وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌گوید این وزارتخانه برای جذب "سرمایه‌های خارجی" باید از همه توانمندی‌هایش استفاده کند. مساله اما این است که چرا وقتی در ایران این همه سرمایه‌های سرشار مالی وجود دارد باید به دنبال جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی باشیم؟ آفتاب‌‌نیوز : "سرمایه‌گذاری خارجی" از آن دست مقولاتی است که به کرات در ادبیات مسئولان و کارشناسان اقتصادی استفاده می‌شود و بارها از آن به عنوان گشاینده بن‌بست‌های اقتصادی و مساله تولید یاد شده است. سوالی که پیش می‌آید این است که مگر خودمان در داخل کم سرمایه داریم که حالا باید به دنبال شندرغاز سرمایه خارجی به دنبال کشورهای خارجی راه بیفتیم. مگر نه اینکه ما سالانه میلیاردها دلار را صرف واردات کالا می‌کنیم، چرا نمی‌توانیم همین دلارها را به سرمایه تبدیل کنیم؟
واقعیت این است که دلارهای ما هیچ تفاوتی با دلارهایی که قرار است به عنوان "سرمایه خارجی" به کشور وارد شوند هیچ فرقی با هم ندارند و تفاوت تنها در شیوه حصول و بهره‌وری از این دلارها است. اما این تفاوت بسیار سرنوشت‌ساز است.
سرمایه‌دار بزرگی که سرمایه‌اش را از مسیر تولید و فعالیت‌های مولد اقتصادی به دست آورده باشد از سود حاصل از سرمایه‌گذاری خود برای توسعه کسب‌وکارش استفاده می‌کند چرا که در غیر این صورت اساساً نمی‌توانست به یک سرمایه‌دار تبدیل شود.
سرمایه‌داران واقعی و کسانی که از راه فعالیت‌های مولد کسب ثروت کرده باشند در مسیر این کسب ثروت خود به انواع شیوه‌های مدیریتی جدید، سازماندهی اداری و تکنولوژی‌های جدید آشنایی پیدا می‌کنند. این مجموعه نیرومند که حول محور شخصی به نام "سرمایه‌دار" شکل می‌گیرد در هر اقتصادی که وارد شود علاوه بر اینکه می‌تواند ایجاد رشد و رونق اقتصادی کند، برای مردم آن جامعه هم ایجاد اشتغال خواهد کرد.
بدیهی است که این سرمایه‌دار ماهیتی متفاوت از آن افرادی دارد که از راه زد و بندهای رانتی یا دلالی و واسطه‌گری اموالی را در نزد خود جمع کرده و جز مصارف آنچنانی و خرید خودروهای لوکس راهی برای خرج کردن پولش نمی‌شناسد.
از همین جهت است که وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم رئیس جدید سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران گفته که باید از همه توانمندی‌های تجربی، علمی و اجتماعی خود برای جلب و جذب سرمایه گذاری‌های خارجی بهره بگیریم.
فرهاد دژپسند با بیان اینکه کارکنان سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران باید جذب سرمایه گذاری خارجی را به عنوان یک وظیفه ملی و دغدغه دائمی تلقی کنند، اظهار کرد که وزارت اقتصاد و سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران بدون وقفه و با تمام توان با هم افزایی در فعالیت‌ها، برای رسیدن به اهداف تعیین شده در جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی تلاش می‌کنند.
در همین راستا سید علی محمد موسوی - رئیس جدید سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران - با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور وجود ندارد، اظهار کرده که باید بخش خصوصی را وارد سرمایه‌گذاری کنیم و از حضور و ظرفیت آن‌ها استفاده کنیم. باید از ظرفیت نمایندگی‌های وزارت خارجه در دیگر کشورها بهره ببریم تا بتوانیم سرمایه‌گذاران خارجی را جذب و شاهد توسعه استان هرمزگان باشیم.
موسوی همچنین تاکید کرده که هیچ‌گاه سرمایه‌گذارانی که در این مقطع زمانی در ایران اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند را فراموش نخواهیم کرد و تلاش‌مان در این است که به سمت جذب سرمایه‌گذاران خارجی پیش برویم؛ چراکه در برنامه ششم توسعه جذب ۶۵ میلیون دلار از طریق سرمایه‌گذاری خارجی پیش‌بینی‌شده است.
به گزارش ایسنا، پیش از این رهبر معظم انقلاب با نامگذاری سال جدید با عنوان "رونق تولید" بر اهمیت توجه به این حوزه تاکید کرده بودند. در این راستا بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که تنها با جذب سرمایه‌گذاری‌های جدی می‌توان تحولاتی اساسی را در حوزه فعالیت‌های مولد و رونق تولید به وجود آورد.

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۷۰ درصد ظرفیت هتل‌های فارس تا نیمه اردیبهشت رزرو شد

رئیس جامعه هتلداران استان فارس با اشاره به بازگشت برخی از گروه‌های کنسلی گفت: با این بازگشت رزرو هتل‌های فارس تا ۱۵ اردیبهشت ماه به ۷۰ درصد رسید که شامل گردشگران خارجی و داخلی است. ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵ استانها فارس نظرات - اخبار استانها -

حسن سیادتان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، با اشاره به اینکه برخی از گروه‌های کنسلی دوباره برای رزرو هتل اقدام کردند، اظهار داشت: با این بازگشت رزرو هتل‌های فارس تا 15 اردیبهشت ماه به 70 درصد رسید که شامل گردشگران خارجی و داخلی است.

وی با بیان اینکه یکی از عوامل مهم در جذب گردشگر به ویژه گردشگر خارجی تبلیغات است، گفت: استفاده از تکنولوژی به ویژه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نقش مهمی در تبلیغات در صنعت گردشگری دارد.

رئیس جامعه هتلداران استان فارس با بیان اینکه در ایران هزینه‌ای که برای تبلیغات می‌شود بسیار پایین است، افزود: هزینه در این بخش به نوعی سرمایه‌گذاری است که هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی منتفع می‌شوند.

سیادتان بیان کرد: رونق گردشگری منجر به اشتغال می‌شود که دولت از این طریق می‌توان نرخ بیکاری را کاهش دهد، بخش خصوصی هم باید سرمایه‌ بگذارد و در زمینه تبلیغات بیشتر کار شود.

خسارت سیل به صنعت گردشگری فارس؛ از کاهش بازدیدها تا کنسلی هتل‌ها تا اردیبهشت70 درصد از رزرو‌ هتل‌های استان فارس پس از سیل کنسل شدهتل 5 ستاره در اردبیل ایجاد می‌شود

وی شرکت در نمایشگاه‌های خارجی را عامل دیگری برای جذب گردشگر دانست و اعلام کرد: اگر امکان شرکت هتلداران، تورگردانان و آژانس‌ها در نمایشگاه‌های بین‌المللی فراهم شود، نقش تاثیرگذاری در جذب گردشگران خارجی دارد و تجربه نمایشگاه برلین و اسپانیا این امر را ثابت کرد.

سیادتان با اشاره به 19 هتل در دست ساخت استان فارس عنوان کرد: این 19 هتل به تدریج به مجموعه هتلینگ استان فارس اضافه می‌شود، چراکه هر اندازه زیرساخت‌های گردشگری کاملتر باشد رشد و رونق این صنعت بیشتر می‌شود.

رئیس جامعه هتلداران استان فارس در پاسخ به این سوال که چه اندازه باید به ظرفیت هتل‌های فارس و شیراز اضافه شود، تصریح کرد: اگر روال ورود گردشگر به همین شکل باشد، هتل‌ها ضرر هم می‌دهند اما اگر برای جذب بیشتر گردشگر اقدامات اصولی شود مسلما نیاز به احداث هتل‌های بیشتری است.

انتهای پیام/

R41382/P1494/S6,61/CT1

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

احد پازاج داغدار فرزندش شد

کلیدواژه: سرمایه گذاری خارجی

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۷۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اعمال محدودیت جذب بازیکن خارجی در لیگ برتر روسیه
 • تدوین تقویم زمانی برنامه‌های سرمایه گذاری و گردشگری شورا در سال ۹۸
 • ایجاد مرکز آموزشی زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان در دانشگاه حکیم سبزواری
 • پیشنهاد اولیه رئال برای جذب ستاره چلسی
 • چهارمین سال چشم انداز اقتصادی عربستان/ دم خروس ورشکستگی و شکست نمایان شد
 • بیش از ۳۸ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های کشور مشغول تحصیل هستند
 • هرمزگان روی ریل سرمایه گذاری
 • تصویب 14.3 میلیون دلار سرمایه خارجی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی خراسان رضوی
 • قاضی: متهم ردیف اول دادگاه موسسات مالی فرزند استاندار سابق و داماد استاندار فعلی است
 • تحصیل ۳۸ هزار دانشجوی خارجی در ایران
 • مشروح چهارمین جلسه دادگاه موسسات مالی؛ قاضی: متهم ردیف اول دادگاه فرزند استاندار سابق و داماد استاندار فعلی است
 • ۱۴ میلیون دلار سرمایه مصوب خارجی در شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی
 • متهم ردیف اول "دادگاه موسسات مالی" فرزند استاندار سابق و داماد استاندار فعلی است
 • یک مسئول: دانشجویانی از 100 ملیت در دانشگاههای ایران تحصیل می کنند
 • رد پای قتل در پرونده موسسات اعتباری/ پرداخت وام ۴ درصد به برخی از مسئولان ارشد استانی
 • 14.3 میلیون دلار سرمایه مصوب خارجی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان خراسان رضوی
 • دافه، یک خرید خارجی شکست خورده برای نساجی
 • فراخوان جذب هیئت علمی وزارت بهداشت
 • فراخوان جذب هیئت علمی وزارت بهداشت در انتظار صدور مجوز استخدام