خبرگزاري آريا - ساري-ايرنا- ابهام در تمديد قرارداد کارگران شرکت هاي بهره بردار جنگل هاي مازندران در روزهاي اخير باعث نگراني کارگران اين شرکت ها شده است.هاي مازندران

اين مساله باعث شده تا تعدادي از کارگران شرکت بهره برداري از جنگل در اعتراض به آنچه که زمزمه عدم تمديد قراردادشان از سوي سازمان جنگل ها اعلام شد، صبح امروز دوشنبه در برابر کارخانه نکاء چوب يکي از شرکت هاي بهره برداري جنگل در ساري تجمع کنند.
به گزارش خبرنگار ايرنا، طبق قانون تنفس در جنگل هاي شمال مصوب مجلس شوراي اسلامي، سازمان جنگل ها و ادارات کل تابعه در استان ها موظف شدند تا به قرارداد با شرکت هاي بهره بردار در جنگل هاي شمال خاتمه دهند و در قانون پيش بيني شد تا کارگران اين واحدها در قالب طرح حفاظت و احياء جنگل ها به کار گرفته شوند.
با اجراي اين قانون از سال 96 منابع طبيعي مازندران قرارد با 21 شرکت بهره دار را خاتمه داد و دراين مدت يک هزار و 729 کارگر اين شرکت ها در قالب طرح حفاظت و احياء از جنگل ها با سازمان جنگل ها و مراتع قرارداد داشتند.
مسوولان سازمان جنگل ها و مراتع پيش از سال 98 به دليل خاتمه يافتن کتابچه طرح جنگلداري که مدت زمان آن دهساله بود ، اعلام کردند که به دليل نداشتن اعتبار براي پرداخت حقوق تمايلي به تمديد قرارداد با کارگران سابق شرکت هاي بهره برداري جنگل هاي شمال ندارند.
اين اظهارنظر مسوولان سازمان جنگل ها اعتراض کارگران شرکت هاي بهره برداري را در مازندران به دنبال داشت که با ورود به موقع نيروي انتظامي، امنيتي و وعده مسوولان منابع طبيعي مبني بر تمديد قرارداد به طور موقت خاتمه يافت.
در استان مازندران حدود يک هزارو 729کارگري که پيش از قانون تنفس جنگل ها با 21شرکت بهره بردار جنگل ها قرارداد داشتند در 2 سال گذشته با تغيير قراردادشان تحت پوشش سازمان جنگل ها ادامه فعاليت دادند.
*** تاييد تجمع کارگران به دليل زمزمه عدم تمديد قرارداد
رئيس روابط عمومي نکاء چوب يکي از شرکت هاي بهره برداري جنگل در مازندران که اعتراض کارگران در مقابل اين واحد صنعتي انجام شد، ضمن تاييد اين تجمع اعتراضي دليل آن را زمزمه عدم انعقاد قرارداد با اين کارگران از سوي سازمان جنگل ها اعلام کرد.
وليپور در گفت وگو با خبرنگار ايرنا تعداد کارگران معترض را حدود 600 نفر بيان کرد و سوابق کاري اين کارگران را بين يک تا 27 سال دانست.
وي افزود: اعتراض کارگران با دخالت نيروهاي انتظامي و امنيتي و وعده مسوولان منابع طبيعي مازندران ( منطقه ساري) مبني بر تمديد قراردادشان به طور موقت خاتمه يافت.
*** تمديد قرارداد با کارگران در قالب طرح حفاظت از جنگل
مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري مازندران گفت: با اجراي قانون تنفس در جنگل هاي شمال، قرارداد با 21 شرکت بهره بردارجنگل در حوزه منابع طبيعي مازندران ( منطقه ساري) و غرب استان ( منطقه نوشهر) که يک هزار و 729 کارگر داشتند، در سال 96 خاتمه داده شد.
سيد محسن موسوي تاکامي روز دوشنبه درگفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: براساس قانون تنفس بايد سازمان مرتع و جنگل ها با کارگران اين شرکت ها در قالب حفاظت و احياء جنگل ها قرارداد منعقد کند و مجلس نيز بودجه لازم را مصوب خواهد کرد.
وي اضافه کرد: در سال جاري اگرچه مجلس شوراي اسلامي 800 ميليارد ريال براي طرح تنفس از جنگل ها مصوب کرد، ولي هيچ بودجه اي براي پرداخت حقوق اين کارگران در سال جاري پيش بيني نشد و سازمان مراتع نيز با اين روند نمي تواند حقوق کارگران را تامين کند.
موسوي تاکامي اظهارداشت: در 2 سال گذشته حقوق اين کارگران در قالب کتابچه طرح جنگلداري که مدت زمان طرح دهساله بود، پرداخت مي شد که درسال جاري اين طرح خاتمه يافت.
وي اضافه کرد: سازمان مراتع به دليل نداشتن رديف اعتباري و خاتمه کتابچه طرح جنگلداري طبق قانون خاتمه قرارداد با اين کارگران را پيش کشيد که با اعتراض اين کارگران فعلا تصميم به انعقاد قرارداد گرفته شد.
مديرکل منابع طبيعي مازندران افزود : به نظر مي رسد با انعقاد قرارداد با اين کارگران، سازمان جنگل ها براي پرداخت حقوقشان در آينده با مشکل مواجه مي شود که اميدواريم با کمک مجلس شوراي اسلامي و دولت رديف اعتباري براي اين کار مصوب شود.
قانون تنفس در سال 96 در مجلس شوراي اسلامي مصوب و از مهرماه ان سال با تصميم وزير جهاد کشاورزي به قرارداد شرکت هاي بهره بردار در شمال کشور خاتمه داده شد.
از مساحت 2 ميليون و 300 هزار هکتاري مازندران حدود يک ميليون و 700 هزار هکتار آن را جنگل و مرتع تشکيل مي دهد که در دو مديريت اداره کل منابع طبيعي مازندران منطقه ساري و غرب مازندران منطقه نوشهر اداره مي شود.
در اين دو حوزه مديريتي منابع طبيعي 21 شرکت بهره بردار با يک هزار و 729 کارگر بهره برداري از 403 هزار هکتار از جنگل هاي مازندران را بر عهده داشتند.
6982/1899
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پروانه تمدید چرا در آذربایجان غربی الکترونیکی شد

ارومیه - ایرنا - معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: سیستم الکترونیکی صدور پروانه چرا در این اداره کل راه اندازی شد.

سیدنبی قائمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح به منظور کاهش حضوری مرتعداران و بهره برداران برای تمدید یا پرداخت هزینه پروانه چرای دام انجام می شود.
وی اظهار داشت: در این طرح هزینه تمدید پروانه چرا از طریق خدمات الکترونیکی پرداخت و علاوه بر کاهش مراجعه به ادارات و بانک ها و کاهش هزینه رفت و آمد، امکان دسترسی به اطلاعات بهره برداران و مرتعداران نیز راحت تر انجام می شود.
وی اضافه کرد: در این خصوص کارگاه آموزشی سامانه تمدید الکترونیکی پروانه چرا برای 50 نفر از کارشناسان منابع طبیعی استان برگزار شد و شرکت کنندگان در راستای تسریع در امور مربوط به صدور پروانه چرا برای دامداران آموزش های لازم را دریافت کردند.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: متقاضیان می توانند با حضور در دفاتر پیشخوان دولت و ارائه مدارک مورد نظر بدون مراجعه به مراکز اداری منابع طبیعی به صورت اتوماتیک پروانه چرای خود را تمدید کنند.
وی ادامه داد: در حال حاضر 120 هزار مجری و بهره بردار از عرصه های ملی در آذربایجان غربی وجود دارد.
به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی 2 میلیون و 600 هزار هکتار عرصه ملی دارد که در بیش از 98 درصد آن اقدامات ممیزی مرتع صورت گرفته است.
8137/3072

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

آیا شنبه ۳۱ فروردین ۹۸ تعطیل است ؟

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۳۹۰۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • به دنبال شناسایی و رفع نقاط حادثه‌خیز استان کرمان با کمک سازمان جنگل‌ها هستیم
 • به دنبال شناسایی و رفع نقاط حادثه‌خیز استان با کمک سازمان جنگل
 • قرارداد پاتوسی هنوز تمدید نشده است!
 • ایرنا: خاتمه محکومیت حبس محمدعلی طاهری صادر شد
 • پاتوسی تمدید نکرده؛ خطیر فتحی را تکذیب کرد!
 • خطیر: پول تمدید قرارداد پاتوسی فراهم شده است / از بازگشت ابراهیمی اطلاعی ندارم
 • خطیر: قرارداد پاتوسی هنوز تمدید نشده است
 • توضیحات خطیر درباره تمدید قرارداد پاتوسی
 • اختلافی در استقلال وجود ندارد / قرارداد پاتوسی تمدید می‌شود
 • اختلاس در قالب طرح خروج دام از جنگل‌!
 • تمدید قرارداد بازیکن ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی‌پسند
 • 820 میلیون اختلاس در قالب طرح خروج دام از جنگل‌های گلستان
 • آزادی محمدعلی طاهری (عرفان حلقه)
 • خاتمه محکومیت حبس محمدعلی طاهری صادر شد
 • باشگاه استقلال به دنبال تمدید قرارداد ۱۰ بازیکن
 • پرسنل و کارگران شرکت لوله گستر اسفراین و مجتمع فولاد اسفراین یک روز از حقوق خود را برای کمک سیل زدگان اختصاص دادند
 • اختلاس ۸۲۰ میلیون تومانی در قالب طرح خروج دام از جنگل های گلستان
 • آخرین وضعیت درختان جنگل‌های ارسباران/ ماجرای چوب‌های حمل شده توسط کامیون‌ها چیست؟
 • بریتیش پترولیوم قرارداد حفاری و مهندسی در خزر را تمدید کرد