عصا عمر البشیر، رئیس جمهور مخلوع سودان را همچنان همراهی می‌کرد و در محافل رسانه‌ای و دیدارهای مردمی همراه او بود. البشیر به نشانه تهدید به آن اشاره و به نشانه شادی با آن می‌رقصید. تا جایی که عصا به یک علامت متمایز کننده‌ای تبدیل شد که او را از دیگر رهبران عرب جدا می‌کرد. داستان این عصا چیست که نزدیک بود یک بحران داخل پارلمان سودان به بار آورد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، «عصا "رفیق گرمابه و گلستان" رئیس جمهور مخلوع سودان. این چنین می‌توان عصایی که در طول ۳۰ سال حکومت با البشیر همراه بود را توصیف کرد. رفیقی که وی با آن مشهور شد و در تصاویر رسانه‌ای همراه او بود. معلوم نیست این عصا در حبس خانگی البشیر در کنار او است یا نه؟ اما قدر مسلم این است که این عصا نزدیک بود در سال ۲۰۱۶ بحرانی داخل پارلمان سودان به بار آورد. زمانی که البشیر آن را به مهدی ابراهیم، رئیس فراکسیون پارلمانی حزب کنگره ملی (وابسته به البشیر) هدیه کرد و ناپدید شدن این عصای فاخر جنجال به پا کرد. روزنامه الجریده سودان آن زمان نوشت: ابراهیم عصایش را در پارلمان فراموش کرد و نگهبان آن را پیدا کرد اما او این عصا را به دبیرخانه پارلمان تحویل نداد و بالاخره پس از بازجویی این عصا را تحویل داد.

عمر البشیر در سخنرانی خود در سال ۲۰۱۶ درباره عصای خود گفت: "عصای من عصای موسی نیست. این عصای عمر البشیر است". اظهاراتی که بیانگر این است که آن وسیله‌ای برای تفاخر بود اما به نظر می‌رسد، رئیس جمهوری مخلوع سودان به جای یک عصا چندین عصا داشته است.

در سال ۲۰۰۹ روزنامه الرای کویت نوشت: یک شهروند لبنانی به نام عدنان نعمة به عصایی دست یافته بود که البشیر در جریان تظاهرات مردمی علیه حکم دادگاه کیفری بین‌المللی علیه خود در دست داشت. نعمة این عصا را از سفارت سودان در بیروت درخواست کرده و کاردار سودان هم آن را به وی تحویل داد اما داستان این عصا چیست و چرا رئیس جمهوری مخلوع سودان را همراهی می‌کرد.

حیدر ابراهیم، جامعه شناس می‌گوید: عصا در سودان دلالت‌های دینی، اجتماعی و مردمی دارد. او می‌گوید: عصا با شیوه‌های تصوف مرتبط است. چرا که مشایخ و علمای اهل صوفیه در دوره‌های آموزشی عصا به همراه داشتند و کسی که در تلاوت قرآن مرتکب خطا می‌شد را با عصا تنبیه می‌کردند.

روش‌های تصوف به صورت گسترده در سودان و به ویژه در حومه‌های آن رواج دارد.

حیدر می‌گوید: برخی از حکام و رهبران سودان در تاریخ معاصر به دست گرفتن عصا را ترویج دادند و از مشایخ تصوف می‌خواستند آن را متبرک کنند. از سیاستمداران سودانی که عصا در دست دارد صادق المهدی است که بین سال‌های ۱۹۶۶ و ۱۹۶۷ و سال‌های ۱۹۸۶ و ۱۹۸۹ به عنوان نخست وزیر انتخاب شد و اکنون ریاست حزب اپوزیسیون ملی "الامه" را بر عهده دارد. همچنین عصا گاهی در دست افسران ارتش سودان هم دیده می‌شود که دلایل دینی ندارد و تنها به دلیل وجاهت اجتماعی از آن استفاده می‌کنند.

اما جعفر النمیری، رئیس جمهوری سابق سودان یک ارتباط برجسته‌ای با شیخ صوفی الخاتم در جنوب شرق سودان داشت و به صورت منظم با او دیدار می‌کرد و عصایی که در دست داشت در واقع بیانگر برکت این شیخ بود. مردم سودان تا به امروز حکایت‌های مختلفی پیرامون عصایی که النمیری را به شیخ الخاتم مربوط می‌کرد، نقل می‌کنند. آنها می‌گویند: شیخ به النمیری سفارش کرده که از این عصا حفاظت کند و در صورتی که عصا از دست او بیفتد حکومت را از دست خواهد داد. این حکایت ثابت نیست و شاید یکی از روایت‌های مردمی است. اما سوالی را درباره اینکه آیا البشیر عصایش را در بازه زمانی اخیر انداخته یا نه؟ برمی‌انگیزد.

در هر صورت حکایت عصا از النمیری تا البشیر متفاوت است. البشیر به دلایل دینی مربوط به روش‌های تصوف عصا در دست نداشت. چرا که"جنبش اسلامی" که وی را به حکومت رساند مواضع عقیدتی مخالف با روش‌های تصوف دارد و مساله عصا بدعتی غیر شرعی محسوب می‌شود اما دلیل واقعی جمع آوری عصا توسط البشیر به روستای "حوش بانقا" یکی از حومه‌های شهر شندی در شمال سودان برمی‌گردد، این منطقه به نمایش اسب‌سواری مردمی که توسط مردان برگزار می‌شود، مشهور است. در گذشته این نمایش با شمشیر انجام می‌شد اما به دلیل قوانینی که بعداً استفاده از شمشیر را منع کرد، عصا جایگزین آن شد. از این رو عصای البشیر دلایل دینی ندارد و تنها به فولکلور مردمی مرتبط می‌شود.

عصا در سودان با وجاهت اجتماعی و رسیدن به سن کهولت مرتبط است. هنگامی که مردان در سودان به پیری می‌رسند استفاده از عصا در میان آنها به پیروی از عرف‌ اجتماعی شایع می‌شود و هدف تکیه به آن نیست.

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

عمر البشیر در زندان است

به گزارش جهان نيوز به نقل از ایسنا، عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای نظامی انتقالی سودان در مصاحبه با تلویزیون دولتی این کشور گفت: تمامی شخصیت‌ها و فرماندهان مهم الشیر از جمله شخص او، همه در زندان هستند و اموالشان نیز توقیف شده است.

وی در ادامه این گفتگوی تلویزیونی همچنین تصریح کرد: هفت میلیون یورو، ۳۵۰ هزار دلار و چند میلیارد جنیه در اقامتگاه البشیر کشف شده و تلاش جهت بازگرداندن وجوه موجود در حساب‌های خارجی آنان نیز در حال انجام است.

البرهان گفت: هیچ زندانی سیاسی در سودان وجود ندارد. اعلام می‌کنیم که فرماندهان ارشد آژانس امنیت و اطلاعات سودان و نه تمام پرسنل آن پس از تحقیقات لازم بازنشسته خواهند شد.

رئیس شورای نظامی انتقالی سودان تصریح کرد: این شورا هرکسی را که در جریان تظاهرات و یا قبلاً مرتکب جرمی شده است، محاکمه خواهد کرد. از همه شهروندان می‌خواهیم در این مورد به ستاد پلیس یا دادستانی مراجعه کنند.

وی اظهار کرد: توافق نیروهای سیاسی برای تشکیل دولت غیرنظامی، انتقال قدرت را تسریع می‌کند. ما نه با کودتا بلکه با انقلاب مردمی روی کار آمده‌ایم و قصد نداریم در اداره دولت باقی بمانیم.

البرهان بیان کرد: هر چه نیروهای سیاسی سریع‌تر به مصالحه برسند، ما نیز به همان سرعت دولت را به آنها تحویل خواهیم داد.رئیس شورای نظامی انتقالی سودان اعلام کرد: ترجیح می‌دهیم دولت تکنوکرات تشکیل شود. بازسازی دولت طول می‌کشد زیرا فساد نهادهای حکومتی را نابود کرده است. برای جلب حمایت بین‌المللی از شورای نظامی انتقالی با برخی کشورها همکاری می‌کنیم.

وی گفت: مسکو و ریاض مایلند از تصمیم اتحادیه آفریقا در مورد انتقال دولت ظرف ۱۵ روز به غیرنظامیان، با حداقل آسیب خارج شویم. عربستان متعهد به تأمین سوخت و دیگر نیازهای ضروری ما شده است. با آمریکا مذاکره برقرار می‌کنیم. بدین منظور هیأتی از سودان به واشنگتن خواهد رفت.

در همین حال، رهبران معترضان در سودان گفته‌اند که تماس با شورای نظامی حاکم را قطع کرده‌اند. آنها شورای حاکم را متهم کرده‌اند که از بقایای نظام البشیر تشکیل شده است.

محمد امین، سخنگوی جنبش اعتراضی سودان گفت که آنها اکنون شورای نظامی را «استمرار رژیم» عمر البشیر می‌دانند. او قول گسترش اعتراضات را داد.

محسن جهانگیری درگذشت

پزشکی که خودش را دیپلم معرفی کرد تا ببیند در بیمارستان با او چه می کنند؟

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

کلیدواژه: عصا عمر البشیر سودان

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۰۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شرایط جسمانی عمر البشیر وخیم است
 • مخالفت معترضان سودانی‌ با دخالت‌های عربستان و امارات
 • اخبار ضد و نقیض از وخامت حال «عمر البشیر» در زندان
 • اخبار ضد و نقیض از وخامت اوضاع جسمی-روحی «عمر البشیر» در زندان
 • انتشار اخبار متفاوت از وضعیت سلامت البشیر در زندان
 • البشیر رئیس جمهور مخلوع و محبوس سودان دست به اعتصاب غذا زد/ تقابل معترضان با شورای نظامی انتقالی
 • عصای سفید نابینایان حکم چراغ قرمز را گرفت
 • آغاز فاز جدید دخالت‌های سعودی ـ امارات
 • افزایش تنش‌ها در سودان/ آغاز فاز جدید دخالت‌های سعودی ـ امارات
 • عمر البشیر از خوردن غذا دست کشیده است
 • شورای نظامی سودان: البشیر در زندان است
 • رئیس شورای نظامی سودان: عمر البشیر در زندان به سر می‌برد
 • کمک سه میلیار دلاری عربستان و امارات به سودان
 • عمر البشیر دست به اعتصاب غذا زد
 • عمر‌ البشیر دست به اعتصاب غذا زد/ ادامه دخالت‌های امارات و عربستان در سودان
 • عمر البشیر سکته خفیف کرده است
 • یک منبع پزشکی: عمر البشیر سکته خفیف کرده است
 • مردم سودان از دخالت عربستان و امارات درامور خود ناراضی هستند
 • بازداشت چند نفر از اعضای حزب حاکم سابق سودان