رضا شاهی‌فر روز دوشنبه پس از بازدید مراکز تکثیر طبیعی رودخانه ای و حوضچه ای ماهیان استخوانی دریای خزر حوزه مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، آلودگی آب دریا به ویژه در رودخانه های پنج کشور منتهی به دریای خزر و افزایش چشم گیر صید قاچاق را مهمترین دلایل عدم بازسازی ماهیان خاویاری برشمرد.
وی با بیان اینکه ماهیان خاویاری رودکوچ هستند افزود: علاوه بر افزایش آلودگی های ناشی از ورود سموم کشاورزی، فاضلاب شهری و صنعتی به رودخانه ها، نسل ماهیان خاویاری به دلیل آلودگی های بیش از حد ناشی از فعالیت های نفتی نیز رو به انقراض رفته است.
وی ادامه داد: صید بی رویه و غیرمجاز ماهیان خاویاری یکی از معضل های همه کشورهای حاشیه خزر به شمار می رود به طوریکه
سبب اخلال در فرآیند مدیریت بازسازی شده است.
شاهی فر گفت که ارزش بالای صید ماهیان خاویاری و دیگر گونه های نادر دریای خزر انگیزه قاچاقچیان را برای حضور در دریای خزر افزایش داده و مقابله با آنان را با امکانات موجود مشکل تر می کند.
برای نخستین بار در سال 2010 میلادی در جلسه روسای جمهوری پنج کشور ساحلی دریای خزر در باکو، صید تجاری ماهیان خاویاری برای پنج سال ممنوع اعلام شد و هر سال هم ممنوعیت در این زمینه تمدید می‌شود.
در اجلاس سال گذشته نیز تصمیم گرفته شد، حداقل تا پایان سال 2019 میلادی ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری ادامه یابد.
دریای خزر به عنوان بزرگ ترین دریاچه جهان و به لحاظ وجود گونه های با ارزش ماهیان خاویاری از جایگاه ویژه ای در دنیای آبزیان برخوردار است،گونه هائی که از میلیون ها سال قبل توانستند نسل خویش را حفظ کنند.
شیلات ایران در راستای باز سازی و ذخایر ماهیان در معرض خطر به ویژه ماهیان خاویاری بر اساس مصوبه شورای عالی محیط زیست جریمه صیدآبزیان دریای خزر از جمله کوسه ماهی هر قطعه 300 میلیون ریال، پنج گونه ماهی خاویاری شامل اوزون برون ، فیل ماهی ، قره برون ، شیپ و چارباش هر قطعه 100 میلیون ریال و ماهی آزاد هر قطعه 75 میلیون ریال در نظر گرفته است.
**پیش بینی افزایش چشم گیر تخم ریزی ماهیان رودکوچ خزر
مدیرکل بهسازی منابع دریایی شیلات به افزایش دبی آب رودخانه های شمال ناشی از سیلاب اواخر سال قبل و هفته نخست فروردین امسال اشاره کرد و گفت: با توجه به همزمانی مهاجرت ماهیان استخوانی به ویژه گونه سفید به سمت رودخانه ها ، پیش بینی می شود بازسازی خوبی از این گونه ها طی سال های آینده صورت بگیرد.
شاهی فر فرایند باز سازی ماهیان استخوانی دریای خزر در شمال ایران را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: امسال فقط ماهیگران مازندران سه برابر بیشتر از فصل صید قبل سه گونه سفید ، کفال و کپور صید کردند.
وی به اهمیت گسترش تکثیر مصنوعی و طبیعی ماهیان دریای خزر اشاره کرد و گفت: طبق بررسی های علمی ماهی سفید در هرکجا که متولد شوند پس از سه سال که به سن بلوغ برسند به مناطق ساحلی زادگاهشان بر می گردند،به همین دلیل وضعیت رودخانه های شیلاتی منتهی به دریا که زمینه مهاجرت آنان مهیاتر باشد، ماهیگیران همان منطقه بیشترین منفعت را می برند.
مدیرکل بهسازی منابع دریایی شیلات ایران از همکاری جامعه صیادی مازندران برای انجام تکثیر طبیعی ماهیان دریای خزر قدردانی کرد و گفت: در چهار سال اخیر امنیت مسیر مهاجرت ماهیان سفید و کپور دریایی در بیشتر رودخانه های شیلاتی استان فراهم شده است.
شاهی فر افزود: ماهیان مولد در مناطق امن اقدام به تخم ریزی کرده ، به گونه ای که بچه ماهیان در فاصله حدود 45روز پس از رسیدن به وزن یک تا دو گرم به سمت دریا می روند.
وی به روش شیل گذاری (رها کردن ماهیان مولد در مناطق مشخصی از رودخانه های شیلاتی) در مازندران اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود علاوه بر تکثیر مصنوعی حدود 90میلیون بچه ماهی ، تکثیر بیش از 30 میلیون قطعه بچه ماهی سفید به روش شیل گذاری و رها سازی آنها در رودخانه های این استان امسال انجام شود.
شاهی فر با بیان اینکه امسال در 41 منطقه رودخانه ای و استخر کنار سواحل دریای خزر در مازندران تکثیر طبیعی ماهیان استخوانی در حال انجام است، گفت: 27مرکز تکثیر طبیعی توسط صیادان پره مازندران با ایجاد استخر کنار دریا بوجود آمده است.
دریای خزر 15 گونه ماهی استخوانی دارد که سفید، کفال و کپور از مهم ترین آنها هستند.
6990/1899
انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

هوای شهرهای ایران سردتر می شود/ احتمال وقوع گرد و غبار در شرق کشور

مدیر پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور با اشاره به تداوم بارندگی ها و کاهش محسوس دمای هوا در اکثر مناطق کشور، گفت: کشاورزان تمهیدات لازم برای کاهش خسارات احتمالی ناشی از سرمازدگی بیاندیشند.

« احد وظیفه » در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان گفت: امروز در اغلب نقاط کشور افزایش ابر، بارش باران و در پاره ای مناطق رعد و برق و وزش باد شدید داشتیم.

 

مدیر پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور افزود: با توجه به افت محسوس دما در نیمه شمالی کشور، در ارتفاعات و مناطق کوهستانی بارش برف داشتیم.

 

وی افزود: امروز دوشنبه ( 2 اردیبهشت) بیشترین بارندگی را در برخی مناطق آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، اردبیل، غرب کردستان، خراسان شمالی، گیلان، غرب مازندران و ارتفاعات البرز در استان های قزوین، البرز، تهران و سمنان داشتیم.

 

وظیفه، بیشترین میزان بارندگی را طی روز سه شنبه در شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر، شمال شرق، شرق و جنوب شرق کشور و ارتفاعات البرز اعلام کرد.

 

مدیر پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: طی روز سه شنبه بیشترین بارندگی را در گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و نیمه شمالی خراسان رضوی خواهیم داشت.

 

وظیفه خاطرنشان کرد: بارش باران و در ارتفاعات و نقاط سردسیر بارش برف در شرق مازندران، گلستان، نیمه شمالی خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی که بیشترین میزان بارش تجمعی بین 20 تا 40 میلیمتر است و از اواخر دوشنبه و روز سه شنبه به سبب وزش باد شدید، احتمال خیزش گردوخاک در شرق و جنوب شرق کشور وجود دارد که سرعت باد بین 60 تا 70 کیلومتر بر ساعت پیش بینی می شود.

 

وی با اشاره به بارندگی در شمال شرق، شرق دریای خزر و قسمت هایی از زاگرس مرکزی طی روز چهارشنبه، گفت: طی سه روز آینده خلیج فارس و تنگه هرمز و روزهای سه شنبه و چهارشنبه دریای عمان مواج است و در این مدت دریای خزر نیز مواج و طوفانی پیش بینی می شود.

 

وظیفه تصریح کرد: ار بعدازظهر دوشنبه تا صبح چهارشنبه در شمال غرب، غرب سواحل دریای خزر، دامنه های جنوبی البرز و مرکز کشور کاهش محسوس 4 تا 7 درجه ای دما را خواهیم داشت واز صبح چهارشنبه تا صبح پنجشنبه در شمال شرق و شرق کشور کاهش دمای 4 تا 7 درجه ای را داریم.

 

مدیر پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور افزود: با گذر سامانه بارشی ازاواخر وقت امروز (دوشنبه) تا صبح چهارشنبه دمای هوا از 4 تا 8 درجه در سطح کشور کاهش می یابد به طوریکه کمینه دمای هوا طی این مدت در استان های واقع در شمال غرب و غرب و در دامنه های شمالی و جنوبی البرز به صفر و یا حتی به کمتر ازآن می رسد.


وظیفه توصیه کرد: برای کاهش خسارات احتمالی ناشی از سرمازدگی به باغات، مزارع، گلخانه ها، دامداری ها، شیلات، کندوهای زنبور عسل و نسبت به کاهش اتلاف انرژی گرمایی و تأمین سوخت در این مناطق، اقدامات لازم انجام شود.


وی تصریح کرد: با توجه به ادامه بارش طی امروز و فردا در استان های ساحلی دریای خزر، رودخانه های منطقه همچنان پرآب و سیلابی خواهند بود، لذا توصیه می شود، از تردد غیرضروری در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها خودداری شود.

 

مدیر پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور درباره وضعیت هوای پایتخت نیز گفت: آسمان تهران در روز سه شنبه کمی ابری، وزش باد در بعضی ساعات افزایش ابر و بارش پراکنده و وزش باد شدید پیش بینی می شود و دمای هوای تهران در این روز در گرم ترین زمان 16 درجه بالای صفر خواهد بود.

پایان پیام/47

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

پناهندگی سردار نصیری؛ از شایعه تا واقعیت +تصاویر

کلیدواژه: 40 سالگی انقلاب بودجه 98 سیل 98 دبی دریای خزر کشاورزی محیط زیست وزن 40 سالگی انقلاب بودجه 98 سیل 98 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۸۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آماده باش در خوزستان پایان نیافته است/بازگشایی بلوار ساحلی اهواز
 • احتمال برداشت آمریکا از ذخایر اضطراری نفت
 • احتمال برداشت آمریکا از ذخایر اضطراری نفت بعید نیست
 • پیش بینی تولید 3848 تن ماهی خوراکی در قزوین
 • شناسایی یک گونه جدید باکتریایی در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران
 • روستاهایی توسعه نیافته ای که به مو بند بود/ خانه را باید از پای بست محکم کرد
 • آخرین وضع آب و هوای کشور در سوم اردیبهشت
 • ۱۶ میلیارد مترمکعب گاز: فرصتی که ایران در بازار گاز اروپا از دست داد
 • اختلاف بانک مرکزی ترکیه با IMF بر سر میزان ذخایر ارزی
 • تفریغ بودجه ۹۶| سازمان برنامه ‌و بودجه اعتبار مناطق توسعه‌نیافته را کاهش داد
 • افرادی که حقوقشان ۴۰۰ هزار تومان افزایش نیافته اینجا کلیک کنند
 • اعتبارات دولتی استان به رفع بحران حمیدیه اختصاص نیافته است
 • طرح تولید و تکثیر بچه ماهی سوف دریایی در گیلان
 • توليد ميگو در کشور به 45 هزار تن در سال رسيد
 • تولید میگو در ایران به 45 هزار تن در سال رسید
 • احتمال آبگرفتگی در جاده‌های ساحلی خزر
 • خطر انقراض برخی گونه های گیاهی و جانوری کشور جدی است
 • احتمال آب‌گرفتگی در جاده‌های ساحلی خزر
 • اولین جشنواره ماهی سفید در شیرود برگزار شد