مشاهده اخبار داغ روز

تهران-ایرنا- رسانه های داخلی با اشاره به پیام توئیتری 'ژرار آرود' سفیر فرانسه در آمریکا مبنی بر این که 'بگوییم ایران پس از انقضای برجام اجازه دارد اورانیوم غنی سازی کند، اشتباه است' واکنش ها ی مربوط به این توئیت را بازتاب دادند.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ 'ژرار آرود' سفیر فرانسه در آمریکا روز یکشنبه در صفحه توئیتری خود نوشته بود: اینکه بگوییم ایران پس از انقضای برجام اجازه دارد اورانیوم غنی سازی کند، اشتباه است و ایران باید تحت نظارت های شدید ثابت کند که فعالیت های هسته ای آن غیرنظامی است.


این مطلب با واکنش مقام های ایرانی از جمله 'عباس عراقچی' معاون سیاسی وزیر امور خارجه و'محمدجواد ظریف' وزیرامورخارجه کشورمان روبه رو شد.
در همین حال 'فیلیپ تیه بو' سفیر جدید جمهوری فرانسه در تهران روز یکشنبه از سوی 'حسین سادات میدانی' رییس دبیرخانه ستاد پیگیری اجرای برجام به وزارت امور خارجه احضار شد.
سفیر فرانسه در تهران ضمن ابراز بی اطلاعی از توئیت های منتسب به سفیر کشورش در واشنگتن، بر اراده سیاسی این دولت بر اجرای کامل مفاد برجام تأکید ورزیده و اعلام کرد؛ مراتب را بلافاصله به پاریس گزارش خواهد کرد.
به دنبال واکنش ایران، آرود بدون ارائه هیچگونه توضیحی توئیت‌ بحث‌ برانگیزش را حذف کرده و از نظر خود عقب نشینی کرد.
محورهای دیگری همچون؛ تعلل اروپا در اجرایی کردن 'ساز وکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا' موسوم به «اینستکس» (INSTEX) و تاکید ظریف مبنی بر این که با اعلام راه‌اندازی ساز و کار متناظر با اینستکس در ایران 'اروپا بهانه‌ای برای آغاز تبادلات مالی ندارد' نیز در رسانه های داخلی بازتاب داشته است.
بررسی امروز، روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های داخلی نشان می دهد که رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب ضمن انتشار توئیت سفیر فرانسه در واشنگتن و همچنین واکنش مقام های ایرانی به آن، از امکان تغییر رویکرد تهران در مورد برجام مطالبی را منتشر کرده اند.
رسانه های منتسب به جریان اصولگرا نیز در گزارش خود، خروج عملی اروپا از برجام و همچنین تعلل اروپا در اجرای اینستکس را مطرح کرده اند.

رسانه های اصلاح طلب
...............................
** تقدیم استوارنامه و احضار سفیر فرانسه به وزارت امور خارجه
روزنامه ایران در مطلبی نوشت: در اولین روز کاری 'فیلیپ تیه بو' سفیر فرانسه به وزارت خارجه احضار شد. فیلیپ تیه بو توسط 'سیدحسین سادات میدانی' رئیس دبیرخانه ستاد پیگیری اجرای برجام به وزارت امورخارجه احضار شد و طرف ایرانی در این جلسه با اشاره به توئیت‌های منتسب به سفیر فرانسه در واشنگتن که محتوای آنها از نظرکشورمان به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست، خواستار توضیح دولت فرانسه شده و اعلام کرد در صورتی که اظهارات مزبور مورد تأیید دولت فرانسه بوده و بیان کننده مواضع رسمی این کشور باشد، این امر در مخالفت آشکار با اهداف و مفاد برجام خواهد بود و چنانچه به نحوی رضایت بخش به این مسأله رسیدگی نشده و موضوع فیصله نیابد، جمهوری اسلامی موضوع را براساس سازوکارهای پیش‌بینی شده در برجام پیگیری نموده و حق خود برای هرگونه واکنش مقتضی را محفوظ می‌داند . در واکنش، سفیر فرانسه در تهران ضمن ابراز بی اطلاعی از توئیت‌های منتسب به سفیر کشورش در واشنگتن، بر اراده سیاسی این دولت بر اجرای کامل مفاد برجام تأکید ورزیده و اعلام نمود مراتب را بلافاصله به پاریس گزارش خواهد کرد.

روزنامه شرق نوشت: سفیر جدید جمهوری فرانسه در تهران بعدازظهر دیروز رونوشت استوارنامه خود را به ظریف تقدیم کرد و تنها چند ساعت بعد «احضار» شد. «فیلیپ تیه بو» سفیر جدید جمهوری فرانسه در تهران از سیدحسین سادات‌میدانی رئیس دبیرخانه ستاد پیگیری اجرای برجام به وزارت امور خارجه احضار شد. تیه بو در واقع به‌خاطر توییت «مغایر برجام» همکار خود در واشنگتن به دردسر افتاد.

** اروپا بهانه‌ای برای آغاز تبادلات مالی ندارد
روزنامه ایران در مطلبی دیگر گزارش داد: مهم‌ترین دستور کار اقتصادی وزارت خارجه در شرایط کنونی پیگیری سازوکاری است که کشورهای اروپایی با هدف حفظ برجام وعده راه‌اندازی آن را داده‌اند. سازوکاری موسوم به اینستکس که در صورت اجرایی شدن‌ می‌تواند زمینه فروش نفت ایران و تعاملات اقتصادی نهادهای اقتصادی غربی با ایران را فارغ از مجازات فرامرزی امریکا فراهم کند. وزیر امور خارجه ایران روز گذشته در حاشیه رونمایی از پایگاه اینترنتی «دیپلماسی اقتصادی» وزارت امور خارجه با اشاره به راهکار مالی اروپایی‌ها گفت:« ساز و کار متناظر با اینستکس هفته گذشته در ایران راه‌اندازی شده و اروپایی‌ها الان هیچ بهانه‌ای برای آغاز کار تبادلات مالی با ایران ندارند.»

روزنامه اعتماد دریادداشتی با عنوان 'گاف گزاف فرانسوی' نوشت: برجام در وضعیت قرمز قرار گرفته است. توافق هسته‌ای که در جولای سال 2015 میان ایران و 1+5 بر پایه دو سه اصل به رسمیت شناخته ‌شدن حقوق هسته‌ای ایران، برداشته ‌شدن تحریم‌های هسته‌ای سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا همچنین اطمینان جامعه جهانی از صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های‌ هسته‌ای تهران متولد شد هر روز دستخوش تحول جدیدی می‌شود و باید گفت که در یک سال گذشته بیشتر این تحولات‌ مثبت نبوده است....اگر تهران تا چند ماه پیش با توجه به وعده‌های اروپا، چین و روسیه به عنوان بازماندگان در برجام، اراده سیاسی آنها برای حفظ توافق را مثبت می‌دید، امروز تطویل دوره تعلل اروپا صبر تهران را به بازی گرفته و ایرانی‌ها می‌گویند پس از وعده‌ و وعیدها در میدان عمل چه در چنته دارید.... یک سال پس از برجام اروپا می‌گوید در حال به راه انداختن این سازوکار است اما صدای اعتراض تهران بلند شده است. تازه‌ترین اعتراض روز گذشته از زبان محمدجواد ظریف، وزیر خارجه شنیده شد.

**توئیت سفیر فرانسه در واشنگتن درباره برجام
روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم 'حسن بهشتی پور' با عنوان 'خوش‌خدمتی در واشنگتن' نوشت:
اظهارات اخیر سفیر فرانسه در واشنگتن در مورد برجام و حق غنی‌سازی جمهوری اسلامی ایران، چه به لحاظ فنی، چه به لحاظ حقوقی و چه از نظر سیاسی دارای مشکلات، تناقضات و سوءبرداشت‌های متعددی است که نشان می‌دهد این دیپلمات فرانسوی که چند روزی بیشتر از دوران خدمتش باقی نمانده است یا اطلاع کافی از مسائل مربوط به برجام، پیمان عدم اشاعه و پروتکل‌های الحاقی ندارد یا اینکه عامدانه با خلاف‌گویی تلاش می‌کند تا به سیاستمداران محل ماموریتش خوش‌خدمتی کند. بخش بخش سخنان این دیپلمات فرانسوی، سرشار از اشکال‌های مختلف است که همان‌گونه که معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، سیدعباس عراقچی گفته است، وزارت خارجه فرانسه باید موضع خود را در مورد این اظهارنظر روشن کند.

**امکان تغییر رویکرد تهران در مورد برجام
'محمدعلی بصیری' استاد حقوق بین‌الملل در پاسخ به این سوال آفتاب یزد ' محمد جواد ظریف اگرچه از راه‌اندازی سازو کار اینستکس در داخل ایران سخن گفته است اما انتقادهای شدیدی خطاب به اروپا بیان داشته و گفته آن‌ها از تعهداتشان بسیار عقب هستند و نباید این طور تصور کنند که جمهوری اسلامی‌ ایران منتظر آن‌ها می‌ماند. این اظهارنظر را درکنار برخی بیانات خصمانه مقامات اروپایی طی روزهای اخیر می‌توان به معنای دلسردی ایران از اینستکس بیان کرد ؟ ' می گوید: با توجه به توقعاتی که از اروپا بعد از خروج ترامپ از توافق هسته ای برای حفظ امتیازات برجام می‌رفت، بی تعارف باید گفت در این هشت - نه ماه که از خروج آمریکا می‌گذرد، برجام و اینستکس نتیجه مثبتی برای ایران نداشته است. در اوج بحرانی که ایران نیاز به چرخش مالی دارد تا بتواند به کمک آن تحریم‌های آمریکایی را اداره کند می‌بینیم که چنین چیزی رخ نداده است. این که ایران اکنون اعلام می‌کند، ما منتظر اروپا نخواهیم ماند یعنی پایان این مسیر چه با اینستکس چه بی‌اینستکس برای ایران تفاوت چندانی ایجاد نخواهد کرد. بنابراین اظهارات اخیر ظریف هم از بعدی ممکن است تلاش برای امتیازگیری و سرعت بخشیدن به وعده‌های اروپا تعبیر شود اما از جهتی ممکن است موضوع تسلیم شدن از اینستکس هم قلمداد کرد.
وی درباره این سووال که 'عکس العمل ایران در صورت نا امیدی از اروپا و اینستکس، به معنای همان خروج از برجام است؟' افزود: احتمال دارد چنین اتفاقی بیفتد اما در شرایط فعلی دولتمردان ایران میل به افزایش تنش‌ها و از همین رو خروج از برجام ندارند. وضعیت خروج از برجام برای ایران از وضعیت مالی و اقتصادی فعلی بهتر نخواهد شد و ممکن است وضعیت بدتر هم بشود، این است که تهران هم اکنون روند قبلی را ادامه می‌دهد و منتظر شرایط بهتر است.

'فیاض زاهد' فعال سیاسی در گفت و گو با روزنامه همدلی می گوید: خروج ایران از برجام و تمایل ایران برای انجام تمرکز بر پروژه هسته‌ای بدون نظارت بین‌المللی برای اروپایی‌ها یک خطر و تهدید امنیتی محسوب می‌شود. در واقع این چانه‌زنی‌های آمریکا نسبت به برنامه موشکی ایران اگر از یک مسیر توام با گفت‌وگو خارج شود و طرفین در شیپور تندروی و اقدامات رادیکال بدمند، بازهم خطر‌ها را متوجه اروپا می‌کند؛ لذا اروپا تمایلی ندارد از حوزه تعامل و گفت‌وگو خارج شوند. اکنون هم به نظر می‌رسد اروپایی‌ها در جلساتشان نارضایتی‌های خود را نسبت به دولت آمریکا و ترامپ اعلام می‌کنند، لذا آن‌ها در یک نگاه راهبردی علاقه‌مند به موفقیت دولت ترامپ در مواجهه با ایران نیستند. ضمن اینکه عملکرد ما در حوزه تسلیحات موشکی برای آمریکا مهم است.

**هشدار عراقچی به فرانسه درباره توییت سفیر این کشور در آمریکا
خبرگزاری ایسنا نوشت: 'سیدعباس عراقچی' معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در توییتی به مواضع اخیر سفیر فرانسه در آمریکا واکنش نشان داد.
ایسنا افزود: سید عباس عراقچی روز یکشنبه در توییتی در واکنش به اظهارات اخیر سفیر فرانسه در آمریکا نوشت: اگر توییت‌های ژرار آرود، موضع فرانسه است، ما با نقض آشکار و عمده اهداف برجام و قطعنامه 2231 رو به رو هستیم. نیاز است پاریس فوراً توضیح دهد یا ما اقدام مقتضی انجام می‌دهیم.

**واکنش ظریف به توئیت سفیر فرانسه
به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف در پیامی توییتری در این باره نوشت: یادآوری برای سه شریک اروپایی ما در برجام: طبق ان پی تی، برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت هیچ منعی برای غنی‌سازی ایران وجود ندارد؛ نه اکنون، نه در سال 2025 و نه پس از آن. برای شرکای اروپایی، خواندن سندی که آن را امضا کردند و قول دادند از آن دفاع کنند، می‌تواند مفید باشد.'

** حذف توئیت سفیر فرانسه در آمریکا
ایلنا نوشت: پس از واکنش مسئولان ایران؛ سفیر فرانسه در واشنگتن که با توئیت بحث انگیز خود درباره آینده برجام موجب اعتراض تهران به پاریس شد، یکشنبه شب مجبور به عقب نشینی و حذف این توییت شد.
«ژرار آرود» در حالی توییت بحث‌برانگیز خود را بدون هیچ توضیحی پاک کرد که عصر یکشنبه سفیر فرانسه در تهران برای دریافت اعتراض ایران به وزارت امور خارجه کشورمان احضار شده بود.

رسانه های اصولگرا
..........................
** خروج عملی برجام
'نمک روی زخم برجام' عنوان مطلبی در روزنامه 'وطن امروز' درباره توئیت های اخیر سفیر فرانسه در واشنگتن است، در مقدمه این گزارش آمده است: با خروج رسمی آمریکا از برجام، رفتارهای تروئیکای اروپایی حاضر در برجام نشان می‌داد این کشورها نیز با وجود ژست‌ها و مواضع علنی اما در عمل به همان راهی می‌روند که آمریکا رفته است. حالا نزدیک به 4 سال پس از امضای برجام، 3 کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان تقریبا هیچ یک از تعهدات خود در برجام را انجام نمی‌دهند. این رفتار اروپایی‌ها به معنای خروج عملی آنها از برجام است.... با این حال اما 3 کشور اروپایی در مواضع رسمی خود، همواره از حفظ برجام و پایبندی به آن می‌گفتند. اکنون اما به نظر می‌رسد این کشورهای اروپایی و بویژه فرانسه، ترجیح داده‌‌اند به مرور سیاست اصلی خود را که عدم پایبندی به برجام است علنی‌‌‌‌‌‌تر کنند.

به گزارش این روزنامه، ادعای عجیب سفیر فرانسه در واشنگتن در حالی است که حق غنی‌‌سازی یکی از حقوق مصرح ایران در ان‌پی‌تی و توافق هسته‌ای است و پس از پایان زمان محدودیت‌‌های برجام، ایران می‌تواند با شتاب بیشتری این حق خود را از طریق به‌کارگیری سانتریفیوژهای نسل‌‌های جدیدتر دنبال کند. با این حال اما حالا فرانسوی‌ها که کشورشان در کنار انگلیس و آلمان مدتی است تعهدات برجامی خود را معلق کرده‌اند؛ این حقوق هسته‌ای ایران که در برجام نیز مورد اشاره قرار گرفته را انکار می‌کنند.

'فاتحه برجام اروپایی خوانده شده؟' عنوان مطلبی در روزنامه 'سیاست روز' است. در این باره می خوانیم:
ادعای سفیر فرانسه در آمریکا مبنی بر اینکه ایران پس از انقضای برجام، مجاز به غنی سازی نیست، در حالی مطرح شده که ناظران سیاسی بر این باورند که هنوز نمی‌توان این گفته جرارد آرود را به عنوان موضع اصلی این کشور قلمداد کرد اما، بر اساس عرف دیپلماتیک سفرا نمی‌توانند بدون هماهنگی با دولت متبوع خود حرف‌هایی بزنند که از آن بوی بی‌تعهدی و شکستن عهدها و پیمان‌ها به مشام شنوندگان آن سخن برسد.
به بیان دیگر اگر این ادعا موضع رسمی دولت فرانسه نیز باشد باقی مانده توافق برجام نیز به پاره کاغذی تبدیل خواهد شد که نمی‌توان منافع و مصالح ملی کشور را به آن گره زد و باید باید فاتحه برجام اروپایی را بخوانیم و اتلاف وقت ملت و دستگاه سیاست خارجی را مشاهده کنیم.

**واکنش عباس عراقچی به توئیت ژرار آرود
روزنامه جوان در گزارشی با عنوان 'فرانسه «آخرِ برجام» را لو داد' می نویسد: ظاهراً فرانسوی‌ها می‌خواهند برجام را حفظ کنند، ولی هدف این حفظ کردن، دائمی کردن محدودیت‌های هسته‌ای است که ایران طبق برجام به پایبندی موقت به آن‌ها متعهد شده است. هنوز یک روز از سخنان «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه درباره اینکه اروپا «مصمم به حفظ برجام است» نگذشته بود که سفیر فرانسه در آمریکا در یک رشته توئیت تأکید کرد: «هیچ غروبی بعد از برجام وجود ندارد»؛ آن هم در روزی که همتای وی در تهران استوارنامه‌اش را تحویل ظریف داد. سخنانی که عباس عراقچی به آن واکنش نشان داده و خواستار شفاف‌سازی دولت فرانسه در مورد آن شده است.

**'بند غروب' در برجام
روزنامه وطن امروز توضیح می دهد: مقدمه توافق هسته‌ای تابستان 1394 ایران و 1+5 بندی دارد که به بند غروب Sunset Clause معروف شده است؛ بندی که در آن تأکید شده که اجرای کامل برجام «ایران را قادر خواهد ساخت تا به‌طور کامل حق خود را برای انرژی هسته‌ای جهت مقاصد صلح آمیز استیفا نماید» و «با برنامه هسته‌ای ایران همچون برنامه هر دولت دیگر غیر دارنده سلاح‌های هسته‌ای عضو معاهده عدم اشاعه رفتار خواهد شد.» آنگونه که اعضای تیم مذاکره‌کننده گفته‌اند، این بند به آن معناست که در پایان اجرای برجام، زمانی که این توافق منقضی می‌شود، ایران قادر خواهد بود مانند دیگر کشور‌های عضو NPT فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر بگیرد. این بند از همان ابتدا مورد مناقشه طرف‌های برجام و مخالفان آن از جمله عربستان و رژیم صهیونیستی بود. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفته بود بند‌های غروب باید تغییر کند و بازرسی از سایت‌های نظامی نیز به برجام اضافه شود و عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان نیز گفته بود که «بند غروب» «بسیار خطرناک» و «غیر قابل قبول» است.

** انفعال دستگاه دیپلماسی در قبال گستاخی اروپا
کیهان نوشت: اروپا در موضوعات مختلف از جمله برجام به ایران بدهکار است اما به دلیل رویکرد خسارت بار دولت در «حفظ برجام به هر قیمت» و انفعال دستگاه دیپلماسی، طرف اروپایی در جایگاه طلبکار نشسته و روز به روز بر گستاخی خود می‌افزاید.
پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای-18 اردیبهشت 97- اروپا می‌بایست یک قطعنامه در واکنش به نقض قطعنامه 2231 توسط آمریکا صادر می‌کرد، با تحریم‌های آمریکا مقابله می‌کرد، روابط بانکی برای تجارت با ایران را تضمین می‌کرد، درباره خرید نفت از ایران تعهد می‌داد و از مطرح کردن موضوع موشکی و منطقه‌ای امتناع می‌کرد. اما هیچکدام از موارد فوق رخ نداد و در نهایت اروپا وعده داد که یک کانال مالی-که حتی یک دهم تعهدات برجامی نیز نبود- را راه‌اندازی خواهد کرد.
روزها و هفته‌ها سپری شد و تعهدات برجامی اروپا که- به دلیل گستاخی طرف اروپایی و انفعال دستگاه دیپلماسی- به کانال مالی تقلیل داده شده بود، در دو مرحله به «اس پی وی» (مبادله نفت در مقابل کالا) و سپس «اینستکس»(مبادله پول نفت دیگر کشورها با غذا و دارو) رسید!
متاسفانه مقامات ارشد دستگاه دیپلماسی در رویکردی خسارت بار، به گستاخی و عهدشکنی اروپا با حسن ظن، اغماض و لاپوشانی واکنش نشان دادند و همین امر موجب شد تا اروپا حتی خود را به ظاهرسازی هم ملزم نداند و در نهایت بسته اینستکس صرفا تا مرحله «رونمایی» پیش رفت!
کار به جایی رسید که اروپا وعده کانال مالی را نیز به کلی کنار گذاشت و گستاخانه اعلام کرد که باید توافق جدید با محورهای جدید از جمله توان موشکی، قدرت منطقه‌ای ایران و توقف غنی‌سازی اورانیوم را کلید زد!

وطن امروز در گزارشی با میان تیتر 'ظریف، بازیگر طنز تلخ!' نوشت: زمزمه‌‌های خروج علنی اروپا از برجام در حالی شنیده می‌شود که در ایران، محمدجواد ظریف دیروز رسما اعلام کرد او و دوستانش به پیشنهاد توهین‌آمیز اروپا در INSTEX، یعنی فروش غذا و دارو به ایران در ازای توانایی ایران به فروش نفت، عمل کرده‌‌‌اند. 9 ماه پس از خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها که تعهدات برجامی خود را در عمل تعطیل کرده‌اند، پیشنهاد داده‌‌اند ایران تعهدات برجامی خود را اجرا کرده و برنامه هسته‌ای‌‌‌‌اش را تعطیل نگه دارد تا این کشورهای اروپایی اجازه بدهند شرکت‌‌های غذایی و دارویی اروپایی با ایران مراوده داشته باشند. اروپایی‌ها البته اعلام کردند آنها حاضر به خرید نفت ایران نیستند.
وطن امروز افزود: این رفتار اروپایی‌ها که رهبر انقلاب آن را به یک شوخی تلخ تعبیر کردند، از سوی محمدجواد ظریف مورد استقبال قرار گرفته و از طرف او جدی گرفته شده است. دیروز ظریف با بیان این خبر که سازوکار متناظر INSTEX در ایران راه‌اندازی شده، عملا بر کانال مالی ارائه شده از سوی اروپا صحه گذاشت.

**نقض برجام از سوی اروپا
صبح نو در مطلبی با عنوان 'اروپای عقب‌افتاده' نوشت: بهترین توصیف را نماینده آمریکا در اتحادیه اروپا از سازوکار مالی اروپا معروف به اینستکس عنوان کرد. آنجا که گوردون ساندلند، گفت : دوران اختلاف میان کشورش و اروپا بر سر برجام به پایان رسیده و ساز‌و‌کار اروپا برای تجارت با ایران هم هیچ چیزی نیست جز یک «ببر کاغذی».
بعد از خروج یکجانبه و بدون منطق آمریکا از برجام، اروپا با دادن وعده‌هایی بر ادامه توافق هسته‌ای تأکید کرد. آنان به ایران وعده دادند که تحریم‌ها را دور می‌زنند و از حضور شرکت‌هایشان در ایران حمایت می‌کنند. ایجاد سازوکار مالی برای رابطه اقتصادی با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا هم وعده‌ای بود که به گفته ظریف، وزیر امور خارجه ایران در اجرای آن عقب افتاده‌اند....کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام وعده داده‌اند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند اما نه‌تنها تاکنون موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌داده‌شده برای حفظ این توافق کسب نکرده‌اند بلکه با برخی از مواضع ادعایی آمریکا مانند فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران همسو شده‌اند.

رجا نیوز نوشت: مواضع توییتری و رسمی مقامات وزارت خارجه در برابر تعلل اروپا و همچنین لحن دستوری و تهدیدآمیز آنان برای اجرای تعهدات کشورمان در برجام، تا کنون کارساز نبوده و اروپا همچنان و پس از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، کوچکترین قدمی در راستای تعهدات خود در برجام برنداشته است.
اروپایی‌ها پس از چند بدعهدی در اجرای تعهدات برجامی و مقابله با تحریم‌ها، وعده راه‌اندازی کانال موسوم به SPV را داده و سپس از آن هم عقب‌نشینی کرده و بهمن ماه مدعی شدند کانال موسوم به اینستکس (مبادله غذا و دارو با پول کشورهای خریدار نفت ایران) را راه‌اندازی می‌کنند.
اما اکنون مایاکا کاسیانچیچ سخنگوی اتحادیه اروپا و فدریکا موگرینی به ایلنا می‌گوید: از آغاز به کار اینستکس بسیار راضی هستیم و معتقدیم این سازوکار می‌تواند تأثیر تحریم‌ها را کم کند و به شرکت‌های اروپایی برای ادامه تجارت مشروع و قانونی با ایران امکان دهد. البته این سازوکار، نیاز به زمان برای تطابق با ساختار ایران دارد.
گروه نشریات خبری
**پژوهشم**9054**1732

منبع: ایرنا

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

درگیری در مجلس/ پایداری‌ها علیه نماینده اصلاح طلب/سلحشوری: به جز اقلیتی برخوردار از تبعیض و امتیاز، بقیه مردم را رها کرده‌ایم

سهم ائمه جمعه، شورای نگهبان، بسیج، تبلیغات اسلامی و حوزه‌های علمیه از بودجه ۹۹ چقدر است؟+جدول

تصور این نباشد که ماجرای اعتراضات بنزینی تمام شد| هشدار درباره تبدیل جامعه به «انبار باروت» و اعتراض پابرهنه‌ها و محرومین| اشتباه‌ مسئولان این است که دنبال پیداکردن دشمن خارجی هستند

ایرانی‌هایِ توئیتر، جهرمی را سورپرایز کردند!

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۰۰۳۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: سياسي برجام سفير فرانسه در آمريكا

خبر بعدی:

واکنش مصباحی مقدم به اقدام اخیر کشورهای اروپایی

 باشگاه خبرنگاران: غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص نامه برخی کشور‌های اروپایی به دبیرکل سازمان ملل پیرامون برنامه موشکی ایران، اظهار کرد: این هنر اروپایی‌هاست که به جای عمل به تعهدات خود در برجام، برای فشار بیشتر به ایران به آمریکایی‌ها ملحق می‌شوند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه آمریکا برای چنین اقدامی به اروپایی‌ها فشار آورده است، ادامه داد: در قطعنامه‌ای که از سوی شورای سازمان ملل برای پایان دادن به اختلافات کشور‌های ۵+۱ با ایران صادر شد، به این نکته اشاره شده است که ایران نباید در صدد تهیه کلاهک‌های هسته‌ای باشد.

او افزود: آنچه ایران اسلامی تولید کرده است و استفاده می‌کند موشک‌های بالستیک غیرهسته‌ای است و هیچ کدام مستعد داشتن کلاهک هسته‌ای نیستند و به شیوه‌ای تولید نشدند که کلاهک هسته‌ای روی آن‌ها سوار شود.

مصباحی مقدم تصریح کرد: مسئله‌ای که اروپایی‌ها مطرح می‌کنند در قضیه موافقتنامه چندجانبه‌ای که شکل گرفت فقط در قطعنامه آمده است و ایران هم قبول نکرد و نسبت به تولید موشک‌های بالستیک زیر بار نرفت، فقط این نکته در گفتگو‌ها اشاره شد که ما کلاهک هسته‌ای تولید نخواهیم کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: این اقدام غربی‌ها در راستای ایجاد فشار مضاعف بر ایران است و آن‌ها به دنبال ارسال پرونده کشورمان به سازمان ملل هستند تا فشار‌های تازه‌ای علیه ما وارد کنند.

مصباحی مقدم تاکید کرد: اقدام غربی‌ها خائنانه است و باید قاطعانه در مقابل آن ایستاد.

دیگر خبرها

 • سفیر اتریش در ایران‌: علاقمند به تداوم روابط دیپلماتیک با ایرانیم / حفظ و تداوم برجام برایمان مهم است
 • پیوستن اعضای جدید به اینستکس، تجارت ایران با اروپا را تقویت می‌کند؟
 • شیرین هانتر: اقدامات اخیر اروپا با هدف فشار و تضعیف توان ایران است
 • اقدامات اخیر اروپا با هدف فشار و تضعیف توان ایران است
 • اروپا به کارکرد، ساختار و رهبری ناتو بی‌اعتماد شده‌است
 • اروپا پیشنهادی برای تحریم ایران بررسی نکرده /شانس حفظ برجام همچنان وجود دارد
 • گام پنجم کاهش تعهدات هسته‌ای و دو موضوع غیرمنتظره
 • برای حفظ برجام تلاش می کنیم/اعتماد بین ایران و اتریش خالق مناسبت های فرهنگی مشترک است
 • خروج تروئیکای اروپایی از برجام، هزینه ای مضائف برای ایران نخواهد داشت
 • جوزپ بورل: اروپا هیچ پیشنهادی را برای تحریم ایران بررسی نکرده است/شانس حفظ برجام هنوز وجود دارد
 • سفیر اتریش در ایران: دولت اتریش علاقه زیادی به حفظ برجام دارد / اروپا به وعده‌های اقتصادی‌اش عمل کند
 • درخواست ضدایرانی آمریکا از اروپا/ آخرین تلاش های اروپا برای حفظ برجام/ اعلام نارضایتی ایران از اروپا
 • نباید به این وعده‌های پوچ اروپایی‌ها خوشبین باشیم
 • معامله‌ای با حاصل جمع صفر، نتیجه بازی جدید اروپا با ایران
 • مدیرکل کمیسیون انرژی اتحادیه اروپا: به برجام پایبندیم
 • توئیت ضدایرانی سفیر آمریکا در آلمان به زبان فارسی
 • مسئول سیاست خارجی اروپا با فرانسه در مورد ایران گفت‌وگو کرد 
 • تاکید دو مقام اروپایی بر حفظ برجام
 • وزیر خارجه فرانسه در دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: بقای برجام در خطر است