تهران- ایرنا- اوضاع موزه گردی هر چند در ایام عید تا حدی بهبود می یابد اما آمار بازدیدکنندگان موزه ها طی سال در حد انتظار و متناسب با تاریخ و فرهنگ غنی ایران نیست. با این حال، شاید در شب های پیش رو شاهد موزه های شلوغتری باشیم.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «شب در موزه» عنوان فیلمی آمریکایی است با ماجرای نگهبانِ شب موزه تاریخ طبیعی آمریکا که یک شب برحسب اتفاق مجسمه های موزه زنده می شوند. طرح موزه ملی ایران باستان که در تعطیلات عید چند شبی تا ساعت 23 پذیرای میهمانان بوده این فیلم فانتزی را به یاد می آورد. شاید با وجود بازدیدکنندگان و راهنمایان موزه که با شور و اشتیاق تاریخ ایران را توضیح می دهند، موزه در شب به چشم بازدید کننده زنده شود.
با وجود این تجربه از موزه ملی و همچنین مانورهای متعدد در خصوص زیست شبانه در تهران، موزه ها گام به گام آمادگی ارایه خدمات به بازدیدکنندگان شب را پیدا خواهد کرد. بنا به گفته مدیر اداره کل موزه‌ های کشور، بعد از پایان ماه رمضان دو موزه در تهران به صورت آزمایشی، دو شب در هفته تا پاسی از شب گشوده خواهد بود.
بر این اساس، دو موزه در روزهای پنجشنبه و جمعه تا 9 شب به فعالیت خود ادامه می ‌دهند و احتمالا دو موزه از میان کاخ‌ موزه گلستان، نیاوران و سعدآباد و موزه ملی ایران، این طرح را اجرا خواهند کرد.
اجرایی شدن طرح موزه های شبانه می تواند به رونق موزه گردی کمک کند اما براساس شواهد موجود، آمار مراجعه کنندگان به موزه ها در ایام عید نوروز افزایش پیدا می کند.
«محمد رضا کارگر» مدیر اداره کل موزه‌های کشور در تشریح روند بازدیدهای امسال از موزه های کشور، به ایرنا گفت: موزه های سعدآباد، گلستان و حافظیه به ترتیب پر بازدیدکننده ترین موزه های کشور در نوروز 1398 بودند که رکورد دار بازدیدها و رشد 10 درصدی را رقم زده و به ثبت رساندند.
«محمد حیدری» مدیر روابط عمومی مجموعه سعدآباد، آمار بازدید روز یکم تا هشتم فروردین امسال را 349هزار و 660 نفر اعلام کرده است که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته رشدی افزون بر 13 درصد را نشان می دهد.
«مسعود نصرتی» مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان نیز میانگین ورودی بازدیدکنندگان تا پنجم فروردین را رکورد مهمی دانسته و میانگین 7 هزار و 500 نفر از کاخ گلستان بازدید کرده اند.
حافظیه هم با 323 هزار و 618 نفر رکورددار استقبال گردشگران فارس از 25 اسفند تا 16 فروردین بود.
اما آیا این آمارها و ثبت رکورد بازدیدها در طول سال نیز اتفاق می افتد؟ و اساسا ایرانی ها چقدر گرایش به موزه گردی دارند و دوست دارند فرهنگ و تاریخ کشور را از پشت شیشه های موزه ها فرا بگیرند.
آمار بازدیدکنندگان موزه ها بر اساس سالنامه آماری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می گوید در سال 1390، 20 میلیون و 420 هزار و 160 نفر ایرانی از موزه های ایران بازدید کرده اند و این آمار تا سال 1392 روند افزایشی داشته است اما در سال 1393 با افت بازدیدکننده مواجه بوده اند و سال 1394 با اندکی رشد، 19 میلیون و 56 هزار و 53 نفر ایرانی از موزه های کشور بازدید داشته اند.
سالنامه آماری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سال 1395، آمار بازدیدکنندگان ایرانی از موزه های کشور را 15 میلیون و 889 هزار و 771 نفر اعلام کرده است که نسبت به سال قبل 4 میلیون کاهش بازدید از موزه ها داشته ایم.
در سال 1396، با افزایش مراجعه کنندگان به موزه ها، 18 میلیون و 110 هزار و 97 نفر از موزه های کشور بازدید داشته اند. از سوی دیگر، طبق آمار سال 1396، تعداد موزه های فعال کشور 615 موزه ثبت شده است.
اگر حدودا آمار 20 میلیون بازدید کننده در سال را تقسیم بر این تعداد موزه ثبت شده کنیم و امیدوار باشیم که این 615 موزه بدون تعمیرات و در طول ایام سال بازدید کننده دارد، به رقم 32 هزار و 520 نفر خواهیم رسید. این میانگین رقم بازدید کننده در طول 365 روز سال بدون تعطیلات، تقریبا 90 نفر در روز از موزه های کشور دیدن می کنند.
اگرچه آمار بازدید از موزه های ایران تاکنون به طور دستی و با شمارش سربرگهای فروش بلیت شمارش می شود، شاید نتوان با اطمینان از آمار حدودی 20 میلیون بازدید کننده موزه ها صحبت کرد اما همین آمار اوضاع خوبی از موزه گردی را نشان نمی دهد.
اگر مراکز نظرسنجی در کنار آمارهای مقایسه ای خود که می گویند چند درصد از مردم ایران سینما یا تئاتر نرفته اند، بسنجند که چند درصد مردم تاکنون موزه نرفته اند، می توان به طور قاطع نتیجه گیری کرد که مردم ایران چندان مشتاق به موزه ها نیستند و از مراکز فرهنگی و علمی به درستی استفاده نمی کنند.
در صورتی که در تعریف موزه بیان می شود، موزه در خدمت جامعه و پیشرفت آن قرار دارد اما در ایران موزه جایگاه واقعی خود را در میان مردم پیدا نکرده است. این مساله هم کاملا ابعاد فرهنگی و اجتماعی دارد زیرا به لحاظ اقتصادی قیمت بلیت های ورودی آنها حتی از سینما و تئاتر ارزان تر است.
اگر آمار تمام موزه های ایران به رقم 20 میلیون می رسد، آمار موزه لوور فرانسه در سال گذشته به رقم بیش از 10 میلیون بازدید کننده رسیده است. در ادامه و بعد از لوور به ترتیب، موزه ملی چین، موزه ملی هوا و فضای آمریکا، موزه متروپلیتن نیویورک، موزه واتیکان، موزه علوم و تکنولوژی شانگهای چین، موزه ملی تاریخ طبیعی آمریکا، موزه بریتیش انگلستان، نگارخانه ملی هنر واشنگتن آمریکا در فهرست جذابترین موزه ها و پربازدیدکننده ترین موزه ها در جهان قرار دارند.
شاید طرح های جذابی مثل شبی در موزه بتواند اندکی باعث ترویج موزه گردی در جامعه شود. از طرفی برنامه هایی ویژه برای خانواده ها و به ویژه کودکان و نوجوانان، جشنواره های گوناگون در نزدیکی موزه ها، همکاری بین موزه ها مثل همکاری موزه لوور با موزه ایران باستان، می تواند منجر به دوستی مردم با موزه ها شود.
از سوی دیگر نهادها و رسانه های فرهنگی هم نقش مهمی در ایجاد اشتیاق به بازدید از موزه ها دارند. چنانکه، همان فیلم سینمایی شب در موزه، معرفی آثار موزه تاریخ طبیعی آمریکا در ابعاد جهانی بود ولی باید پرسید چند اثر درباره موزه های ایران ساخته شده که نه حتی در اذهان جهانی، که در ذهن ایرانی ها ماندگار شده باشد و بتواند شور بازدید را در دل مخاطب ها ایجاد کند.
با گسترش استفاده از فضای مجازی در ایران به خصوص اینستاگرام، روایت های فرهنگی کشور کمتر در این بسترها معرفی و شناخته می شود ولی یک عکس با پس زمینه دیوارهای کاخ گلستان در بین کاربران فضای مجازی رایج است. شاید بخاطر وجود فضاهای عکاسی و همین پست های اینستاگرامی باشد که در ایام عید کاخ سعدآباد و گلستان و حافظیه بیش از سایر موزه ها بازدیدکنندگان را جذب خود کرده است.
شاید لازم باشد که در فضای مجازی همانقدر که نمایش خود با آثار تاریخی اهمیت پیدا کرده است، مفاهیم، ارزش های تاریخی و فرهنگی کشور را نیز با دیگران به اشتراک بگذاریم. در این عرصه هنرمندان، بازیگران، ورزشکاران و یا به عبارتی سلبیرتی های جامعه باید به سمت موزه ها فراخوانده شوند تا حرکتی فرهنگی برای آشنایی با موزه ها در سراسر کشور شکل بگیرد.
پژوهش** 9459**9279

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تلاش شبانه‌روزی هزار نفر برای جلوگیری از تهاجم ملخ‌ها به مزارع و باغ‌های مردم/ بودجه نرسد، بحران جدید کشور را دربرمی‌گیرد/ حداکثر 2 هفته زمان داریم/ کشاورزان مراقب ملخ‌های لیمویی رنگ باشند

به گزارش خبرنگار ایلنا، هجوم ملخ‌های دریایی به کشور اتفاق تازه‌ای نیست و در گذشته نیز رخ داده است، اما آنچه این‌بار هجوم این آفات را تبدیل به تهدید جدی برای تولید بخش کشاورزی کشور کرده، همزمانی آن با سیل و بارندگی‌های اخیر در استان‌های جنوبی است.

مراتع سر سبز حاصل از بارندگی در روزهای اخیر پاسخ خوبی برای نیاز غذایی این آفت سیری ناپذیر است و رشد تولید مثل آن را افزایش می‌دهد. حال علاوه بر سیل، حضور ملخ‌های دریایی نیز تبدیل به تهدید جدی برای تولید بخش کشاورزی استان‌های جنوبی شده است.

سازمان حفظ نباتات کشور برای مبارزه با ملخ های دریایی درخواست 12 میلیارد تومان اعتبار داده که ستاد بحران کشور با 10 میلیارد تومان آن موافقت کرده است.

این سازمان می‌گوید تا امروز اعتبار تخصیص یافته برای مبارزه با مخ های مهاجم را نگرفته در حالی که این اعتبار حداکثر در یکی دو هفته آینده باید به دست آن ها برسد در غیر این صورت کار از کار می‌گذرد و اعتبار تخصیص یافته دیگر به کار نمی‌آید.

سعید معین نمینی، مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه تاکنون هجوم ملخ‌های دریایی تنها به مراتع و عرصه‌های منابع طبیعی خسارت زده است، اظهار کرد: تا امروز  ملخ‌های دریایی  به مزارع و باغ ها ورود پیدا نکرده‌اند، اما پیش بینی می‌شود به زودی این اتفاق بیفتد.

وی با تاکید بر اینکه نمودار حرکتی ملخ‌ها قابل پیش بینی نیست، افزود: زمان و جهت حرکت توده ملخ‌های دریایی از یک نمودار تعریف شده  پیروی نمی‌کند به همین دلیل به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست.

معین نمینی ادامه داد: تنها روش مبارزه با این آفت شناسایی منطقه آلوده و سم سمپاشی در حجم و میزان مناسب است تا با افزایش تلفات، فرصت تخم‌گذاری و حرکت از آن‌ها گرفته شود.

به گفته این مسئول، تا امروز 38000 هکتار از مناطق آلوده به این آفت از خرمشهر تا چابهار سم پاشی هوایی و زمینی شده است که 6 استان؛ خوزستان، بوشهر، هرمزگان، فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان را شامل می‌شود.

معین نمینی اضافه کرد: از 9 بهمن تا کنون حدود یک هزار نفر نیرو در 6 استان درگیر، شبانه روز کار می‌کنند تا نگذارند ملخ‌های مهاجم به مزارع و باغ ها برسد و تولید را به مخاطره بیندازند.

وی با اشاره به روند افزایشی ورود ملخ دریایی به کشور، افزود: از اول فروردین تا امروز میزان ورود توده‌های ملخ‌های دریایی از سمت شبه جزیره عربستان به سمت ایران در حال افزایش است به نحوی که فقط در استان هرمزگان حدود 30 توده بزرگ جدید وارد شده است، به عبارت دیگر در کمتر از یک ماه 30 نقطه در استان هرمزگان مورد حمله قرار گرفته که این امر نشان می‌دهد در چه شرایطی سختی قرار داریم.

معین نمینی یادآور شد که ملخ‌های دریایی این قدرت را دارند که به طور کامل یک مزرعه یا باغ را از بین ببرند.

مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور هر چند مبارزه با ملخ‌های دریایی را تا امروز موفقیت آمیز توصیف کرد، اما اضافه کرد که سازمان حفظ نباتات کشور برای ادامه مبارزه با این آفت قبل از تبدیل شدن آن به بحران، نیاز فوری به تامین اعتبار دارد.

معین نمینی میزان اعتبار مورد نیاز برای برطرف کردن خطرملخ‌های دریایی را 12 میلیارد تومان عنوان کرد.

وی گفت: سازمان حفظ نباتات کشور درخواست اعتبار 12 میلیارد تومانی را به ستاد مدیریت بحران کشور داده که این ستاد با 10 میلیارد تومان موافقت کرده است.

معین نمینی تاکید کرد: این مبلغ در یک تا حداکثر دو هفته آینده باید به دست کارشناسان سازمان حفظ نباتات در استان‌های درگیر برسد چرا که تاخیر می‌تواند نتایج سنگینی را برای تولید بخش کشاورزی به همراه داشته باشد.

معین نمینی یادآور شد: اگر ملخ های دریایی تا تیرماه سالجاری مهار نشوند خطر آن تمام کشور را تهدید می‌کند.

ملخ های مهاجم لیمویی رنگ هستند

مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور از کشاورزان و باغداران خواست که نسبت به حضور این آفت در مسیر خود یا در مزرعه یا باغ‌هایشان هشیار باشند.

معین نمینی از کشاورزان درخواست کرد تا در صورت مشاهده ملخ‌های به رنگ زرد لیمویی موضوع را در سریع‌ترین زمان ممکن به اولین مرکز حفظ نباتات منطقه اطلاع دهند تا تیم‌های ردیابی و تیم‌های مبارزه به محل اعزام شوند.

وی تاکید کرد: کشاورزان و باغداران به هیچ وجه نباید دست به اقدام خودسرانه برای مبارزه با این آفت بزنند چرا که در این موارد شناسایی و مبارز با آفت مهاجم برعهده کارشناسان دولتی است.

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

آیا شنبه ۳۱ فروردین ۹۸ تعطیل است ؟

کلیدواژه: فرهنگی موزه گردی شب در موزه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۳۴۲۱۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ایجاد «موزه آجر» در تهران/ تبدیل کوره‌های آجرپزی غیرفعال به پارک
 • احداث موزه آثار هنرهای معاصر در قزوین درحال بررسی است
 • تکاب در شبانه روز گذشته خنک ترین شهر آذربایجان غربی بود
 • بازدید شبانه از روند مرمت آسفالت معابر پایتخت
 • موزه تاریخ شهر دامغان به مدت یک ماه تعطیل شد
 • رکورد بازدید از موزه های خراسان شمالی شکسته شد
 • نخستین نمایشگاه کاشی معرق کشور در موزه عباسی افتتاح شد
 • تکمیل موزه دفاع مقدس 200 میلیارد ریال نیاز دارد
 • بازدید عبدالمهدی از نمایشگاه شهرهایی که تروریسم ویران کرد در موزه ملی عربستان
 • آمار گردشگران ورودی و خروجی در سال ۹۷/ عراق برای ایرانیان محبوب‌تر از ترکیه است
 • موزه ای شگفت انگیز از ماشین‌های اداری در قلب تهران
 • نخستین موزه تخصصی سکه و مهر در کدام استان است؟ +تصاویر
 • رژیم صهیونیستی مسجدی را به کلوپ شبانه تبدیل کرد
 • مدیرکل موزه ها:270موزه در5سال گذشته به موزه های کشوراضافه شد
 • مدیرکل: 270 موزه در 5 سال گذشته به موزه های کشور اضافه شد
 • آذربایجان شرقی پیشتاز حوزه موزه داری در کشور است
 • توسعه موزه‌ها محصول توسعه جامعه است
 • آمار پرونده‌های قصور پزشکی در خراسان جنوبی ۳۹ درصد افزایش یافت
 • نخستین موزه مدرسه تا پایان سال ۹۸ در ارومیه افتتاح می‌شود