‌در این روزها هنگامی که از جوانی سوال می‌پرسم قصد ازدواج داری یا نه؟ دیگر چه کسی می‌تواند جهیزیه بخرد و مهریه دهد، اولین جوابی است که می‌شنوم، به راستی که دختران چقدر درگیر خرید جهیزیه و پسران چقدر نگران تعیین مهریه در شب خواستگاری هستند اما در زمانی نه چندان دور هیچ یک از این نگرانی‌ها موجب تشویش ذهن جوان دم بخت نمی‌شد چرا که هر یک از خانواده‌ها با درک متقابل و ساده زیستی، فرزند خود را راهی خانه بخت می‌کردند و سالیان سال نظاره‌گر خوشبختی آنها بودند.

‌به گزارش ایسنا، با گذر زمان و افزایش سطح توقعات جوانان و از همه مهم‌تر نگران بودن از حرف مردم و چشم و هم چشمی آفتی شد که این روزها شاهد تشویش اذهان خانواده‌ها و نگرانی جوانان از عدم توانایی اداره یک زندگی مشترک هستیم که این نگرانی در دختران داشتن یک جهیزیه کامل و در پسران مهریه‌ی بالای همسرشان است.

بسیاری از دختران، ارزش خود را با داشتن مهریه بالا می‌سنجند و گمان می‌کنند که اگر مهریه آنها در میان دختران فامیل بیشتر از همه باشد، نشان دهنده خوشبختی آنها است، به‌طوریکه اگر خواستگار ایده آل تقاضای مهریه‌ی ۱۰۰۰ سکه‌ای را قبول نکند، نشان از عدم تفاهم و عدم اداره زندگی مشترک از سوی او است.

افزایش قیمت سکه، عامل نگرانی پسران

یک کارشناس اجتماعی معتقد است که میزان مهریه باید با شرایط و توانایی‌های اقتصادی خانواده‌ها برابر بوده به‌طوریکه شوهر استطاعت مالی کافی را برای پرداخت مهریه همسرش داشته باشد.

مهرداد هوشمند در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تورم نامتعارف قیمت سکه اظهار کرد: بدیهی است عدم توانایی پرداخت مهریه توسط مردان، نگرانی‌هایی را در اوایل زندگی برای آنها ایجاد می‌کند و در حال حاضر به علت افزایش نامتعارف قیمت سکه و عدم ثبات اقتصاد جامعه این نگرانی را بیش از پیش کرده و آن را به یک معضل بزرگ تبدیل کرده است.

وی ادامه داد: این معضل نیازمند دقت و توجه و همچنین ارائه راهکارهایی از سوی مسئولان، کارشناسان و نهادهای فرهنگی و اجتماعی است تا بنیان خانواده جایگاه اصلی خود را حفظ کرده و تداوم داشته باشد.

هوشمند بیان کرد: متأسفانه در چندسال اخیر عواملی چون ضعف اقتصادی و فرهنگی از جمله چشم و هم چشمی و توقعات و انتظارات نامعقول خانواده‌ها از یکدیگر، تعیین میزان مهریه به یک معضل بزرگی تبدیل شده است و شرایطی را ایجاد نموده که نه تنها تعیین آن به دوام و قوام روابط خانوادگی کمک نمی‌کند بلکه آسیب‌ها و زیان‌های فراوانی را برای زندگی مشترک زوجین به دنبال دارد.

این کارشناس اجتماعی با اشاره به اینکه طبق تحقیقات انجام شده میزان افزایش مهریه هیچ ربطی به دوام زندگی مشترک ندارد عنوان کرد: گاهی همین افزایش نامعقول مهریه، نگرانی و احساس نا امنی را به زوجین القا می‌کند و خانواده‌ها در صورت عدم تفاهم و گذشت، مدام نگران پرداخت آن هستند و در همه‌ی شرایط به موضوع ازدواج به عنوان یک معامله می‌نگرند.

مهریه سنگین، اهرم فشار بر روی مردان

وی تصریح کرد: تعیین مهریه‌های سنگین و نامعقول برخی والدین، با این توجیه معروف که مهریه را چه کسی داده و چه کسی گرفته تضمین خوبی برای ادامه زندگی مشترک و تفاهم زوجین نیست بلکه این موضوع فقط به عنوان یک اهرم فشار بر دوش مردان بوده و همین امر زمینه را برای افزایش اختلافات خانوادگی و تنش‌ها و ترویج روحیه‌ی پرخاشگری آماده می‌کند.

هوشمند خاطرنشان کرد: به اعتقاد صاحب نظران، افزایش مهریه‌های نامتعارف توسط خانواده‌ها و دختران نمی‌تواند عاملی برای خوشبختی و سعادتمندی زوجین و تداوم زندگی زناشویی آنها باشد بلکه می‌تواند موجب بروز آسیب‎‌هایی در خانواده از جمله طلاق عاطفی شود.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: طبق بررسی‌های انجام شده بین افزایش مهریه‌های سنگین و نامعقول و همچنین رواج اختلافات و تنش‌های خانوادگی رابطه نزدیکی وجود دارد و همین امر زمینه را برای بی اعتمادی بیشتر زوجین و گروکشی آنها فراهم می‌کند.

مهریه، پشتوانه اقتصادی نیست

وی با اشاره به نگاه برخی از خانواده‌ها به مهریه افزود: برخی از خانواده‌ها به عنوان یک پشتوانه اقتصادی برای دختران خود نگاه می‌کنند و معتقدند از این طریق دوام خانواده و موقعیت فرزندشان مستحکم خواهد شد، بنابراین این ذهنیت باید تغییر یابد و والدین به این آگاهی و شناخت برسند که آنچه به سلامت و قوام خانواده کمک می‌کند، تعیین مهریه سنگین نیست بلکه عواملی چون مبانی دینی و اخلاقی، افزایش صمیمیت و صداقت و تفاهم و گذشت بین زوجین است.

هوشمند گفت: در گذشته خانواده‌ها با درک متقابل میزان مهریه را متناسب با استطاعت داماد تعیین می‌کردند اما در حال حاضر به علت رواج تجمل گرایی، افزایش توقعات و چشم و هم چشمی میزان طلاق و جدایی نیز همراه با افزایش تعداد سکه‌ها بالا رفته است.

در هر ساعت، ۲۰ طلاق ثبت می‌شود

این پژوهشگر اجتماعی با بیان اینکه در هر ساعت ۲۰ طلاق ثبت می‌شود یادآور شد: با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی جامع باید شرایطی فراهم شود که تعیین مهریه متناسب با موازین شرعی، قانون و عرف جامعه باشد.

وی در همین باره ادامه داد: برای فراهم کردن این شرایط باید عواملی نظیر ارزش‌های دینی و اخلاقی، افزایش آگاهی و شناخت زوجین، کاهش سطح توقعات و انتظارات، افزایش میزان صمیمیت و گذشت و درک متقابل خانواده‌ها از یکدیگر تقویت شود.

هوشمند اظهار کرد: اگر ارزش‌های یک جامعه که جرئی از عرف مردم آن شده است تقویت شود قطعاً بسیاری از دغدغه‌ها و مشکلات کاهش خواهد یافت.

عرف غلط انداز مهریه در جامعه، موجب اشتباه برخی از مردان

به گفته یک وکیل پایه یک دادگستری در میان مردم به اشتباه ذکر شده است که مهریه‌های بیش از ۱۱۰ سکه را نمی‌توان دریافت کرد اما چنین نیست و در مهریه‌های بیش از ۱۱۰ سکه زوجه باید به دادگاه اثبات کند که زوج توانایی پرداخت این تعداد از سکه را دارد.

مسعود نائینی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر قانون حمایت خانواده از مردان اظهار کرد: در سال ۹۱ قانون حمایت از خانواده حد قانونی مطالبه مهریه را تا میزان ۱۱۰ سکه اعلام کرد و مطالبه بیش از آن را منوط بر ملائت زوجه دانست.

وی ادامه داد: زوج در صورت عدم توانایی پرداخت مهریه می‌تواند به دادگاه خانواده مراجعه کرده و درخواست اعسار را همراه با شهادت ۴ شاهد و ارائه دیگر مدارک به قاضی تحویل دهد تا بتوان با تقسیط مهریه، دین خود را به زوجه ادا کند.

نائینی با اشاره به اینکه اگر زوج اموال با ارزشی چون ملک داشته باشد زوجه می‌تواند با اثبات آن به دادگاه اموال را توقیف کند عنوان کرد: در گیر و دار طلاق اگر مرد اموالی داشته باشد و زن بتواند آن اموال را شناسایی و معرفی کند می‌تواند در اسرع وقت اموال را با کمک وکیل خود توقیف کرده و در این صورت دیگر دادخواست اعسار مرد پذیرفته نمی‌شود و مجبور است که مهریه را به صورت نقدی پرداخت کرده و یا مال توقیف شده به نفع زن توقیف می‌شود.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: تا زمانی که مرد درخواست اعسار داده و دادگاه هنوز رأی در این مورد صادر نکرده باشد زوج جلب نخواهد شد اما در صورت عدم رأی دادگاه به اعسار زوج و یا نقص شکلی و ماهوی دادخواست اعسار، حکم جلب زوج صادر خواهد شد.

نائینی افزود: در حال حاضر بسیاری از مردان درگیر مهریه‌های سنگین زوجه خود هستند به‌طوریکه برخی از آنها با وجود تمکن مالی و دارا بودن اموال با ارزش قادر به پرداخت و ادای دین به همسر خود نیستند.

۱۳۶۵ سکه گریبان‌گیر زندانی مهریه

مدیرعامل ستاد دیه استان همدان با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از زندانیان مهریه قادر به پرداخت و ادای دین نسبت به زوجه نیستند گفت: بیشتر میزان مهریه که گریبان‌گیر یک مرد جوان در زندان شده ۱۳۶۵ سکه است.

یدالله روحانی منش اظهار کرد: اکنون ۹۹ زندانی مهریه در زندان به سر می‌برند که با افزایش بی وقفه و بی رویه قیمت سکه حتی قادر به پرداخت یک سکه هم نیستند.

وی با بیان اینکه فرهنگ چگونگی ازدواج صحیح باید در بین خانواده‌ها رواج پیدا کند عنوان کرد: بسیاری از مردان در هنگام خواستگاری و پذیرفتن میزان مهریه احساسی برخورد کرده و با قبول کردن مهریه‌های نجومی و سنگین عامل نگرانی را در وجود خود بارور می‌کنند.

روحانی منش تصریح کرد: کمترین میزان مهریه‌ای که جوان دیگری را به زندان راهی کرده است، ۳۳ سکه بوده و معمولاً میانگین سنی این زندانیان از ۲۷ سال شروع و تا ۴۰ سال ادامه دارد.

وی یادآور شد: ستاد دیه استان همدان درصدد است که با یاری خیرین و نهادهای مسئول بتواند بخش عظیمی از این زندانیان را آزاد کرده و یا با جلب رضایت شاکی این زندانیان، آنها را از بند حبس رها کند.

افزایش ۵۰ درصدی زندانیان مهریه

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان تورم نرخ سکه را عاملی مهم در افزایش ۵۰ درصدی زندانیان مهریه در سال گذشته دانست.

سعید گلستانی با بیان اینکه اکنون بیش از ۴۰۰۰ هزار پرونده درخواست اعسار در دادگاه خانواده ثبت شده است، بیان کرد: افزایش ۵۰ درصدی زندانیان مهریه اتفاق ناگواری است که باید در راستای کاهش آن چاره‌ای اندیشید.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از افزایش این آمار قانون حمایت از خانواده میزان مدت تقسیط مهریه را از ۴ به ۸ ماه افزایش داده که با اجرای این طرح خوشبختانه شاهد کاهش نسبی زندانیان مهریه هستیم.

گزارش از: مینا رضایی نصیر، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان


انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حال ناخوش فوتسال زنان ایران بدون سرمربی

تهران - ایرنا - تیم ملی فوتسال زنان ایران مدافع عنوان قهرمانی آسیا، این روزها بدون سرمربی روند آماده سازی را طی می کند و حال و روز خوبی ندارد. این تیم بدون سرمربی و تحت نظر مدیر فنی مرد، خود را آماده حضور در تورنمنت روسیه می کند.

به گزارش ایرنا، گرچه همه تلاش می کنند تا نشان دهند همه چیز مرتب است و تمرینات تیم ملی فوتسال زنان به طور منظم در حال برگزاری است، اما وضعیت موجود و حواشی های آن حکایت دیگری را نشان می دهد.
غیبت شش تا هفت بازیکن ملی پوش در تمرینات، پرداخت نشدن پاداش قهرمانی آسیا، حذف سلیقه ای برخی ملی پوشان و... همه و همه حکایت از عادی نبودن این شرایط دارد.
هرچند در یک دهه گذشته بیشتر تیم های ورزشی زنان در رشته های مختلف بویژه رشته های توپی از مدیران فنی مرد به دلیل تجارب بالای آنان از میادین ورزشی داخلی و خارجی بهره می برده اند، اما شاید کمتر دفعه ای این مردان فنی در نشست ها و میزگردهای خبری حاضر شده یا حتی فراتر از کادرفنی زن از جمله سرمربی و مربیان سخن گفته اند.
نشست خبری روز سه شنبه هفته گذشته کادر فنی تیم ملی فوتسال زنان رنگ و بوی دیگری داشت. «علی رعدی» که سمت مدیریت فنی تیم ملی فوتسال زنان را دارد، در جایگاه پاسخگویی بسیار قدرتمند ظاهر شد و «زیور بابایی» یکی از مربیان این تیم در تمام مدت سکوت کرده بود تا اینکه به خواست رعدی به 2 سوال پایانی خبرنگاران پاسخ داد.
بیشتر کارشناسان و صاحبنظران ورزشی بر این باورند که برای حضور در میادین جهانی و داشتن یک رقابت منصفانه، می توان با رعایت شئونات ایرانی – اسلامی؛ از مردان در کسوت مدیر فنی و آنالیزور بهره برد تا شانس تیم برای موفقیت در میادین بین المللی افزایش یابد اما این حضور نباید طوری باشد که مدیریت مربیان زن را در تیم ها در حد یک کمک یا دستیار کاهش دهد و هویت تیم را به عنوان تیم زنان زیر سوال برد.
پس از انقلاب تلاش های زیادی از سوی مدیران ورزشی زن کشور بسیاری زنان دیگر صورت گرفت تا زنان در بخش های مختلف مدیریتی، داوری و مربیگری به سطح خوبی از توانمندی دست یابند یا به گونه ای بیشتر کارهای ورزشی و مسئولیت ها در این بخش بدست خود آنان انجام شود.
رعدی در نشست خبری تیم فوتسال زنان، گفت: چهار ملی پوش بدون اینکه اطلاعی بدهند در اردو حاضر نشدند، ضمن اینکه «شهناز یاری» هم که باید به عنوان مربی به کادر فنی ملحق می شد، اعلام کرد که حاضر به همکاری نیست و غیبت چهار بازیکن در کنار تصمیم این مربی بحث برانگیز و غیرعادی بود.
رعدی ادامه داد: وقتی جویای غیبت این افراد شدیم، برخی گفتند غایبین بخاطر خستگی از رقابت های لیگ در اردو حاضر نشده اند و صحبت های ضد و نقیض دیگری شنیده شد. در نهایت هم برخی دیگر غیبت سرمربی تیم نامی نو که این غایبین از همین تیم بودند را دلیل نیامدن این بازیکنان بر سر تمرینات عنوان کردند که دیگر نمی شد نسبت به این مساله بی تفاوت بود.
نکته ای که به نظر می رسد رعدی فراموش کرد به آن اشاره کند این بود که علاوه بر چهار بازیکن نامی نو، فاطمه ارژنگی از مس کرمان، فاطمه اعتدادی از مس رفسنجان و فهیمه زارعی از ملی حفاری اهواز هم در اردوی نخست تیم ملی فوتسال زنان حاضر نبودند، اما آنان به اردوی بعدی دعوت شدند و حاشیه و خط خوردن از فهرست ملی پوشان برای آنها رخ نداد.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش به تماس سارا شیربیگی و اعلام بیماری یکی از اعضا خانواده اش اشاره کرد و گفت: جز شیربیگی بازیکن دیگری با من تماس نگرفت. اما در ادامه سخنان گفت که فرزانه توسلی در تماس با صوفی زاده مشکلات خانوادگی اش را مانع از حضور در تمرینات عنوان کرده و نسترن مقیمی و آرزو صدقیانی زاده هم به زیور بابایی و آتوسا حجازی مربی و سرپرست تیم خبر داده اند.
سوال این است که چرا فرزانه توسلی، آرزو صدقیانی زاده و نسترن مقیمی باید از فهرست اردوی تیم ملی خط بخورند؟ نکته دومی که مدیر فنی تیم ملی فوتسال زنان به آن اشاره می کند و جای تامل بیشتری دارد، بحث پشتوانه سازی تیم ملی فوتسال در سال های اخیر است.
او می گوید پیش تر در فوتسال زنان پشتوانه سازی نداشته ایم و قرار است بعد از تورنمنت چهارجانبه روسیه با برگزاری یک انتخابی کار پشتوانه سازی آغاز شود. با این حال نباید از یاد برد که از زمستان سال 94 تیم های فوتسال دختران نوجوان زیر 17 و 20 سال با هدایت شهناز یاری تشکیل شد و قرار بود که از نفرات این دو تیم، یک تیم به المپیک نوجوانان آرژانتین سفر کند که این اتفاق روی نداد.
رعدی در حالی تلاش های گذشته برای پشتوانه سازی فوتسال زنان را نادیده انگاشته که گویا فراموش کرده 17 نفر از استعدادهای کشف شده در 2 سال و نیم اخیر در برنامه پشتوانه سازی فوتسال زنان در رده های سنی نوجوان و جوان، در آخرین فصل لیگ برتر فوتسال زنان در قالب تیم های مختلف لیگ برتر بازی حضور داشته و بازی کردند.
البته برخی از این بازیکنان در تیم فوتبال زیر 19 سال زنان بازی می کنند که این تغییر رشته از فوتسال به فوتبال به دلیل ضعف مدیریتی فوتبال زنان در اعزام تیم دختران نوجوان فوتسال به المپیک 2018 آرژانتین است.
رقیه صومعه، نسرین قمی، فاطمه ایجادی، الناز عبداللهی، ژینو رستمی، زهرا علیزاده، فهیمه ارزانی، زینب کرمی، هانیه فرهادی، راضیه پرسه، نگین شمسی پور، عسل بابازاده، زهرا احمد زاده، مهدیه محمودی نیا، سمیرا محمود پور و غزاله بنی طالبی و تارا جانی نژاد بازیکنانی هستند که پس از طرح استعدادیابی در سال 94 از مجموع 160 نفر دعوت شده به اردوهای انتخابی تیم های نوجوانان وجوانان، انتخاب شده و حالا در تیم های لیگ برتر نامی نو، صنعت پویندگان، شهرداری رشت، مس رفسنجان، استقلال، فوتبال سیرجان و فوتبال زیر 19 سال فعالیت می کنند.
لیگ امسال به گفته بسیاری، زیباترین لیگ سال های اخیر بوده و یکی از دلایل آن توزیع مناسب ملی پوشان رده های مختلف در میان تیم ها و نزدیکی سطح فنی آنان بوده است.
مدیر فنی تیم ملی فوتسال زنان ایران در جای دیگری از درخواست تیم ملی کویت برای انجام دیدارهای دوستانه صحبت کرد.
این درحالی است که «شهرزاد مظفر» سرمربی سابق تیم ملی ایران، هدایت کویتی ها را به عهده دارد. باید پرسید آیا تیم کویت که در بازی های اخیرش چند باخت پر گل از جمله 6 بر صفر برابر بحرین داشته می تواند حریف ارزشمندی برای فوتسال ایران باشد؟
به نظر می رسد مهم ترین اقدامی که فدراسیون فوتبال باید انجام دهد، ابتدا انتخاب یک سرمربی شایسته داخلی یا خارجی زن برای تیم ملی فوتسال است؛ هرچند که برای دفاع از عنوان قهرمانی آسیا حتما می توان از وجود مربیان مرد به عنوان مشاور و آنالیزور در کنار کادرفنی بهره برد.
ورزشی** 1828**9129**3783**9118**

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

کلیدواژه: مهريه

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۳۳۸۷۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نوستالژی مهریه بی‌بی و کلاه‌قرمزی و سرو ناز آخر هفته در تلویزیون
 • در دیدار رئیس دستگاه قضا با مراجع تقلید چه گذشت؟
 • رسیدگی سریع به پرونده های قضایی/ لزوم کار فرهنگی به منظور پیشگیری از وقوع تخلفات
 • آیت الله علوی گرگانی: قوه قضائیه شرایطی برای رفع مشکلات زندانیان مهریه ایجاد کند/ جلوی سواستفاده دانه درشت ها گرفته شود
 • رئیسی: تلاش می‌کنیم مسئله مهریه را کاملا حل نماییم
 • آیت‌الله صافی‌: زندانی‌کردن بدهکاران مالی و مهریه، وجه شرعی ندارد
 • آیت‌الله صافی‌گلپایگانی: زندانی‌کردن بدهکاران مالی و مهریه، وجه شرعی ندارد
 • رئیس قوه قضائیه در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی: حل کامل مسئله مهریه/ مجازات‌های جایگزین به جای حبس
 • مکارم شیرازی در دیدار با رئیس قوه قضائیه: مشکلات اساسی قوه قضائیه مرتفع شود/ با پرداخت قسط اول مهریه، زوجه باید تمکین کند
 • تلاش می‌کنیم مسئله مهریه را کاملا حل نماییم/ موضوع حبس را در موارد ممکن به مجازات‌های جایگزین تبدیل می‌کنیم
 • رئیسی: تلاش می‌کنیم مسئله مهریه را کاملا حل کنیم
 • تلاش می کنیم موضوع مهریه حل شود
 • آیت‌الله رئیسی: تلاش می‌کنیم مسئله مهریه را کاملا حل نماییم
 • تاکید بر حفظ دقت و سرعت در رسیدگی به پرونده‌ها/ موضوع حبس را در موارد ممکن به مجازات‌های جایگزین تبدیل می‌کنیم
 • آرا به منظور اتقان آرا، با حذف نام افراد در مرعا و منظر حقوقدانان و طلاب قرار می‌گیرد/ تاکید بر حفظ دقت و سرعت در رسیدگی به پرونده‌ها/ موضوع حبس را در موارد ممکن به مجازات‌های جایگزین تبدیل می‌کنیم
 • مشکلات اساسی قوه قضائیه مرتفع شود/ با پرداخت قسط اول مهریه، زوجه باید تمکین کند
 • صکوک چیست و تفاوت آن با اوراق قرضه کدام است؟
 • سلطان سکه واقعی
 • مصوبه کمیسیون قضایی مجلس درباره مهریه