یک روبات دستیار برای اولین بار به تیم جراحی یک مرکز درمانی در یکی از بیمارستان های قزاقستان پیوست. بیتا میرعظیمی

این روبات در جراحی تومورهای کلیه و رحم مشارکت داشته و با بزرگنمایی تومورها میزان خونریزی را کاهش می دهد. این روبات دستیار، کاملا تحت کنترل جراح بوده و با دقت و ظرافت تومورهای موجود در بدن را تجزیه و تحلیل کرده و جراحی می کند.

این سیستم دارای سیستم بزرگنمایی بسیار پیشرفته ای است که تومورهای داخلی را تا هزاران برابر بزرگ کرده و به پزشکان نمایش می دهد. این سیستم همچنین میزان برش در سطح تومورها را کاهش داده و از افزایش خونریزی جلوگیری می کند.

این سیستم روباتیک در حال حاضر در بخش های کلیه و زنان تعبیه شده است تا جراحان به کمک ان اقدامات لازم برای سلامتی بیماران را انجام دهند. یکی از پزشکان متخصص در این مرکز درمانی نسبت به ورود این سیستم روباتیک به این مرکز ابراز خوشحالی کرده و گفت: از این پس به کمک این سیستم روباتیک جراحی های داخلی  با دقت و کارامدی بیشتری انجام خواهد شد.

گفتنی است در حال حاضر دانشمندان تلاش دارند یک قدم فرار رفته و روبات جراحی را بسازند که بدون مداخله جراح انسانی، در اتاق عمل حضور داشته و با شکاف بدن بیمار تومور را شناسایی کرده و خارج کند. این ایده اگر چه در عصر حاضر کمی بلند پروازانه به نظر می آید اما بسیاری از محققان پیش بینی کردند در آینده ای نزدیک روباتهای جراح جایگزین جراحان انسانی شوند. اما تا فراهم شدن شرایط برای عملی شدن این رویا، جراحان انسانی همیشه در اتاق عمل حضور داشته و روبات ها تنها ابزاری مفید برای افزایش دقت و بهره وری روش های موجود جراحی خواهند بود.

 

منبع: ایران آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تعلیق دو کارشناس اتاق عمل به خاطر جراحی زیبایی

مرگ زن جوان که برای جراحی لاغری به یک کلینیک زیبایی رفته بود راز جراحی‌های غیر قانونی دو کارشناس اتاق عمل را فاش کرد. «سارا» بعد از تولد دختر و پسرش کمی اضافه وزن پیدا کرده بود. در ۸ سال گذشته هزینه زیادی صرف انواع و اقسام رژیم‌های غذایی و کلاس‌های بدنسازی کرده بود، اما به خواسته‌اش که تناسب اندام بود نمی‌رسید.   او که از ورزش و رژیم خسته شده بود، با وجود مخالفت اطرافیانش به فکر جراحی افتاد. در میان جست و جوهایش برای یافتن یک مرکز جراحی معتبر بالاخره تبلیغات پر زرق و برق یک کلینیک در مرکز پایتخت توجهش را جلب کرد و برای مشاوره وقت گرفت.   شرایط کلینیک و برخورد پزشک و کادر درمانی حرفه‌ای به نظر می‌رسید و قرار شد پس از انجام آزمایش‌های اولیه، برای جراحی لیپوماتیک (برداشتن چربی اضافی) در کلینیک حاضر شود.   «سارا» که تجربه دو بار زایمان را داشت از اتاق عمل نمی‌ترسید، اما صبح روزی که قرار بود به کلینیک برود حس عجیبی داشت. نمی‌خواست که دختر و پسرش متوجه اضطرابش شوند. آن‌ها را مانند هر روز با آغوشی گرم بدرقه کرد و به مدرسه فرستاد و سپس با همسرش به کلینیک رفت.   جراحی ۴ ساعته و نفسگیر روی زن جوان با بیهوشی کامل انجام شد، اما وقتی «سارا» به هوش آمد حال چندان مساعدی نداشت. چندین آزمایش از او گرفته شد و با وجودی که کلینیک امکانات و تجهیزات تخصصی بیمارستانی نداشت، اما پزشکان این مرکز با انتقال بیمار به بیمارستان فوق تخصصی مخالفت کرده و وی را دو شب همانجا بستری کردند. با وجود نظارت تمام وقت کادر درمانی، حال «سارا» همچنان رو به وخامت می‌رفت با این حال پزشک معالج برگه ترخیص او را امضا کرد و هر چه خانواده سارا اصرار کردند که او را نگه دارند تا حالش بهتر شود پزشک نپذیرفت.   چند ساعتی از بازگشت «سارا» به خانه گذشته بود که حالش بشدت وخیم شد و پس از انتقال به بیمارستان، جان خود را از دست داد.

شکایت از پزشکان جراح و کادر درمانی
همسر «سارا» که هنوز باورش نمی‌شد یک عمل زیبایی ساده، سبب مرگ همسرش شده باشد در حالی که کلینیک جراحی را مقصر اصلی این حادثه می‌دانست، با حضور در دادسرای ناحیه ۱۹ تهران (جرایم پزشکی و دارویی) از پزشکان و کادر درمانی کلینیک شکایت کرد. پرونده این شکایت برای رسیدگی به شعبه سوم دادسرا ارسال شد.   شوهر «سارا» همراه وکیلش در جلسه بازپرسی حاضر شد و به بازپرس پرونده گفت: «این مرکز براساس آیین نامه‌اش تنها می‌تواند جراحی‌های محدود را انجام دهد و عمل چهارساعته همسرم با بیهوشی کامل و دو شب بستری، با شرح وظایف این مرکز مغایر بود. قرار بود عمل لیپوماتیک روی همسرم انجام شود، اما کادر جراحی بدون مجوز اقدام به تزریق چربی به اندام‌های دیگر کرده‌اند که این موضوع در مرگ او مؤثر بوده است. از طرفی با توجه به پرونده پزشکی همسرم، با وجود علائم حاد بیماری در آزمایش خون همسرم، پزشک او را مرخص کرد و در این دو روز از اعزام بیمار به کلینیکی تخصصی خودداری کرد. همچنین شواهدی به دست آمده که پزشک معالج، پرونده را دستکاری کرده است. همچنین این کلینیک با کادر غیرتخصصی و با مانور متقلبانه اقدام به درج تابلو کرده است.»   همزمان با این شکایت نتیجه کالبدشکافی و پزشکی قانونی نیز اظهارات مرد داغ دیده را تا حدودی تأیید کرد و علت مرگ زن جوان، نارسایی حاد تنفسی به‌دلیل لخته پرانی به عروق حیاتی ریه پس از جراحی خارج‌سازی چربی اضافی و تزریق دوباره آن بوده است.

افشای یک پرونده جنجالی دیگر
در حالی که شوهر «سارا» پیگیر پرونده مرگ همسرش بود، متوجه شد کادر پزشکی و پرستاری این کلینیک جراحی حدود یک سال قبل نیز جراحی مرگبار دیگری انجام داده و محکوم شده بودند. در آن پرونده نیز زن ۳۴ ساله‌ای پس از جراحی لیپوماتیک دچار ایست قلبی تنفسی شده بود، اما کلینیک برای سرپوش گذاشتن بر این اتفاق، اقدام به اعزام فوری بیمار به بیمارستانی مجهز کرده بود. پس از مرگ این زن با شکایت خانواده پرونده پیگیری و با حکم قاضی محبوب افراسیاب از شعبه ۱۰۴۳ مجتمع شهید قدوسی، پزشکان و کادر درمانی به حبس و پرداخت دیه محکوم شده بودند.   این پرونده در حالی ضمیمه پرونده «سارا» شد که همزمان تیم‌های بازرسی معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، چند تخلف دیگر نیز در زمینه تخصص کادر درمانی و شرایط غیربهداشتی اتاق‌های عمل و تناقض در ثبت برنامه‌های پزشکان ثبت کرده و به این ترتیب این مرکز با حکم دادیار دادسرای ناحیه ۱۹ به طور موقت پلمب شد.

تعلیق دو پزشک جراح
به این ترتیب با توجه به اینکه فعالیت غیرقانونی دو نفر از جراحان عمومی و کارشناسان اتاق عمل در این مرکز احتمال بروز فاجعه‌ای دیگر را به همراه داشت، دادیار شعبه سوم در وقت فوق‌العاده پرونده را بررسی و با توجه به گزارش‌ها و اظهارات نماینده معاونت درمان، این دو جراح را به‌دلیل انجام جراحی‌های تخصصی زیبایی بدون نظارت پزشک و دخالت در عمل‌های تخصصی به مدت ۶ ماه از تاریخ ابلاغ قرار از هرگونه جراحی محروم کرد.   با اعتراض دو پزشک به این قرار، پرونده برای رسیدگی به شعبه ۱۰۴۳ مجتمع شهید قدوسی به ریاست قاضی محبوب افراسیاب ارسال شد.
قاضی نیز با توجه به گزارش وزارت بهداشت و نظریه کارشناسی و برای حفظ سلامت عمومی جامعه و شهروندان، اعتراض متهمان را رد کرد و این قرار را تأیید کرد. اما همچنان تحقیقات در پرونده مرگ «سارا» نیز ادامه دارد. منبع: روزنامه ایران

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

آیت‌الله مکارم شیرازی: جوایز مسابقه "برنده باش" قمار است

منبع این خبر، وبسایت www.ion.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۳۷۳۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انجام نخستین عمل جراحی دیسک کمر با لیزر در بیمارستان رازی بیرجند
 • امروز آخرین مهلت انتخاب رشته آزمون پذیرش دستیار تخصصی
 • نخستین عمل جراحی دیسک کمر با لیزر در خراسان جنوبی انجام شد
 • برگزارى مسابقات رقابتى نشان‌دهنده دقت بالا در شوراى نگهبان است
 • عمل جراحی دیسک کمر با لیزر برای نخستین بار در خراسان جنوبی انجام شد
 • شیراز میزبان پنجمین دوره بین المللی راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت
 • شیراز میزبان پنجمین دوره بین المللی رینولوژی و جراحی پلاستیک صورت
 • تومور مغزی یک بیمار در دهدشت با موفقیت برداشت شد
 • اختلال تومور شبکیه در کودکان +شایع‌ترین سن ابتلا
 • روبات تعمیرکار ماهواره به فضا می رود
 • تمرکز آزمایشگاه‌های روباتیک گوگل بر روی یادگیری ماشینی
 • غذا را مثل دارو با دقت مصرف کنید
 • درمان موفقیت‌آمیز سرطان تخمدان با کمک یک سیستم تصویربرداری جدید
 • تحول در دنیای آموزش عالی با هوش مصنوعی
 • بلای وحشتناکی که در اتاق عمل جراحی لاغری بر سر زن بیچاره آمد
 • مهلت مجدد انتخاب رشته آزمون پذیرش دستیار تخصصی از امروز
 • مرگ زن جوان راز جراحی غیرقانونی دو کارشناس اتاق عمل را فاش کرد
 • چرا برآمدگى پشت گوش بوجود می‌آید و درمان آن چیست؟
 • اعتراض دستیار مامیچ به اتلاف وقت زکی پور