تبریز- ایرنا - هر چند آذربایجان شرقی در سال جاری، بارش سیل آسیای بسیاری از مناطق دیگر کشورمان را تجربه نکرد، اما بر اساس برآوردهای اولیه، افزایش بارندگی ها تاکنون 1787میلیارد ریال خسارت به زیرساخت ها و کشاورزی استان وارد کرده است.

به گزارش ایرنا، بر اساس اسناد منتشر شده، آذربایجان شرقی دومین استان سیل خیز کشور است و دره ها و مسیل های این خطه به دلیل کوهستانی بودن آن، به شکل بالقوه ظرفیت جریان سازی برای سیل های ویرانگر و مهیب را دارند.


گفته می شود همزمانی باران های سیل آسا با ذوب شدن برف ارتفاعات سر به فلک کشیده ای مانند «سهند»، «میشو» و «بزقوش» می تواند برای تبریز و دیگر دیگر شهرستان های 20 گانه استان خطرآفرین باشد.
البته تبریزیان هنوز تجربه سیل ویرانگر سال 1313 شمسی را که آسیب های مالی زیادی زد و آب همه شهر را فرا گرفت، به خاطر دارند؛ در آن سال مردم ناگزیر به استفاده از قایق برای تردد در بعضی از نقاط شهر شدند و تصاویر باقی مانده از آبگرفتگی مقابل بنای تاریخی «شمس العماره»، گویای عظمت سیل آن سال است.
اما شاید برای تبیین تهدیدات سیل احتمالی در آذربایجان شرقی، نیازی به ارجاع به سال های دور نباشد؛ همین سه سال قبل بود که بارش باران سیل آسا و ذوب شدن برف دامنه های شمالی سهند، سیل بزرگی را به جریان انداخت که حاصل آن مرگ 39 نفر از مردم استان و وارد آمدن صدها میلیارد تومان خسارت مالی بود.
از سوی دیگر بارش خوب باران در هفته های اخیر، هر چند سیل های ویرانگر نداشت، اما سیلاب ها و آبگرفتگی ناشی از آن خسارات چشمگیری به زیرساخت ها و کشاورزی آذربایجان شرقی وارد کرد که اجتناب از تشدید آن در مواجهه با هر گونه سیل احتمالی در آینده نیازمند اقدامات پشیگیرانه جدی است.
در تشریح وضعیت استان از نظر سیل خیزی می توان به اظهارات اخیر حافظ باباپور، مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی اشاره کرد که گفته است 700 روستای استان در مسیل واقع شده اند که 45 مورد آن نیاز به جابجایی دارد؛ تامل در این اظهارات، شدت خطر سیل در این مناطق را به طور واضح نشان می دهد.

** آذربایجان شرقی دومین استان سیل خیز کشور است
معاون حفاظت و بهره برداری منابع آب شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۵۰ درصد این خطه در معرض خطر سیل قرار دارد، گفت: استان در این زمینه رتبه دوم کشوری را دارد.
آذربایجان شرقی دومین استان سیل خیز کشور است
مجتبی جلیل زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به سهم سیل در بین بلایای طبیعی آذربایجان شرقی افزود: ۷۰ درصد اعتبارات اختصاص یافته بلایای طبیعی برای جبران خسارت های سیل می باشد.
جلیل زاده با بیان اینکه آمارها نشان می دهد بیش از ۸۰ درصد سیل ها در رودخانه های فرعی و درجه ۳ و ۱۰ درصد در رودخانه های اصلی اتفاق می افتد، خاطرنشان کرد: امسال جاری شدن ۹ مورد سیل، به شهرهای کلیبر، خداآفرین، جلفا و تبریز خسارت زد.
وی با اشاره به وقوع چند سیل در تبریز گفت: منطقه ۵ شهرداری تبریز به علت ساخت و سازهای غیر اصولی و تغییر کاربری در مسیل ها، در معرض خسارات و خطرات بیشتر سیل قرار دارد.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی با اشاره به سیل خیز بودن استان، استفاده از فناوری های جدید مانند سیستم هشدار هواشناسی، افزایش آگاهی های عمومی و رفع تصرف رودخانه ها را از مهم ترین راهکارهای مقابله با خسارت های سیل برشمرد.
وی افزود: شرکت آب منطقه ای نیز با آزاد سازی مسیر رودخانه ها، تعیین حدود و بستر آنها و بازگشایی و اصلاح مسیر برای تسهیل جریان روان آب ها و کاهش خطرات سیل اقدام می کند.

** خسارت 1622 میلیارد ریالی سیل به کشاورزی استان
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی نیز گفت: جاری شدن سیل در هفته های اخیر بیش از یک هزار و 622 میلیارد ریال به محصولات کشاورزی و دامی استان خسارت وارد کرد.
فیروز باقرزاده اظهار داشت: بارش شدید باران و جاری شدن سیل به بیش از 20 هزار هکتار از اراضی زراعی آذربایجان‌شرقی مبلغ 420 میلیارد ریال خسارت وارد کرد؛ همچنین خسارت سیل به 20 هکتار از باغات استان 12 میلیارد ریال ارزیابی می شود.
وی با اشاره به این که خسارت وارده به دام، طیور و آبزیان استان به دلیل وقوع سیل اخیر مبلغ 90 میلیارد ریال می باشد، گفت: تاسیسات زیربنایی کشاورزی آذربایجان‌شرقی نیز از جاری شدن سیل، متحمل یک هزار و 100 میلیارد ریال خسارت شده است.

** سیل 165 میلیارد ریال به راه های آذربایجانشرقی خسارت وارد کرد
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان شرقی نیز اعلام کرد: بارش های اخیر و جاری شدن سیل در برخی محورهای روستایی 165 میلیارد ریال به زیرساخت های حمل و نقل استان خسارت وارد کرد.
اروجعلی علیزاده در گفت و گو با ایرنا افزود: سیل به راه ارتباطی 4 روستای ینگجه، آغجه رود، بیگ کندی و بایقره رود شهرستان هشترود و 3 پل واقع در مسیر این روستاها خسارت وارد کرده است.
وی یادآوری کرد: بارش های اخیر همچنین موجب ریزش کوه در محورهای بستان آباد - میانه، میانه - سرچم و مسیر نوار مرزی جلفا - نوردوز و مراغه به اشان و یای شهری و بروز خسارت به زیرساخت های حمل و نقل در این محورها شد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان شرقی با بیان اینکه با تلاش راهداران محورهای روستایی و پل های آسیب دیده ترمیم شده است، اظهار داشت: هم اکنون مشکلی در رفت و آمد خودروها در محورهای اصلی، فرعی و راه های روستایی استان وجود ندارد.

** خسارت بارش ها در آذربایجان شرقی جبران شود
رییس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی نیز با تاکید بر اینکه دولت خسارت بارش سیل‎‌ را تامین می کند، گفت: خسارت بارندگی‌های اخیر در استان که موجب تخریب برخی پل‌ها، واحدهای مسکونی، اماکن دولتی و تلف شدن حیوانات شده است، باید به مسوولان منعکس و خسارت های وارده جبران شود.
محمد وحدتی هلان با اشاره به برگزاری جلسه مدیریت بحران با حضور تعدادی از نمایندگان استان، اظهار داشت: اقدامات انجام شده و طرح های پیشگیرانه به منظور جلوگیری از خسارت های احتمالی بارندگی‌های استان در این جلسه سه ساعته بازگو شد.
وی تدابیر اندیشیده شده توسط دستگاه‎های مختلف در آذربایجان شرقی برای جلوگیری از خسارت احتمالی بارندگی‌ها را مثبت و قابل قبول ارزیابی کرد و گفت: با توجه به تداوم بارندگی‌ها راهکارهای لازم نیز علاوه بر ارزیابی عملکردها به منظور پیشگیری از خسارات احتمالی به هنگام وقوع حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله ارایه شد.
نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی با ابراز رضایت از عملکرد فرمانداری‎‌ها و بخشدار‌ی‌ها در مدیریت بحران افزود: در روزهای گذشته وضعیت شهرستان‎ها و دورترین نقاط استان بررسی و به مدیریت بحران و استانداری مخابره می‎شد و بر این اساس مجموع اقدامات به عمل آمده در این ارتباط رضایت بخش است.
وحدتی بیان کرد: با توجه به حادثه‌خیز بودن آذربایجان شرقی تدابیر لازم برای بازگشایی مسیل‎ها و بازسازی ساختمان‌ها انجام شده و بر این اساس با افرادی که در بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها اقدام به ساخت‌وساز می‌کنند نیز باید برخورد شود.
وی ادامه داد: باید تدابیر لازم هم برای انتقال حاشیه‌نشینان تبریز و ساکنان بستر رودخانه‌ها که بر اثر سال‌ها خشکسالی و نبود بارندگی در حاشیه رودخانه‌ها ساکن شده‌اند، اندیشیده شود.
518

منبع: ایرنا

مداح مشهور: انتقام سخت شامل داخل کشور هم بشود

عکس| کفش‌های وزیر ارتباطات چقدر قیمت دارد؟

واکنش‌ها به توییت غیرمتعارف کدخدایی علیه روحانی؛ از حالا نتیجه انتخابات مجلس روشن است؛ مبارکتان باشد

مداحان تفرقه‌افکن از کجا حمایت می‌شوند؟

ممنوع الکار شدن علی ضیا به خاطر کارشناس شبکه افق +فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۳۴۶۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: اجتماعي سيل خسارات آذربايجان شرقي

خبر بعدی:

برآورد خسارت ۱۵۰۶ میلیارد تومانی سیل در هرمزگان

استاندار هرمزگان با اعلام خسارت میلیارد تومانی سیل به استان هرمزگان به تشریح آخرین وضعیت موجود و آخرین اقدامات انجام شده در مدیریت سیلاب شهرستانهای جاسک و بشاگرد پرداخت.

به گزارش ایسنا؛ فریدون همتی امشب(اول بهمن ماه) در جمع خبرنگاران، با اعلام برآورد خسارت ۱۵۰۶ میلیارد و ۱۷۵میلیون و ۴۰۰هزار تومانی سیل در استان هرمزگان، افزود: در بخش آب و فاضلاب با توجه به خسارات گسترده و قطع آب از سد جگین به عنوان منبع تأمین آب شهرستان جاسک از بدو بروز بحران، آبرسانی با تانکرهای خود دستگاه و همچنین دیگر دستگاه ها و یگان های نظامی معین آغاز شد.

وی با بیان اینکه تاکنون در بخشی از مناطق بحران زده ادامه دارد، اضافه کرد: انتقال تأسیسات و تجهیزات مورد نیاز به سد جگین و شبکه راه اندازی و ارسال اّب از سد جگین به تصفیه خانه و آبگیری کل شهر جاسک و روستاهای غرب شهرستان به انجام رسید.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: در حال حاضر آب همه روستاها به جز ۳۰ روستای شهرستان جاسک و ۶ روستای شهرستان بشاگرد و ۲ روستای سندرک میناب وصل شده است و تاکنون از ۳۳۵ روستایی که دچار قطعی آب شده بودند، ۲۹۷ روستا مشکل تامین آب آنها برطرف شده است .

وی در خصوص برآورد خسارات حوزه ارتباطات، اضافه کرد: اصلی ترین مشکل ایجاد شده آسیب دیدگی شبکه فیبر نوری جاسک – کنارک در دو نقطه بوده است که با زحمات فناوری ارتباطات و شرکت مخابرات مشکلات عمده ارتباطی حل و فصل شده است.

همتی بیان کرد: مشکل عمده ای در برقراری ارتباط نداریم و صرفا روستاهایی که فاقد برق هستند و همزمان مسیر دستیابی آنها نیز هنوز بازگشایی نشده و امکان انتقال دیزل ژنراتور جهت تأمین برق اضطراری وجودندارد هنوز مشکل ارتباط تلفنی و موبایل دارند.

وی در تشریح حوزه راه ها و جاده های مواصلاتی، اضافه کرد: بزرگ ترین خسارت وارده به بخش راه ها بوده است که ۶ محور شریان اصلی و ۱۰ محور فرعی و ۳۷ مسیر روستایی خاکی را شامل می شود. با همت جهادی اداره کل راهداری و راه و شهرسازی و همچنین مشارکت همه دستگاه ها، مراکز امدادی یگان های مهندسی نیروهای مسلح ارتش و سپاه پاسداران همه مسیرها به جز ۳ مسیر روستایی در شهرستان جاسک و ۲ مسیر روستایی در شهرستان بشاگرد دیگر مسیرها بازگشایی شده است.

عالی ترین مقام دولت در استان هرمزگان خاطرنشان کرد: خسارت در حوزه راه ها گسترده و عمیق است، هم اکنون ۱۲۴ دستگاه راهسازی شامل ۲۲ دستگاه بلدوزر، ۲۴ دستگاه گریدر، ۳۰ دستگاه لودر، ۴۰ دستگاه کامیون و ۸ دستگاه کمرشکن متعلق به راهداری، سپاه، ارتش، شهرداری ها و دهیاری ها و بخش خصوصی و ۱۸۵ نفر در حال نقش آفرینی بوده و همچنان در حال فعالیت شبانه روزی هستند.

همتی ادامه داد: نقش بخش راه ها به دلیل نقش زیر ساختی آن و فراهم سازی امکان شکل گیری و تداوم سایر بخش های امدادی، حیاتی بوده و از این رو در صدر فعالیت های ستاد پاسخ به بحران قرار دارد.

استاندار هرمزگان بیان کرد: ۹۵۰ کیلومتر راه های روستایی در بشاگرد بازگشایی شده و ارتباط جاده ای با روستاها برقرار شده و صرفا ۱۱ روستای کوهستانی شهرستان جاسک و ۱۰ روستا در شهرستان بشاگرد هنوز دچار انسداد مسیر هستند که تیم های عملیاتی با جدیت و پشتکار مشغول انجام عملیات بازگشایی مسیرها هستند.

وی در تشریح حوزه برق مناطق سیل زده، عنوان کرد: خسارات نسبتاً بزرگی وارد شده و حدود ۲۰۰ کیلومتر شبکه ۲۰ کیلو ولت نیاز مقاوم سازی دارد، همچنین چند پست فوق توزیع آسیب یا از مدار خارج شدند.

همتی با اشاره به اینکه ۱۵ کیلومتر شبکه فشار ضعیف در روستاها کاملا و ۵۰ دستگاه پست هوایی تخریب شده است، تصریح کرد: در شهرستان های بشاگرد و جاسک برق حدود ۲۵۰ روستا قطع شده است و شبکه دچار آسیب کلی شد با همت شرکت های برق منطقه ای و توزیع نیروی برق استان اقدامات لازم در جهت رفع مشکلات موجود به انجام رسید و برق روستاها به تدریج وصل شد به شکلی تا این لحظه فقط ۸ روستا در شهرستان جاسک و ۳ روستا در شهرستان بشاگرد فاقد برق هستند و شاید بتوان گفت که علت اصلی عدم وصل این روستاها فقدان راه مناسب ارتباطی و انسداد مسیرهای دستیابی است.

وی در خصوص اقدامات بخش امداد و نجات هلال احمر استان هرمزگان اظهار کرد: جمعیت هلال احمر استان هرمزگان درساعات اولیه بحران اقدامات ارزشمندی را درخصوص امداد و نجات با استفاده از امکانات این جمعیت و به ویژه سه فروند بالگرد و همکاری نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی سپاه پاسداران به انجام رساند.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه حدود ۱۰۰ سورتی پروازی توسط هلال احمر و همکاران معین در نداجا و ندسا انجام شد، اضافه کرد: در بخش کشاورزی شاهد بروز خسارت گسترده ای بوده ایم که مهم ترین آنها تخریب ۳۲۰۰ هکتار اراضی زراعی، ۳۵۰ هکتار باغات، تعداد دام تلف شده ۳۱۰۰، تخریب ۸۰ واحد دامداری، ۱۷۰ حلقه چاه کشاورزی، تخریب ۵۰ کیلومتر جاده بین مزارع، ازبین رفتن ۱۵۰۰هکتار آبیاری تحت فشار ۶۰ سازه آبخیز داری و... بوده است.

همتی با اشاره به اقدامات عمده دستگاه های اجرایی و امدادی استان در جهت مدیریت بحران سیل در جاسک و بشاگرد، افزود: توزیع ۴۵ تن سبوس رایگان بین دامداران، اعزام سه دستگاه بولدوزر جهت بازگشایی جاده های بین مزارع،بازگشایی ۱۱ کیلومتر جاده بین مزارع، جمع آوری و دفن بهداشتی ۱۰۰۰ رآس دام تلف شده، اعزام کارگزاران بیمه جهت ارزیابی خسارات، آغاز عملیات سم پاشی واحدهای دامی و انجام سم پاشی در وسعت ۱۱۰۰ متر مربع، آعاز عملیات واکسیناسیون دامی و واکسینه ۷۰۰ راس دام تاکنون، ارسال ۲۰ تن جو رایگان جهت توزیع بین دامداران، تأمین بذر رایگان کلزا و جو جهت کشت مجدد و احیا بخشی از اراضی کشاورزی خسارت دیده، مرمت سیل بند به طول نزدیک به ۱۹۱۷ متر،ارسال ۱۰ عدد کانتینر جهت مدارس مناطق آسیب دیده و اقدامات اولیه جهت احداث پل موقت بر روی رودخانه جگین توس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان انجام شد.

وی در پایان با اشاره به اینکه در حوزه آموزش و پرورش به ۲۱ مدرسه و ۵۲ کلاس درس آسیب جدی وارد شده است، خاطرنشان کرد: ۳۳ مدرسه در قالب ۷۶ کلاس درس و دوسالن نیاز به تعمیرات اساسی و تجهیزات دارند.

لینک کوتاه: asriran.com/002yiC

دیگر خبرها

 • علی جمالی سرپرست هیات انجمن‌های ورزشی آذربایجان‌شرقی شد
 • استاندار آذربایجان‌شرقی: تحول در نظام آموززش و پرورش نیازمند تلاش بیشتر است
 • سیل بیش از ۱۵هزار میلیارد ریال به استان هرمزگان خسارت وارد کرد
 • ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت سیل به بخش کشاورزی جنوب کرمان
 • برآورد خسارت ۱۵۰۶ میلیارد تومانی سیل در استان هرمزگان
 • کمک ۳۵۰ میلیارد ریالی خیرین به بخش سلامت چالدران
 • استاندار آذربایجان‌شرقی: حقوق کارگران واحدهای تولیدی باید به‌ موقع پرداخت شود
 • مسابقات شنا کارکنان دستگاه های اجرایی آذربایجان شرقی برگزار شد
 • ظرفیت صادراتی خشکبار آذربایجان‌شرقی بسیار بالاست
 • ۴۸ درصد ظرفیت سد‌های آذربایجان‌شرقی پر شد
 • ۴۸ درصد ظرفیت سدهای آذربایجان‌شرقی پر شد
 • پرداخت غرامت۱۷ میلیارد ریالی به کشاورزان جغتای
 • سریال دهه فجری تلویزیون را بشناسید/ ماجرای قیام مردم آذربایجان شرقی + عکس
 • سامانه بارشی جدید در آذربایجان‌ شرقی فعال می‌شود
 • خسارت ۲۶۱ میلیارد تومانی سیل به شبکه آب و برق
 • غفلت از گردشگری زمستانی در آذربایجان‌شرقی
 • آمادگی هلال احمرآذربایجان شرقی برای دریافت کمک‌های مردمی به سیل زدگان سیستان و بلوچستان
 • خسارت هزار میلیارد ریالی سیل به شبکه آب روستایی
 • پرداخت ۱۰۲ میلیارد ریال تسهیلات به کشاورزان خسارت دیده قزوینی