سید روح‌الله کاظمی، دهیار روستای شیخ‌شبان شهرستان بن در گفت‌وگو با ایکنا از چهارمحال وبختیاری در رابطه با حذف رسومات غلط در این روستا بیان کرد: همه ساله در ابتدای سال جدید جلسه‌ معتمدین با حضور 60 تا 70 نفر از بزرگان، ریش‌سفیدان و صاحب نظران، فرهنگیان و روحانیون روستا در رابطه با نحوه برگزاری مراسمات عزاداری و جشن‌ها در حسینیه شهدای روستا تشکیل می‌شود.
وی با بیان اینکه هدف از این جلسات کمک به معیشت اهالی روستا است، ادامه داد: اکنون 15 سال است که این جلسات با هم‌اندیشی در رابطه با مشکلات اساسی روستا و با هدف کمک به معیشت، کم شدن مخارج اضافی اهالی و رفاه حال مردم برگزار می‌شود.
دهیار روستای شیخ‌شبان با اشاره به تشکیل جلسه امسال در چند روز گذشته، گفت: نحوه فعالیت در جلسه اینگونه است که در ابتدا مصوبات جلسه سال قبل را بررسی و معایب و مزایای آن را ارزیابی کرده و در ادامه برای سال جدید تصمیم‌گیری می‌کنیم.
کاظمی با بیان اینکه جلسه امسال در رابطه با رسومات غلط جشن عروسی و مراسم ترحیم اقوام اهالی بود، متن آخرین صورت‌جلسه معتمدین روستای شیخ شبان را این‌گونه منتشر کرد: «جلسه تصمیم‌گیری در خصوص برگزاری مراسمات روستا در محل حسینیه شهدای روستای شیخ شبان با حضور تعدادی از روحانیون، هیئت امناء مساجد، اعضای شورای اسلامی و دهیاری روستا، خانواده معظم شهدا، معتمدین و اهالی فهیم و انقلابی روستای شیخ شبان تشکیل شد، در این جلسه ضمن بررسی مصوبات جلسه سال گذشته، نسبت به امورات روستا تصمیماتی به شرح ذیل اتخاذ شد که انشاالله به اطلاع عموم اهالی روستا رسانده شود تا همه اهالی این روستا طبق این صورتجلسه در سال ۹۸ عمل کنند و احدی از آن تخطی نکند.
مصوبات مراسم عروسی:
۱- مبلغ مهریه در سال ۹۸ سی و پنج ملیون تومان و سکه بهار آزادی نیز از پنج تا چهارده عدد تعیین شود.
۲- مبلغ شیربها بطور کامل حذف و بجای آن داماد سه قلم از جهیزیه شامل (یخچال فریزر،اجاق گاز و ماشین لباسشویی) را برای شروع زندگی تهیه کند.
نکته: قباله نویسان حق نوشتن حتی یک ریال بیشتر را ندارند.
۳- مراسم عقد فقط بعدازظهر به صرف شیرینی و میوه باشد.
۴- دعوت از عموم اهالی جهت مجلس عروسی صرفا برای یک شام باشد و دعوت عمومی جهت حنابندان و یا ظهر عروسی ممنوع است.
۵- برنامه‌های جانبی مراسمات عقد و عروسی شامل (شب عیدی، هدیه‌های پشت عقدی، پاتختی و ...) و خرید سرویس طلا کلا برداشته شد.
۶- همانند سال‌های قبل آوردن ارگ، گذاشتن بلندگو و اکو بیرون از منزل و ایجاد مزاحمت برای اهالی، راه انداختن کاروان موتور، ترقه زدن و گرداندن بی مورد عروس در سطح روستا و امامزاده ممنوع شد.
۷- مبلغ هدیه اهالی به عروس و داماد، زن و مرد شرکت کننده در مراسم هرکدام 20 هزارتومان است و پرداخت مبلغ بیشتر در جلسه نباشد و به صورت خصوصی پرداخت شود.
مصوبات در مورد مراسم ترحیم:
۱- در مراسم اول تا سوم متوفی فقط خانم‌هایی که از بستگان نزدیک هستند شرکت کنند.
۲- هر یک از اعضای خانواده شرکت کننده در مراسم (زن و مرد) مبلغ 20 هزار تومان داخل پاکت به صندوق‌دار به عنوان کمک و همدردی به صاحبان عزا پرداخت کند.
۳- مقرر شد جهت دریافت مبالغ پاکت نامه به اندازه کافی توسط صاحبان عزا تهیه شود و در اختیار مسئول صندوق قرار گیرد و گرفتن وجه بصورت دفتری و یا نقد ممنوع است.
۴- مقرر شد مراسم چهلم متوفی فقط در مسجد باشد و صاحب عزا در صورت داشتن تمکن مالی در منزل از بستگان پذیرایی کند و دعوت از عموم برای چهلم ممنوع و مراسم سالگرد متوفی نیز کلا برداشته شد.
5- در مراسمات و سوگواری‌ها که در مساجد و یا حسینیه‌ها برگزار می‌شود بلند گوی بیرون ۱۰ الی ۱۵ دقیقه اول مراسم جهت اطلاع رسانی روشن باشد.
شورای فرهنگی شیخ شبان»
وی در پایان گفت: همه اهالی با این مصوبات موافقت کردند و در صورت تخطی از دستورات، صاحب مجلس به عنوان متخلف به دفتر دهیاری دعوت و متعهد می‌شود.
انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شاهرود؛ مدفن عارفان بزرگی چون شیخ ابوالحسن خرقانی+ فیلم

علی بن جعفر یا علی بن احمد خرقانی، یکی از اکابر مشایخ طریقت است که به سال ۳۴۸ هجری قمری و یا به قولی ۳۵۱ یا ۳۵۲ هجری قمری در خرقان دیده به جهان گشود و در روز سه‌شنبه، دهم محرم سال ۴۲۵ هجری قمری در سن هفتادوچندسالگی در همان دیار دیده از جهان فروبست. ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۰ استانها سمنان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شاهرود، علی بن احمد خرقانی در آغاز زندگی به تحصیل علوم دین همت گماشت و در آن سرآمد دیگران شد و سپس به طریقت تصوف تمایل کرد و با مجاهدت به مقاماتی شایان دست‌یافت. در حکایات آمده است که شیخ ابوسعید ابوالخیر، شیخ‌الرئیس، ابن‌سینا و ناصرخسرو قبادیانی به خرقان رفته و با وی مصاحبت‌هایی نیز داشته‌اند و مقام معنوی وی را ستوده‌اند. گفته می‌شود سلطان محمود غزنوی نیز به دیدار شیخ شتافته و از محضر وی کسب فیض نموده است.

از شاگردان ممتاز و مشهور شیخ ابوالحسن خرقانی، خواجه عبدالله انصاری عارف نامی قرن پنجم هجری قمری است که سالیان متمادی در خرقان زیسته و از انفاس شیخ بهره‌ها جسته است.

نوروز در بلوچستان| «گلفشان» نادرترین پدیده ژئوتوریستی ایران + فیلمجاذبه‌های ایرانگردی را در «همین حوالی» دنبال کنیدنوروز در بلوچستان| بندر تیس، تاریخ تجارت دریایی ایران+تصاویر

جملات به‌جای مانده از شیخ خرقان، نشان از مقام بسیار بالای انسانی این عارف برجسته دارد. جملاتی که جز از چنین انسان‌های وارسته‌ای شنیده نمی‌شود:

«کاشکی حساب همه خلق با من کردی تا خلق را به قیامت حساب نبایستی دید. کاشکی عقوبت همه خلق مرا کردی تا ایشان را به دوزخ نبایستی»

«هرکه در این سرا درآید نانش دهید و از ایمانش نپرسید، چه آنکه در نزد باری‌تعالی به جان ارزد بر خوان بوالحسن البته به نان ارزد»

در 24 کیلومتری شاهرود، در شمال روستای خرقان، روی یک تپه، آرامگاه این بزرگوار به چشم می‌خورد. فضای سبز اطراف آن، به آرامگاه قداست خاصی بخشیده است.

روی قبر شیخ یک قطعه‌سنگ مرمری قرار دارد که اشعاری بر آن حک‌شده است. در جوار این مقبره مسجدی بود که گنبدی مخروطی شکل و مزین به کاشی‌کاری‌های زیبا داشت. در حال حاضر، از مسجد و گنبد یادشده فقط محراب آن باقی‌مانده که برخلاف مسجدهای دیگر این نواحی رو به مغرب است. محراب مذکور داری گچ‌بری‌های زیبا و استادانه است.

اخیراً براى حفاظت بیشتر این محراب، سازمان میراث فرهنگى استان در آنجا یک قاب بزرگ شیشه‌دار، مانند ویترین، نصب‌کرده است. در سال‌هاى قبل، از طرف ادارهٔ کل باستان‌شناسى وقت، در اطراف محراب مذکور و متناسب با آن مسجدى بنا شد که در حال حاضر نیایشگاه زائران شیخ ابوالحسن خرقانى و مورداستفادهٔ آنان در موقع توقف در آن محل است.

در اینجا چند قطعه از تذکره‌الاولیا در احوال شیخ را نقل مى‌کنیم:

نقل است که بوعلی سینا به آوازهٔ شیخ عزم خرقان کرد. چون به وثاق شیخ آمد شیخ به هیزم رفته بود. پرسید که «شیخ کجاست؟» زنش گفت «آن زندیقِ کذّاب را چه مى‌کنی؟» همچنین بسیار جفا گفت شیخ را که زنش منکر او بودى، حالش چه بودی! بوعلى عزم صحرا کرد تا شیخ را ببیند. شیخ را دید که همى آمد و خروارى در‌منه بر شیرى نهاده، بوعلى از دست برفت، گفت «شیخا، این چه حالتست؟» گفت «آری. تا ما بار چنان گرگى نکشیم (یعنى زن) شیرى چنین بار ما نکشد.» پس به وثاق باز آمد. بوعلى بنشست و سخن آغاز کرد و بسى گفت و شیخ پاره‌اى گِل در آب کرده بود تا دیوارى عمارت کند. دلش بگرفت، برخاست و گفت مرا معذور دار که این دیوار را عمارت مى‌باید کرد و بر سر دیوار شد، ناگاه تبر از دستش بیفتاد. بوعلى برخاست تا آن تبر به دستش باز دهد، پیش از آنکه بوعلى آنجا رسید آن تبر برخاست و به دست شیخ باز شد. بوعلى یک‌بارگی اینجا از دست برفت و تصدیق عظیم بدن حدیثش پدید آمد تا بعدازآن طریقت به فلسفه کشید چنانکه معلوم هست.

... نقل است که شیخ گفت: دو برادر بودند و مادری. هر شب یک برادر به خدمت مادر مشغول شدى و یک برادر به خدمت خداوند مشغول بود. آن شخص که به خدمت خدا مشغول بود با خدمت خدایش خوش بود، برادر را گفت «امشب نیز خدمت خداوند به من ایثار کن». چنان کرد. آن شب به خدمت خداوند سر بر سجده نهاد، در خواب شد، دید که آوازى آمد که «برادرِ ترا بیامرزیدیم و ترا بدو بخشیدیم». او گفت «آخر من به خدمت خداى مشغول بودم و او به خدمت مادر، مرا در کار او مى‌‌‌کنید؟» گفتند «زیرا که آنچه تو مى‌کنى ما از آن بى‌نیازیم ولیکن مادرت از آن بى‌نیاز نیست که برادرت خدمت کند.»

... گفت «همه یک بیمارى داریم؛ چون بیمارى یکى بوَد دارو یکى باشد. جمله بیمارى غفلت داریم بیازیت تا بیدار شویم.»

انتهای پیام/ ت

R41366/P4001/S6,64/CT7

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

کلیدواژه: خبرگزاری بین المللی قرآن ایکنا چهارمحال و بختیاری سنت های غلط روستای شیخ شبان

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۳۴۸۳۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • درخواست عبدالمهدی از شیخ الازهر مصر
 • محوطه تاریخی بقعه شیخ کلخوران ساماندهی می شود
 • آیا شیخ بهایی یک معمار بود؟
 • احداث 51 رواق در محوطه تاريخي شيخ کلخوران
 • احداث پنجاه و یک رواق در محوطه تاریخی شیخ کلخوران
 • ۵ محور که اهالی رسانه می‌خواهند «خدادی» درباره آنها صحبت کند
 • دعوت نخست وزیر عراق از شیخ الازهر و پاپ برای سفر به این کشور
 • شیخ شگفتی+فیلم
 • شگفتی در « ماخونیک »
 • رونمایی از دو اثر شیخ بهایی و تعدادی از اسناد کهن آستان قدس رضوی
 • شکوه قدمت زنجان در فرش‌های آهنین
 • ۱۵۰ نسخه خطی از آثار شیخ بهایی در کتابخانه وزیری یزد نگهداری می‌شود
 • جشن نیمه شعبان روستای مقصودآباد ۱۰ سال متوالی رتبه نخست بزرگترین جشن را کسب کرده است
 • کردستان نیازمند استفاده از طلاب بومی آشنا با آداب و رسوم است
 • اهالی حیط کلیر چشم انتظار کمک دولت/ آب غیربهداشتی و ناسالم سهم این روزهای روستاییان دلگانی است
 • عقربه‌های ساعت اصفهان حول آداب و رسوم می‌چرخد
 • عقربه های اصفهان بر مدار آداب و رسوم می‌چرخد
 • بهاءالدین عاملی؛ شیخ‌الاسلام پایتخت صفوی
 • نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی