انتخابات مجلس یازدهم اواخر سال جاری در سراسر کشور برگزار خواهد شد. همین موضوع باعث شده تا برنامه ریزی انتخاباتی جناح های سیاسی و احزاب شکل جدی تری به خود بگیرد و کار به گونه ای پیش برود که اکنون احزاب و سیاسیون فعال کار خود را برای انتخابات پیش رو کلید زده باشند تا بتوانند در این بین سهم بیشتری را از کرسی های سبز خانه ملت به خود اختصاص بدهند.

به گزارش «تابناک»، همواره تحلیل ها در فصل انتخابات به گونه ای بوده که یک جریان را خواستار مشارکت کمتر و دیگری را خواستار مشارکت بیشتر نشان داده اند. بدین معنی که یک جریان سیاسی هرچه مشارکت کمتری وجود داشته باشد، شانس خود را برای برنده شدن بیشتر می داند و جریان مقابل دقیقا خلاف این نظر و تاکتیک را دارد، در حالی که همواره افزایش مشارکت شعار و خواسته همه جریانات سیاسی کشور بوده است.

در حقیقت با افزایش مشارکت مردم در انتخابات عیار انتخابات کشور ارزش بیشتری در افکار عمومی دنیا خواهد داشت و این یعنی برداشتن قدم های بلند تر در راستای منافع ملی. بر همین اساس می توان اینگونه تعریف کرد که همواره بنا به اقتضائات و عملکردها مردم انتخاب خود را از طیفی به طیف دیگری سوق داده اند و کمتر گروه و جریانی هست که خواهان مشارکت کنتر در انتخابات باشد؛ هرچند برخی هستند که منافع حزبی را بر منافع ملی شان مقدم می دانند.

اصلاح طلبان به واسطه عملکردی که از خود پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و شوراهای اسلامی شهر و روستا بر جای گذاشته اند و در بسیاری از جهات مورد قبول مردم واقع نشده اکنون خود را می خواهند به گونه ای برای انتخابات مجلس آماده کنند که عملکرد برجای مانده کمتر مورد اعتنا قرار بگیرد؛ چون انها می دانند که دیگر با «تکرار» چهره هایی مثل سید محمد خاتمی و امثال آن توفیقی در انتخابات نخواهند داشت.

بر همین اساس از چندی پیش تلاش برای جدا کردن راه اصلاحات از جریان اعتدال آغاز شده است، در همین زمینه «سعيد حجاريان» چندي پيش گفته بود که «تاکتیک‌ اصلی اصلاحات، سازماندهی نیروها از پایین‌ است؛ این روش در گسترش‌ احزاب، سازمان آهنین، بسیج‌ توده‌ای و انواع سازمان‌های مردم‌نهاد متجلی می‌شود و حتی بعضی مواقع می‌توان به نافرمانی مدنی فکر کرد. اساسا معتقدم فشار از پایین با انتخابات پدید نمی‌آید؛ پس باید گفت، پروژه اصلاحات به انتخابات گره نخورده است، زیرا انتخابات به‌معنای کنونی آن، مصداق گدایی قدرت است. اصلاحات صدقه‌بگیر نیست و اگر مکنت دارد، باید با اتکا بر آن به بازار سیاست برود. اگر پول بازار سیاست را نداشتیم، باید تلاش کنیم آن را کسب کنیم نه آنکه به هر جنس بُنجلی تن دهیم. این گفتمان باید تحکیم و ترویج شود».

هرچند چهره هایی نظیر «عبدالواحد موسوی‌لاری» و «علی شکوری راد» پاسخ او را داده اند. اما همه اینها را در یک تحلیل انتخاباتی می توان ادامه یک سناریو ارزیابی کرد. موسوی لاری در واكنش به اظهارات حجاريان به‌تندي پاسخ او را داده و در گفت‌وگويي عنوان کرده است: «برخی معتقدند جامعه مخاطب اصلاح‌طلبان به‌ سمتی که آقای سعید حجاریان و طرفداران عقیده ایشان هستند، گرایش دارند، یعنی گذر از انتخابات و گذر از شکل اصلاح‌طلبی انتخابات. من این را قبول ندارم. آنها نگاه اکثریت نیستند». موسوي‌لاري در بخش ديگري از سخنان خود اظهار کرد: «اصلاح‌طلب منتقد به‌دنبال این نیست که بگوید من نیستم. اتفاقا حرف او این است که من هستم و دولت باید اصلاح شود. اصلاح‌طلب نمی‌گوید ما باید از کل نظام عبور کنیم. عدد اصلاح‌طلبان رادیکالی که این شعار را قبول دارند بالا نیست... اگر اصلاح‌طلبان به‌دنبال قدرت بودند، قدرت را به هر شکلی دنبال می‌کردند. مگر در دولت آقای روحانی چند درصد اصلاح‌طلب داریم؟! چه در دولت مرکزی و چه در استا‌ن‌ها و مناطق و... کم هستند و این‌طور نیست که اصلاح‌طلب‌ها صرفا به کسب قدرت فکر کنند و به‌دنبال مطالبات مردم و اهداف اصلاحات نباشند».

علي شكوري‌راد نيز در این زمینه گفته است: «عارضه امروز اصلاح‌طلبان خودزنی است؛ به این معنی که دستاوردها را نمی‌بینند یا ایراد‌های کار را بزرگ‌تر از آنچه هست، می‌بینند. من بین اصلاح‌طلبان و اصلاحات تفکیک قائل می‌شوم و می‌گویم ممکن است برخی از اصلاح‌طلبان دچار خطا یا لغزش شده باشند، اما اصلاحات تنها مسیر مطمئنی است که پیش پای ملت قرار دارد. پس این مسیر را نباید کور کنیم».

بحث اصلاح طلبان این روزها برای انتخابات مجلس نه شورای نگهبان، نه لیست و آدم ها و نه استراتژی انتخاباتی است، آنها چند نگرانی جدی دارند اول عملکردی که از ناحیه پیروزی آنها در چند انتخابات اخیر بجای مانده است، لذا برای پاک کردن این موضوع از حافظه تاریخی مردم قدم های اولیه را برای جدایی راه اصلاحات از اعتدال برداشته اند و در ادامه یعنی در سال جاری احتمالا این گام ها بیشتر و بلندتر خواهد شد.

نکته دوم نگرانی آنها از کاهش محبوبیت سران این جریان و افرادی نظیر «سید محمد خاتمی» است که در بعضی جاها حسابی به کمک این طیف آمده و نظیر آنچه در انتخابات پیش گفت کار را به اصطلاح برای آنها دارآورده است. اما حالا به دلیل عملکرد نامناسب برجای مانده تصمیم گیران جریان اصلاح طلبی به خوبی می دانند که دیگر مایه گذاشتن از چهره های با نفوذ این جریان هم تاثیر بر تصمیم مردم نخواهد داشت. این را خود خاتمی هم چندی پیش در یک سخنرانی گفته بود.

نکته سوم هم نگرانی از کاهش جدی میزان مشارکت مردم به ویژه طیف هایی نظیر طیف خاکستری و بدنه جریان اصلاح طلبی است که آنها را ودار کرده است در این زمینه برنامه ریزی کنند و یا با بیان سخنانی نظیر آنچه حجاریان گفته یک نوع جو روانی برای تحریک و حضور این بخش از جامعه در پای صندوق های رأی مهیا کنند.

البته از جلسات اصلاح طلبان خبر می رسد که انها به دلیل همین اتفاقاتی که مورد اشاره قرار گرفت، برای انتخابات پیش رو کمترین نگرانی ممکن را از ناحیه شورای نگهبان دارند و معتقدند به دلیل شرایط موجود کشور و نیازی که به مشارکت حداکثری مردم وجود دارد، شورای نگهبان اینبار با دیده بازتری نسبت به اصلاح طلبان و بررسی صلاحیت آنها اقدام خواهد کرد و کار برای آنها در این زمینه در انتخابات آتی راحت تر خواهد بود.

 

منبع: تابناک

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

انتخابات مجلس الکترونیکی‌ برگزار می‌شود؟

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، با اشاره به احتمال برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به‌صورت الکترونیک، گفت: هنوز نسبت به برگزاری انتخابات به‌صورت الکترونیک در دوم اسفند اشکالاتی وجود دارد که هنوز این اشکالات برطرف نشده است.

وی افزود: اشکالات شورای نگهبان نسبت به الکترونیکی شدن روند برگزاری انتخابات، قبلاً نیز از سوی این شورا به وزارت کشور اعلام شده بود، باید ببینیم که دوستان وزارت کشور برای این اشکالات پاسخی دارند یا خیر.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: در حال حاضر نیز کارشناسان شورای نگهبان مشغول بررسی موضوع الکترونیکی شدن انتخابات مجلس هستند و جلسات کارشناسی بین شورای نگهبان و وزارت کشور در این باره برقرار است.

کدخدایی با تأکید بر اینکه "در شورای نگهبان هنوز به جمع‌بندی نهایی برای الکترونیکی شدن انتخابات مجلس، در هیچ یک از حوزه‌ها نرسیده‌ایم"، گفت: این امر منوط به محقق شدن الزامات انتخابات الکترونیک است.

وی با اشاره به ایرادات قبلی شورای نگهبان نسبت به الکترونیکی شدن انتخابات، گفت: یکی از این موارد، امنیت و صحت انتخابات بود که هنوز این اشکالات برطرف نشده است و در صورتی که این اشکالات به‌همراه دیگر موارد برطرف شود انتخابات به‌صورت الکترونیک برگزار خواهد شد.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان خاطرنشان کرد: هنوز شورای نگهبان و وزارت کشور درباره برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس به‌صورت الکترونیک، به جمع‌بندی‌های نهایی نرسیده‌اند.

تسنیم

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

آیا شنبه ۳۱ فروردین ۹۸ تعطیل است ؟

کلیدواژه: آخرین خبرها جلسات انتخاباتی اصلاح طلبان 3 نگرانی جدی انتخابات مجلس شورای نگهبان تکرار خاتمی سعید حجاریان جوسازی عملکرد جدایی از اعتدالیون

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۸۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • احزاب در هفته‌ای که گذشت: از تئوری انتخاباتی جدید حجاریان تا محکومیت یکپارچه اقدام اخیر دولت آمریکا
 • الکترونیکی شدن انتخابات در کش و قوس شورای نگهبان و وزارت کشور
 • ۲ خرداد؛ آغاز روند یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی
 • جزئیات جلسه ویژه وزارت کشور و شورای نگهبان
 • با تغییر نام معابر شهر تهران مشکل ترافیک حل می شود؟/ شوخی تلخ اصلاح طلبان با کار اجرایی در شهر تهران +تصاویر
 • جزئیات جلسه وزارت کشور و شورای نگهبان درباره الکترونیکی‌شدن انتخابات
 • ابتکار: اروپا، توان و تمایلی برای ایستادن مقابل آمریکا ندارد/ اصغرزاده: مردم می‌گویند وعده‌های انتخاباتی اصلاح طلبان، بادِ هوا بود
 • اصولگرایان به وحدت نمی رسند
 • نظر خاتمی درباره انتخابات مجلس چیست؟
 • اصلاح‌طلبان برای چه کسی شرط می‌گذارند
 • نظر خاتمی حضور مشروط در انتخابات است
 • انتخابات ۹۸ و چه باید کرد اصلاح‌طلبان
 • انتخابات ۹۸ و چه باید کرد اصلاح‌طلبان/فیلترینگ سفید و فیلترینگ سیاه /چرا آمریکا در حوزه تهدید نظامی چراغ خاموش است؟
 • میرلوحی: نظر سید محمد خاتمی حضور مشروط در انتخابات است
 • کدخدایی: استفساریه مجلس درباره ایثارگران در شورای نگهبان تایید شد
 • استفساریه مجلس درباره ایثارگران در شورای نگهبان تایید شد
 • رئیس دولت اصلاحات موافق حضور مشروط در انتخابات است
 • اصلاح‌طلبان و هرمنوتیکِ سیل و سیاست
 • نظر رئیس دولت اصلاحات حضور مشروط در انتخابات است