مدیر طرح‌های سی ان جی از عملیاتی شدن ارائه وام ۲.۵ میلیون تومانی برای دوگانه سوز کردن خودروها خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حمید قاسمی با بیان اینکه متقاضیان با اولویت صاحبان خودروهای حمل و نقل عمومی (بار و مسافر) می‌توانند تا سقف ۲.۵ میلیون تومان از تسهیلات بانکی برخوردار شوند، گفت: این افراد باید هنگام ثبت نام گزینه وام را در سایت مذکور فعال کنند و سپس مشخصات شخصی و خودروی خود را وارد کنند.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای دی ماه پارسال ۳۴ هزار خودروی بنزینی به دوگانه سوز تبدیل شده است تصریح کرد: تاکنون هزار وام به صورت پایلوت از طریق ۵ بانک کشور به متقاضیان ارائه شده است که در صورت استقبال عمومی این تعداد قابل افزایش است.   مدیر طرح‌های سی ان جی ادامه داد: قیمت تجهیزات و نصب آن‌ها از سوی گروه‌های نظارتی وزارت نفت و وزارت صمت مورد تایید و کنترل شده که برای کل کشور یکسان است.   قاسمی تعداد کارگاه‌های فعال در این زمینه را ۱۱۰۰ مورد عنوان کرد و گفت: این کارگاه‌ها که قابلیت تبدیل روزانه ۲۲ هزار تا ۳۰ هزار خودرو را دارا هستند، از سوی اتحادیه سوخت‌های جایگزین کشور شناسایی شده و کد دریافت کرده اند.   به گفته وی در تمام کارگاه‌های مورد نظر ناظر سازمان ملی استاندارد یا شرکت‌های بازرسی با هدف تضمین کیفیت انجام عملیات تبدیل حضور دارند.   مدیر طرح‌های سی ان جی گفت: بعد از انجام هرگونه فعالیت تبدیل خودرو، گواهی سلامت زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و سازمان ملی استاندارد صادر می‌شود.   قاسمی تاکید کرد: هم اکنون ۲۵۰۰ جایگاه در سراسر کشور فعال هستند که تمام آن‌ها به تازگی از لحاظ ایمنی از سوی سازمان ملی استاندارد مورد بازرسی شده و مورد تایید قرار دارند.   گفتنی است این جایگاه‌ها توان سوخت‌رسانی به ۲ برابر ظرفیت فعلی را دارا هستند.   وی افزود: احداث جایگاه‌های کوچک مقیاس به منظور سهولت سوخت‌گیری در برخی از مناطق با همکاری شهرداری‌ها در دست اقدام است.   وی تصریح کرد: هم اکنون هزینه تمام شده استفاده از سوخت سی ان جی کمتر از نصف مصرف بنزین است.   مدیر طرح‌های سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: کافی است متقاضیان برای دریافت تسهیلات مورد نطر به سایت www.irngv.ir مراجعه کنند.   منبع: میزان

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سازوکار احتمالي پرداخت تسهيلات ارزي به زنجيره خودروسازي

خبرگزاري آريا - شيوه پرداخت تسهيلات ارزي به زنجيره خودروسازي کشور سرانجام با توافق بانک مرکزي، وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان و قطعه‌سازان نهايي شد.
به گزارش خبرگزاري آريا، قرار است 844ميليون يورو تسهيلات ارزي، با بازپرداخت ريالي در اختيار خودروسازان و قطعه‌سازان قرار گيرد و اين در حالي است که پيش‌تر، بانک مرکزي اصرار داشت زنجيره خودروسازي بايد تسهيلات موردنظر را با نرخ روز ارز برگرداند.
سازوکار احتمالي پرداخت تسهيلات ارزي به زنجيره خودروسازي
پرداخت تسهيلات به خودروسازان و قطعه‌سازان پس از آن در برنامه‌هاي دولت قرار گرفت که تامين قطعات و توليد خودرو رو به نزول رفت و ده‌ها هزار نفر از کارگران بيکار يا تعليق شدند. تحريم‌هاي ايالات‌متحده آمريکا از يکسو و مجموعه مشکلات داخلي اقتصاد (رشد نرخ ارز و قيمت مواد اوليه و...) از سوي ديگر، خودروسازان و قطعه‌سازان را حسابي به دردسر انداخت و تامين قطعات و توليد خودرو را کند کرد.
با پايين آمدن تيراژ خودرو، اگرچه خبري مبني‌بر تعديل نيروي انساني در خودروسازي منتشر نشد، با اين حال قطعه‌سازان آن‌طور که خودشان اعلام کردند، ده‌ها هزار نفر از کارگران خود را به خانه فرستادند. اين تنها اثر ناگوار افت توليد خودرو در کشور نبود، چه آنکه انفجار قيمت نيز در بازار رخ داد و کف قيمت را به 50ميليون تومان رساند.
با توجه به اتفاقات رخ داده، طبق معمول چند سال گذشته، خودروسازان و قطعه‌سازان دست به دامان دولت شده و تسهيلات کمکي طلب کردند.
دولت نيز که نمي‌خواست چرخ‌هاي دومين صنعت بزرگ کشور متوقف شود، با وجود مشکلات اقتصادي فراوان، با پرداخت 11هزار ميليارد تومان تسهيلات به زنجيره خودروسازي کشور موافقت کرد. قرار شد اين تسهيلات در دو مرحله و به‌صورت ريالي و ارزي در اختيار خودروسازان و قطعه‌سازان قرار گيرد که مرحله اول آن با پرداخت 4هزار ميليارد تومان (به قطعه‌سازان) سال گذشته اجرايي شد.
پس از پرداخت تسهيلات ريالي، نوبت به بخش ارزي رسيد، با اين حال اختلاف‌نظر زنجيره خودروسازي با بانک مرکزي بر سر نحوه بازپرداخت، مانع اجرايي شدن آن شد. بانک مرکزي تاکيدش بر اين بود که 844ميليون يورو تسهيلات ارزي را تنها به شرط بازپرداخت آن به نرخ روز ارز، در اختيار خودروسازان و قطعه‌سازان قرار مي‌دهد.
اين در حالي بود که قطعه‌سازان مخالف اين روش بازپرداخت بوده و اعتقاد داشتند بازگرداندن تسهيلات به نرخ روز ارز، ريسک بالايي دارد و ممکن است هزينه هنگفتي روي دست آنها بگذارد. اصرار بانک مرکزي و انکار قطعه‌سازان تا همين چند روز پيش نيز ادامه داشت، تا اينکه در نهايت با وساطت وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزي پذيرفت تسهيلات ارزي را با روش بازپرداخت ريالي توام با سود، در اختيار زنجيره خودروسازي قرار دهد.
آن طور که دبير انجمن قطعه‌سازان ايران در گفت‌و‌گو با «ايسنا» عنوان کرده، مقرر شده تسهيلات 844ميليون يورويي به‌صورت ريالي در اختيار قطعه‌سازان قرار گيرد.
مازيار بيگلو با بيان اينکه بازپرداخت تسهيلات ارزي به قيمت روز، ريسک بزرگ افزايش قيمت يورو را به همراه داشت، تاکيد کرد: در نهايت طبق توافق اخير وزارت صمت، بانک مرکزي، قطعه‌سازان و خودروسازان، تصميم بر آن شد تا تسهيلات به‌صورت ريالي و خارج از فرآيند پيچيده شوراي پول و اعتبار در اختيار قطعه‌سازان قرار گيرد.
به گفته بيگلو، اين روش بسيار بهتر از بازپرداخت با قيمت روز ارز است و قطعه‌سازان منتظرند خبر نهايي (درباره سازوکار) ارائه تسهيلات موردنظر، به‌صورت قطعي و رسمي اعلام شود. دبير انجمن قطعه‌سازان ايران در نهايت تاکيد کرده که براي توليد هر خودرو به‌طور ميانگين يک هزار و 800دلار مورد نياز است، بنابراين کل نياز ارزي امسال زنجيره خودروسازي (براي توليد يک ميليون و 200هزار دستگاه خودرو برنامه‌ريزي‌شده) رقمي حدود 2ميليارد خواهد بود.
تامين ارز از منابع بلوکه شده
هرچند با توجه به اظهارات دبير انجمن قطعه‌سازان، ظاهرا هنوز سازوکار نهايي پرداخت 844ميليون يورو تسهيلات ارزي مشخص نشده، با اين حال پيگيري خبرنگار «دنياي‌اقتصاد» از ديگر قطعه‌سازان، نشان مي‌دهد شيوه پرداخت، کاملا متفاوت از نحوه ارائه 4هزار ميليارد تومان قبلي است. در ماجراي پرداخت تسهيلات 4هزار ميلياردي، قطعه‌سازان طلبکار ازسوي خودروسازها به سيستم بانکي معرفي شدند و بخشي از طلب خود را دريافت کردند.
اما آن طور که رئيس انجمن صنايع همگن قطعه‌سازي به خبرنگار «دنياي‌اقتصاد» مي‌گويد، ظاهرا قرار است تسهيلات ارزي از محل منابع مالي بلوکه شده در خارج از کشور تامين شود.
محمدرضا نجفي‌منش با بيان اينکه احتمالا از ارز بلوکه شده کشور در چين و هند براي ارائه تسهيلات ارزي به زنجيره خودروسازي استفاده خواهد شد، گفت:احتمالا روش ارائه تسهيلات به اين شکل است که ارز موردنياز قطعه‌سازان براي خريد مواد اوليه و خودروسازان براي تامين قطعات، از منابع مالي بلوکه شده در چين و هند، تامين و معادل ريالي آن از خودروسازها و قطعه‌سازها اخذ خواهد شد.
در حال حاضر به‌دليل تحريم‌هاي آمريکا، مسير نقل و انتقال پول (چه از مبدا ايران و چه به مقصد ايران) تقريبا بسته شده و بنابراين مشتريان خارجي، پول نفت ايران را بلوکه مي‌کنند. حالا آن طور که رئيس انجمن صنايع همگن قطعه‌سازي مي‌گويد، تامين مواد اوليه و قطعات از محل همين ارزهاي بلوکه شده صورت خواهد گرفت.
وي در پاسخ به اين پرسش که بازپرداخت ريالي تسهيلات ارزي، با چه نرخي از ارز و چه سودي خواهد بود، تاکيد کرد: قاعدتا پروسه بازپرداخت بايد معادل نرخ ارز در سامانه نيما و با سود متعارف يعني 18درصد انجام شود؛ البته اين حدس بنده است و بايد منتظر ماند و ديد بانک مرکزي دقيقا چه سازوکاري براي بازپرداخت تسهيلات لحاظ خواهد کرد. نجفي‌منش در ادامه اين را هم گفت که تسهيلات ارزي تنها به مواد اوليه و قطعاتي تعلق مي‌گيرد که امکان تامين و توليد آنها در داخل وجود نداشته باشد.
به گزارش دنياي‌اقتصاد، وي همچنين تاکيد کرد: اگر قرار باشد فقط چين و هند به‌عنوان منابع تامين مواد اوليه و قطعات در نظر گرفته شوند، با محدوديت مواجه خواهيم شد، زيرا همه نياز خودروسازان و قطعه‌سازان از اين دو کشور قابل‌تامين نيست.
-->

محسن جهانگیری درگذشت

پزشکی که خودش را دیپلم معرفی کرد تا ببیند در بیمارستان با او چه می کنند؟

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۰۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اعلام فهرست شرکت‌های دولتی مکلف به حسابرسی عملیاتی
 • مبلغ کمک‌ بلاعوض و تسهیلات بانکی ۴ درصدی برای کشاورزان سیل زده اعلام شد
 • دلالان خودروها را گران می خرند تا قیمت پایین نیاید
 • کشف ۱۰ تن ماهی قاچاق در چابهار
 • مشخص شدن سهم بانک ها برای پرداخت تسهیلات به کشاورزان سیل زده مازندرانی
 • 2160میلیارد ریال تسهیلات برای شرکت های دانش بنیان تخصیص یافت
 • سینما به یک نقطه قابل اتکا در منطقه تبدیل شده است/ «شبی که ماه کامل شد» عید فطر اکران می‌شود/ تمرین عملی استقامت در دین در دوران غیبت
 • اختصاص 750 میلیارد تومان تسهیلات برای شرکت‌های دانش بنیان در کشور
 • ۱۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت شد
 • نقش موتورسیکلت‌ها در میزان آلایندگی هوا
 • پراید بیشترین آمار انحراف فرمان را دارد
 • حسینی منش: «پراید» بیشترین آمار انحراف فرمان را دارد
 • حرکت بر مدار صفر درجه! / جسارت، حلقه مفقوده در قیمت گذاری حامل های انرژی
 • اختصاص شش هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزانقیمت پنجساله به مناطق سیلزده توسط بانک آینده
 • استقرار خودروها و نیروهای شهرداری تهران در منطقه دشت آزادگان
 • اختصاص ۱۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت تسهیلات به سیل زدگان کشور
 • اختصاص شش هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت پنجساله به مناطق سیل زده توسط بانک آینده
 • ترافیک در مسیرهای منتهی به تهران نیمه سنگین است
 • نصب فیلتر دوده بر روی خودروها مساوی با حذف آلاینده‌ها/ تمام خودروهای گازوئیل سوز ملزم به نصب فیلتر دوده هستند