به گزارش ایکنا از همدان، جواد صدیق، مدیر بنیاد قرآن استان همدان، امروز، 26 فروردین‌ماه‌ در اولین جلسه شورای توسعه و گسترش فعالیت‌های قرآنی استان، اظهار کرد: این مجموعه سال 90 زیر نظر شورای فرهنگ عمومی به صورت مستقل تشکیل شد.
وی افزود: سند رهبردی فعالیت‌های قرآنی استان در سه کارگروه تبلیغ و ترویج یا مدیریت اداره‌کل ارشاد، کارگروه آموزش عمومی قرآن با مدیریت آموزش و پرورش و کارگروه آموزش علمی و پژوهش با مدیریت دانشگاه مادر فعالیت‌های خود را از سال 95 آغاز نموده است.
صدیق اشاره‌ای به فعالیت‌های قرآنی این مجموعه در سال 97 داشت و گفت: برگزاری مسابقات بزرگ قرآنی توسط صداو سیما، ترتیل‌خوانی قرآن کریم در ماه رمضان، برگزاری مسابقات قرآن زیر 16 سال با همکاری آموزش و پرورش و اداره اوقاف، برگزار مسابقات قرآن اوقاف، جشنواره قرآنی «در امتداد نور» و .... از جمله فعالیت‌های قرآنی استان در سال گذشته بوده است.
مدیر بنیاد قرآن استان اشاره‌ای به برنامه‌های قرآنی در رمضان سال 98 داشت و عنوان کرد: برگزاری نمایشگاه کتب علوم قرآنی در تالار قرآن، مسابقات بزرگ قرآنی توسط صداوسیما، ترتیل‌خوانی قرآن کریم، برگزاری جلسات تفسیر قرآن کریم و تهیه و تکمیل اطلس قرآنی استان از برنامه‌‌های پیش‌بینی شده برای ماه رمضان است.
غلامرضا فرهادی، رئیس دارالقران استان همدان، نیز در این جلسه عنوان کرد: تبلیغات اسلامی استان همدان با 9 کارشناس و رابط قرآنی فعالیت‌های قرآنی منتوعی را در سطح شهرستان‌ها اجرا و برگزار می‌کند.
فرهادی اضافه کرد: در این مجموعه 56 موسسه ثبت شده، 42 خانه قرآن شهری و 153 خانه قرآن روستایی مشغول به فعالیت قرآنی هستند، این مجموعه با فعالیت در سه بخش آموزش، تبلیغ، تأسیس تشکلات قرآنی توانسته تاکنون 2 هزار معلم قرآن در بخش‌های مختلف تربیت کند.
وی با اشاره به اینکه انجام هر کاری باید ابتدا از خود آغاز شود پیشنهاداتی برای انجام هر چه بهتر فعالیت‌های قرآنی استان داشت: کمیته برنامه‌ریزی و نظارت بر فعالیت‌های قرآنی در شورای قرآنی استان تشکیل شود.
رئیس دارالقرآن استان همدان با بیان اینکه بودجه اختصاص یافته به فعالیت‌های قرآنی در سال جاری، 48 میلیون تومان بوده است، گفت: تا کنون هیچ مبلغی از این اعتبارات دریافت نشده است.
فرهادی با بیان اینکه عدم حضور مدیران کل در جلسات شورای قرآنی استان علت اصلی نرسیدن به خروجی خوب در چنین برنامه‌ای است، ابراز کرد: برنامه‌های قرآنی تأثیرگذار، ناب و کلان در سطح استان انجام شود، نگاه به فعالیت‌های قرآنی جامع باشد، از موضوعات قرآنی برای برنامه‌های فرهنگی و هنری استفاده شود.
انتهای پیام

 

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آموزش و پرورش برای تعلیم قرآن از اساتید تخصصی بهره گیرد

آشنایی با مفاهیم قرآنی، نه تنها انسان را از منجلاب گناه و ناپاکی بیرون می‌کشاند، بلکه راهی به روشنی تمام زندگی که هدیه خداوندی است پیش رویت می‌گشاید.

حافظان و قاریان قرآن بسیاری وجود دارند که تنها به مرور ظاهری قرآن بسنده نکرده و قرآن را در تمام زندگی خود وارد کرده‌اند، اگر پدر و مادر یک خانواده در این راه قدم بردارند، فرزندان نیز در این مسیر گام خواهند برداشت.
یک زندگی قرآنی
علی اصغر براتی، متولد سال 35 و از فرهنگیان بازنشسته آموزش و پرورش است که در یک جلسه قرآنی با او هم کلام شدم، وی در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌جنوبی اظهار کرد: از سال 70 در محافل قرآنی حضور داشته و در کنار آن تدریس آموزه‌های قرآنی را نیز برعهده دارم.
وی ادامه داد: از سن 6 سالگی با تشویق پدرم در مکتب خانه قرآن را فراگرفتم اما به صورت رسمی از سال 70 در جلسات مختلف حضور داشتم و نقاط قوت و ضعف را شناختم.
این قاری قرآن بیان کرد: در طول سال‌های تدریس و حضور در کانون‌های قرآنی، دانش‌آموزانی که مفاهیم قرآنی را درک کرده و بسیار در جامعه خود اثرگذار بودند، به جامعه ارائه کردم.
تلاش برای قرآنی کردن خانواده
وی که داوری مسابقات قرآنی را در آموزش و پرورش در زمینه قرائت و حفظ نیز برعهده دارد، افزود: مهم‌ترین تاثیر قرآن در زندگی من به عنوان یک پدر، اثر بارز تعالیم قرآنی در تربیت فرزندان بوده است.
براتی ادامه داد: فرزندانم را همراه خود به محافل قرآنی می‌بردم چراکه در سنین کودکی، تعالیم و آموزه‌های قرآنی بهتر و بیشتر در قلب و فکر انسان می‌نشیند.
وی با اشاره به اینکه یکی از فرزندانم قاری است، افزود: یکی از نتایج توجه به قرآن در خانواده این است که فرزندانم به سمت قرآن سوق پیدا کرده و این امر کمک بزرگی برای پایبندی در اعتقادات آنان داشت.
این قاری قرآن بیان کرد: اگر والدین اهل قرآن باشند، فرزندان نیز به این مسیر گرایش پیدا کرده و زندگی خود را با تعالیم قرآنی عجین خواهند کرد.
براتی ادامه داد: اگر آموزش و پرورش برای آموزش قرآن به دانش‌آموزان از اساتید مجرب و تخصصی قرآن بهره ببرد، دانش‌آموزان بیشتر به این سمت جذب خواهند شد.
وی افزود: گاهی دیده می‌شود که یک معلم غیرمتخصص به آموزش قرآن می‌پردازد که نمی‌تواند نقاط ضعف و قوت کودکان را بشناسد و در نتیجه نخواهد توانست آنان را در مسیر درست راهنمایی کند.
این قاری قرآن بیان کرد: بهترین زمان‌های روز برای فراگیری قرآن توسط کودکان و نوجوانان در کنار مربیان و در مدارس است که در این راستا یک معلم متخصص در این زمینه می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.
تشویق در کنار حمایت
براتی تصریح کرد: یکی از روش‌های تشویقی برای کودکان این است که آنان را به جلسات رسمی برده و تلاش کنید تا او در این مجالس به تلاوت قرآن بپردازد و حتی جایزه‌ایس به تناسب سن برای او درنظر بگیرند که در این صورت او با تحسین دیگران تشویق خواهد شد و فراگیری او بیشتر خواهد شد.
وی در خصوص حمایت از فعالان قرآنی، افزود: آنطور که باید و شاید از فعاللان قرآنی حمایت نمی‌شود چراکه به طور مثال از یک استاد مجرب برای حضور در محفل قرآنی دعوت کرده و ارگان‌ها هزینه‌های زیادی را متقبل می‌شوند اما سالن محفل پر نمی‌شود.
این قاری قرآن با بیان اینکه تشویقات قرآنی صورت نمی‌گیرد، یادآور شد: انتظار است که اساتید قرآن، روسای آموزش و پرورش و روحانیون در جلسات قرآنی حضور یابند تا قاری و حافظ قرآن تشویق شود و در این مسیر با انگیزه بیشتری قدم بردارد.
تمسک به قرآن و دستورات قرآنی، یکی از اصول اساسی داشتن یک خانواده سعادتمند است. امید است توجه به این اصول را در تمام زندگی خود سرلوحه کار خویش قرار دهیم، از سویی دیگر امید است که با حمایت بیشتر فعالان قرآنی زمینه پیشرفت بیشتر این افراد را فراهم آوریم.
زهرا حمیدی، خبرنگار ایکنای خراسان‌جنوبی
انتهای پیام

حمله تند زنوزی به وزیر و تاج

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

تبعید و شلاق برای مرد سینماگر به جرم رابطه نامشروع با دختر عاشق بازیگری!

کلیدواژه: ایکنا همدان شورای قرآن بنیاد قرآن ماه رمضان نمایشگاه قرآن

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۰۰۰۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • از داغی تازه بر دل فلسفه تا آمادگی علوم انسانی اسلامی برای حضور در نمایشگاه کتاب
 • اولین کرسی آزاد اندیشی دانشجویی گفتمان قرآنی برگزار می شود
 • جامعة‌القرآن لالی؛ تنها مرکز فعال قرآنی شهر/ استقبال اندک خانواده‌ها از دوره‌های قرآنی
 • همایش ملی استاد مطهری و مطالعات قرآنی برگزار می شود
 • اولین کرسی آزاد اندیشی گفتمان قرآنی برگزار می شود
 • مهدویت پیش از اینکه یک مسئله اسلامی باشد بشری است
 • مسئولان از برپایی نمایشگاه قرآن در خراسان‌شمالی حمایت کنند
 • تشریح فعالیت‌های قرآنی اداره تبلیغات اردکان/ برگزاری ۷۴ محفل قرآنی
 • گفتمان قرآنی کرسی آزاداندیشی برگزار می‌شود
 • اجرای «جادوگر درخت انجیر هندی» در تالار هنر
 • جادوگر درخت انجیر هندی در تالار هنر روی صحنه می‌رود
 • بررسی عملکرد شهرداری تهران در توسعه ارزش‌های دینی و قرآنی
 • ٤٥ طرح فرهنگی در کشور داریم /ساخت ۲۰ تالار مرکزی در کشور
 • ریشه‌های باور به مهدویت از فیلم‌های سینمایی تا کتب آسمانی/ فطرت موجب معرفت نمی‌شود
 • ۲۳ هزار میلیارد ریال کالا در تالار نقره‌ای معامله شد
 • آغاز ثبت نام مسابقه مقالات علوم قرآنی در کمیته امداد لرستان
 • ثبت‌نام مسابقه «مقالات علوم قرآنی» در کمیته امداد لرستان آغاز شد
 • دومین جشنواره قرآنی، فرهنگی و هنری رمضان در البرز برگزار می‌شود
 • ۲۶ میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز تالار ارومیه نیاز است