شبکه "سی‌ان‌ان" گزارش داد محاکمه "عمر البشیر" رئیس‌جمهور برکنارشده سودان طی چند روز آینده رسما آغاز می‌شود.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «نایما الباگیر» خبرنگار ارشد شبکه آمریکایی «سی‌ان‌ان» خبر داد محاکمه عمر البشیر، رئیس‌جمهور برکنار شده سودان به همراه دیگر اعضای ارشد دولت او در روزهای آینده آغاز خواهد شد.

این رسانه به نقل از «منابع مطلع» گزارش داد اتهام رئیس‌جمهور برکنار شده و تعدادی از اعضای دولت او، فساد و دست داشتن در کشتن معترضان سودانی است.

اتحادیه اصناف سودان روز گذشته با صدور بیانیه‌ای خواستار بازداشت و محاکمه عمر البشیر و ارکان نظام او شده بود. این اتحادیه همچنین برکناری مسئولان سیستم قضایی نظام پیشین از جمله دادستان عمومی و توقیف اموال، دارایی‌ها و حساب‌های بانکی حزب کنگره (حزب حاکم وقت)، سران نظام قبلی و خانواده‌های آنان را درخواست کرده بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/

منبع: قدس آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آغاز فاز جدید دخالت‌های سعودی ـ امارات

به گزارش جهان نيوز به نقل از مهر، دخالت‌های عربستان سعودی و امارات متحده عربی در سودان وارد فاز تازه ای شده است. درهمین ارتباط، ضیف الله الشامی عضو دفتر سیاسی انصارالله و وزیر اطلاع رسانی دولت نجات ملی یمن در پست توئیتری خود نوشت: «عربستان و امارات برای خاموش کردن خشم مردم سودان از پول و وعده‌های دروغین استفاده می‌کنند».

وی در ادامه افزود: این کشورها تلاش می‌کنند تا هم چنان مشارکت ارتش سودان در تجاوز به یمن باقی بماند. الشامی تاکید کرد: سودان تاوان سنگینی در برابر مزدور بودن نظام عمر البشیر پرداخت کرده و از یک سوراخ ۲ بار گزیده نمی‌شود.

این در حالی است که حتی رسانه‌های وابسته به عربستان سعودی نیز حمایت‌های این کشور از حکومت نظامی در سودان را رد نمی‌کنند. در همین ارتباط، خبرگزاری رسمی عربستان اعلام کرد که این کشور به همراه امارات یک بسته کمک مالی به ارزش ۳ میلیارد دلار به سودان تحویل خواهند داد.

بر اساس این گزارش ۵۰۰ میلیون دلار از این بسته کمکی به صورت سپرده به بانک مرکزی سودان تحویل داده شده و مبلغ باقی مانده به صورت کمک‌های غذایی و دارویی و فرآورده‌های نفتی تحویل سودان داده می‌شود. این در حالیست که اخیراً روزنامه الشرق قطر گزارش داده بود که انقلابیون سودانی سیلی محکمی به ابوظبی با عدم پذیرش محموله کمک‌های غذایی امارات زدند.

سودانی‌ها این کمک‌ها را چتر مخفی امارات دانستند و اینکه امارات به دنبال اهداف توطئه گرانه و دخالت در امور داخلی سودان و توطئه علیه انقلاب مردم سودان است. بر اساس این گزارش کامیون حامل کمک‌های امارات پس از اعتراض تظاهرات کنندگان بازگشت.

شبکه تلویزیونی «نبأ» در خصوص حمایت‌های ابوظبی و ریاض از شورای نظامی انتقالی و دخالت در امور سودان، می‌گوید: امارات و عربستان با دخالت‌هایشان می‌خواهند بر روند انقلاب ملت سودان تسلط یافته و در مسیر این حرکت انقلابی مسالمت آمیز، کارشکنی کرده و مسیر آن را به نفع خود و طرح‌هایشان در منطقه منحرف کنند.

این شبکه همچنین می‌افزاید: شخصیت‌های سعودی و اماراتی به محض کنار گذاشته شدن عمر البشیر از قدرت که تحت فشار جنبش مردمی در این کشور صورت گرفت، به سرعت جهت در اختیار گرفتن شورای نظامی انتقالی در سودان وارد عمل شدند تا آن را در جهت تأمین منافع خود به سرقت برده و علیه انقلاب مردمی در این کشور بکار بگیرند.

خبرها حاکی است، در حالی که تحصن کنندگان سودانی در برابر ستاد فرماندهی ارتش در حال پاسداری از انقلاب خود بودند، هیأت‌های سعودی و اماراتی جهت دیدار با رهبران شورای نظامی انتقالی به دنبال هم از راه رسیدند و همزمان با آن محمد بن زائد ولیعهد ابوظبی با سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی و ولیعهدش محمد بن سلمان در قصر الیمامه ریاض دیدار و گفت وگو کردند.

هدف این دیدارها نفوذ به درون شورای انتقالی سودان و سوق دادن رهبرانشان به سوی ریاض و ابوظبی بود. در واقع عربستان و امارات می‌خواستند تا از روابط خوبی که با طه عثمان الحسین رئیس سابق دفتر ریاست جمهوری عمر البشیر دارند، به نفع خود سوءاستفاده کنند. به گفته منابع سودانی، امارات و آل سعود هر دو تاکید دارند که باید رئیس جمهوری بر سودان حکومت کند که با اهداف سیاسی و اقتصادی و نظامی آنها در منطقه همراه و همگام باشد و در راستای طرح‌های آنها قرار داشته باشد.

منابع مزبور خاطر نشان کردند که هدف از سفر هیأت سعودی و اماراتی به خارطوم تسلط یافتن بر زمام امور حکومت در این کشور است. در واقع ریاض و ابوظبی می‌خواهند هر گونه تحولی در سودان که با منافع سیاسی و اقتصادی شأن منافات دارد را تغییر دهند. روزنامه رأی الیوم نوشت که تحولات سودان به قدری سریع صورت می‌گیرد که دنباله گیری و تحلیل آنها دشوار شده است؛ در عرض یک روز «عوض بن عوف» وزیر دفاع سودان که ریاست شورای انتقالی این کشور را پس از کنارزدن «عمر البشیر» رئیس جمهور سابق به دست گرفته بود، استعفا کرد و «عبدالفتاح برهان» بازرس کل نیروهای مسلح، ریاست شورای انتقالی را برعهده گرفت.

این روزنامه اضافه می‌کند: اینکه کنار زدن عمر البشیر خواست مردمی سودان بوده و نه کودتای مؤسسات نظامی مساله درستی است و تردیدی در آن نیست اما تحول ناگهانی که باعث شد بن عوف کنار برود و پست ریاست شورای انتقالی را به برهان محول کند پرسش برانگیز است اینکه آیا این مساله به تحریم‌های آمریکا به این دلیل که وزیر دفاع و معاون عمر البشیر بوده بازمی گردد یا به دلایل دیگری در صحنه تحولات سودان مسأله‌ای است که باید در آنها دقت کرد؟

این روزنامه فرامنطقه ای پیش بینی می‌کند که از تحولات سودان رنگ و بوی دخالت آمریکا و متحدان آن در حاشیه خلیج فارس شنیده می‌شود بخصوص عربستان می‌تواند پشت پرده این تغییرات سریع باشد. درهر صورت، دخالت‌های عربستان سعودی و امارات متحده عربی در سودان موجب شده است تا علیرغم خواسته‌ها و مطالبات مردمی مبنی بر کناره گیری شورای نظامی انتقالی از قدرت، این شورا در همین ارتباط، همچنان خود را در قدرت نگاه دارد. این درحالی است که مخالفان سودانی اعلام کرده‌اند که شورای تحت الحمایه سعودی و امارات را به رسمیت نمی‌شناسند.

«محمد الامین عبدالعزیز» سخنگوی سندیکای معارض سودان اعلام کرد: ما بر سر درخواست ملت سودان مبنی بر تحویل دادن قدرت به مردم این کشور معامله نخواهیم کرد. ما به تحصن خود ادامه داده و مذاکره با شورای نظامی انتقالی را به حالت تعلیق در می‌آوریم. وی درادامه افزود: این شورا جدیت لازم را از خود نشان نداده بنابراین ما روند ایجاد یک تشکیلات انتقالی را آغاز کرده و جزئیات آن را طی روزهای آتی اعلام می‌کنیم. عبدالعزیز تاکید کرد: ما از امروز به بعد دیگر شورای نظامی انتقالی را به رسمیت نمی‌شناسیم.

در هر صورت، آنچه که واضح به نظر می‌رسد این است که مردم سودان در قبال دخالت‌های عربستان و امارات در امور داخلی خود و همچنین گماردن شورای نظامی انتقالی بر اریکه قدرت، موضع قاطعانه‌ای را اتخاذ کرده‌اند و بدون شک شورای دست نشانده سعودی و امارات نمی‌تواند بیش از این برخلاف رأی و دیدگاه مردم، بر آنها حکوم کند.

محسن جهانگیری درگذشت

پزشکی که خودش را دیپلم معرفی کرد تا ببیند در بیمارستان با او چه می کنند؟

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

کلیدواژه: رئیس جمهور سودان سودان عمر البشیر

منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۰۵۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مخالفان سودانی حضور چهره های رژیم سابق را در روند انتقالی رد کردند
 • فرمانداران نسبت به بارندگی‌های روزهای آتی در گلستان توجه لازم را داشته باشند
 • شرایط جسمانی عمر البشیر وخیم است
 • اخبار ضد و نقیض از وخامت حال «عمر البشیر» در زندان
 • اخبار ضد و نقیض از وخامت اوضاع جسمی-روحی «عمر البشیر» در زندان
 • چهارمین جلسه محاکمه حسین فریدون آغاز شد
 • افزایش تنش‌ها در سودان/ آغاز فاز جدید دخالت‌های سعودی ـ امارات
 • عمر البشیر از خوردن غذا دست کشیده است
 • پنجمین جلسه محاکمه مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر آغاز شد
 • شورای نظامی سودان: البشیر در زندان است
 • رئیس شورای نظامی سودان: عمر البشیر در زندان به سر می‌برد
 • کمک سه میلیار دلاری عربستان و امارات به سودان
 • عمر‌ البشیر دست به اعتصاب غذا زد/ ادامه دخالت‌های امارات و عربستان در سودان
 • عمر البشیر سکته خفیف کرده است
 • یک منبع پزشکی: عمر البشیر سکته خفیف کرده است
 • کشف ده‌ها میلیون دلار پول نقد از خانه عمر البشیر
 • مردم سودان از دخالت عربستان و امارات درامور خود ناراضی هستند
 • بازداشت چند نفر از اعضای حزب حاکم سابق سودان
 • ورود سامانه بارشی از غرب کشور/کاهش دما در روزهای آتی