یزد - ایرنا - آمار بارندگی های استان یزد در طول یک ماه اخیر از 25 اسفندماه 1397 تا 25 فروردین 1398 بیش از 2 برابر شد.

به گزارش ایرنا ، بر اساس آمارهای مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور در طول یک ماه گذشته بیشترین رشد بارندگی ها متعلق به استان یزد بوده به گونه ای که بارندگی های این استان از 54.4 میلیمتر (از ابتدای سال جاری آبی از ابتدای مهرماه تا 24 اسفند 97 ) به 111.1 میلیمتر در روز 25 فروردین 98 رسیده است.
بیش از 30 میلیمتر این بارندگی ها در استان یزد از 16 فروردین و در طول حدود 9 روز باریده به طوری که آمارها حکایت از بارش 80.6 میلیمتر از ابتدای مهر 97 تا 16 فروردین است که این رقم در 25 فروردین 98 به بیش از 111 میلیمتر رسیده است.
یعنی در طول یک ماه معادل 6 ماه و در طول 9 روز ( 16 تا 25 فروردین ) به اندازه حدود 55درصد 6 ماه سال آبی امسال در یزد نزولات جوی را شاهد بوده ایم.
با این حال یزد بعد از سیستان و بلوچستان ( با مجموع 88.7 میلیمتر بارندگی امسال ) در رده دوم کم بارش ترین استان کشور است و سپس خراسان جنوبی ( با 112.4 میلیمتر ) و کرمان ( با 113.9 میلیمتر) قرار دارند.
بر این اساس فاصله استانهای دوم ، سوم و چهارم کم بارش کشور هر کدام حدود یک میلیمتر بیشتر نیست در حالی که فاصله استانها پربارش خیلی زیاد است.
پربارش ترین استان کشور در حدود هفت ماه گذشته لرستان با 931 میلیمتر است که حدود 85 میلیمتر با دومین استان پربارش یعنی ایلام ( با 846.5 میلیمتر ) فاصله دارد و در رده سوم هم چهارمحال و بختیاری ( با 748.8 میلیمتر ) و 100ملیمتر کمتر از استان دوم قرار گرفته است.
در واقع پرباران ترین استان ایران بیش از 10 برابر کم بارش ترین استان کشور بارندگی داشته است و این آمارها نشانگر آن است که بارندگی های امسال بیشتر در حاشیه زاگرس بوده و استانها شمالی از کورس پربارش ترین ها جا مانده اند.
همچنین بیشترین رشد بارندگی های امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با 382.1 درصد به چهارمحال و بختیاری و سپس سیستان و بلوچستان ( سال قبل 19.6 میلیمتر باران داشته ) با 353 درصد و کمترین رشد به اردبیل با 4.6 ، گیلان با 50 و کردستان با 50.7 درصد تعلق دارد.
بیشترین افزایش بارندگی ها نسبت به بلندمدت نیز متعلق به ایلام با 114.3 درصد ، لرستان 107.5 درصد و همدان 95 درصد بود و بیشترین کاهش به سیستان و بلوچستان با 10.7 منفی و کرمان با 4.6 منفی بود.
بنابر این سیستان و بلوچستان امسال هم در جمع استانهای با بیشترین رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل و هم در جمع استانهای با بیشترین کاهش نسبت به بلندمدت بوده است.
همه این آمارها بیانگر این است که ایران و استان کویری یزد ، سال 98 وارد ترسالی شده و امیدواریم جدای از خسارات ناگواری که در برخی استانها شاهد بوده ایم این برکات تداوم داشته باشد و اندکی از آسیب های سفره های زیرزمینی جبران شود.
تحلیل از : محمودرضا رحمانی
1968/ 6197

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۷ سد مخزنی در استان خراسان جنوبی آبگیری شد

خبرگزاری میزان- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: ۴۲ درصد از حجم ۷ سد مخزنی استان پس از بارندگی‌های اخیر آبگیری شد.

به‌گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حسین امامی با اشاره به اینکه ۴۲ درصد از حجم ۷ سد مخزنی استان خراسان جنوبی آبگیری شده اظهار کرد: در پی بارش‌های سه روز اخیر در سطح استان، بالغ بر ۱۰ میلیون مترمکعب روان‌آب وارد سد‌های مخزنی شد که بیشترین حجم ورودی متعلق به سد نهرین طبس با ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب است.

وی به حجم بالای بارندگی در شهرستان طبس و آبگیری مناسب دو سد کریت و دره بید این شهرستان اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: این بارندگی‌ها سبب شد سد نهرین و دره بید به مرحله سرریز برسند و با کنترل و مدیریت سیلاب و تخلیه به موقعی که در سد نهرین انجام شد، از پیک سیلاب و بروز خسارت در شهر طبس جلوگیری به عمل آمد.

امامی با اشاره به آبگیری ۴۲ درصد از حجم ۷ سد مخزنی استان، اظهار داشت: پس از بارندگی‌های اخیر و ورود بالغ بر ۱۰ میلیون مترمکعب آب به سد‌های استان، در حال حاضر از مجموع ۵۸ میلیون مترمکعب ظرفیت سد‌های درحال بهره‌برداری استان ۲۵ میلیون مترمکعب آب در این سد‌ها ذخیره سازی شده است.

وی با بیان اینکه در پروژه‌های تغذیه مصنوعی استان هم بالغ بر ۵ میلیون مترمکعب سیلاب وارد شده است، گفت: در سد در حال احداث سیاهو سربیشه نیز ۳ میلیون مترمکعب آب مهار و بخشی از این آب به مرور در جهت تغذیه سفره‌های پایین دست رهاسازی شد.

وی افزود: با این اقدام از ورود سیلاب شدیدی که رخ داده بود به سمت منطقه درح جلوگیری به عمل آمد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی در ادامه با اشاره به پایداری و ایمنی سد‌های استان اظهار داشت: سد‌های مخزنی استان از لحاظ وضعیت ایمنی و پایداری در شرایط مناسبی هستند و بازرسی‌های میدانی و پایش مستمر سد‌ها به صورت روزانه انجام می‌شود.

امامی با بیان این مطلب گفت: با توجه به اعلام آماده باش توسط مدیریت بحران استان به جهت بارش‌های فروردین ماه، تمهیدات لازم از قبیل: لایروبی، احداث دیواره حفاظتی و هدایت سیل به منظور مدیریت و کنترل سیلاب‌ها انجام شد و خوشبختانه با کمترین خسارت، کنترل سیلاب اصورت پذیرفت.

وی افزود: بیشترین مشکلاتی که ایجاد شد در نقاطی بود که به حریم و بستر رودخانه‌ها تجاوز شده بود و سیلاب مشکلاتی را برای این افراد به‌وجود آورد.

وی با اشاره به جلوگیری از تجاوز به حریم و بستر رودخانه ها، یادآور شد: امیدواریم با بهره گیری از این تجربه، رعایت حد و حدود‌های قانونی رودخانه‌ها در بحث توسعه شهری، وقوع رواناب‌ها و دفع آب‌های سطحی در برنامه ریزی و آماده سازی مناطق مختلف شهری و روستایی مد نظر قرارگیرد تا دغدغه‌ای در هنگام سیلاب نداشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی در ادامه به وضعیت بارندگی‌های استان اشاره کرد و گفت: بر اساس ایستگاه‌های سنجش، متوسط میزان بارش در فروردین ماه سال جاری تاکنون ۶۰ میلیمتر می‌باشد که نسبت به سال گذشته و دوره دراز مدت مشابه حدود ۲۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

امامی گفت: در همین مدت از نظر میزان بارندگی در شهرستان‌های استان خراسان جنوبی، شهرستان فردوس با ۷۶.۹ میلیمتر، اسدیه با ۶۳.۳ میلیمتر بارش و قاین با ۶۳.۱ میلیمتر بیشترین و شهرستان‌های نهبندان با ۳۰.۷ و بیرجند با ۲۲.۲ میلیمتر کمترین بارش را ثبت کردند.

وی افزود: در پی بارندگی‌های ۷۲ ساعت گذشته درجه پیک سیلاب در رودخانه بندان شهرستان نهبندان به ۵۰۰ متر مکعب در ثانیه، رودخانه رزه شهرستان درمیان به ۱۰۰ متر مکعب در ثانیه و رودخانه خرو شهرستان طبس به ۴۰ متر مکعب در ثانیه رسید.

انتهای پیام/

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

احد پازاج داغدار فرزندش شد

کلیدواژه: اقتصاد بارندگي يزد فروردين 98

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۷۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ‌تعطیلی مدارس استان یزد در روز شنبه ۳۱ فروردین ماه صحت ندارد
 • کدام کشور‌ها بیشترین تعطیلات را دارند؟
 • رکورد پرباران‌ترین سال آبی کشور در 51 سال گذشته ثبت شد
 • بردسکن بیشترین خسارت سیل را در استان داشته است
 • آمار گردشگران ورودی و خروجی در سال ۹۷/ عراق برای ایرانیان محبوب‌تر از ترکیه است
 • بیش از 80 میلیمتر باران در زیرکوه بارید
 • بیشترین افت آیفکس در دو ماه اخیر
 • بارش ها در خراسان جنوبی بیش از 32 درصد افزایش یافت
 • نهبندان، بیشترین مصدوم حوادث ترافیکی را دارد
 • بارندگی در خراسان جنوبی 32.3 درصد افزایش یافت
 • آمار پرونده‌های قصور پزشکی در خراسان جنوبی ۳۹ درصد افزایش یافت
 • آمار چک های برگشتی یزدی‌ها در اسفند ماه 97 افزایش یافت
 • کاهش آمار ازدواج با بالا رفتن سن دهه شصتی‌ها
 • تلنگر زیستن بر جان خشک زار و زمین زاگرس
 • موج جدید بارشی شمال خراسان رضوی را فرا می گیرد
 • بیش از ۱۴۰ شهر و روستای استان یزد از بارندگی‌های اخیر خسارت دیده‌اند
 • آب هست ولی سد نیست
 • بیشترین طرفداران «بازی تاج و تخت» در ایران از کدام استان‌ها هستند؟
 • میانگین سن ازدواج عروس و داماد‌های ایرانی/ آمار عجیب طلاق در ۵ سال اول زندگی