به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدمهدی تندگویان با بیان اینکه وزارت ورزش و جوانان از ابتدای سال گذشته شبکه‌سازی را در تشکل‌ها آغاز کرده است، گفت: هم‌اکنون بالای 2 هزار و 500 شبکه ثبت‌شده وجود دارد که نیاز به گسترش آنها داریم. هم‌اکنون 4 دبیرخانه فعال در حوزه تشکل‌ها در این وزارتخانه وجود دارد که دبیرخانه مرکزی در تبریز قرار دارد.

وی با اشاره به فعالیت‌های این تشکل‌ها درباره گردشگری و بوم‌گردی گفت: تشکل‌های ما گردشگری مبتنی بر علم را توسعه می‌دهد. در همین حال پیشنهاداتی همچون گردشگری با قطار ارائه شده است. همچنین گردشگری جوانان از یک استان به استان دیگر، جشنواره نان، جشنواره انار و... از دیگر فعالیت‌های تشکل‌ها هستند.

وی با اشاره به همکاری وزارت ورزش و جوانان با مجمع جوانان جهان اسلام گفت: تلاش ما این بود که در عرصه بین‌المللی حضور یابیم. از این رو با مجمع جوانان جهان اسلام وارد مذاکره شدیم تا دبیرخانه آن به ایران منتقل شود. می‌خواهیم که دبیرخانه آن به استان تبریز بیاید.

وی با بیان اینکه تلاش داریم حوزه کارآفرینی به گونه‌ای سامان دهیم که جوانان کارآفرین وارد شبکه‌های ما شوند، گفت: ما در شبکه‌ کارآفرینی خود یک پروسه تولید تا فروش را راه‌می‌اندازیم تا جوانانی که مایل به کارآفرینی هستند وارد این شبکه شوند و در نهایت به سمت تشکل‌های ما بروند.

وی با بیان اینکه وزارت ورزش و جوانان مزایای متنوعی را برای فعالیت در شبکه‌های ایجاد کرده فراهم نموده است، افزود: شبکه‌هایی که ما توسعه داده‌ایم از معافیت‌های مالیاتی برخوردار می‌شوند و مشکلات بیمه‌ای آنها حل شده است. برای نمونه شبکه استارتاپی که راه‌انداختیم و اعضای فعالی را به آن جذب کرده‌ایم. جالب است بدانید یک شرکت استارتاپی که در شبکه ما فعال شده با ارزش 6 تا 7 میلیارد تومان هم‌اکنون فعال است.

وی با اشاره به فعالیت‌های معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در حوزه دفاتر مشاوره ازدواج گفت: پیش از شکل‌گیری معاونت امور ورزش و جوانان زیر 10 دفتر مشاوره وجود داشت اما حالا توانسته‌ایم با کمک بهزیستی 400 دفتر در این حوزه ایجاد کنیم. این کار ما در راستای رسالت حرفه‌ای‌مان در حوزه جوانان انجام شده است. تلاش داریم که از آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق جلوگیری کنیم و در این حوزه هم البته موثر بوده‌ایم.

وی با اشاره به میزان ریالی وام‌های ازدواج گفت: در دولت‌های گذشته افراد زیادی برای دریافت 2 تا 3 میلیون وام ازدواج در صف بودند اما حالا علاوه بر اینکه مبلغ وام را به 15 میلیون تومان افزایش داده‌ایم، کاری کرده‌ایم که هیچ جوانی در صف گرفتن وام ازدواج قرار نگیرد. تنها تا پایان سال گذشته 15 هزار فقره وام ازدواج پرداخت کرده‌ایم. در همین حال مجلس مصوبه‌ای را گذاشته که بر مبنای آن وام ازدواج به 30 میلیون تومان افزایش می‌یابد.

وی افزود: می‌دانیم که با 60 میلیون تومان وام ازدواج برای یک زن و مرد نمی‌توان زندگی مرفهی را درست کرد اما تلاش شده تا قسمتی از مشکلاتی که مانع از ازدواج می‌شوند برطرف شوند.

وی گفت: بحث اشتغال ایمن و مسکن آسان را برای جوانان ایجاد کرده‌ایم.

وی با اشاره به اعتبار هزار و 300 میلیاردی که برای اشتغال جوانان توسط صندوق کارآفرینی امید و بانک قرض‌الحسنه رسالت اختصاص داده شده است، گفت: با همین رقم ناچیز 2 هزار شغل ایجاد شده است. ما دستگاه‌هایی را داریم که بیش از 20 هزار میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی بودجه می‌گیرند اما این کارکرد را ندارند. این دستگاه حداقل باید 20 هزار شغل ایجاد کند.

وی در ادامه با انتقاد از فرهنگ ازدواج کودکان گفت: ازدواج دختران زیر 18 سال به صورت یک معامله درآمده است. ما باید با مدیریت منابع خود، فرهنگ ازدواج را در جهت درستی هدایت کنیم.

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جواب این سوال چیست: چرا ازدواج نمی‌کنی؟

«چرا ازدواج نمی‌کنی؟ سوالی که اگر در گذشته‌های نه چندان دور مطرح می‌شد مخاطبت در حالی که صورتش از شرم سرخ شده بود سرش را پایین می‌انداخت. انگار آن روزها بالا رفتن سن ازدواج از وجود نقص و ایرادی در جوانان خبر می‌داد. اما حالا شرایط تغییر کرده، این روزها دیگر ازدواج و تشکیل خانواده برای برخی از جوانان اولویت ندارد و اگر جوانی از قصد خود برای ازدواج بگوید باعث تعجب همسالانش خواهد شد. هر چند تاکنون متخصصان و کارشناسان بسیاری در این رابطه سخن گفته‌اند، دلایل را برشمرده‌اند و راهکارهایی هم ارائه داده‌اند اما وقتی به میان جوانان می‌روی و از دلایل بی‌علاقگی‌شان به ازدواج می‌پرسی با جواب‌های متفاوتی مواجه می‌شوی.

بیتا دختری است که ۲۶ بهار زندگی را تجربه کرده و تاکنون ازدواج نکرده است و البته به گفته خودش میلی هم به ازدواج ندارد. او می‌گوید: برای این که بتونی ازدواج کنی باید فردی را پیدا کنی که از هر نظر با عقاید و خواسته‌هایت مچ باشه و هماهنگ. یعنی باید دختر و پسر اخلاق شبیه به هم داشته باشند و از موضوعات مشترکی لذت ببرند.

می‌خندد و ادامه می‌دهد: گشتم نبود نگرد نیست. من تا حالا چنین پسری رو پیدا نکردم. برای ازدواج باید از رستم هم قوی‌تر باشی چون این روزها پیدا کردن همچین پسرایی از گذراندن خوان هفتم هم سخت‌تر شده است. موضوع مهم دیگه اینه که بتونی به طرف مقابلت اعتماد کنی. متأسفانه این روزها روابط قبل از ازدواج زیاد شده به همین خاطر اعتماد کردن خیلی سخت شده. به همین دلیل ترجیح می‌دم تو خونه بابام بمونم تا زمانی که بتونم از نظر اقتصادی زندگی خودمو تأمین کنم اونوقت ازشون جدا می‌شم و مستقل زندگی می‌کنم.

پارسا هم پسر ۲۹ ساله‌ای است که در جواب این سوال می‌گوید: چرا ازدواج کنم؟ نه کار درست و حسابی دارم و نه پول کافی.

با دست به ساختمانی در پشت سرش اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: با مدرک کارشناسی ارشد سه ماهه برای این شرکت حسابداری می‌کنم اما هنوز نه قرارداد دارم و نه بیمه. گفتند باید ۶ ماه کار کنم اگر راضی بودند قرارداد می‌بندند. برای شرکت قبلی هم حدود ۸ ماه کار کردم اما دست آخر گفتند از کارم راضی هستند اما با حداقل حقوق قرارداد می‌بندند و من مجبور شدم آنجا را ترک کنم. به نظر شما با این شرایط می‌شه ازدواج کرد؟ من آدم مادی نیستم اما واقعیت اینه که با حداقل حقوق از پس اجاره و پول آب و برق و گاز هم بربیام، نمی‌تونم حداقل امکانات رو برای دختر مردم فراهم کنم و به چند ماه نرسیده چشمم به حکم اجرای مهریه روشن می‌شه و باید راهی دادگاه خانواده بشم. سری که درد نمی‌کنه دستمال بستنش چیه؟

الهه اما دختری است که در ۳۵ سالگی شغلی دارد و حقوقی مناسب که گذران زندگی را برایش آسان کرده است. او هم در جواب، مجرد بودن را به ازدواج و زندگی متأهلی ترجیح می‌دهد و می‌گوید: ازدواج باشه برای روزهای پیری که احتیاج به همدم داشتم البته فکر می‌کنم آن روزها هم زندگی در یک آسایشگاه با امکانات مناسب را به ازدواج با مردی که مسئولیتش رو به دوشم بیندازه ترجیح بدم.

الهه ادامه می‌دهد: راستش را بخواهید هیچ نیازی به ازدواج در خودم نمی‌بینم. روال زندگیم به شکلی پیش می‌ره که راحت هستم و بدون دغدغه دیگران تنها مسئولیت امور زندگی خودم را دارم. هر طور که بخوام زندگی می‌کنم و نیاز نیست برای هر موضوعی به دیگران جواب پس بدهم. البته نیاز عاطفی هم موضوع مهمیه و هیچ انسانی بی‌نیاز از عاطفه و محبت نیست اما من فکر می‌کنم می‌شه بدون ازدواج و با دوستی‌های عمیق این نیاز رو هم تأمین کرد. اصلاً ازدواج انگار محبت بین زن و مرد رو از بین می‌بره. در بین دوستان و آشنایان ازدواج کرده الگوی موفقی نمی‌بینم و در یک کلام کمتر کسی وجود داره که از ازدواج کردن پشیمون نباشه.

حدود ۲۷ یا ۲۸ ساله به نظر می‌رسد، دختری که خود را مینا معرفی می‌کند و دوست ندارد از سن و سالش چیزی بگوید. ازدواج نکرده و با تعجب پاسخ می‌دهد: مگه بیکارم که ازدواج کنم اون هم تو این شرایط سخت اقتصادی؟ اگر ازدواج کنم حتماً پشیمون می‌شم. من اصلاً مادی نیستم اما هر عقل سلیم و هر منطقی تأیید می‌کنه که برای ازدواج به حداقل امکانات احتیاج داریم. جهیزیه آنچنانی و دهن پرکن هم که نخرم، باید یخچال، گاز، فرش و چند دست کاسه و بشقاب بخرم یا نه؟ از خیر مراسم عروسی هم که بگذرم اون بیچاره باید یه خونه تو یه خیابون درست ودرمون که رومون بشه آدرسشو به دوستامون بدیم اجاره کنه یا نه؟ همه اینها پول می‌خواد. وام ازدواج هم که این روزها فقط یه شوخیه و نمی‌شه برای هزینه‌های کمرشکن جوونا روش حساب کرد. اون موقع که ۱۰ میلیون بود خواهرم نتونست ضامن جور کنه و قیدشو زد حالا که بیشتر شده که هیچی.

پسر جوانی روی صندلی ایستگاه مترو نشسته، غرق در گوشی موبایل. قطار می‌آید اما از جایش تکان نمی‌خورد. قطار دوم و سوم هم می‌آیند و می‌روند و او همچنان روی صندلی پهن شده است. از او می‌پرسم ازدواج کرده؟ جواب می‌دهد: چرا؟ می‌پرسم: چی چرا؟ و او دوباره می‌پرسد: چرا می‌پرسی؟ جواب می‌دهم: خبرنگارم. از گوشی‌اش دل می‌کند و به سمتم برمی‌گردد و می‌گوید: سینگلم. اصلاً هم نمی‌خوام ازدواج کنم. اصلاً تو پلنی که برای آینده‌ام دارم جایی برای ازدواج نیست چون می‌خوام از ایران برم. اگه زن بگیرم دردسر میشه. می‌خوام اول برم اونجا یه زندگی درست و حسابی فراهم کنم بعد. چرا همین جا زندگیتو نمی‌سازی؟ می‌خندد و می‌گوید: انگار تو این مملکت زندگی نمی‌کنی. با کدوم کار؟ با کدوم پول. من نه پدر پولدار دارم و نه ژن خوب. کی زن آدمی می‌شه که برای امور روزمره خودش هم آویزون جیب بابای کارمندشه. البته اغلب دخترها اولش می‌گن مسائل اقتصادی برامون مهم نیست اما وقتی مهر ازدواج به شناسنامشون می‌خوره یه دفعه رنگ عوض می‌کنن. اگه نتونی خواسته‌های زندگی رو تأمین کنی عشق اهورایی یه ماه بیشتر دوام نمیاره و باید به فکر پرداخت ماهی یه سکه از سکه‌های مهریه باشی.

مریم هم دختر ۲۹ ساله‌ای است که تاکنون ازدواج نکرده است. از او درباره دلیلش برای ازدواج نکردن و توقعاتی که مانع ازدواجش شده می‌پرسم. مریم بر خلاف دیگران می‌گوید: دوست دارم ازدواج کنم اما تا حالا شرایطش پیشنیومده. یعنی پسری که واقعاً مسئولیت‌پذیر باشه و این حس رو بهم بده که می‌تونم تو زندگی آینده بهش اعتماد کنم و تکیه‌گاهم باشه در بین خواستگارها نبود. بعضی از خواستگارام از نظر مالی هم شرایط خوبی داشتند اما اینپدراشون بودند که شرایط مالی خوبی داشتند نه خودشون. خودشون چیزی از خودشون نداشتند و انگار وابسته به کیف پدر و مادرشون بودند.

با گذشت زمان، بسیاری از امور زندگی انسان‌ها دستخوش تغییر شده است. الگوهای ارتباطی انسان‌ها و همچنین الگوی تشکیل خانواده به‌عنوان اصلی‌ترین رکن جامعه نیز از این تغییر بی‌نصیب نمانده‌اند. اظهار نظر جوانان در خصوص ازدواج نشان می‌دهد معیارهای جوانان برای ازدواج تغییر کرده و شرایط اجتماعی و اقتصادی تأثیر بالایی در بی‌رغبتی جوانان به موضوع ازدواج دارد. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد با فرهنگ‌سازی و همچنین ساماندهی و بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی می‌توان شرایطی را برای جوانان مهیا کرد تا تمایل آنها برای ازدواج و تشکیل خانواده افزایش یابد.»

منبع: روزنامه ایران

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

تعطیلی مدارس شنبه ۳۱ فروردین ۹۸ صحت دارد؟

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۰۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • یکهزار و 54 دختر کم سن در خراسان شمالی ازدواج کردند
 • کسب مدال تاریخی دختران بسکتبال در غرب آسیا
 • دختران بسکتبال ایران در اردن گل کاشتند
 • ثبت درخواست وام دکتری دانشگاه تهران از اول اردیبهشت آغاز می‌شود
 • سومین نشست هم‌اندیشی تشکل‌های انقلابی با جامعه روحانیت مبارز برگزار شد
 • سومین نشست هم‌اندیشی تشکل‌های انقلاب با جامعه روحانیت مبارز برگزار شد
 • سومین هم اندیشی تشکل‌های ارزشی با جامعه روحانیت مبارز برگزار شد/ استمرار جلسات ماهانه برای انسجام و وحدت ببیشتر/ تشکیل گارگروهی برای تدوین جزییات منشور نیرو‌های انقلابی و ولایی
 • افزایش همباشی سیاه، پیامد قانون‌گذاری بی‌دقت
 • سنگ اندازی حامیان کودک انگاری در تسهیل ازدواج جوانان ازدواج جوانان
 • عدم اعزام به مالزی پاداش نتایج خوب دختران کاراته بود!/ انگیزه برای ادامه همکاری ندارم/ می‌خواستیم کاپ قهرمانی را به مردم سیل‌زده بدهیم اما حیف!
 • ازدواج آسان و چالشی به نام سنت های نامتعارف در بهمئی
 • کاهش آمار ازدواج با بالا رفتن سن دهه شصتی‌ها
 • اداب و رسوم غیر ضروری سدی در مقابل ازدواج جوانان/ مهندسی معکوس صداوسیما و فرهنگ سازی غلط
 • ازدواج و طلاق در شیروان کاهش یافت
 • افزایش سن ازدواج جوانان
 • تشویق با چشم بسته
 • جوانان و مشکلات زندگی مشترک ‏
 • تشویق مجلس به ازدواج با چشم بسته!
 • میانگین سن ازدواج عروس و داماد‌های ایرانی/ آمار عجیب طلاق در ۵ سال اول زندگی