به گزارش گروه علم وفناوری ایسکانیوز، در جلسه ای و با حضور اعضای کارگروه آب ستاد توسعه فناوری‌های"آب، خشکسالی، فرسایش و محیط­ زیست معاونت علمی، اولویت های مقابله با سیل بررسی و مشخص شد.

ضرورت تعیین دستگاه‌های متولی هشدار سیل در کشور، توسعه فناوری‌های مورد نیاز امداد، مهار، کاهش و ترمیم خسارت سیل، فناوری های بر خط اطلاع رسانی، نقشه‌های مرتبط با موضوع از جمله نقشه های سیستم زهکشی، مراکز سکونتی ،فناوری های ساماندهی رودخانه ها، حفاظت خاک، فرسایش و رسوب و بازنگری و تجدید نظر در معیارها و ضوابط طراحی که دستگاه های اجرایی به کار می‌گیرند از جمله اولویت های مسائل مرتبط با سیل در سال جاری است. ( البته وظیفه اصلی این کارگروه رصد و توسعه فناوری های رصد، پیش بینی و هشدار خواهد بود.)

همچنین اولویت دادن به فناوری‌های مورد نیاز حکمرانی و مدیریت یکپارچه آب و آبخیزداری( الگو­سازی شود و الگوی کار طراحی شود)، تمرکز بر بند 24 سند « راهبردی توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست » در اولویت های سال جاری، بررسی و پیشنهاد اصلاح قوانین و مقررات موضوعات مرتبط با سیل و سیلخیزی ، توجه بیشتر به تجهیزات پایش بر خط حفاظت خاک و تغییر کاربری ها و نیز رصد تاثیرات آن در مدل های بارش رواناب بر روی سیلخیزی و ارزیابی ابعاد مختلف سیل‌های به وقوع پیوسته و مستند سازی آن‌ها و نیز ارزیابی تبعات زیست محیطی و اقتصادی و اجتماعی آنها از دیگر محورهایی است که جزو اولویت های مرتبط با سیل است .

در این جلسه به موضوعاتی از جمله ارزیابی و توسعه مدل های بارش رواناب برای تمام حوضچه های کشور و پیش‌بینی سیلاب با دوره بازگشت های مختلف، ضعف داده و اطلاعات و بازنگری در نقشه مناطق سیل گیر کشور، تدوین نظام مدیریت شرایط بحرانی و سیل و توجه به وحدت فرماندهی در سیستم های امدادرسانی، باز تعریف نظام آبخیزداری و آبخوان داری و توجه به فعالیت های کاهش دهنده رواناب در حوضه نیز پرداخته شد .

تدوین پروتکل مقابله با سیل و تجهیزات مربوطه، بازنگری الگوی کشت، تدوین دستورالعمل های مدیریت سیل و مانور مقابله با سیل،طراحی سازه های پیش ساخته و قابل استفاده در مهار سیل و آب بندانها برای شرایط بحرانی وتوجه بیشتر به فناوری های کنترل سیلاب و مسائل در حین سیلاب و پسا سیلاب ازدیگر اولویت هایی بود که به آن پرداخته شد .

در این جلسه همچنین رئوس عملکرد این کار گروه در نیمه دوم سال گذشته بررسی وارائه شد و در بخش بعدی نقطه نظرات اعضاء کار گروه آب در مورد سیل های اخیر" جمع آوری و بررسی شد و راهکارهای ارائه طریق در خصوص نحوه ورود و تمرکز برنامه سال جاری ستاد، بر روی موضوعات و وقایع روز حوزه آب از جمله سیل های اخیر، طرح و جمع بندی شد.

انتهای پیام/

169 / 159 سیل خشکسالی محیط زیست توسعه فناوری آبخیزداری هشدار سیل بارش رواناب

منبع: ایسکانیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مهمترین مولفه مدیریتی تشخیص اولویت ها است

بطحایی گفت: در این شرایط آن چیزی که مهترین مولفه مدیریتی است این است که ما از بین مسائل بسیار فراوانی که در برابرمان قرار دارد اولویت ها را خوب تشخیص دهیم و به آن ها بپردازیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از شیراز، «سید محمد بطحایی» امروز (پنجشنبه 29 فروردین) در دیدار با فرهنگیان شهرستان مرودشت، گفت: آموزش و پرورش با انبوهی از مسائل و مشکلات مزمن مواجه است که مربوط به امروز و دیروز و حتی آموزش و پرورش نیست و برای رسیدن به کیفیت باید انبوهی از مسائل و چالش ها را کنار بگذارد تا بتواند به یک کیفیت قابل قبولی دست پیدا کند.

 

وزیر آموزش و پرورش افزود: انبوهی از مسائل و مشکلات در بخش های مختلف وجود دارد که اینها اجازه نمی دهد معلم، مدیر مدرسه، رئیس اداره آموزش و پرورش آن طوری که تشخیص می دهد کار را به جلو ببرد و بتواند در مسیر دلخواه خود حرکت کند.

 

وی مهمترین مولفه مدیریتی را اولویت گذاری عنوان و بیان کرد: در این شرایط آن چیزی که مهترین مولفه مدیریتی است این است که ما از بین مسائل بسیار فراوانی که در برابرمان قرار دارد اولویت ها را خوب تشخیص دهیم و به آن ها بپردازیم.

 

بطحایی تنها راه برون رفت از مشکلات کنونی آموزش و پروش را در اجرای صحیح سند تحول دانست و اظهار کرد: هدف از تدوین سند تحول بنیادین این است که بتواند موانع و مشکلات را  برطرف کند، اینکه شرایطی فراهم شود که مشکلات ما اعم از فضا و تجهیزات، نیروی انسانی، نظام انگیزشی و پرداخت و برنامه های درسی و تربیتی ما یکجا حل شود امکان ندارد و تحقق این امر نیازمند شناسایی تک تک مشکلات و تلاش برای رفع آنها است.

 

وزیر آموزش و پرورش افزود: یکی از مهم ترین مشکلاتی که سند تحول به عنوان یک اولویت برای ما ترسیم کرده، توانایی مدرسه به عنوان یک موجود زنده برای تصمیم گیری در مسائل خود است تا با برخورداری از اختیارات لازم بتواند با داشتن سرمایه انسانی ارزشمند مشکلات خود را حل کند.

 

وی تمرکز در تصمیم گیری ها در آموزش و پرورش را زیاد دانست و گفت: این تمرکز، خلاقیت و نوآوری مدرسه را برای حل مسائل خود از بین می برد، بسیاری از مسائل آموزشی و پرورشی که با آنها مواجه می شویم و برخورد می کنیم، اگر مدرسه اختیار تصمیم گیری داشته باشد می تواند این مسائل را برطرف کند، همان چیزی که در خیلی از کشورهای دیگر وجود دارد.

 

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: تاکید سند تحول این است که مدرسه روی پای خود بایستد و اینکه بحث مدرسه محوری مطرح می شود یعنی ما به مدرسه با رعایت یک سری شرایط اختیار تصمیم گیری بدهیم و این یکی از مهمترین اولویت های آموزش و پرورش ما در دولت دوازدهم است.

 

بطحایی یکی از مهمترین ارکان اجرای این سیاست در مدرسه را مدیر مدرسه و گام اول برای مدرسه محوری را کسب شایستگی ها و توانمندی های لازم توسط مدیریت مدرسه دانست و گفت: مدیر مدرسه به عنوان نماینده تام الاختیار برای راهبری برنامه های آموزشی و پرورشی باید دارای شایستگی های کافی باشد و باید مورد سنجش مستمر قرار گیرد تا مسیر شایستگی ها را طی کند.

 

وی با اشاره به افزایش 20 درصدی اعتبارات تخصیصی از مبلغ  16 هزار میلیارد ریال در نیمه اول سال 97 به رقم 18 هزار میلیارد ریال، بیان کرد: با وجود این تخصیص و با توجه به افزایش  هزینه های عمومی، قدرت خرید ما کاهش داشته که خارج از قدرت و اراده ما در وزارت آموزش و پرورش است.

 

وزیر آموزش و پرورش در حاشیه این نشست با اشاره به کمبود نیروی انسانی در حوزه کاری خود، متذکر شد: محل تامین نیروی انسانی برای آموزش و پرورش دانشگاه فرهنگیان است و برای کاهش این کمبودها تلاش شده تا از حداکثر ظرفیت این دانشگاه استفاده شود.

 

بطحایی افزایش تعداد دانش آموزان کشور در سه سال آینده را به عنوان یکی از عوامل کمبود نیروی انسانی در این بازه زمانی دانست و افزود: کلاس های ما در مهر 98 بدون معلم نخواهد بود و در همین راستا در اسفند 97 سازمان مدارس برای سال تحصیلی آینده بسته شده و نیازهای کل کشور بررسی و سازو کارهای لازم برای جبران این کمبود ها پیش بینی شده است.

پایان پیام/588

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

تعطیلی مدارس شنبه ۳۱ فروردین ۹۸ صحت دارد؟

کلیدواژه: سیل خشکسالی محیط زیست توسعه فناوری آبخیزداری هشدار سیل بارش رواناب

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۰۲۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بخش آب در اولویت تخصیص اعتبارات استان بوشهر است
 • توسعه و تقویت زیست بوم فناوری قم و تهران
 • شوک به استقلال؛ هافبک کلیدی ادامه فصل را از دست داد
 • غیبت بازیکنان کلیدی پارس جنوبی مقابل سپیدورد
 • خراسان جنوبی| ارتش با تولید امنیت نقش کلیدی خود را در رونق تولید ایفا می‌کند
 • چگونه یک مدیر می‌تواند باعث شکست یا پیروزی کسب و کار خود بشود؟
 • کارت ورود به جلسه آزمون تعیین سطح توانمندی زبان انگلیسی دانشگاه آزاد منتشر‌شد
 • مدافع کلیدی سرخپوشان دیدار مقابل سپاهان را از دست داد
 • پرسپولیس مدافع کلیدی‌اش را از دست داد
 • برداشت 2 میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی تورم‌زا است/ دولت ابتدا بایست از منابع تعیین شده برای سیل‌زدگان استفاده کند
 • آخرین تحولات آفریقا| سفر هیئت مصری بلندپایه به سودان/ تعیین رئیس جدید شورای قانون اساسی الجزایر
 • کمک به توسعه و تجاری‌سازی فناوری در شرکت‌های دانش‌بنیان
 • کمبود ماشین آلات سنگین در مقابله با سیلاب/تامین امنیت بهداشتی و روانی جامعه در اولویت است
 • نخستین کنفرانس ملـی سیستم‌ها و فناوری‌های محاسباتی مراقبت از سلامت در خراسان جنوبی برگزار شد
 • اقدامات دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب معاونت علمی در بازدید از مناطق سیل‌زده اعلام شد
 • کلیدی‌ترین قطعه موردنیاز صنعت فولاد به همت یک شرکت دانش‌بنیان داخلی تولید می‌شود
 • فسخ قراردادهای راکد سال های 93و94در دستورکار امسال شرکت شهرک های صنعتی فارس تعیین تکلیف 237قراردادراکد درسال 1397
 • شرکت‌های دانش بنیان به توسعه فناوری در بخش سلامت کمک کنند
 • توجه به مقوله بازاریابی امری کلیدی در بقاء کسب و کار است