به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، سیل یک بلای طبیعی است که علاوه بر وارد کردن خسارت به جان و مال انسان و نابودی طبیعت، حیات جانوران در میسر خود را نیز به خطر می‌اندازد.   ایران منطقه‌ای است که سال‌ها حیات وحش و تنوع زیستی‌اش در معرض خطر نابودی قرار گرفته است، لذا برای حفاظت از آن‌ها اقدامات گوناگونی صورت گرفت، اما زمانی که حادثه‌ای طبیعی مانند زلزله، سیل و غیره رخ می‌دهد حتی خود انسان و اقدامات حفاظتی‌اش نیز نمی‌تواند از بروز این قبیل حوادث جلوگیری کند.   در روزهای اخیر شاهد وقوع سیل در برخی از استان‌های کشور بودیم. مناطقی که خود منبع زیستگاه حیات وحش محسوب می‌شدند. براساس گزارش‌های مربوط به سیل‌های اخیر، سیلاب در مناطق سیل زده غرب و جنوب کشور خسارات بسیاری را به حیات وحش وارد کرده است. لذا در استان‌های سیل زده‌ای همچون گلستان، لرستان و خوزستان که عمق حادثه بیشتر بود، حیات وحش نیز بیشتر در معرض خطر نابودی قرار گرفت. حال گونه‌های در خطر انقراض  مانند گوزن زرد، سمندر لرستانی و لاک پشت‌های فراتی از جمله حیات وحشی هستند که جمعیت و حیات آن‌ها با وقوع حوادث طبیعی همچون سیل به خطر می‌افتد.   سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص خسارت‌های وارده به حیات وحش در مناطق سیل زده کشور اظهار کرد: در منطقه سیل زده استان گلستان حدود ۲۰۰ رأس کل، بز و میش تلف شدند.   وی افزود: همچنین در استان مازندران ۲ رأس قوچ و ۲ رأس شیشک بر اثر وقوع سیل تلف شدند.   محبت خانی با بیان اینکه برخی از گونه‌های در خطر انقراض در منطقه حفاظت شده خوزستان برای نجات جان خود از خطر سیل مجبور به فرار شدند، گفت: سرنوشت ۲۰ گوزن زرد فراری پس از وقوع حادثه سیل در این منطقه نامعلوم است، اما به کمک محیط بانان یکی از این گونه‌ها پیدا شده است. بیشتر بخوانید: آخرین آمار از خسارات و آسیب‌های وارده به مناطق چهارگانه سیل زده گوزن زرد، گونه‌‌ای در خطر انقراض است، چراکه این روز‌ها به دلیل وضعیت نامناسب زیستگاه‌ها، خشکسالی، تغییرات اقلیم و کمبود علوفه جمعیت این گونه رو به کاهش رفته است.   جمعیت گوزن‌های زرد پس از سرشماری در سال ۹۷ به ۱۰۰ رأس رسید، این درحالی است که در سال‌های گذشته جمعیت این گونه ۳۰۰ رأس بود.
متأسفانه به دلیل کمبود منابع مالی و اعتبارات تاکنون شرایط زیستگاه این گونه با ارزش بهبود نیافته است و همین امر منجر به نابودی گوزن‌های زرد می‌شود.   زاد و ولد این گونه در سال‌های اخیر نیز منجر به ایجاد مشکلات ژنتیکی در این حیوان شده است، لذا برای احیای گوزن زرد تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است و برنامه ملی عمل گوزن زرد ایرانی از سال‌های گذشته تهیه و تدوین شد، اما اجرای برنامه‌های کامل حفاظتی نیازمند تخصیص بودجه‌های کافی است.   مجید خرازیان مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان محیط زیست در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با گوزن‌های زرد ایرانی که در خطر انقراض هستند، اظهار کرد: گوزن زرد جزء گونه‌های جانوری در معرض خطر انقراض است که سازمان محیط زیست در برنامه ۵ ساله ششم، اهدافی برای حفاظت از این گونه دارد.

وی افزود: حدود دو سال است که برای گوزن زرد برنامه عمل تدوین شده که به استان‌های هدف نیز این برنامه ابلاغ شده است.

خرازیان مقدم گفت: هدف از اجرای برنامه‌های عمل که جزئی از مفاد مندرج در بند ط. از ماده ۳۸ قانون برنامه ۵ ساله ششم است، تدوین و عمل به قانون بوده و ما مکلف به اجرای آن هستیم.

وی افزود: برای اجرای ۹ برنامه از ۱۰ برنامه عمل که به استان‌ها ابلاغ شده با محدودیت اعتبار مواجه هستیم.

مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان محیط زیست بیان کرد: ۱۰ برنامه دیگر را نیز تدوین خواهیم کرد، اما اجرای آن برنامه‌ها که برعهده ادارات کل محیط زیست استان‌ها است، مستلزم تخصیص اعتبارات است.

وی ادامه داد: برای اجرای ۳۰ برنامه عمل در برنامه ۵ ساله ششم، حداقل ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم، در صورتی که تنها ۵ درصد اعتبارات لازم برای اجرای برنامه عمل در بخش تنوع زیستی در سال ۹۶ و ۹۷ تأمین شده است.

خرازیان مقدم تصریح کرد: اجرای برنامه عمل مستلزم اعتبارات نیست، اما اعتبار به عنوان یک شرط لازم باید وجود داشته باشد و امیدواریم که در سال ۹۸ اعتبارات لازم برای اجرای برنامه گوزن محقق شود.

وی افزود: برنامه تدوین شده برای بقای گوزن زرد، آن است که بتوانیم در سال‌های آینده جمعیت این گونه را نسبت به جمعیت کنونی‌اش که ۳۵۰ رأس است، دو برابر افزایش دهیم و در مرحله بعد بتوانیم زیستگاه‌های مستعدی را برای آن شناسایی کنیم و این گونه را به زیستگاه‌های جدید شناسایی شده منتقل کنیم.

مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان محیط زیست با بیان اینکه تنها زیستگاه مادری گوزن زرد، نوار زرد و چرخه است، تصریح کرد: حدود ۲۰ سال است که از تنها زیستگاه مادری گوزن زرد گزارشی نداریم و مهم‌ترین دلیل آن تخریب زیستگاه است.

خزاریان مقدم گفت: زمانی که زیستگاه مادری تخریب می‌شود، باید زیستگاه‌های جدید و مستعدی را شناسایی کنیم.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

زنده به گور کردن مرد جوان توسط راننده تاکسی/ تاتوی ناشیانه کار دست دختر جوان داد/ سرنوشت شوم دختر ۱۷ ساله بعد از سوار شدن در تاکسی زرد رنگ+ عکس

مهم‌ترین حوادث امروز (شنبه سی و یکم فروردین ماه سال ۹۸) را می‌توانید در این بسته خبری بخوانید.

به گزارش خبرنگار حوزه حوادث و انتظامی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، مهم‌ترین حوادث امروز (شنبه سی و یکم فروردین ماه سال ۹۸) را می‌توانید در این بسته خبری بخوانید.

تصادف اتوبوس ولوو با عابر پیاده در بزرگراه یاسینی/ فوت کارگر ۵۵ ساله در حادثه

رئیس مرکز فرماندهی پلیس راهور فاتب از تصادف اتوبوس ولوو با عابر پیاده و مرگ کارگر ۵۵ ساله در حادثه خبر داد.

تاتوی ناشیانه کار دست دختر جوان داد

زن جوان که برای طراحی ابروهایش به آرایشگاهی در شمال پایتخت رفته بود، تصور نمی‌کرد گرفتار یک آرایشگر ناشی شود.

قتل تازه عروس به دست داماد هندی

داماد هندی که پس از بریدن سر تازه عروس آن را در کیسه یونجه گذاشته بود، توسط مأموران پلیس دستگیر شد.

سرنوشت شوم دختر ۱۷ ساله بعد از سوار شدن در تاکسی زرد رنگ+ عکس

دختر ۱۷ ساله که برای رفتن به خانه سوار بر خودروی زرد رنگ شده بود نمی‌دانست سرنوشت تلخی در خودروی تاکسی در انتظارش است.

زنده به گور کردن مرد جوان توسط راننده تاکسی

اعضای خانواده‌ای که برای دفن میت به قبرستان مراجعه کرده بودند با پیکر نیمه‌جان مردی داخل قبر میت خود مواجهه شده و پلیس را از ماجرا با خبر کردند.

در حال تکمیل...

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

کلیدواژه: محیط زیست حیات وحش

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۳۴۱۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چیزی که گردشگران را از روستا فراری می‌دهد
 • سرطان را با مصرف اين مواد فراري دهيد!
 • تصاویر روز: از تظاهرات جلیقه‌زردها در پاریس تا ساخت مجسمه‌های شنی در بولیوی
 • درگیری پلیس فرانسه با معترضان جلیقه زرد
 • با مصرف این مواد سرطان را فراری دهید
 • جلیقه‌زرد‌ها پاریس را به آشوب کشیدند
 • جلیقه‌زرد‌ها پاریس را کاملا به آشوب کشیده‌اند
 • 8 گونه از پرندگان شیروان در معرض تهدید هستند
 • آتش و خشم در فرانسه
 • ایمانی دیدار ذوب‌آهن -تراکتورسازی را از دست داد
 • اکبر ایمانی دیدار ذوب‌آهن -تراکتورسازی را از دست داد
 • بازگشت جلیقه زردها به خیابان‎های فرانسه؛ پلیس ۱۲۶ تن از معترضان را بازداشت کرد
 • اما و اگرهای زیست شبانه در پایتخت
 • اولین تظاهرات معترضان جلیقه زرد فرانسه بعد از آتش‌سوزی کلیسای نوتردام
 • اولین تظاهرات معترضان جلیقه زرد فرانسه بعد از آتش‌سوزی کلیسای نتردام
 • پایان 17سال زندگی مخفیانه قاتل فراری
 • دستگیری قاتل فراری زابل در استان مرکزی
 • شکایت کارگردان فراری از آکادمی اسکار!
 • چاپ دو کتاب با محوریت بُزیِ پرستار برای نوجوانان