ساری- ایرنا- مدیرکل بهسازی منابع دریایی شیلات ایران گفت که بررسی ها نشان می دهد با وجود ممنوعیت به کار گرفته شده، وضعیت ذخایر ماهیان خاویاری دریای خزر بهبود چندانی نداشته است.

رضا شاهی‌فر روز دوشنبه پس از بازدید مراکز تکثیر طبیعی رودخانه ای و حوضچه ای ماهیان استخوانی دریای خزر حوزه مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، آلودگی آب دریا به ویژه در رودخانه های پنج کشور منتهی به دریای خزر و افزایش چشم گیر صید قاچاق را مهمترین دلایل عدم بازسازی ماهیان خاویاری برشمرد.
وی با بیان اینکه ماهیان خاویاری رودکوچ هستند افزود: علاوه بر افزایش آلودگی های ناشی از ورود سموم کشاورزی، فاضلاب شهری و صنعتی به رودخانه ها، نسل ماهیان خاویاری به دلیل آلودگی های بیش از حد ناشی از فعالیت های نفتی نیز رو به انقراض رفته است.
وی ادامه داد: صید بی رویه و غیرمجاز ماهیان خاویاری یکی از معضل های همه کشورهای حاشیه خزر به شمار می رود به طوریکه
سبب اخلال در فرآیند مدیریت بازسازی شده است.
شاهی فر گفت که ارزش بالای صید ماهیان خاویاری و دیگر گونه های نادر دریای خزر انگیزه قاچاقچیان را برای حضور در دریای خزر افزایش داده و مقابله با آنان را با امکانات موجود مشکل تر می کند.
برای نخستین بار در سال 2010 میلادی در جلسه روسای جمهوری پنج کشور ساحلی دریای خزر در باکو، صید تجاری ماهیان خاویاری برای پنج سال ممنوع اعلام شد و هر سال هم ممنوعیت در این زمینه تمدید می‌شود.
در اجلاس سال گذشته نیز تصمیم گرفته شد، حداقل تا پایان سال 2019 میلادی ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری ادامه یابد.
دریای خزر به عنوان بزرگ ترین دریاچه جهان و به لحاظ وجود گونه های با ارزش ماهیان خاویاری از جایگاه ویژه ای در دنیای آبزیان برخوردار است،گونه هائی که از میلیون ها سال قبل توانستند نسل خویش را حفظ کنند.
شیلات ایران در راستای باز سازی و ذخایر ماهیان در معرض خطر به ویژه ماهیان خاویاری بر اساس مصوبه شورای عالی محیط زیست جریمه صیدآبزیان دریای خزر از جمله کوسه ماهی هر قطعه 300 میلیون ریال، پنج گونه ماهی خاویاری شامل اوزون برون ، فیل ماهی ، قره برون ، شیپ و چارباش هر قطعه 100 میلیون ریال و ماهی آزاد هر قطعه 75 میلیون ریال در نظر گرفته است.
**پیش بینی افزایش چشم گیر تخم ریزی ماهیان رودکوچ خزر
مدیرکل بهسازی منابع دریایی شیلات به افزایش دبی آب رودخانه های شمال ناشی از سیلاب اواخر سال قبل و هفته نخست فروردین امسال اشاره کرد و گفت: با توجه به همزمانی مهاجرت ماهیان استخوانی به ویژه گونه سفید به سمت رودخانه ها ، پیش بینی می شود بازسازی خوبی از این گونه ها طی سال های آینده صورت بگیرد.
شاهی فر فرایند باز سازی ماهیان استخوانی دریای خزر در شمال ایران را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: امسال فقط ماهیگران مازندران سه برابر بیشتر از فصل صید قبل سه گونه سفید ، کفال و کپور صید کردند.
وی به اهمیت گسترش تکثیر مصنوعی و طبیعی ماهیان دریای خزر اشاره کرد و گفت: طبق بررسی های علمی ماهی سفید در هرکجا که متولد شوند پس از سه سال که به سن بلوغ برسند به مناطق ساحلی زادگاهشان بر می گردند،به همین دلیل وضعیت رودخانه های شیلاتی منتهی به دریا که زمینه مهاجرت آنان مهیاتر باشد، ماهیگیران همان منطقه بیشترین منفعت را می برند.
مدیرکل بهسازی منابع دریایی شیلات ایران از همکاری جامعه صیادی مازندران برای انجام تکثیر طبیعی ماهیان دریای خزر قدردانی کرد و گفت: در چهار سال اخیر امنیت مسیر مهاجرت ماهیان سفید و کپور دریایی در بیشتر رودخانه های شیلاتی استان فراهم شده است.
شاهی فر افزود: ماهیان مولد در مناطق امن اقدام به تخم ریزی کرده ، به گونه ای که بچه ماهیان در فاصله حدود 45روز پس از رسیدن به وزن یک تا دو گرم به سمت دریا می روند.
وی به روش شیل گذاری (رها کردن ماهیان مولد در مناطق مشخصی از رودخانه های شیلاتی) در مازندران اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود علاوه بر تکثیر مصنوعی حدود 90میلیون بچه ماهی ، تکثیر بیش از 30 میلیون قطعه بچه ماهی سفید به روش شیل گذاری و رها سازی آنها در رودخانه های این استان امسال انجام شود.
شاهی فر با بیان اینکه امسال در 41 منطقه رودخانه ای و استخر کنار سواحل دریای خزر در مازندران تکثیر طبیعی ماهیان استخوانی در حال انجام است، گفت: 27مرکز تکثیر طبیعی توسط صیادان پره مازندران با ایجاد استخر کنار دریا بوجود آمده است.
دریای خزر 15 گونه ماهی استخوانی دارد که سفید، کفال و کپور از مهم ترین آنها هستند.
6990/1899

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ورود ۲سامانه بارشی از روز یکشنبه به کشور/ وزش باد شدید و کاهش دمای هوا

مدیر پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور از وزش باد شدید و کاهش محسوس دمای هوا در اکثر مناطق کشور گفت: اواخر وقت یکشنبه و اوایل وقت دوشنبه دو سامانه بارشی جدید از شمال غرب و جنوب وارد کشور می شود.

«احد وظیفه» درباره وضعیت هوای مناطق مختلف کشور طی سه روز آینده به خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان گفت: امروز ( 31 فروردین) در نوار شمالی، شمال غرب و غرب کشور بارش باران، گاهی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید و در دامنه های جنوبی البرز و دامنه های زاگرس مرکزی بارش پراکنده، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می شود.

 

مدیر پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه در نواحی کوهستانی و مرتفع شمال غرب بارندگی به شکل برف و باران خواهد بود، افزود: روز یکشنبه ( 1 اردیبهشت) شدت فعالیت سامانه بارشی کاهش می یابد و در مناطق ذکر شده و بخش هایی از جنوب کشور ابرناکی و بارش پراکنده پیش بینی می شود.

 

وی با اشاره به کاهش 8 تا 10 درجه ای دمای هوا در روز یکشنبه ( همزمان با نیمه شعبان) در نواحی شمال شرق کشور و وزش باد شدید در نیمه شرقی کشور، گفت: اواخر وقت یکشنبه و اوایل وقت دوشنبه دو سامانه بارشی جدید از شمال غرب و جنوب وارد کشور می شود.

 

وظیفه خاطرنشان کرد: روز دوشنبه در نواحی شمال غرب و غرب کشور، سواحل دریای خزر، دامنه های جنوبی البرز، دامنه های زاگرس و به تدریج برای برخی نواحی مرکزی، جنوب، شمال شرق، شرق و جنوب شرق کشور بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد پیش بینی می شود.

 

مدیر پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی افزود: از اوایل شب یکشنبه و  طی روز دوشنبه در نیمه جنوبی آذربایجان غربی،  کردستان، آذربایجان شرقی، اردبیل،  زنجان، دامنه های البرز در شمال  استان های قزوین، البرز و تهران، بارش باران و برف و  وزش باد پیش بینی می شود.

 

وی ادامه داد: در استان های گیلان و مازندران  (بیشترین مقدار بارش تجمعی مورد انتظار در جنوب آذربایجان غربی و شمال غرب کردستان بین 30 تا 60 میلیمتر و در سواحل گیلان و ارتفاعات البرز بین 20 تا 40 میلیمتر بارش باران و از روز دوشنبه به تدریج با تشدید جریان های شمالی، بارش باران در سواحل و بارش برف در ارتفاعات شمالی البرز تشدید می شود.

 

وظیفه با اشاره به کاهش 6 تا 8 درجه ای دمای هوا در روز دوشنبه ( 2 فروردین) در شمال غرب کشور، گفت: در این روز بیشترین بارندگی در نواحی شمال غبر و غرب دریای خزر خواهد بود.

 

مدیر پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور با اشاره به کاهش فعالیت سامانه بارشی در شمال غرب کشور طی روز سه شنبه، افزود: عمده فعالیت های سامانه بارشی در این روز در سواحل دریای خزر، شمال شرق و شرق کشور خواهد بود و این سامانه بارشی اواخر روز چهارشنبه از شمال شرق کشور خارج می شود.

 

وی تاکید کرد: طی یکشنبه شب تا صبح سه شنبه به سبب بارش برف در مناطق سردسیر و کوهستانی، شمال غرب و دامنه های البرزغربی، لغزندگی،  کاهش شدید دید به سبب مه در جاده های کوهستانی البرز و شمال غرب پیش بینی می شود که  باعث ترافیک و اختلال، در  تردد جاده ای می شود.

 

وظیفه گفت: از  یکشنبه تا پنجشنبه موج کاهش نسبی دما  بین 5 تا 7 درجه از شمال غرب تا شمال شرق کشور پیش بینی می شود که  کاهش دما در استان های شمال غرب، تهران، استان های مرکزی کشور و سواحل دریای خزر طی صبح دوشنبه تا سه شنبه و  در شمال شرق و شرق صبح سه شنبه تا پنجشنبه  خواهد بود.

 

وی تصریح کرد: با توجه به انتظار بارش برف و تشدید آن در روز دوشنبه در شمال غرب، غرب  و جاده های کوهستانی البرز و  شرایط جوی مخاطره آمیز، شامل مه غلیظ و احتمال کولاک برف، به هموطنان عزیز توصیه می شود ضمن پرهیز از سفرهای غیر ضروری به مناطق شمالی و شمال غرب کشور، با آگاهی از وضع هوای مسیر و  رعایت نکات ایمنی، ریسک مخاطرات احتمالی را کاهش دهند.

 

مدیر پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور یادآور شد: بارش های بهاری گاهی با تشدید بارش و همراه با رگبار باران است و بر این اساس در این مدت احتمال آبگرفتگی معابر عمومی بخصوص روز دوشنبه در مسیرهای ساحلی دریای خزر  پیش بینی می شود. 

 

وظیفه درباره وضعیت هوای پایتخت نیز گفت: برای آسمان تهران امروز نیمه ابری تا ابری در بعضی ساعات رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید پیش بینی می شود.

 

هوای تهران را همزمان با نیمه شعبان کمی ابری، در اواخر وقت افزایش ابر، در بعضی ساعات وزش باد اعلام کرد و گفت: آسمان تهران روزدوشنبه ( 2 اردیبهشت) نیمه ابری تا ابری در بعضی ساعات رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید پیش بینی می شود.

پایان پیام/47

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

کلیدواژه: اقتصاد شيلات ماهيان خاوياري مازندران

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۸۱۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حمایت از فک خزری نیازمند شبکه‌ای در حوزه سواحل کشورهای حاشیه خزر
 • وقوع زلزله در دریای خزر
 • ورود سامانه بارشی به آسمان پایتخت/ دمای استان‌های شمالی ۷ درجه کاهش می‌یابد + جدول
 • زلزله 4.3 ریشتری در دریای خزر
 • زلزله دریای خزر را لرزاند
 • زلزله در دریای خزر
 • تولید بچه ماهی سوف برای نخستین بار در کشور
 • شکست تیم فوتبال ساحلی شاهین خزر
 • دریای خزر متلاطم می شود
 • گلستان سرد و دریای خزر متلاطم می شود
 • بچه ماهی سوف توسط عضو هیات علمی دانشگاه گیلان تولید شد
 • احتمال آبگرفتگی معابر و طغیان مسیل‌ها در گلستان؛ دریای خزر مواج و طوفانی می‌شود
 • بچه ماهی سوف در دانشگاه گیلان تولید شد
 • حضور ٦ کشور حوزه دریای خزر در جشنواره وار
 • پرورش بچه ماهی سوف برای اولین بار دز کشور
 • تولید و تکثیر بچه ماهی سوف برای اولین بار دز کشور
 • هشدار در خصوص مواج شدن دریای خزر
 • بچه ماهی سوف توسط محققان دانشگاه گیلان تکثیر و تولید شد
 • ۲۵ استان به المپیاد های دانش آموزی راه نیافته اند/ سهم زیاد تهرانی ها در المپیاد ها