«عباس امیری‌فر»، نزدیک‌ترین روحانی به احمدی‌نژاد در دوره ریاست‌جمهوری‌اش، حرف‌های درز‌کرده از یک جلسه به نقل از رئیس سابق دولت را تأیید کرده است.

به گزارش شرق، او درباره نقل‌قولی از احمدی‌نژاد در جلسه‌ای خصوصی که گفته است: «انقلاب کار انگلیس بود»، در انصاف نیوز نوشته است: «بنده خودم در این جلسه در ولنجک حضور داشتم و بدتر از موارد فوق را گفتند و به‌دلیل توهین ایشان آن جلسه را ترک کردم و مقدمه قطع ارتباطم با ایشان شد. حالا مختارید باور کنید یا نکنید و به‌قول ما طلبه‌ها فلک‌الخیار».

سایت بصیرت چند روز قبل در مطلبی نوشته بود: «محمود احمدی‌نژاد در برخی از نشست‌های محفلی اطرافیان خود حضور یافته و مواضع تندی را مطرح می‌کند. او مدعی است تمام مسئولان نظام براساس خط انگلیسی حاکم شده‌اند! یا وابسته به انگلیس هستند یا انگلیس به صورت مستقیم یا با واسطه آن‌ها را مدیریت می‌کند! وی همچنین مدعی است در اتفاقات گذشته و حتی شکل‌گیری انقلاب هم انگلیسی‌ها پشت پرده بوده‌اند! حتی آن‌هایی که مصدق را زدند، فداییان اسلام را آوردند این‌ها هم طرح انگلیس بود! وی معتقد است، آیت‌الله کاشانی کودتایی را علیه مصدق اجرا کرد به خاطر اینکه همه آن‌ها انگلیسی بودند. احمدی‌نژاد گفته است، روحانی به مذاکره و توافق با آمریکا و اروپا معتقد است و می‌خواهد از این طریق رفاه را در کشور ایجاد کند. احمدی‌نژاد در‌عین‌حال می‌گوید برای رأی مجبور هستیم از بدنه ضعیف جامعه حمایت کنیم، سوار شویم تا بتوانیم اهدافمان را پیگیری کنیم».

اسفند سال ۹۶ اسفندیار رحیم‌مشایی با حضور در مقابل سفارت انگلیس و در اعتراض به بازداشت حمید بقایی حکم بقایی را به آتش کشید. مشایی، سفر بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، به ایران را در ارتباط با حذف محمود احمدی‌نژاد و نزدیکانش عنوان کرد و این‌گونه مدعی شد که حکم حمید بقایی با دستور ملکه بریتانیا، نخست‌وزیر و وزیرخارجه آن کشور، به مقام‌های قوه قضائیه جمهوری اسلامی دیکته شده است.

بعد از آن هم دفتر محمود احمدی‌نژاد با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «چرا باید اعتراض یک ایرانی به دخالت‌های انگلیس در امور ایران، به‌طور خشن و مخفیانه توسط دستگاه قضائی، آن هم در تهران مورد برخورد و محاکمه قرار گیرد؟ اگر ریگی به کفش ندارند، متن مذاکرات و توصیه‌های وزیر امور خارجه انگلیس در سفر اخیر به تهران را منتشر کنند و رسیدگی‌ها را علنی برگزار کنند».

در‌صورتی‌که اظهارات منتسب به رئیس سابق دولت صحت داشته باشد، می‌توان آن را از دو منظر تحلیل کرد که یکی از آن‌ها تحلیل در ادامه همان رفتار‌های پوپولیستی‌اش است. باورش سخت است که فردی که هشت سال رئیس دولت بوده، مؤمن و باورمند به بخشی از باور‌های عامیانه در راستای تئوری‌های توطئه باشد. اما او این را می‌داند که دامن‌زدن به این تئوری‌های توطئه می‌تواند جذابیت داشته باشد یا بخشی از عوام را جذب او کند. از منظری دیگر، اما اگر معتقد به این باشیم که این اظهارات از باور رئیس سابق دولت سرچشمه می‌گیرد، پرسش‌هایی جدی درباره شخص محمود احمدی‌نژاد مطرح می‌شود.

به جز اصلاح‌طلبان که از منظر همیشگی خود رصد‌کننده و منتقد رفتار‌های احمدی‌نژاد بوده و هستند، اصولگرایان اصولا تمایلی به دیدن احمدی‌نژاد امروز ندارند. آن‌ها ترجیح می‌دهند به کل او را ندید بگیرند. رضا اکرمی، عضو جامعه روحانیت مبارز که البته به دولت اعتدالی هم نزدیک است، می‌گوید تمایلی به اظهارنظر درباره احمدی‌نژاد ندارد و آن‌هایی که عقل دارند حرف‌های بی‌ربط می‌زنند چه برسد به او. می‌گوید که تحلیل‌کردن حرف‌های احمدی‌نژاد به درد افراد بی‌کار می‌خورد و نباید به صحبت‌هایش اهمیتی داد: «مگر ما بی‌کاریم که حرف‌هایش را تکذیب یا تأیید کنیم؟ تازه ما که در آن جلسه نبودیم و حضور هم نداشتیم».

حسن بیادی که زمانی عضو جمعیت آبادگران ایران اسلامی بود و در روی‌کار‌آمدن محمود احمدی‌نژاد نقشی اساسی داشت هم حالا می‌گوید دلیلی ندارد درباره این چیز‌ها صحبت کنید، الان مسائل مهمی مانند سیل در جامعه وجود دارد.

او در پاسخ به این سؤال که قاعدتا او به واسطه همان نزدیکی که در گذشته به احمدی‌نژاد داشته بهتر می‌تواند رفتار‌های او را تحلیل کند می‌گوید که بهتر است دلیل رفتار‌ها و گفته‌های احمدی‌نژاد را از خود احمدی‌نژاد پرسید.

آذر منصوری، اصلاح‌طلب و قائم مقام حزب اتحاد ملت، اما درباره چرایی اظهار چنین گفته‌ای از سوی احمدی‌نژاد می‌گوید: «رفتار‌های احمدی‌نژاد را به نظرم باید مقداری همه‌جانبه‌نگرانه‌تر تحلیل کرد. تحلیل این رفتار‌ها بعد از عملکردش در دولت نهم و دهم، رفتار‌های حلقه نزدیکانش و پرونده‌هایی که برای این افراد مشخصا در ارتباط با مفاسد مالی در قوه قضائیه گشوده شد، قابل تحلیل نیست».

منصوری افزود: «از این منظر نمی‌توان این اظهارات را اظهارات فردی او قلمداد کرد، چون احمدی‌نژاد یک شخصیت حقوقی دارد و این شخصیت حقوقی در یکی از ارکان مهم تصمیم‌سازی کشور حضور دارد.

منصوری افزود: «او از یک‌سو در یکی از ارکان قدرت که مجمع تشخیص مصلحت نظام است حضور دارد و از سویی دیگر رفتاری از خود بروز می‌دهد که ادامه همان رفتار‌های پوپولیستی گذشته او احتمالا برای جلب نظر بخشی از افکار عمومی و استفاده از این ظرفیت برای اهداف احتمالی آینده‌اش است».

قائم‌مقام دبیرکل حزب اتحاد ملت افزود: «این‌ها مسائل مهمی است که قاعدتا قابل توجه و قابل بحث است. او در مجامع عمومی آزادانه حضور دارد. به شهر‌ها و روستا‌ها و مناطق دور‌افتاده و محروم سفر می‌کند و نوعا اظهاراتی از این دست بر زبان می‌آورد؛ اظهاراتی که به اعتقاد من طبیعتا بدون پیش‌زمینه و پشتوانه نمی‌تواند انجام شود. به نظر من آقای احمدی‌نژاد هم خودش باید پاسخ‌گوی گفته‌ها و عملکردش باشد و هم مجموعه کسانی که حامی‌اش بوده‌اند که علاوه بر تبعات عملکرد آن هشت سال، امروز با این اظهارات غیردیپلماتیک و غیرمسئولانه خودش تبعاتی را متوجه کشور و مناسبات بین ایران و کشور‌های دیگر بکند که طبیعتا اثرات خودش را برجای خواهد گذاشت».

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رئیس فدراسیون ووشوی آسیا از علی‌نژاد تقدیر کرد

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا و به نقل از روابط عمومی فدراسیون ووشو، در مراسمی که با حضور "یوزای چینگ" رئیس فدراسیون جهانی ووشو و نایب رئیس کمیته بین‌المللی المپیک، تمامی اعضای هیأت رئیسه فدراسیون ووشوی آسیا در هنگ کنگ برگزار شد، "یان فوک" رئیس آسیایی این رشته از مهدی علی‌نژاد رئیس فدراسیون ووشوی ایران تقدیر کرد.

فوک با ارائه یادبودی به مهدی علی‌نژاد از تلاش‌های او برای اشاعه و گسترش این رشته در قاره کهن تقدیر کرده و او را از ارکان اصلی فدراسیون ووشوی آسیا خطاب کرد.

رئیس فدراسیون ایران با تشکر از فوک، در این مجمع گفت: ایران همواره در تلاش برای گسترش ووشو در آسیا و جهان بوده است و از اینکه فدراسیون آسیا یک خانواده در تلاش برای موفقیت‌های روز افزون این رشته رزمی است، خوشحال هستم.

علی‌نژاد هم اکنون در هیأت رئیسه فدراسیون جهانی ووشو عضویت دارد و رئیس آسیای میانه و غرب آسیا نیز محسوب می‌شود.

حمله تند زنوزی به وزیر و تاج

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

تبعید و شلاق برای مرد سینماگر به جرم رابطه نامشروع با دختر عاشق بازیگری!

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۰۵۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انتصاب فرمانده جدید سپاه، آغاز فصل جدید مقابله با استکبار
 • مراسم تجلیل از «مهدی غلام‌نژاد» برگزار می‌شود
 • پای استاندار احمدی‌نژاد به پرونده پسرش، امیرحسین آزاد کشیده شد
 • «تحلیل رفتارمتقابل»چاپ یازدهمی شد
 • احمدی‌نژاد دوباره به سراغ یارانه یک میلیونی رفت
 • کشمکش با ایرنای احمدی نژاد
 • علت مخالفت چهره‌های امنیتی با احمدی‌نژاد
 • توهم تازه احمدی نژاد: بیرونی ها می خواهند با تخریب من،راه سلطه بر ایران را باز کنند!
 • برگزاری کنگره بین‌المللی سیستم‌های کلان مقیاس محاسباتی و تحلیل کلان داده
 • محمود احمدی نژاد: سهم هر ایرانی از منابع انرژی یک میلیون تومان است
 • توهم تازه احمدی نژاد!
 • محمود احمدی نژاد: بیرونی ها می خواهند با تخریب من،راه سلطه بر ایران را باز کنند!
 • احمدی نژاد: با تقسیم منابعی مانند انرژی به هر ایرانی یک میلیون تومان در ماه می رسد
 • برخی در حال شایعه‌پراکنی در مورد بنده هستند/ به هر ایرانی یک میلیون تومان در ماه می‌رسد
 • احمدی‌نژاد: با تقسیم منابع به هر ایرانی یک میلیون در ماه می‌رسد!
 • احمدی‌نژاد: ایران زمین‌های بسیاری دارد، اما مردم برای صد متر زمین که ساختمان بسازند لنگ هستند و این یعنی احتکار!/حتی اگر بودجه دولت را کنار بگذاریم، برای هر ایرانی یک میلیون تومان در ماه می‌رسد
 • احمدی نژاد: آزادی و عدالت 2 شرط حرکت به سمت خداست
 • احمدی نژاد: آزادی و عدالت شرط حرکت به سمت خداست
 • بی‌مبنایی تاریخی مسئولان اقتصادی کشور در تعیین نرخ برابری ارز