اگرفرهنگ نقد کردن و نقد پذیرفتن به درستى بیان شود، آداب نقد، ویژگیهاى منتقدان و مرزهاى روا و نارواى انتقاد به روشنى ترسیم گردد، بسیارى از تنش ها ، تشنج ها و کشمکش ها فروکش مى کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عادل جلیلی رییس هیات اسلامی هنرمندان استان البرز، همزمان با هفته هنر انقلابی در یادداشت اختصاصی "تیتریک"، نوشت: مساله ی مهم این است که کدام هنرانقلابی و کدام هنرمند انقلابی؟ ایا این دو واژه؛ جایی در فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی دارد یا نه؟ آیا اثری هم از جریان اصیل هنرانقلابی مانده یا نه؟

بفرض که توانستیم با یک جمعی هنرانقلابی و دینی درست کنیم و آثار مذهبی بسازیم و یک جریان هنرمتعهد راه بیاندازیم؛خب! چه کسی باید این جریانات را مطرح کند تا مردم و جوان ها متوجه شوند؟؟

که البته ما هنرمند انقلابی و هنر اسلامی هم داریم وجریانات هنرانقلابی هم بدون حمایت راه اندازی کرده ایم، اگر بخواهیم به صورت گسترده به موضوع فرهنگی هنری بپردازیم باید نگاه فرهنگی به کار ها داشته باشیم.

برخی عوامل و افراد مختلفی که حضور دارند و در حال ایفای نقش در مسئولیت های فرهنگی هستند که اکثراً در جای خود قرار نگرفته اند.

که البته همین درجای خود قرار نگرفتن باعث می شود که فرهنگ وهنر شهرمان محلی برای جولانگاه افرادی درهفته ی هنرانقلاب و مراسمات مختلف شود یاحتی مورد تقدیرهم قرار بیرند، وقتی از آنها دعوت می شود که در بزنگاه های انقلاب مثل۹دی یا۲۲بهمن و...حضور پیدا کنند؛اثری ازحضور آنها نمی بینیم و گاها استدلالاتی هم دارند که همسو با انقلاب نیست.

ولی در مقابل هم،همیشه هنرمندان انقلابی واقعی حضور دارند که در بزنگاه ها هم حاضر هستند و وقتی صحبت از حمایت از این هنرمندان ارزشی می شود، شاهد نوع حمایت معکوس از آنها هستیم.

البته نباید نادیده گرفت که برخی سازمانها مانند سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری ،فرهنگ وارشاداسلامی استان و...قدمهای موثری در راه فرهنگ وهنر برداشته اند‌.

ما اسطوره های انقلابی درکشور وحتی استان داریم که تلاشی در ادامه دادن مسیر هنر متعهدانه ی آنها انجام ندادیم مثل همین آوینی ها، سلحشورِها، بحرانی ها،علی اکبری ها و شمقدری ها که در فرهنگ وهنر این کشور؛ نام نیک از خود بر جای گذاشتند چراکه برای هدفی متعالی همت گماشتند و برای مردم جهان نه برای بنگاه های سیاسی فیلم می ساختند.

ازجمله مستندها؛ نمایشنامه و فیلمنامه های مختلف همچون روایت فتح، بوی نان روستا، شهری درآسمان و آثارقرآنی مثل ایوب پیامبر؛ اصحاب کهف ویوسف پیامبر.

اینها آزاده بودند و آزاد اندیشیدند که این محصول تخیلات روشنفکرانه و توهمات هنرورانه نبود، و این افراد درگرمی بازار تاریک نمایی سینمای انقلاب، شمعها افروختند.

در هیاهوی انگ ها،انگیزه شان راتغییر نداد و درمعرکه گیریهای فصلی،راه خود راگم نکردند. آثارشان از آن جنس هایی بود که برتر از چندین منبر بود.صلابت صدایشان و روح پاک دمیده در کارهایشان همه از آرامشی حکایت داشته که از درون آرامش؛ جوشش داشت برای همین گفته اند از کوزه همان برون تراود که در اوست.

بزرگان گفته اند که: هنرمندان،سربازان عرصه فرهنگ هستند وباید همچون«رزمندگان شجاع،مبتکر و مصمم دفاع مقدس»،به وظیفه سنگین خوددر عرصه فرهنگ عمل کنند.

ولی همین لازمه اش چیست؟ عدم حمایت؟

امروزه باید در این شهر یک نگاه فراگیر وجامع را دنبال کنیم،نگاهی که به تعبیر شهید مطهری به دنبال پرورش کاریکاتوری افراد نباشد.ما در این نگاه باید همه ی ابعاد افراد بویژه هنرمندان را ازجنبه های سیاسی ، اخلاقی ، بصیرتی تا جنبه های فرهنگی ، معنوی و همچنین جنبه های دینی مد نظر قرار دهیم.

چقدر تلاش کردیم آسیب های اخلاقی، طلاق ، مادی ومعنوی هنرمندان را برطرف کنیم؟ نکردیم چون از گوش دادن به حرفهای هنرمندان انقلابی ودلسوز خسته ایم ونگاه وکلام انتقادی آنها را مغرضانه و نه دلسوزانه می بینیم.

"وحق الناصح ان تلین له جناحک وتصفى الیه بسمعک فأن أتى بالصواب حمدت الله عزّوجّل وان لم یوافق رحمته"؛ حق ناقد و نصیحت کننده آن است که با او نرم رفتارى کنى و به سخنان او گوش فرا دهى اگر سخن وى درست بود خداى را سپاس گویى و اگر سخن او نادرست بود با او مهربان باشى و او را از خود دور نسازى.

اگرفرهنگ نقد کردن و نقد پذیرفتن به درستى بیان شود، آداب نقد، ویژگیهاى منتقدان و مرزهاى روا و نارواى انتقاد به روشنى ترسیم گردد، بسیارى از تنش ها ، تشنج ها و کشمکش ها فروکش مى کند و بسیارى از سستیها و کاستیها زمینه ظهور نمى یابند وراه برای بالندگی فرهنگ وهنراصیل انقلاب باز می شود.

اگر همگان به این باور برسند که: بالندگى فردى و توسعه و پیشرفت اجتماعى آنان به وسیله نقد دلسوزان و انتقادِ تیزبینان رشد و شتاب بیش ترى مى یابد و هیچ کس بى نیاز از یادآورى و انتقاد دیگران نیست فضاى جامعه دگرگون مى شود و انتقادها جاى انتقامها را مى گیرند.

امام خمینى نیز به روشنى مى گویند: هیچ کس نباید خود را مطلق و مبرّاى از انتقاد ببیند البته انتقاد غیر از برخورد خطى و جریانى است.

حتی باید از مشورتهای هنرمندان باسواد و انقلابی همین شهر مثل خیرالله تقیانی ها،محمدعسگری ها ،عباس هادیان ها و...که دربیرون ازاین شهر؛ هنرمندی بنام وحرفها برای گفتن دارند؛ استفاده کرد.

به نقل از مرحوم فرج الله سلحشور که می گفت:"یک روز حدود هفت هشت نفرازسینماگران خدمت مقام معظم رهبری رسیدند.ایشان حدود ده دوازده تن از نویسندگان روسی را نام بردند که هیچ کدام را نمی‌شناختیم و مقام معظم رهبری فرمودند اینها که من نام بردم از داستایوسفکی و تولستوی قوی‌تر ودر شوروی مشهورترند،چطور شما نمی شناسید؟ آثار و نوشته های آنها را نام بردند باز هم ما نمی‌دانستیم.از رمان‌ها و داستان‌های بازار اسم بردند،ما هفت هشت نفر هیچ کدام نخوانده بودیم که مقام معظم رهبری فرمودند: بنده باید بروم اینها را بخوانم؟شما مگر کارتان این نیست؟چرا از اینها بی‌خبرید؟"

به همین نسبت مسئولین دیگر ما هم از هنر دنیا ، حوادث و اتفاقات عرصه هنر و ادبیات انقلابی در داخل بی‌خبرند.

شهید آوینی می گفت:" هنردینی قرار نیست تماشاگر خود را عارف کند، اما می‌تواند به تماشاگر خودش تلنگر بزند و او خود به سمت نیکی و خوبی برود".فرهنگ هم همینطور است.که البته هنرمند هم باید اهل درد باشد که یقینا هنرمندان انقلابی اهل درد هستند و این درد نه تنها سرچشمه زیبایی و صفای هنری بلکه معیار انسانیت است.

اگر هنرمند نسبت به تاریخ و سرنوشت انسان و هویت فرهنگی خویش متعهد باشد دیگر در پیله حدیث نفس خفه نخواهد شد و بال‌های پروانگی‌اش خواهد رست.

پس بهترین راه برای بالندگی هنر انقلابی، استفاده از ظرفیت های فکری هنرمندان متعهد وحمایت از آثار و اقدامات فرهنگی هنری شان وانتقادهای دلسوزانه آنها در راه جهاد فرهنگی مورد رضایت حضرت ولیعصر(عج ) وتحقق فرامین معظم له میباشد.

وامید است که انشاالله مسئولین هم از جوانان هنرمند انقلابی شهر بیشتر استفاده کنند واز فکر ونگاه آنها استفاده کنند.

 

انتهای پیام/

منبع: دانا

نقویان: می‌ترسم روزی سریال «معمای روحانیت» را بسازند

خانم مجری، حرف شاه را تکرار نکنید!

تکرار گفتمان «رستاخیزی» شاه پهلوی در صداوسیما و خط و نشان برای مردم؛ آیا منتقدان باید از ایران بروند؟

موج انصراف هنرمندان از جشنواره فجر در واکنش به فاجعه هواپیمای اوکراینی

گلایه تبریزی‌ها از تاخیر در اطلاع رسانی تعطیلی مدارس

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۳۹۴۸۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: تحریم جشنواره فجر از سوی هنرمندان نوعی وطن‌فروشی است / هنرمند واقعی حاج قاسم ‌بود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: به عقیده بنده اقدام برخی بازیگران در تحریم جشنواره فیلم فجر نوعی وطن فروشی است چرا که در شرایطی که کشور نیاز به وحدت دارد به جای تقویت جامعه به نبال ایجاد یأس در بین مردم شده‌اند. ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۶ استانها اصفهان نظرات - اخبار استانها -

حجت‌الاسلام احمد سالک در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان اظهار داشت: بیانات عالمانه، حکیمانه و فهیمانه مقام معظم رهبری در جمع مردم بصیر و ولایت مدار حاضر در نماز جمعه بسیار راهبردی بود و نقشه راه آینده کشور را برای مردم و مسئولان ترسیم کردند.

وی افزود: جمعیت میلیونی حاضر در مراسم تشییع سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی نشان داد مردم فهیم ما علی‌رغم تمام مشکلات پای آرمان‌های انقلاب ایستاده‌اند و هرگز مجاهدت‌های افرادی که شبانه روز برای حفظ امنیت کشور تلاش کرده‌اند را فراموش نخواهند کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متأسفانه در شرایطی که شهادت حاج قاسم و مجاهد بزرگ ابومهدی المهندس به دست اشقی‌الاشقیا و شخص ترامپ دو ملت بزرگ ایران و عراق را عزادار کرد و سبب پیوند مضاعف این دو کشور شد و همچنین سقوط هواپیمای اوکراینی که باعث آزرده دل شدن مقام معظم رهبری و داغ ‌دار شدن ملت ایران شد شاهد پدیده عجیب و قابل توجهی شده‌ایم که بسیار قابل تامل است.

وی ادامه داد: یکی از روزنامه‌های رسمی کشور صبح شنبه عکس 14 نفر از هنرمندان کشور را با تیتر "موج انصراف هنرمندان از جشنواره فجر" منتشر کرد؛ این مسئله به دلیلی قابل توجه است که در چنین شرایطی که کشور این چنین نیاز به وحدت دارد هنرمندانی که به وسیله صداوسیما و خود مردم خود را مطرح کرده‌اند چنین رفتاری انجام داده‌اند.

سیروان خسروی افشاگری کرد/ پشت پرده جلب حمایت هنرمندان با تطمیعمصوبه جدید کمیسیون فرهنگی مجلس برای هنرمندانجعفر دهقان: حرکت احساسی برخی هنرمندان را اصلا نمی‌پسندم

‌سالک تصریح کرد: به وضوح مشخص است سلبریتی‌ها با رسانه ملی و بیت‌المال مسلمین به جایگاه کنونی خود رسیده‌اند و اگر بستر فعالیتشان در داخل کشور فراهم نبود معلوم نبود اکنون در چه جایگاهی قرار داشتند ولی حالا با پشت کردن به زحماتی که برای رسیدنشان به جایگاه شهرت فعلی با بیت‌المال شده‌اند به دنبال القای ناامیدی نسبت به جامعه به مردم شده‌اند.

وی ادامه داد: سئوال بنده اینجاست چرا در شرایطی که هنرمندان باید قوت فکری مردم باشند به دنبال القای نا امیدی به مردم شده‌اند؟ به عقیده بنده به راستی این اقدام نوعی وطن فروشی  است چرا که به جای تقویت جامعه به دنبال ایجاد یأس در بین مردم شده‌اند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نکته دیگری که در این زمینه باید مورد تأمل قرار گیرد این است که بسیاری از همین هنرمندان فرزندانشان در خارج از کشور به دنیا آمده و زندگی می‌کنند ولی خودشان اینجا با پول مردم ارتزاق می‌کنند و درعوض به آنها فخر نیز می‌فروشند.

وی ادامه داد: به راستی باید این افراد تکلیف خود را با نظام مشخص کنند؛ اگر به اصل نظام و انقلاب اعتقادی ندارند نباید مورد حمایت مادی یا معنوی اعم از معافیت از پرداخت مالیات از سوی نظام قرار گیرند.

سالک تصریح کرد: متأسفانه پس از انتقاد کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نسبت به این قضیه موج تخریب و تهمت روانه همکاران ما شد که جای دارد همینجا از مواضع کمیسیون حمایت و اعلام کنم شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌باید پاسخگوی این رفتار سلبریتی‌ها باشند.

 وی ادامه داد: قابل پذیرش نیست که در شرایط حساس فعلی کشور رفتارهایی دشمن شاد کن از سوی هنرمندان کشور انجام شود و هیچگونه پاسخی از سوی نظام به آنها داده نشود به همین دلیل طبق صحبت‌های حضوری که با شخص وزیر محترم ارشاد داشتم خواستار رسیدگی و اتخاذ تدبیری در این زمینه شده‌ام.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: اینکه هرکدام از این افراد چه اندازه هنرمند هستند نیز خود جای بحث دارد؛ هنرمند واقعی حاج قاسم سلیمانی بود که مجاهدانه در راه اعتلای نظام اسلامی تلاش کرد.

وی ادامه داد: هنرمند واقعی شهدای ما هستند، هنرمند واقعی مادران شهدا هستند که با تحمل دلتنگی‌ها آماده فدا شدن فرزندانشان در راه این نظام شده‌اند، هنرمندان کسانی هستند که در خدمت انقلاب اسلامی هستند نه کسانی که با ظاهرهایی خلاف عرف و خلاف شرع در مقابل نظام اسلامی ایستاده‌اند.

انتهای پیام/ 162/ش

R41346/P/S6,51/CT1

دیگر خبرها

 • هنرمندان نباید حوزه فرهنگ و هنر و رویدادهای مربوط به آن را ترک کنند
 • بی ثباتی مدیریتی در فرهنگ وارشاد کردستان/نوبت به عبید رستمی رسید
 • مهدی شیخ: جشنواره فجر متعلق به خود هنرمندان است
 • ظرفیت فرهنگی سردار آسمانی
 • تحریم جشنواره فجر/اهالی فرهنگ و هنر با بصیرت بیشتری تصمیم بگیرند
 • جشنواره هوای پاک در بام هنر بوستان جنگلی سرخه حصار برگزار شد
 • صنعت ایران در شرایط تحریم‌ به رشد و بالندگی رسید
 • اقتصاد هنر، چراغی برافروخته در تنگنای معیشت هنرمندان
 • پویایی و بالندگی نظام مقدس جمهوری اسلامی برای عموم مردم تبیین شود
 • غفلت نهادهای تصمیم‌گیری کشور از حوزه اصیل فرهنگ
 • هنر کاریکاتور رسانه هر کشور است
 • موسیقی اصیل ایرانی؛ میراثی فراموش شده+فیلم
 • رواج قراردادهای موقت کار ۱ ماهه به دلیل عدم‌حمایت دولت از تولید
 • رادیو هنر/ واکنش جالب مردم به خداحافظی هنرمندان از تلویزیون/ آقای تهیه‌کننده به انصراف بابک حمیدیان از فجر ۳۸ پاسخ سختی داد + فیلم
 • کتاب «تأثیر فرهنگی معماری ایران در چین» منتشر شد
 • نقد کتاب تاریخ مردم شناسی و فرهنگ مردم ایران در روزگار پهلوی
 • از صحبت‌هایم در مورد هنرمندان سوء‌برداشت شده است
 • گزارش فارس از عهدواره پیشرفت/ از شهربازی معارفی تا باز طراحی خانه اصیل ایرانی
 • از شهربازی معارفی تا باز طراحی خانه اصیل ایرانی