مفهوم «انتظار فرج» آن چنان وسیع و گسترده است که در بیان روایات از آن به «برترین اعمال» نام برده شده است؛ امری که نیازمند توضیح و تشریح بیشتر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از قم فردا، بدون شک یکی از مهم ترین واژه های دینی، واژه «انتظار فرج» است که در بیان روایات از آن به عنوان «افضل الاعمال» نام برده می شود؛ چراکه این واژه تنها به خود محدود نمی شود و بر دیگر شؤون زندگی هم سایه می افکند.

به بیان دیگر انتظار تنها به معنای این نیست که فردی صرفاً منتظر باشد و احیانا دعا کند تا حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف ظهور کند، بلکه کسی که منتظر ظهور حضرت است بابد به موارد دیگری هم توجه کند و درک کند که شاید اگر تا امروز 313 یار خاص حضرت فراهم می آمد؛ ایشان برای بسط عدالت در جهان ظهور می کردند.

انتظار فرج، امری فردی و اجتماعی
در این باره حجت الاسلام و المسلمین جعفر فکری فلاح معتقد است که منتظر حقیقی غیر از اینکه گلیم خود را از آب بیرون می کشد و به فکر تأمین نیازهای مادی و معنوی خود است، باید در فکر تأمین نیازهای اجتماع نیز باشد.

وی همچنین بر این باور است که شخصی که منتظر نیست یعنی نسبت به آینده هیچ امیدی ندارد و خوش بین نیست. بنابراین وضعیت موجود را به هر شکلی قبول و به همان موازات حرکت خواهد کرد و دیگر آینده نگری نخواهد داشت که همین امر می تواند وی را به یأس و دلسردی و بی تفاوتی بکشاند.

وظایف منتظران حقیقی چیست؟
همچنین حجت الاسلام محمود متوسل، مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود نیز در گفتگویی به وظایف مومنان در دوران غیبت توجه داده و گفته است:
ما در دوران غیبت دو وظیفه بر عهده داریم که یکی خودسازی است و این وظیفه از رهگذر انجام واجبات و ترک محرمات حاصل می آید؛ اما باید بدانیم که این امر به تنهایی کافی نیست؛ بلکه ما وظیفه داریم تا نسبت به جامعه و دیگران هم آماده سازی برای ظهور را انجام بدهیم. اگر پیامبر خدا (ص) برترین کارها در امت خود را انتظار فرج می خوانند؛ این امری شخصی نیست بلکه باید همه کاری کنیم که نه تنها جامعه اسلامی، بلکه جامعه جهانی منتظر باشد؛ یعنی طوری عمل کنیم که همه مردم جهان احساس کنند برای رهایی از ظلم و ستمی که روز به روز در حال گسترش است، باید مردی الهی از سوی خداوند ظهور کند.

از این روست که می توان برخی از مهم ترین وظایف یک منتظر حقیقی را در چند مورد مشخص خلاصه کرد که یکی از این موارد، کسب معرفت و شناخت نسبت به امام (عج) و البته ایجاد سنخیت با آن حضرت است. بدیهی است که گام بعدی منتظر حقیقی، تلاش برای آماده کردن محیط برای ظهور امام زمان (عج) از راه امر به معروف و نهی از منکر و ایجاد ارتباط با منتظران دیگر و تقویت روحیه انتظار است که در این مسیر، خواندن زیارات و ادعیه وارد شده و همچنین صدقه دادن و صبر و شکیبایی در دوران غیبت، از مهم ترین موارد است.

اینجاست که می توان گفت این «انتظار» در تمام شؤون زندگی فرد منتظر سایه می افکند و ضمن آن که او را به سوی همه خیرها و خوبی ها فرا می خوانَد؛ وی را از همه شرها و بدی ها نیز باز می دارد.

نکته مهمی که بیان دوباره آن ضروری به نظر می رسد آن است که در این راه نباید از وساوس شیطان غافل بود. شاید بزرگ ترین و خطرناک ترین وسوسه و فریب شیطان ایجاد روحیه یأس باشد.

همچنین باید به این نکته هم توجه داشت که نکات مذکور را نمی توان یک شبه به دست آورد؛ چراکه هر کس توان و استعدادهای خاص خود را دارد؛ اما در عین حال می توان ضمن توکل بر خدا و استمداد از آل الله (ص)، تلاش کرد تا هر روز بیشتر و بهتر از دیروز وظایف منتظر واقعی را به انجام رساند و با وجدان آسوده زندگی کرد.

در این راه و بر اساس روایات و متون اسلامی؛ تأکید بر معرفت نفس، اصلاح رابطه با خدا و همچنین اصلاح رابطه با خلق خدا، سه رویکرد مهم تلقی می شود که باید بر آن تمرکز کرد؛ چراکه در بیان روایات، از معرفت نفس به عنوان سودمندترین دانش ها نام برده شده است که بر اساس آن می توان به علم به خدا هم رسید. همچنین پس از کسب این معرفت، نوبت آن است تا مؤمن و منتظر حقیقی به اصلاح رابطه خود با خدا و خلق خدا بپردازد و تلاش کند تا در این مسیر قدم بردارد.

طبعا چنین برداشتی از انتظار، از بی تحرکی ، سستی و خمودگی باز می دارد و انسان را به شور، نشاط و تکاپو وادار می سازد.

لازم است تا در این بخش از نوشتار، پاسخی هم به شبهه مشهور درباره «ضرورت پُر شدن زمین از ظلم و جور برای ظهور حضرت بقیت الله (عج)» داده شود. این شبهه چنین بیان می دارد که برای ظهور منجی عالم بشریت، نه تنها نباید به اصلاح جامعه دامن زد؛ بلکه باید با زیاد کردن ظلم و جور، به ظهور حضرت کمک کرد!

در مقام پاسخ باید گفت که تعبیر متون دینی، «بعد ما ملئت ظلما و جورا» است نه «بعد ما ملئت ظالما و جائرا»؛ یعنی ظلم و جور زیاد می شود که حضرت ظهور می کنند و این لزوما به معنای تشویق به ظلم و جور – که ذاتا نکوهیده است – و یا زیاد شدن ظالم و جائر نیست. در عین حال در روایات اسلامی سخن از گروهی زبده است که به محض ظهور حجت آخرین (عج) به آن حضرت ملحق می شوند و بدیهی است که این گروه به یکباره خلق نمی شوند و باید زمینه این امر آماده شود تا جامعه، در تدارک ظهور منجی عالم بشریت شناخته شود.

کوتاه سخن آن که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، انتظار واقعی ملازمتی انکارناپذیر با اطمینان و اعتماد به آینده و البته امیدواری درباره فرداست؛ آن جا که می فرمایند:
«انتظار، یکی از پُر برکت ‌ترین حالات انسان است؛ آن هم در انتظار دنیایی روشن از نور عدل و داد.
انتظار چنیـن روزی را بایـد داشـت، نباید اجـازه داد کـه تصرف شـیطان‌ ها و ظلـم و عـدوان طواغیت عالم، شـعلۀ امیـد را در دل خامـوش کند.
انتظار، چیـزی عجیب و دارای ابعـاد گوناگونی است. یکـی از ابعـاد انتظار، اعتمـاد و امیـدواری بـه آینـده و مأیوس نبـودن اسـت. همیـن روح انتظار اسـت که به انسـان تعلیم می‌دهد تـا در راه خیـر و صلاح مبـارزه کنـد.
اگر انتظـار و امیـد نباشـد، مبـارزه معنی نـدارد و اگر اطمینان بـه آینده هم نباشـد، انتظـار معنی نـدارد.
انتظار واقعـی، با اطمینان و اعتماد ملازم اسـت. کسـی کـه به آمدنـش اعتمـاد و اطمینـان داریـد، انتظـارش را می‌کشـید و انتظار کسـی که به آمدنش اعتماد و اطمینان ندارید، انتظار حقیقی نیسـت.
اعتمـاد، لازمۀ انتظار اسـت و ایـن هر دو، ملازم با امید اسـت و امـروز این امیـد، امـری لازم برای همۀ ملت‌هـا و مـردم دنیا است.»انتهای پیام/

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت موعود (عج) است

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام ناصر شکریان امیری پیش از ظهر پنجشنبه در گردهمایی مسئولان مهدیه‌های مازندران در مهدیه بزرگ فریدونکنار ضمن عرض تبریک ایام ولادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود (عج)، اظهار داشت: بیاینه گام دوم انقلاب به تعبیر رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان و نوجوانان است.

وی در ادامه با اشاره به بخش‌هایی از این بیانیه و خطاب معظم له به جوانان و نوجوانان و نقش آنان در بیانیه گام دوم انقلاب، افزود: جوانان و نوجوانان در تاریخ اسلام همیشه مبدا تحولات عظیمی بوده اند و نمونه آن در جوانان بنی هاشم در روز عاشورا و واقعه کربلاست و این تمدن نوین اسلامی به تعبیر رهبر معظم انقلاب فقط در سایه اعتماد و باور به جوانان و نوجوانان جامعه اسلامی محقق خواهد شد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی با اشاره کینه دوزی های برخی کشورهای مرتجع مانند عربستان سعودی و متحدانش در منطقه به سرکردگی ایالات متحده آمریکا در قبال جمهوری اسلامی، بیان داشت: جمهوری اسلامی امروز حامی مقاومت و پرچم دار مبارزه با استکبار و استبداد در جهان است و کشورهای کوچکی مانند عربستان و متحدانش در منطقه نمی‌توانند جلوی قدرت نفوذ جمهوری اسلامی و جریان مقاومت را بگیرند.

حجت الاسلام ناصر شکریان امیری در بخش دیگری از سخنان خود به نقش مهدیه‌ها و خادمان این اماکن مذهبی و معنوی در تحقق ظهور حضرت ولی عصر (عج)، تاکید کرد: مسئولین و خادمان مهدیه‌ها بسیار ارزشمند هستند زیرا نوکری و خادمی برای حضرت مهدی (عج) بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است‌.

عضو شورای فرهنگ عمومی مازندران با تاکید بر تقویت جمهوری اسلامی و توسعه معارف مهدوی، خاطر نشان کرد: تمام مشکلات و بحران‌های جوامع انسانی و اسلامی در سایه ظهور دولت کریمه امام عصر (عج) رفع خواهد شد و همه باید برای تحقق دولت اسلامی و مهدوی حضرت امام عصر (عج) در هر مقام و منصبی که هست تلاش کند.

استاد حوزه‌های علمیه و دانشگاه مازندران در پایان ضمن تقدیر از زحمات و خدمات صورت گرفته از سوی خادمان و مسئولان مهدیه‌های شهرهای استان در حوزه ترویج فرهنگ مهدوی، بیان داشت: توفیق خدمتگزاری برای تحقق ظهور امام عصر (عج) و فرهنگ و دستگاه مهدوی یک نعمت الهی است و باید قدر این فرصت مغتنم را دانست و در این حوزه از هیچ کوششی دریغ نکرد

کد خبر 4594542

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

تعطیلی مدارس شنبه ۳۱ فروردین ۹۸ صحت دارد؟

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۰۴۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • امام جمعه تربت حیدریه: اقتدار نظامی از ابعاد مهم انتظار فرج است
 • اهمیت احیای شب نیمه شعبان و اعمال این شب چیست؟
 • تبریک نیمه شعبان (انواع تبریک ادبی، رسمی، شعر)
 • وقتی با ظهور حضرت مهدی (عج) پرده‌های غفلت کنار می‌روند
 • اقتدار نظامی از ابعاد مهم انتظار فرج است/دشمن از نفوذ تفکر انقلاب اسلامی به هراس افتاده است
 • همه زندگی ما باید نشانی از انتظار حضرت مهدی(عج) باشد/ انتظار همانند خونی در رگ جامعه جاری باشد
 • تنها راه نجات از مهلکه آخر الزمان، شناخت حجت خداست
 • بشر با ظهور، حقوق بشر را درک می کند/امنیت ۴۰ ساله ایران وامدار دکترین مهدویت است
 • تنها راه نجات از مهلکه آخر الزمان، شناخت حجت خداست/ ظهور امام زمان (عج) در گرو باز کردن گره‌های کوچک به دست منتظران است
 • پیامک نیمه شعبان ۹۸
 • مهدویت و انتظار به روایت هفتادمین شماره «خََلق»
 • نقش جوانان در حرکت به سوی ظهور/جوان؛ تامین کننده امنیت در دولت کریمه
 • برپایی پویش «قرائت دعای فرج»
 • پویش ملی دعا برای فرج
 • پویش «قرائت دعای فرج» برای سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان(عج)
 • برگزاری پویش «قرائت دعای فرج» برای سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان(عج)
 • اجتناب رهبر معظم انقلاب از پرداختن به «علائم ظهور»/ افزایش امید در نتیجه باور به مهدویت
 • آداب انتظار در عصر غیبت امام زمان چیست؟
 • جشن بزرگ جوانان منتظر ظهور به مناسبت اعیاد شعبانیه در دانشگاه اراک