به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، جلسه شورای هماهنگی بزرگداشت محمد مطیع با حضور ایرج راد، شهرام گیل آبادی، علی دهکردی، محمدرضا ورزی و آرش دادگر برگزار شد.

طبق تصمیمات شورای هماهنگی، این بزرگداشت با حضور سخنرانانی چون ایرج راد، علی نصیریان، محمد علی کشاورز، علی اکبر عالمی، پرویز پورحسینی، واروژ کریم مسیحی، سیاوش طهمورث، سعید نیک پور، سعید امیر سلیمانی، علی دهکردی، محمدرضا ورزی و ... همراه خواهد بود. 

این مراسم به همت خانه‌تئاتر، خانه سینما، اداره کل هنرهای نمایشی و تماشاخانه سنگلج در تماشاخانه سنگلج به کارگردانی آرش دادگر برگزار خواهد شد. مدیریت تماشاخانه سنگلج پریسا مقتدی و اجرای مراسم به عهده مسعود فروتن است. نمایشگاه عکس محمد مطیع نیز از برنامه های جنبی این نکوداشت است.

خبرنگار: علی ناصری

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

/ در سینما و تئاتر چه خبر است؟/

برپایی کارگاه آشنایی با نمایش میم و پانتومیم و نمایش کمدیا دل آرته، رقابت 58 فیلم کوتاه در جشنواره نماز و نیایش، نمایش مستند پدر طالقانی و... از جمله خبرهای سینما و تئاتر است.

کارگاه یک روزه آشنایی با نمایش میم و پانتومیم وآشنایی با نمایش کمدیا دل آرته و همچنین ساخت ماسک های نمایشی، جمعه 13 اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا،مدرس کارگاه، داوود رشیدی، سالهاست که در ارتباط با نمایش با ماسک فعالیت می کند و قصد دارد تجربیات خود را با علاقه مندان به این حیطه نمایشی در میان بگذارد.

وی می گوید: تجربه نمایش با ماسک های کمدیا دل آرته، در وهله نخست دریچه ای است برای کشف احساسات عمیق و پنهان در زندگی جمعی و نیز در بدن بازیگر و در وهله بعد، تلاش و جستجو است برای نمایش شخصیت خودساخته از طریق نقش و نظاره کردن آن از جایگاه تماشاچی.

مجری برگزاری این کارگاه آموزشی، مرکز آفرینش‌های هنری تئاتر مان و محل برگزاری کارگاه، تماشاخانه استاد جمشید مشایخی می باشد.

خاطرنشان می شود، شرکت در این کارگاه یک روزه برای علاقه مندان به صورت رایگان است.

رقابت 58 فیلم کوتاه در یک جشنواره نماز و نیایش

58 فیلم کوتاه در سه بخش داستانی، مستند وپویانمایی در بخش مسابقه هشتمین جشنواره  ملی «نماز و نیایش به روایت دوربین» رقابت می‌کنند.

به گزارش روابط‌ عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، هیئت انتخاب و داوری بخش فیلم سومین هشتمین جشنواره  ملی «نماز و نیایش به روایت دوربین» متشکل از: رقیه توکلی، غلامرضا حیدری و میرعباس خسروی‌نژاد ازمیان ۲۵۷ فیلم کوتاه ثبت شده در دبیرخانه این جشنواره، تعداد 58 اثر را برای حضور در بخش نهایی این جشنواره برگزیدند.

براساس این گزارش 32 فیلم کوتاه در بخش داستانی، 18 فیلم در بخش مستند و ۸ فیلم در بخش پویانمایی برای کسب جوایز این رویداد ملی با هم به رقابت خواهند پرداخت.

فهرست فیلم‌های راه‌یافته به بخش مسابقه هشتمین جشنواره  ملی «نماز و نیایش به روایت دوربین» در وب‌سایت انجمن سینمای جوانان ایران(www.iycs.ir)  درج شده است.

این جشنواره از نهم تا دوازدهم اردیبهشت ۹۸ در قم برگزار می‌شود.

نمایش مستند پدرطالقانی در خانه مهر رضا

مستند «پدر طالقانی» به کارگردانی محمدعلی محمد دوست و تهیه کنندگی اباذر صالحیان در خانه مهر رضا به نمایش در می آید.

پدر طالقانی که روایتگر زندگی و زمانه آیت الله طالقانی است در ششمین جلسه نقد و بررسی خانه مهر رضا با حضور کارگردان محمدعلی محمد دوست، مهدی  طالقانی فرزند آیت الله طالقانی و محمدرضا کایینی، چهارشنبه چهار اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷ برگزار می شود.

حضور برای افراد آزاد و رایگان است.

برپایی سمینار مطالعات اجرا

اولین سمینار پژوهشی «مطالعات اجرا» که به همت کانون تئاتر دانشگاهی اداره کل هنرهای نمایشی و با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه هنر (دانشکده سینما و تئاتر) برگزار می‌شود، پذیرای مقالات علاقه‌مندان خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، کانون تئاتر دانشگاهی بنا دارد مرداد سال جاری سمیناری با مساله چیستی اجرا (Performance) و با عنوان «مطالعات اجرا» برگزار کند.  

تقویت فعالیت‌های فکری، پژوهشی با در نظر گرفتن نیاز جامعه دانشگاهی تئاتر به تبادل ایده‌های مرتبط با نظریه تئاتر، در نظر گرفتن مفهوم یا مقوله اجرا و ظهور آن به عنوان یک گرایش در تولیدهای تئاتری روز ایران و به بحث گذاشتن معانی نظری و تاریخی آن از جمله اهداف برگزاری اولین سمینار «مطالعات اجرا» است که به همت کانون تئاتر دانشگاهی اداره کل هنرهای نمایشی و با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه هنر (دانشکده سینما و تئاتر) برگزار خواهد شد.

محوریت این سمینار متوجه آن بخش از هنر نمایش است که انشقاقی از تئاتر دراماتیک، بازنمایانه و متعارف محسوب می‌شود و خود را با اعتباربخشی به مفهوم اجرا و با تلاش برای دستیابی به معنای محض آن معرفی کرده است.

موضوعات این سمینار شامل دو محور مطالعات بومی و غیربومی است. در مطالعات غیربومی که با عنوان «اجرا در جهان» مشخص شده است بررسی تاریخی و نظری ظهور مقوله اجرا در تئاتر، بررسی بینارشته‌ای و بینامتنی مقوله اجرا در جامعه، فلسفه، هویت، ملیت، جنسیت، سیاست، اقتصاد و ... و همچنین معرفی نظریه یا تجربه‌های مهم و موثر در حیطه اجرا مورد توجه قرار می‌گیرد.

مطالعات بومی نیز که با عنوان «اجرا در ایران» شناخته می‌شود بر بررسی ظهور و تطور مقوله اجرا در تاریخ تئاتر  ایران، بررسی مقوله اجرا در مناسبات غیرتئاتری ایران در جامعه، فلسفه، هویت، ملیت، جنسیت، سیاست، اقتصاد، آموزش، تعلیم، درمان و...، بررسی تطبیقی مقوله اجرا در تئاتر ایران و جهان و همین طور بررسی مقوله اجرا در انواع نمایش ایرانی و گفتمان فرهنگ نمایشی ایران متمرکز است. به دلیل تعامل مطالعات اجرا با حوزه‌های دیگر در زمینه‌های عملی و نظری، این سمینار پذیرای پژوهش‌های تخصصی در سایر رشته‌ها با در نظر گرفتن موضوعات سمینار نیز خواهد بود.

چکیده‌های دریافتی پس از تائید هیئت علمی سمینار به این رویداد راه می‌یابند و در قالب سخنرانی توسط پژوهشگر ارائه می‌شوند. همچنین به شرکت‌کنندگان در سمینار گواهی‌نامه معتبر پژوهش دانشگاهی اعطا می‌شود. مقالات مورد تائید هیئت علمی سمینار در کتاب کانون تئاتر دانشگاهی منتشر خواهد شد.

متقاضیان می‌بایست تا ۲۷ اردیبهشت چکیده خود را به همراه مشخصات فردی، نشانی ایمیل و شماره تلفن در دو فرمت pdf و Word به نشانی ایمیل‏ universitycenter@theater.ir ارسال کنند. اعلام نتایج چکیده‌های پذیرفته شده نیز اول خرداد صورت می‌گیرد.

زمان و مکان برگزاری سمینار ۵، ۶ و ۷ مرداد سال جاری در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر  خواهد بود. 

انتهای پیام 

محسن جهانگیری درگذشت

پزشکی که خودش را دیپلم معرفی کرد تا ببیند در بیمارستان با او چه می کنند؟

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

کلیدواژه: تئاتر خانه سینما علی نصیریان فرهنگ و هنر برنا

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۰۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بازیگر زن بی حاشیه در باجه بلیط فروشی/ عکس
 • بانک گردشگري حامي جشنواره تئاتر کشور شد
 • بزرگداشت علی اکبر صادقی برگزار شد/ هنرمندی از تبار شاهنامه
 • کتاب «سعید» راهی بازار نشر شد
 • از زمان اکران «شبی که ماه کامل شد» در عید سعید فطر تا وضعیت نابسامان این روز‌های تئاتر
 • 30 بزرگداشت با 150 برنامه متنوع با حضور 800 هنرمند
 • روایتی از زندگی شهید سعید چندانی
 • کتاب «سعید» خواندنی شد
 • نشست رسانه‌ای شانزدهمین هفته بزرگداشت تئاتر برگزار شد
 • در هفته بزرگداشت تئاتر چه خبر است؟
 • اعلام جزئیات جشن‌های خانه تئاتر/ هر روز مزین به نام یکی از بزرگان تئاتر می‌شود
 • جزئیات هفته بزرگذاشت تئاتر اعلام شد/ هر روز به نام یک هنرمند
 • حضور تماشاخانه سیار خیمه شب‌بازی در میان کودکان چابهار
 • واکنش تند سپاه به اظهارات "سعید قاسمی"
 • سپند میزبان آرسنیک می‌شود
 • تغییراتی که شاعران آیینی در شعرشان دادند
 • آثار سعدی را باید زندگی‌ساز دانست
 • یاد «مطیع» در سنگلج زنده شد/ هنرمندی که از هیچ‌کس شکایت نداشت
 • باید در جشن مولودی حضرت ولی عصر(عج) شعور ایجاد کنیم/منتظر واقعی باید مطیع ولی فقیه خود باشد