب بهبود شاخص های صنعت گردشگری کشور در ابعاد داخلی و جهانی شد.

رییس سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: در حوزه سرمایه گذاری با اجرای 2200 پروژه که بخش قابل توجهی از آن در سال 97 افتتاح یا کلید زده شد و هم چنین با توسعه بی سابقه بوم گردی ها نه تنها چهره زیرساخت های گردشگری کشور متحول شده، بلکه در سایه اجرای پروژه های گردشگری(درکنار اشتغالزایی صنایع دستی)، سهم سازمان در ایجاد بیش از 170 هزار شغل عملیاتی شده است.

وی افزود: تمام این اتفاقات خوب در سایه همراهی و همگامی دولت و بخش خصوصی و هم چنین حمایت همکاری خوب مجلس در حوزه قانونگذاری و البته با تلاش و خدمات یکساله کارکنان خدوم سازمان رخ داد.

مونسان درباره برنامه های آتی سازمان میراث فرهنگی گفت: برای امسال نیز علاوه بر ادامه مسیر خوبی که در سال گذشته طی کردیم برنامه های موثری داریم تا بتوانیم سهم خود را در تحقق شعار استراتژیک امسال مبنی بر رونق تولید ایفا کنیم.

وی تشریح کرد: شتاب بخشی به واگذاری خانه ها و بناهای تاریخی با هدف حفظ و احیاء و بهره برداری هر چه بهتر از آنها، اجرای طرح میراث‌بانان افتخاری با هدف جلب مشارکت های اجتماعی برای حفاظت از آثار تاریخی در سراسر کشور، تلاش مضاعف برای بازگشت آثار تاریخی، تکمیل پرونده ها برای ثبت جهانی آثار، پیگیری برای اصلاح قوانین مربوط به میراث فرهنگی و شتاب بخشی به ثبت آثار، مواردی است که امسال به طور جدی پیگیری می کنیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی افزود: در حوزه صنایع دستی حمایت همه جانبه از هنرمندان و صنعتگران، برنامه های اشتغالزایی با توسعه کارگاه های تولیدی، استمرار برنامه تجاری سازی محصول، توسعه صادرات و ارتقاء جایگاه جهانی صنایع دستی ایران قاطعانه در دستورکار است.

مونسان با اشاره به موضوع بوم گردی ها در مناطق مختلف ایران تصریح کرد: در حوزه گردشگری نیز پاسخگویی بهتر به تقاضاهای بی شمار در حوزه تاسیس بوم گردی ها به عنوان یکی از مهم ترین برنامه های توسعه اقتصاد گردشگری در تمام نقاط کشور، تمرکز روی کشورهای هدف گردشگری و تعریف و اجرای بسته های گردشگری خلاقانه جهت جذب هرچه بیشتر گردشگر، شتاب بخشی به روند اجرای پروژه های زیرساختی جهت بهره برداری هرچه سریع تر از آنها برای عقب نماندن از ارایه خدمات مناسب به روند رو به افزایش شمار گردشگران داخلی و خارجی، بیش از پیش دنبال خواهد شد.

وی در پایان با ابراز امیدواری در تحقق شعار سال از سوی این سازمان تصریح کرد: امیدوارم امسال با انسجام بیشتر درون سازمانی، انگیزه بخشی به بدنه سازمان، جوانگرایی و تحرک افزایی و هم چنین تعامل بهتر با سایر دستگاه‌ها برای توسعه همکاری های بین بخشی، بتوانیم سالی شایسته عنوانرونق تولید را برای سازمان رقم بزنیم./ ایرنا

حمله تند زنوزی به وزیر و تاج

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

تبعید و شلاق برای مرد سینماگر به جرم رابطه نامشروع با دختر عاشق بازیگری!

کلیدواژه: فرهنگي ميراث خانه تاريخي مرمت

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۳۲۰۴۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • همدان| مرمت بناهای تاریخی نهاوند مانع از آسیب جدی آن‌ها در سیل اخیر شد
 • انعقاد تفاهم‌نامه همکاري‌هاي مشترک اداره کل ميراث فرهنگي و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي
 • تئاتر نصر میراث دار پیشینه تئاتر کشور است
 • مرمت و بازسازی موزه هفت چنار و توسعه محتوایی آن
 • گزارش کمیسیون اصل ۹۰ درباره عملکرد سازمان سازمان میراث فرهنگی قرائت شد
 • سازمان میراث فرهنگی ملزم به تنظیم سند راهبردی توسعه گردشگری در ۳ ماه آینده شد
 • تخریب بخش‌هایی از مسجدی تاریخی در پاکستان
 • راه‌یابی ۲۴۷ اثر به بخش مسابقه جشنواره مطبوعات آذربایجان‌شرقی
 • سیل 20 میلیارد ریال به بناهای تاریخی خراسان شمالی خسارت زد
 • زمستان در بهار آذربایجان شرقی
 • خسارت سیل به یخبندان میرفتاح درملایربیشتر از۵۰۰ میلیون برآورد نمی‌شود/ مستندسازی برای شناسایی آسیب‌های احتمالی
 • سیل به یخدان میرفتاح در ملایر کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان خسارت وارد کرد/ مستندسازی برای شناسایی همه آسیب‌های احتمالی بنا
 • همایش بزرگ رویش‌های قرآنی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی به روایت تصویر
 • اعتبارات موجود کفاف مرمت بناهای تاریخی کردستان را نمی دهد
 • تخریب عصارخانه تاریخی کاشان به واسطه عدم نظارت‌ها +تصاویر
 • مراسم عمامه گذاری طلاب آذربایجان شرقی به روایت تصویر
 • گزارش رئیس سازمان میراث فرهنگی به رئیس جمهور
 • فیلم/همایش بزرگ رویش‌های قرآنی آذربایجان‌شرقی
 • مسئول فوریت های پزشکی: واژگونی خودرو در آذربایجان شرقی 2 کشته داشت