مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز از کشف پنج جسد در رودخانه کارون در پی سیلاب و بالا آمدن آب سد خبر داد.

علی تراب پور در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت شهر اهواز که در پی بالا آمدن سطح آب کارون نقاط مختلفی از آن دچار آبگرفتگی و اضطراب ناشی از سیل شده است گفت: از همان ابتدای شروع بحران در استان خوزستان و پیش از آنکه سیل به اهواز برسد آتش نشانی اهواز به حالت آماده باش در آمد و حتی از نیروهای امدادی در دیگر شهرهای استان خوزستان نیز پشتیبانی کردیم.

وی با بیان اینکه به دنبال پیش بینی هواشناسی بیش از ۴۰۰ آتش نشان در شهر اهواز به حالت آماده باش در آمده و سه ایستگاه نجات غریق آتش نشانی در حاشیه رود کارون نیز فعال شد خاطرنشان کرد: اهواز بیش از ۶۰ کیلومتر خیابان ساحلی دارد که در تمام این خیابان‌ها اقدام به نصب بنرهای هشدار در خصوص سیل صورت گرفت که در حال حاضر بخشی از این بنرها به زیر آب رفته است.

تراب پور با بیان اینکه با بالا آمدن سطح آب، آتش نشانی اقدام به ایمن سازی بسیاری از فضاهای شهری کرد، گفت: خوشبختانه اقدام به ساخت سیل بند شده و در همین راستا نیز بسیاری از محلات و مناطق شهر اهواز از سیل در امان ماندند این در حالیست که طبق پیش بینی‌ها اگر این سیل بندها احداث نمی‌شدند امکان داشت که بالغ بر ۱۵ درصد شهر اهواز دچار سیل شود.

وی با بیان اینکه سه پایگاه غواصین در مجاورت رود کارون به حالت آماده باش در آمد افزود: دو پایگاه ما پس از بالا آمدن رود کارون به زیر آب رفت اما تمامی غواصان ما در حالت آماده باش بودند به طوریکه طی همین مدت هفت نفر که در حاشیه کارون دچار غرق شدگی شده بودند را از مرگ حتمی نجات دادیم و متأسفانه تیم‌های غواصی ما پنج جسد را نیز در رود کارون کشف کردند که این اجساد برای بررسی بیشتر به پزشکی قانونی منتقل شدند.

وی درباره مناطقی که دچار آبگرفتگی شده بود اظهار کرد: محلات عین ۲، سلیم آباد، سیاهی، شهرک پیام، گل دشت، گلبهار و … دچار آبگرفتگی شدند.

وی با بیان اینکه طبق گزارش‌های ما طی دو روز گذشته تغییری در سطح آب کارون ایجاد نشده است اظهار کرد: خوشبختانه تیم‌های کمکی از شهرداری تهران نیز به یاری آتش نشانان اهوازی آمده و با حضور در شهرک پیام اقدام به تخلیه آب و لجن از سطح معابر و خانه‌ها کردند، در این میان موتورپمپ‌های آتش نشانی تهران بسیار به درد آتش نشانی اهواز خورد و من امیدوارم که چنین امکاناتی در اختیار شهرداری اهواز نیز قرار بگیرد.

تراب پور درباره بالا آمدن سطح فاضلاب در برخی از نقاط اهواز نیز اظهار کرد: حدود ۵۰ نقطه در شهر اهواز وجود دارد که آب فاضلاب در آنها بالا آمده، سیستم فاضلاب در شهر اهواز طوری است که با بالا آمدن آب رودخانه فاضلاب نیز دچار مشکل می‌شود اما با اقدامات انجام شده بسیاری از این نقاط مشکل‌شان حل شد که البته همچنان در چند نقطه مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم آب زودتر فروکش کند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز با بیان اینکه با توجه به حجم آب پشت سدها به نظر می‌رسد که وضعیت سطح آب کارون تا اواخر اردیبهشت ماه به همین شکل باشد گفت: اما این احتمال که آب کارون افزایش یابد بسیار کم است و ما امیدواریم که با سیل بندهایی که احداث شده بسیاری از مشکلات ما حل شود. با این وجود بیش از ۴۰۰ آتش نشان در شهر اهواز در آماده باش کامل هستند.

وی اضافه کرد: اگر وضعیت به همین ثبات برسد و بارش‌های اخیر را نیز که هواشناسی پیش بینی کرده پشت سر بگذاریم، احتمالاً از هفته آینده مدارس و دانشگاه‌ها در اهواز دوباره فعالیت خود را از سر بگیرند.

وی همچنین از بازدید ایمنی آتش نشانان اهوازی از کمپ‌های اسکان اضطراری سیل زدگان در سراسر استان خوزستان خبر داد و گفت: تیم‌های کارشناسی آتش نشانان با حضور در کمپ‌های اسکان سیل زدگان موارد ایمنی محل‌های حضور آنها را بررسی کرد.

تراب پور درباره دریافت کمک‌های خارجی به آتش نشانی خوزستان نیز خاطرنشان کرد: هیچ کمکی از کشورهای خارجی در اختیار آتش نشانی اهواز قرار نگرفته است و تنها کمک داخلی نیز از سوی آتش نشانی تهران و اصفهان انجام شده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

طرح آبرسانی غدیر بعد از یک ماه به طور کامل وارد مدار شد

صابر علیدادی چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: خط انتقال آب غدیر به دلیل سیلاب اخیر در پنج نقطه، حد فاصل قیصریه تا آبادان و خرمشهر، دچار شکستگی های عمیق شده بود، که ترمیم آن از ۲۰ اردیبهشت آغاز و ۲ روز پیش به پایان رسید.

وی با بیان اینکه طرح غدیر در زمان تعمیرات، با ۶۵ درصد ظرفیت فعال بود، افزود: به دلیل آبگرفتگی منطقه و به زیر آب رفتن خطوط، تعمیرات با دشواری های بسیاری همراه بود.

علیدادی اضافه کرد: در زمان سیلاب طرح غدیر به صورت کامل در مدار بود و آب هیچکدام از شهرها قطع نشد، این در حالی بود که به دلیل کدورت بالا و به زیر آب رفتن تاسیسات آبرسانی در اهواز، آبادان، خرمشهر و شادگان امکان برداشت آب از رودخانه کارون وجود نداشت.

وی تاکید کرد: بعد از فروکش کردن سیلاب، در یک ماه گذشته رودخانه کارون برای بهره برداری در اختیار شرکت آبفا بوده، در این مدت آب این رودخانه از نظر کمیت و کیفیت هیچ مشکلی نداشته و نسبت به گذشته بسیار شرایط بهتری داشته، به طوری که در حال حاضر شوری (EC) کارون در اهواز یک هزار و ۷۰ میکروموس و در خرمشهر یک هزار و ۴۰۰ است که از کیفیت طرح غدیر (کرخه) با یک هزار و ۴۵۰ میکروموس شوری بهتر است.

علیدادی با بیان اینکه مشکلات فعلی آب اهواز ارتباطی به طرح غدیر ندارد، گفت: بیش از ۲۰۰ هزار مترمکعب در شبانه روز (۶۰ درصد) آب مورد نیاز اهواز هم اکنون از طرح غدیر تامین می شود، همچنین ۹۶ هزار مترمکعب در شبانه روز به خرمشهر و ۱۵۰ هزار مترمکعب در شبانه روز به آبادان منتقل می شود اما باید به این مساله توجه داشت که طرح غدیر برای بهبود کیفیت است و در زمانی که کارون مشکلی از نظر کمی و کیفی ندارد، بهتر است آب مورد نیاز از کارون تامین شود.

وی افزود: سازمان آب و برق باید به عنوان تامین کننده آب باکیفیت در اختیار آبفا قرار دهد که در حال حاضر رودخانه کارون با تمام ظرفیت در اختیار شرکت های آبفاست، و با توجه به اینکه کیفیت این رودخانه هم اکنون در شرایط مطلوبی است می توان گفت که شرکت های آبفا در حال حاضر وابستگی به طرح غدیر ندارند.

به گفته وی وقتی آب کارون با کیفیت مطلوب از کنار خانه ها و تصفیه خانه ها عبور می کند هیچ دلیلی ندارد از فاصله ۳۰۰ کیلومتری و با هزینه بالا آب کرخه را منتقل کنیم.

علیدادی اضافه کرد: هدف اصلی طرح غدیر ارتقای کیفیت آب است بنابراین در فصل تابستان که کمیت و کیفیت کارون کاهش می یابد و آب آن به دلیل فعالیت شرکت های نیشکر شور می شود، طرح غدیر برای جبران نیازها باید وارد مدار شود.

معاون سازمان آب و برق خوزستان همچنین درباره اختصاص بخشی از آب غدیر به صنایع گفت: تخصیص آب به صنایع در مصوبات طرح آبرسانی غدیر منظور شده که به فراخور شرایط در آینده به صنایعی که پرمصرف نیستند و مشکلی برای تامین آب شرب ایجاد نمی کنند، آبرسانی می شود، در حال حاضر قرار است هشت هزار مترمکعب در شبانه روز به صنایع تخصیص داده شده اما هنوز این طرح عملیاتی نشده و هیچ آبی به صنایع انتقال نیافته است.

وی تاکید کرد: اولویت اصلی تامین آب شرب است و مردم هیچ نگرانی از این بابت نداشته باشند.

طرح آبرسانی غدیر با هدف تامین پایدار آب شرب برای شهرهای مرکزی، جنوبی و غربی خوزستان (شامل ۲۶ شهر و یک هزار و ۶۰۸ روستا) که پیش از این از کارون تامین می شدند، طراحی شده است. این طرح در حال حاضر آب شرب چهار شهر آبادان، خرمشهر، اهواز و شادگان را از سد کرخه تامین می کند.

در پی شور شدن آب شهرهای خرمشهر و آبادان در تیر و خرداد پارسال و تجمع اعتراضی مردم، فاز دوم طرح غدیر به صورت اضطراری در نیمه تیر ۹۷ تکمیل شد.

۹۷۵۴/‏۶۰۶۴

خاتمی: با جمع و تفریق آمار شورای نگهبان هم ۲ میلیون رای گم شده است| حداقل ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است؛ فتنه واقعی این است| آبروی نظام در مواجه صحیح با خیانت است

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

پشت پرده قضیه رقص‌ یک‌ زن در گلسار رشت و برخورد مأمور پلیس با او! +فیلم

کلیدواژه: آتش نشاني سیل

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۰۲۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشف جسد مردی در کارتن تلویزیون
 • لایروبی کارون از هفته آینده آغاز می شود
 • جسد گردشگر غرق شده پس از ۱۵روز پیدا شد
 • لایروبی کارون در اهواز از هفته آینده آغاز می شود
 • جسد گردشگرد غرق شده در دورود پیدا شد
 • کشف جسد گردشگر غرق شده در دورود پس از 15 روز
 • جسد گردشگر غرق شده در دورود پس از 15 روز پیدا شد
 • غرق ۶ نفر در رودخانه‌های دورود؛ جسد ۳ غرق‌شده پیدا نشد
 • لرستان|جسد غرق‌شده گردشگر تهرانی پس از ۱۵ روز جستجو پیدا شد
 • پیدا شدن جسد گردشگر غرق شده در منطقه «تنگ لی لی» پس از ۱۵ روز
 • پیدا شدن جسد غرق‌شده پس از ۱۵ روز در دورود
 • پیدا شدن جسد غرق‌شده پس از ۱۵ روز
 • نجات دو نفر از زیر آوار مغازه تخریب شد
 • یک مغازه در شهر ری تخریب شد/نجات دو نفر از زیر آوار
 • یک منزل مسکونی در اهواز آتش گرفت
 • آتش‌سوزی در یک ساختمان مسکونی ۵ طبقه / دو نفر مصدوم و چهار نفر نجات یافتند
 • آتش‌سوزی یک منزل مسکونی در اهواز
 • ساحل غربی رودخانه کارون توسط فعالان محیط زیست پاکسازی شد
 • جسد محمد مرسی در شرق قاهره دفن شد