معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: طرح تقاضامحور کردن رساله‌ها تدوین شده که در این راستا پیگیر ارائه گرنت کامل به دانشگاه‌ها هستیم.

به گزارش فارس، مسعود برومند معاون پژوهشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در نشست هم اندیشی وزیر علوم با صاحب نظران علمی کشور که صبح امروز در محل وزارت علوم برگزار شد ، گفت:فارغ التحصیلان ایرانی فعالیتهای خوبی انجام داده‌اند و توانستیم در مطالعات اجتماعی، علوم پایه و پزشکی افتخارات خوبی کسب کنیم . همچنین ۳ درصد از مقالات برتر جهان را براساس آمار جهانی تولید میکنیم و رتبه برتر را در میان کشورهای اسلامی داریم و ۱۶ جهان هستیم.

‎وی افزود: دانشگاهیان به دنبال این هستند تا دانش پلی برای پاسخ به نیازهای کشور باشد . چرا که ایران با کمبود آب و مشکل ریزگردها مواجه است و از سوی دیگر نیز مشکل بیکاری را داریم و اشتغال پذیری فارغ التحصیلان از وظایف پیش روی ما است.

‎برومند ادامه داد: نیاز به راه حل های جدیدی برای حل مشکلات داریم و باید به کمک تیم تحقیقاتی و از طریق راه حل های فناورانه ایده های خودرا به محصول و خدمات تبدیل کنیم.

‎ وی افزود:به دنبال توسعه فناوری های جدید هستیم و اگر در گذشته می‌توانستیم به تنهایی چالش ها خودرا برطرف کنیم امروز باید از طریق همکاری ها برنامه هایمان را پیش ببریم فارغ التحصیلان باید کارآفرین شوند اکوسیستم مناسب نوآوری باید ایجاد شود و به کمک این سیستم پیچیده ایده ها را به محصول تبدیل کنیم.

‎معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری اضافه کرد: متاسفانه نگاهی که در بدنه علمی وجود دارد به جای اشتراک سبب افتراق می‌شود و هیچ ارزیابی خاصی درباره گروه های علمی انجام نمی‌گیرد درحالی که همکاری ها باید بصورت کافی وجود داشته باشد و در یک نظام واحد برنامه های علمی پیش بروند.

‎وی در ادامه بیان کرد: البته همکاری مناسبی میان دانشگاه ها و پژوهشکده ها وجود ندارد و هر دو نهاد یکدیگر را رقیب می‌دانند و ادامه این نگاه ها مانع از تشکیل نظام واحد و منسجمی می‌شود.

‎برومند تصریح کرد: برای تشکیل اکوسیستم نوآوری باید نگاه خودرا تغیر دهیم ، توسعه علم و فناوری باید سد راه توسعه ناهمگون برنامه ها شود.

‎وی با اشاره به برنامه دانشگاه ها برای مناطق سیل زده گفت: دانشگاه‌های مختلف حضور پر رنگی در مناطق سیل زده داشته اند حتی برخی از دانشگاهیان در ستاد بحران حضور دارند. همین اتفاق تصویر مناسبی از دانشگاه ارائه می دهد.

‎برومند با اشاره به طرح رصد اشتغال ادامه داد: این برنامه با دقت پیش می‌رود و از طریق سامانه وزارت کار میزان اشتغال دانشگاهیان استخراج شده است.

‎وی درباره تقاضامحورکردن رساله های دانشجویی گفت:در بحث تقاضا محور کردن رساله ها طرحی تدوین شده که به دنبال این هستیم به دانشگاه ها گرنت کامل ارائه شود.البته در ۴۳ پارک علم و فناوری و ۱۹۳ مرکز رشد کشور، بیش از ۴۲ هزار شغل ایجاد شده است و بیش از ۶ هزار واحد فناور که افزون‌ بر ۱۲۰۰ واحد آن مربوط به شرکت های دانش بنیان است ؛ ۸ هزار میلیارد تومان فروش داشته و ۲۳۰ میلیون دلار نیز صادرات داشته اند.

‎وی ادامه داد: برنامه ریزی های کشوری با ید دقیق تر و عملیاتی‌تر شوند چرا که فقط تدوین بودجه پاسخگو نیست و باید بتوانیم در شرایط سخت راه حل های مناسب را ارائه کنیم.

‎وی ادامه داد: دریافت نیاز دقیق دستگاه ها برای ما اهمیت ویژه ای دارد از این رو در ۱۰ استان، برنامه علم و فناوری تدوین شده است.

‎برومند در پایان خاطر نشان کرد: برای پیش برد فعالیت های علمی نیازمند همکاری و حضور اساتید و صاحب نظران علمی هستیم وزارت علوم بزرگترین مجموعه کارشناسی کشور است و این مجموعه می‌تواند تصویر علمی درستی از کشور ارائه دهد.

منبع: تابناک

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

برگزاری کنفرانس بین‌المللی با هدف پیشرفت و توسعه علمی دانشگاه‌ کردستان و عراق

چهارمین کنفرانس بین‌المللی ریاضی و علوم کامپیوتر باهدف پیشرفت و توسعه علمی دانشگاه‌ کردستان و دانشگاه عراق در سنندج آغاز شد. ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۷ استانها کردستان نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، ظهر امروز چهارمین کنفرانس بین‌المللی ریاضی و علوم کامپیوتر با مشارکت دانشگاه «چه‌رمو و چیهان از اقلیم کردستان عراق» در محل تالار مولوی دانشگاه کردستان آغاز شد.

رئیس دانشگاه کردستان در این مراسم با بیان اینکه تشکیل سمینار و کنفرانس‌های علمی در دانشگاه‌های دنیا، فرصتی برای ارائه آخرین دستاوردها و تحقیقات و موقعیت‌های خوبی در راستای گسترش تخصص و ارتباط‌های علمی استادان به‌وجود می‌آورد، اظهار داشت: هدف از برگزاری این همایش‌های علمی ارتباط چهره به چهره استادان برجسته با دانشجویان است.

رحمت صادقی افزود: ریاضی و علوم کامپیوتری منشاء و سرچشمه همه علم‌هاست و در گذشته از آن به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین علم‌های دنیا نام برده می‌شد و اگر این دو رشته توسعه پیدا نکند، در هیچ زمینه‌ای موفق نخواهیم شد.

وی با بیان اینکه علم ریاضی مادر کل علم‌هاست، گفت: پیشرفت و توسعه علم کامپیوتر در تمام علم‌های جهان نقش به‌سزا و بسیار کاربردی دارد و باید همواره به آن توجه شود.

رئیس دانشگاه کردستان خاطرنشان کرد: اهمیت به حوزه علم ریاضی در کشور و علاقه‌مندی افراد مستعد و نخبه به این علم منجر شده که جایزه‌های نوبل ریاضی به جوانان ایرانی و حتی کردستانی‌ها اختصاص یابد اما متأسفانه در سال‌های اخیر به‌دلیل نبود فرصت شغلی، علاقه و گرایش جوانان به این رشته بسیار کاهش یافته و این زنگ خطر بزرگی برای علم ریاضی است.

صادقی بیان کرد: کنفرانس‌های علمی مشترک ایران و عراق می‌تواند زمینه همکاری و توسعه بیشتر علم‌ها را فراهم کند و امیدوارم موجب پیشرفت و دستاوردهای علمی برای دانشگاه‌های هر دو کشور شود.

ورود فارغ‌التحصیلان به بازار کار توسط دانشگاه‌ها نیازمند مدیریت استکرمان| سال جدید سال ریل‌گذاری تحولات در دانشگاه آزاد استاستاندار کرمان: دانشگاه‌های ما صرفا تولیدکننده علم هستند

دبیر چهارمین کنفرانس بین‌المللی ریاضی و علوم کامپیوتر در دانشگاه کردستان نیز اظهار داشت: این کنفرانس با همکاری مشترک میان دانشگاه کردستان و دانشگاه عراق برگزار شده و امیدواریم دانشجویان و استادان از این فرصت مناسب بهره لازم ببرند.

امجد علی‌پناه خاطرنشان کرد: اولین و دومین کنفرانس بین‌المللی ریاضی در سال 95 و 96 در دانشگاه چه رمو عراق، سومین کنفرانس بین‌المللی ریاضی سال 97 از طرف دانشگاه کردستان در کشور سلیمانیه و اکنون نیز چهارمین کنفرانس بین‌المللی ریاضی و علوم کامپیوتر در دانشگاه کردستان ایران برگزار می‌شود.

وی از ارسال 95 اثر به دبیرخانه چهارمین کنفرانس ریاضی و کامپیوتر خبر داد و افزود: این آثار از دانشگاه‌های مختلف ایران و اقلیم کردستان عراق به دبیرخانه ارسال شده و مقالات منتخب این کنفرانس در مجلات معتبر داخلی چاپ خواهد شد.

علی‌پناه گفت: در این کنفرانس بین‌المللی 4 کارگاه تخصصی با محوریت رشته‌های ریاضی و کامپیوتر برگزار می‌شود.

رئیس دانشگاه چرمو اقلیم کردستان عراق نیز در این مراسم اظهار داشت: دانشگاه چرمو تازه‌ترین دانشگاه اقلیم کردستان است که در شهر چمچمال واقع شده و تاکنون دستاوردهای مهمی در عرصه بین‌المللی داشته است.

صلاح رضا سعید افزود: در دانشگاه چه‌رمو همه رشته‌ها و دروس مختلف به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و  همین امر موجب توسعه ارتباطات بین‌الملل و جذب دانشجویان خارجی بیشتر در این دانشگاه شده است.

وی خواستار تداوم و افزایش این همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف شد و گفت: امیدواریم برگزاری این کنفرانس آغازی برای همکاری جدی و مستمر علمی دانشجویان و اساتید دو کشور عراق و ایران باشد.

انتهای پیام/ش

R7848/P/S6,66/CT7

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

احد پازاج داغدار فرزندش شد

کلیدواژه: پایان نامه وزارت علوم وزیر علوم

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۷۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه شهرکرد و دانشگاه علمی کاربردی استان امضا شد
 • پایان نامه های دانشجویان در قالب نظام موضوعات تدوین می شود
 • شیوه‌نامه پشتیبانی از فعالیت‌های علمی دانشجویان مستعد تحصیلی منتشر شد
 • دانشگاه فردوسی و دانشگاه اولومونتس تفاهم‌نامه همکاری‌ علمی امضا کردند
 • رویکرد وزارت علوم تغییر آئین‌نامه‌ها برای حرکت به سمت پاسخگویی به نیازهای جامعه است
 • هیچ واحد دانشگاهی تعطیل نمی‌شود/ ساماندهی ۹۰۰ عضو هیئت علمی در دانشگاه پیام نور طی یک سال
 • تدبیر وزارت علوم برای رشته‌های بدون بازار کار
 • همکاری دانشگاه های علوم پزشکی ایران و ناپل ایتالیا
 • جشنواره ترویج علم در پایان‌نامه‌ها گامی در جهت کاهش شکاف جامعه علمی و مردم
 • ضرورت در اختیار عموم قرار دادن پایان‌نامه‌ها
 • نظریه‌پردازی؛ قله فعالیت‌های علمی/آنارشیسم در علوم انسانی مدرن
 • فعالیت های علمی ما قدیمی است/ کاربرد علوم جدید در کشور وجود ندارد
 • بازنگری آئین‌نامه‌ها در دستور کار وزارت علوم قرار دارد/ کارگروه‌ها به جای برنامه‌ریزی باید سیاست‌گذاری داشته باشند
 • ورود گرنت پژوهشی بر اساس آیین نامه جدید به دانشگاه‌ها
 • ضرورت تقاضا محور کردن پژوهش های دانشگاهی
 • 60 درصد دانشجویان در حوزه علوم انسانی تحصیل می‌کنند
 • تذوین آیین نامه اجرایی اختصاص اعتبارات پژوهشی/ پژوهش‌ها باید برای مردم خدمات ایجاد کنند
 • توفیقی: وزیر علوم به استقلال دانشگاه ها سرعت دهد
 • اجلاس سراسری کارگرو‌های تخصصی برنامه‌ریزی و گسترش وزارت علوم آغاز شد