ساعت24 -این روزها، رسانه‌ها، روزنامه‌نگاران، منتقدان سینما، تاریخ پژوهان و حتی خیلی از مردم عادی درباره علل فروش کم و شاید به نوعی می‌شود گفت شکست فیلم «تختی» در اکران نوروزی مطالبی منتشر و اظهارنظرهای متعددی کرده‌اند.

عده‌ای از این دوستان علت شکست فیلم «تختی» را در محتوای آن جستجو کردند و معتقدند که، چون به زعم آن‌ها فیلم اسطوره‌کشی کرده و قهرمان ملی را برخلاف باورهای مخاطب فردی نشان داده که خودکشی می‌کند، مردم از فیلم و این روایت استقبال نکردند.

به نظر می‌رسد این گزاره غلط و نادرستی است و هیچ دلیل مستند و پژوهشی پشت آن نیست. چون اساسا مخاطب برای رفتن به سینما و تماشای یک فیلم به این موارد اصلا توجه نمی‌کند. حتی اگر بخواهد توجه کند و برایش مهم باشد در ابتدای امر باید فیلم را ببیند. به قول معروف ندیده و نشناخته که در مورد پدیده‌ای که نمی‌داند چیست، اظهار نظری نمی‌کند.

دسته دوم به ساختار فیلم ایراد گرفتند که جذابیت‌های لازم را برای مخاطب عام ندارد. البته تعداد این افرد از دسته اول خیلی کمتر است، ولی به نظر می‌رسد آدرسی هم که این دسته می‌دهند آدرس غلطی است، چون اتفاقا «تختی» یک فیلم خوش‌ساخت و مخاطب‌پسندی است.

حال سوال؟! پس چرا فیلم نفروخته است؟! شاید بتوان برای پاسخ به این سوال پنج دلیل عمده را  آورد که در زیر نگاهی کوتاه به آن‌ها می‌اندازیم.

شماره یک: عمده‌ترین و مهمترین دلیل دیده نشدن فیلم «تختی» را باید در پخش‌کننده آن جستجو کرد. در سینما هم مثل هر کالای صنعتی چیزی وجو دارد به اسم تولید و مقوله‌ای دیگر به اسم توزیع و پخش. در صنعت وقتی شما جنس خوبی تولید می‌کنید، ولی پخش‌کننده قوی و موثری ندارید چه اتفاقی می‌افتد؟ محصولتان روی دستتان باد می‌کند! در سینما هم دقیقا همین قاعده حکمفرماست. توزیع و پخش فیلم «تختی» در ابتدا و پیش از اکران با شرکت «فیلمیران» که قویترین پخش در سینمای ایران را دارد بسته شده بود، اما به دلایل مالی شرکت «سیمای مهر» که تازه یک سال شروع به کار پخش کرده است پخش فیلم را بر عهده گرفت. خب در این شرایط قاعدتا توان و شناخت شرکتی که تازه پخش فیلم را بر عهده گرفته را نباید با شرکتی که سالیان سال بهترین پخش ایران را داشته است یکی دانست. فیلمیران ارتباط موثری و قوی با اکثر سینماداران دارد که قطعا «سیمای مهر» از آن بی‌بهره است. اگر پخش «تختی» در اختیار «فیلمیران» بود بی‌شک وضعیت فروش فیلم به مراتب خیلی بهتر از چیزی بود که امروز است. پس این دلیل اول.

شماره دو: زمان نامناسب اکران. شاید خیلی‌ها معتقد باشند مگر از اکران نوروزی بهتر اکرانی هم داریم؟! باید گفت: بله! اکران نوروزی و حال و هوای نوروز و فصل جدید و تعطیلات بیشتر به‌درد فیلم‌های کمدی یا درام‌های اجتماعی قوی می‌خورد. مخاطب در این ایام دوست دارد به سالن سینما برود و ساعتی خوش باشد یا دست‌کم هیجانی را تجربه کند. خیلی در مود تماشای یک اثر بیوگرافی ولو خوش ساخت نیست. «تختی» در کنار کمدی‌های «رحمان ۱۴۰۰»، «چهار انگشتی»، «زندانی ها»، «ژن خوک» و درام قوی و هیجان انگیز «متری شیش و نیم» کمترین کشش رای برای دیدن دارد.

چینش اکران به این فیلم لطمه زد. «تختی» در چمبره فیلم‌های کمدی و یک درام قوی گیر افتاد و نفسش گرفته شد. به احتمال قوی اگر فیلم در تابستان و پاییز با پیش زمینه مناسب اکران می‌شد نتیجه بهتری از اکران می‌گرفت.

شماره سه: در بین سینماگران مشهور است که ملکان (تهیه کننده) در پیش تولید و تولید هیچ کم و کاستی برای فیلمش نمی‌گذارد و بهترین شرایط را برای تولید یک اثر فراهم می‌کند، ولی برای اکران فیلم را به امان خدا می‌سپارد. تیم رسانه‌ای و تبلیغاتی «تختی» هیچ ایده تبلیغاتی و رسانه‌ای هدفمند و موثری برای دیده شدن فیلم نداشتند. بزرگترین هنر گروه رسانه‌ای این فیلم این بود که هنرمندان، منتقدان و اهالی رسانه برایشان توییتی بزند یا در پیچ اینستاگرامشان از کیفیت فیلم تعریف کنند. به این نمی‌شود گفت: کار تبلیغاتی!

شماره چهار: تختی با امیر جدیدی بازیگر سینما کلید خورد، ولی در ادامه راه به دلایلی از پروژه کنار گذاشته شد حجم اخبار درباره حضور این بازیگر در نقش «تختی» را اگر بیرون بیاورید متوجه خواهید شد که چرا فیلم از این ناحیه (نداشتن بازیگر حرفه‌ای) ضربه خورد.

نداشتن یک بازیگر حرفه‌ای و شناخته شده که بتواند مخاطب را به سینما بکشاند یکی دیگر از دلایل شکست «تختی» است. بیوگرافی‌ها معروف سینمای جهان را مرور کنید. کدامشان با نابازیگر ساخته شده است. «اسکورسیزی»، «هوانورد» و «گرگ وال استریت» را با دی کاپریو می‌سازد. برای «گاو خشمگین» سراغ «رابرت دنیرو» می‌رود. «اسپایک لی» برای بازیگر نقش «محمد علی کلی» سراغ «ویل اسمیت» مر یود. «اسپیلبرگ» زندیگنامه «لینکن» را با «دنی دی لوییس» می‌سازد. «ریچارد آتن بارو» نقش«گاندی» را به «بن کینگزلی» می‌دهد. چرا راه دور برویم در فیلم «محمد رسوالله» که همه ایرانیان حتما آن را دیده‌اند، «مصطفی عقاد» برای بازیگر نقش «حمزه سیدالشهدا» سراغ یکی از معروفترین چهرهای آن زمان هالیود یعنی «آنتونی کویین» می‌رود. اگر نسخه عربی فیلم «محمد رسوالله» را که با بازیگران عرب ساخته شده را دیده باشید آنوقت است که به ارزش بازی و بازیگری در یک فیلم پی خواهید برد.

حالا تصور کنید «حامد بهداد»، «شهاب حسینی» یا حتی «پارسا پیروزفر» نقش «تختی» را در این فیلم بازی می‌کرد. آیا باز هم شاهد چنین فروشی بودیم؟ بدون تردید یکی از پاشنه آشیل‌های فیلم بازی همین نابازیگر است که متاسفانه حتی یک اکت درست در فیلم ندارد. از نگاه کردن به دوربین می‌ترسد. شخصیت «تختی» را تخت و تک بعدی درآورده است. وقتی تمام هم و غم گروه کارگردانی پیدا کردن نابازیگری می‌شود که فقط چهره‌اش شبیه تختی باشد عاقبت کار هم می‌شود همین!

شماره پنج: چرا سیاه و سفید؟ اینکه فیلم را سیاه و سفید کردن جز اینکه می‌خواهند فیلم را یک فیلم هنری و «آرت» معرفی کنند آیا چیز بیشتری است؟ مخاطب وقتی عکس‌ها و تصاویر فیلم را می‌بینید با خودش می‌گوید: «ای بابا اینم از این فیلم هنری‌هاست ولش کن». با اینکه اتفاقا فیلم اگر هنری و خوش‌ساخت است در کنارش مخاطب پسند و جذابم هست، ولی کج سلیقگی تولید کنندگان فیلم را از منظر بیرونی صرفا یک فیلم هنری که برای یک عده عشق سینما ساخته شده است نشان می‌دهد.

منبع: خبرآنلاین

منبع: ساعت24

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اعتراض مدیر شبکه‌ کودک به پخش آگهی «کرم دور چشم» از این شبکه!

مدیر شبکه کودک سیما که آگهی بازرگانی تبلت مخصوص کودکان و نوجوانان از شبکه او پخش می‌شود، خود از جمله منتقدان به پخش این آگهی تلویزیونی است.

به گزارش جام جم، محمد سرشار با اشاره به این‌که این شبکه تلویزیونی هیچ نقشی در راه پیدا کردن این آگهی به آنتن شبکه کودک نداشته است، می‌گوید: «به طور کلی نه انتخاب و نه پخش هیچ‌یک از آگهی‌های بازرگانی در حوزه اختیار شبکه‌های تلویزیونی نیست؛ ا‌ز جمله همین تبلیغ تبلت یا حتی آگهی‌هایی چون تبلیغ قابلمه، ماسک صورت، کرم دور چشم و ... که این روزها متاسفانه از شبکه کودک شاهد هستیم. این آگهی‌ها از طرف اداره کل بازرگانی سازمان انتخاب شده و به پخش می‌رسند. لذا ما حتی در خصوص یک فریم از این آگهی‌ها هم نمی‌توانیم اعمال نظر داشته باشیم.»

او با اشاره به این‌که آیا اصلا پخش آگهی‌های بازرگانی برای مخاطبان کودک و خردسال یک رسانه اخلاقی و قانونی است یا خیر، تصریح می‌کند: «اصلی که در بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی دنیا رعایت می‌شود این است که پخش آگهی‌های بازرگانی برای خردسالان ممنوع است؛ زیرا خردسالان نمی‌توانند تفاوت میان آگهی و برنامه تلویزیونی را درک کنند و فکر می‌کنند که آگهی مورد نظر هم مثل برنامه‌های دیگر است و باید حرف‌شان را پذیرفت.»

سرشار ادامه می‌دهد: «در حوزه کودکان هم گفته می‌شود که اگر قرار است آگهی بازرگانی‌ای پخش شود، حتما باید کنترل‌شده و با رعایت ضوابطی خاص باشد. با این حال متاسفانه ما در پخش آگهی‌های بازرگانی در شبکه کودک، هیچ‌کدام از این ملاحظات را نداریم و هم در کانال پویا و هم نهال آگهی‌های بازرگانی را بدون پیوست‌های تربیتی و مخاطب‌شناسانه شاهدیم.»

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۸۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اکران فیلم سینمایی سرخ پوست در چهارمین روز جشنواره/سرکوب برای نخستین بار روی پرده می‌رود
 • فروش ۵۵ میلیارد تومانی سینما‌ها در ماه فروردین/افت مخاطبان سینما نسبت به سال ۹۷
 • «غلامرضا تختی» با پوستری جدید
 • علیرضا داودنژاد: سینما همیشه برایم تازه است
 • شبِ عید، کمی پایین‌تر از مرکزِ پایتخت، شهر در قرق سینما
 • کدام ژانر سینمادار را خوشحال می کند؟
 • فیلمنامه «هامون» در گذر سینما خوانده می‌شود
 • دیکتاتوری عوامل سینما: زنده‌باد خودمان!
 • ماجرای شهاب حسینی و فیلم‌اولی‌های مهجور
 • هابز و شاو اکشن‌ترین فیلم بهار هالیوود اکران می‌شود
 • در اولین جلسه هیات مدیره خانه سینما چه گذشت/مشخص شدن وضعیت توزیع عیدی
 • در گذر سینما در جشنواره‌ی جهانی فجر چه خبر است؟
 • این فیلم می‌تواند و باید اکران شود
 • دوره آموزشی ادبیات، سینما و روزنامه‌نگاری برگزار می‌شود
 • ماجرای شهاب حسینی و فیلم‌اولی‌های مهجور/ «مهین» چگونه قاتل شد؟
 • منتظر سریال خانوادگی باشه‌آهنگر باشید/ کسی حق ندارد برای مخاطب کم بگذارد
 • جمشید گرگین؛ کسی که اولین نود سینمایی را ساخت
 • اکران ۱۷ فیلم ایرانی در روز سوم جشنواره/حامد بهداد با قصر شیرین به کاخ چارسو می‌رود
 • تلاش بهنوش طباطبایی برای نشان دادن گوشواره اش! عکس