به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش؛ حمید قاسمی، مدیر طرح‌های سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به عملیاتی شدن ارائه وام ۲.۵ میلیون تومانی برای دوگانه‌سوز کردن خودرو‌ها گفت: کافی است متقاضیان برای دریافت تسهیلات مورد نظر به سایت www.irngv.ir مراجعه کنند.

قاسمی با بیان اینکه متقاضیان با اولویت صاحبان خودرو‌های حمل و نقل عمومی (بار و مسافر) می‌توانند تا سقف ۲.۵ میلیون تومان از تسهیلات بانکی برخوردار شوند، افزود: این افراد باید هنگام ثبت نام گزینه وام را در سایت مذکور فعال کنند و سپس مشخصات شخصی و خودروی خود را وارد کنند.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای دی ماه پارسال ۳۴ هزار خودروی بنزینی به دوگانه سوز تبدیل شده است، تصریح کرد: تاکنون هزار وام به صورت پایلوت از طریق ۵ بانک کشور به متقاضیان ارائه شده است که در صورت استقبال عمومی این تعداد قابل افزایش است.

مدیر طرح‌های سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران ادامه داد: قیمت تجهیزات و نصب آنها از سوی گروه‌های نظارتی وزارت نفت و وزارت صمت مورد تایید و کنترل شده که برای کل کشور یکسان است.

قاسمی تعداد کارگاه‌های فعال در این زمینه را ۱۱۰۰ مورد عنوان کرد و گفت: این کارگاه‌ها که قابلیت تبدیل روزانه ۲۲ هزار تا ۳۰ هزار خودرو را دارا هستند، از سوی اتحادیه سوخت‌های جایگزین کشور شناسایی شده و کد دریافت کرده اند.

به گفته وی، در تمام کارگاه‌های مورد نظر ناظر سازمان ملی استاندارد یا شرکت‌های بازرسی با هدف تضمین کیفیت انجام عملیات تبدیل حضور دارند.

مدیر طرح‌های سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: بعد از انجام هرگونه فعالیت تبدیل خودرو، گواهی سلامت زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و سازمان ملی استاندارد صادر می‌شود.

قاسمی تأکید کرد: هم اکنون ۲۵۰۰ جایگاه در سراسر کشور فعال هستند که تمام آن‌ها به تازگی از لحاظ ایمنی از سوی سازمان ملی استاندارد مورد بازرسی شده و مورد تایید قرار دارند. این جایگاه‌ها توان سوخت‌رسانی به ۲ برابر ظرفیت فعلی را دارا هستند.

وی افزود: احداث جایگاه‌های کوچک مقیاس به منظور سهولت سوخت‌گیری در برخی از مناطق با همکاری شهرداری‌ها در دست اقدام است.

مدیر طرح‌های سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تصریح کرد: هم اکنون هزینه تمام شده استفاده از سوخت سی ان جی کمتر از نصف مصرف بنزین است.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۱.۳ میلیون دستگاه خودروی فرسوده ای که بنزین می خورند

مـدیر عـامل شرکت بهینـه‌سازی مصرف سوخت نسبت به مصرف بالای بنزین خودرو‌های داخلی هشدار داده و می‌گوید: ضرورت دارد صنعت خودروسازی نسبت به تغییر در کیفیت خودرو‌ها و مصرف خارج از استاندارد جهانی، اقدام لازم را انجام دهند.

 

به گزارش «انرژی امروز» از شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور، محسن دلاویز با اشاره به مصرف حداکثری بنزین در تعطیلات نوروز می‌گوید: شرایط اقتصادی جامعه اقتضا می‌کند که امسال به موضوع بهینه‌سازی مصرف انرژی توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

محسن دلاویز میانگین مصرف سوخت خودرو‌ها در اتحادیه اروپا و ایران را مقایسه کرده و می‌گوید: میانگین وزنی مصرف سوخت خودرو‌های تولیدی در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۵ را برابر ۶ /۵ لیتر در صد کیلومتر (معادل ۱۳۰ گرم بر کیلومتر انتشار co۲) بوده و این عدد در سال ۲۰۲۰ باید به ۱/ ۴ لیتر در صدکیلومتر (معادل ۹۵ گرم بر کیلومتر انتشار co۲) برسد.

وی می‌افزاید: مصرف نهایی انرژی در سال ۱۳۹۵، ۶۵ /۱۳۴۸ میلیون بشکه معادل نفت خام بوده است که حدود ۲۴ درصد آن معادل ۳۲۰ میلیون بشکه معادل نفت خام در بخش حمل و نقل مصرف شده‌است (۴۸ درصد بنزین، ۳۴ درصد نفت گاز و ۱۵ درصد گاز طبیعی می‌باشد) که از این میزان مصرف انرژی در بخش حمل و نقل، حدود ۲۷۳ میلیون بشکه معادل نفت خام آن در بخش فرآورده‌های نفتی بوده‌است.

وی متوسط مصرف روزانه بنزین در سال ۹۶ را حدود ۷/۸۰ میلیون لیتر و در سال ۹۷ حدود ۷/ ۸۷ میلیون لیتر اعلام کرده و می‌گوید: رشد مصرف بنزین در سال ۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۰، ۵/ ۴۶ درصد بوده‌است.

دلاویز تاکید می‌کند: در سال ۹۶ به طور متوسط روزانه ۷/ ۵۱ میلیون دلار یارانه (۱/ ۱۳ میلیون دلار یارانه بابت بنزین و ۶/ ۳۸ میلیون دلار یارانه بابت نفت گاز) پرداخت شده‌است.

وی با اشاره به متوسط مصرف بنزین در فروردین ماه امسال اظهار می‌دارد: متوسط مصرف روزانه بنزین در تعطیلات نوروز (۲۷ اسفند ۹۷ تا ۱۶ فروردین ۹۸) ۴۴۷ / ۹۷ میلیون لیتر بوده‌است. بیشترین مصرف روزانه در تعطیلات نوروز ۸/ ۱۳۵ میلیون لیتر بوده‌است.

مدیر عامل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت با انتقاد از عملکرد خودروسازان درباره مصرف بالای سوخت در خودرو‌های داخلی می‌افزاید: ضرورت دارد صنعت خودروسازی نسبت به تغییر در کیفیت خودرو‌ها و مصرف خارج از استاندارد جهانی اقدام لازم را انجام دهد.

دلاویز به ویژگی‌های متفاوت حمل و نقل در ایران اشاره می‌کند و می‌گوید: سرانه مالکیت خودرو در کشور پایین است، اما شدت مصرف انرژی بسیار بالاست، به طوری که تعداد خودرو در ایران به ازای هر هزار نفر، ۲۴۰ دستگاه خودرو می‌باشد که این عدد برای کشور امریکا ۸۳۳ و برای ایتالیا ۶۹۵، ژاپن ۵۹۱ و آلمان ۵۸۹ می‌باشد.

وی وجود ناوگان فرسوده سبک و سنگین را دلیل دیگر مصرف بالای سوخت می‌داند و می‌افزاید: تا پایان سال ۹۷ حدود ۷ /۱۹‌میلیون خودرو سبک (سواری و وانت) در کشور وجود دارد که از این تعداد مطابق با آمار اخذ شده از ناجا نزدیک به ۳/ ۱ میلیون دستگاه خودرو فرسوده سبک در ناوگان موجود می‌باشد، نکته قابل توجه اینکه در پنج سال آینده بیش از ۹/ ۱‌میلیون خودرو به تعداد خودرو‌های فرسوده اضافه خواهد شد و از یک میلیون خودرو سنگین نیز بیش از ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو فرسوده می‌باشد.

دلاویز در پاسخ به اینکه این سازمان چه ابزار‌هایی برای جلوگیری از خودرو‌های پر مصرف دارد، می‌گوید: ابزار‌های قانونی جهت اعمال فشار به شرکت‌های خودرو‌سازی از جمله ماده ۲۶ جرایم وجود دارد،، اما به جهت حمایت از تولید ملی از این ظرفیت استفاده نکرده‌ایم، امیدوارم شرکت‌های خودرو‌سازی توجه جدی به بهبود کیفیت خودرو‌های ساخت داخل در امر بهینه‌سازی مصرف سوخت را انجام دهند، به‌هر حال معتقدیم با افزایش چشمگیر تولید بنزین گام بزرگ و راهبردی در تولید بنزین برداشته شده‌است، اما برای ساماندهی تقاضای مصرف سوخت باید نگاه‌ها به خودرو‌سازان معطوف شود.

وی فرهنگ‌سازی را یکی از راه‌حل‌های معضل مصرف بالای انرژی عنوان می‌کند و می‌افزاید: اگرچه موضوع فرهنگ‌سازی بسیار حائز اهمیت است که در سال گذشته شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تلاش وافری کرد که به‌رغم اعتبارات محدود با تعامل و همکاری با شرکت بهره‌برداری مترو و راه آهن جمهوری اسلامی و همچنین تمرکز بر گروه‌های مهم و اثر‌گذار جامعه مثل دانش‌آموزان و بانوان گام‌های خوبی در عرصه فرهنگ‌سازی مصرف بهینه سوخت انجام داد و در سال جاری نیز این مهم با جدیت پیگیری خواهد شد.

دلاویز تاکید می‌کند: نکته پایانی بحث قیمت حامل‌های انرژی است که حقیقتا نیازمند تصمیمات منطقی و جسورانه است. یارانه هنگفت انرژی در این شرایط خطیر لطمات جبران ناپذیری به اقتصاد و توسعه کشور وارد می‌کند و این قیمت گذاری و مصرف بی‌رویه پیامد‌های خطرناکی خواهد داشت و نیازمند یک عزم ملی و همکاری همه مردم و نهاد‌ها به‌خصوص مجلس و دولت برای برون‌رفت از این وضعیت هستیم.

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

تعطیلی مدارس شنبه ۳۱ فروردین ۹۸ صحت دارد؟

کلیدواژه: نفت تسهیلات حمل و نقل

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۰۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فاز دوم واحد فرآورش سیار آزادگان جنوبی خرداد ماه عملیاتی می شود
 • ربات موشک انداز ارتش عملیاتی می شوند
 • فرمانده نزاجا: ربات موشک انداز ارتش عملیاتی می شوند
 • هیچ عملیاتی در طول دفاع مقدس بدون حضور ارتش برگزار نشد/اراده ملی خود را بر دشمن تحمیل کردیم
 • نتیجه مانور مقابله با بحران در صنعت گاز در بحران سیل مشخص شد
 • جزئیات فروش فوری ۷ محصول سایپا
 • 100 درصد حوادث شرکت ملی گاز در حوزه پیمانکاران است
 • قصه پر غصه سود بانکی
 • ◄ بیش از دو میلیون لیتر سوخت در مناطق سیل زده شهرستان پلدختر توزیع شد
 • تلاش تیم‌های عملیاتی بسیج شازند برای پیدا کردن کودک گمشده
 • اعلام آمادگی 50 اکیپ شرکت گاز جهت کمک به مناطق سیل زده
 • ۱۰۰ درصد حوادث شرکت ملی گاز ایران در حوزه پیمانکاران بوده است
 • آخرین نرخ خرید وام مسکن
 • نمره عالی پالایشگاه گاز ایلام در پیشگیری از حوادث
 • دیدار تعدادی از جایگاه‌داران بنزین با مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی
 • بررسی ابهام در کیفیت متفاوت سوخت در جایگاه های کهگیلویه و بویراحمد
 • فروش اموال مازاد و بومی‌سازی قطعات صنعت خودرو را نجات می‌دهد؟
 • تصویب احداث خط دوم انتقال گاز استان اردبیل / مجتمع گلخانه‌ای در منطقه مغان احداث می شود
 • جوابیه شرکت ملی پخش در باره اپلیکیشن «باک»