تبریز - ایرنا - پایگاه خبری نصرنیوز در یاداشتی با عنوان «بهداشت روانی کودکان نکته فراموش شده مناطق سیل زده» به قلم نویده رئوف فرد، کارشناس روانشناسی، توجه به مساله روحی و روانی کودکان در مناطق سیل زده را یادآور شده است.

به نوشته نصرنیوز؛ سیل یکی از مخرب‌ترین حوادث طبیعی است که سالانه انسان های بسیاری را به کام مرگ فرو می برد. چنین پیشامدی به شکل ناگهانی و بر اثر عدم پیشگیری و رعایت نکردن حریم دریا و رودخانه ها رخ می‌دهد و جامعه را تحت تاثیر آسیب های مختلف جانی، مالی و روانی قرار می دهد.
خسارات روحی سیل به مراتب بیشتر از خسارات مالی و جانی آن است. فرد آسیب دیده حاضر در فاجعه خود را در مقابل نیروهای عظیم طبیعی عاجز دیده و مجبور به تسلیم می‌شود، این افراد در اکثر مواقع در اثر وقوع سیل منابع مالی و عاطفی خود را از دست می‌دهند، ترس از ادامه زندگی بدون وجود منابع مالی و عاطفی باعث ایجاد فشار روانی در فرد شده و سلامت جسمانی و روانی فرد را به خطر می‌اندازد و باعث بروز مشکلاتی همچون اشکال در تمرکز، اختلال در تصمیم گیری، عدم کنترل احساسات، ناامیدی، شب ادراری در کودکان، بی‌تفاوتی و گوشه گیری نسبت به همه چیز و همه کس، اضطراب، وسواس و افسردگی می‌شود.
این افراد برای این که بتوانند به زندگی عادی برگردند، نیاز به تجزیه و تحلیل سانحه و هضم آن دارند. همراهی یک مشاور یا متخصص در مناطق سیل زده یکی از مهم ترین اتفاق هایی است که در طول روزهای مواجهه با این بحران باید صورت گیرد.
سیل از جمله پدیده‌هایی است که به هنگام وقوع، جامعه را با مخاطرات و نابسامانی‌های مختلف مواجه می‌سازد و اختلالاتی در ساختار و امور جامعه به دنبال می‌آورد. مطالعاتی که به بررسی عواقب وقایع طبیعی پرداخته‌اند نشان می‌دهند که در بسیاری از افراد سیل زده پاسخ‌های کلینیکی علامت دار خاصی پس از مواجهه با وقایع استرس‌زا نظیر فقدان افراد مورد علاقه، در هم ریختگی ساختار اجتماعی و از دست دادن حمایت‌های اجتماعی دیده می‌شود.
به طور معمول PTSD (اختلال استرس پس از سانحه) اولین پاسخ بازماندگان به واقعه است و خود پیش‌بینی کننده مهم پیامد طولانی مدت سلامت ذهنی و فیزیکی بعدی آنها می‌باشد.
علایم عمده این بیماری شامل کابوس‌های شبانه، تداعی مکرر حادثه در ذهن، رفتار تهاجمی، کاهش تمرکز، مشکلات در بروز احساسات و خواب نامنظم و غیرعادی است. برای درمان این حالات وجود متخصصان مجرب روانپزشک ضروری است.
اگرچه حوادث ناگوار طبیعی تمام افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما اثرات این شرایط بر کودکان و نوجوانان بسیار شدیدتر و قابل توجه است. کودکان در سنین مختلف واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند.
نکته مهمی که در مناطق سیل زده در مواجهه با کودکان باید رعایت شود، حالات روحی و رفتارهای اولیه رشد (شب ادراری، فعالیت بیش از حد و پرخاشگری، اختلال در صحبت کردن یا سکوت و لکنت زبان) آن ها است، در این شرایط باید کودکان را از پدر و مادرشان جدا نکنند، در صورتی که اشیا یا لباسی از پدر یا مادری که فوت کرده باقی مانده است آن را در اختیار فرزندش قرار دهند، حتی الامکان از تغییر مکان مداوم کودکان خودداری، به نیازهای تغذیه‌ای و بهداشتی کودکان در تمام سنین توجه، امکانات بازی و سرگرمی برای کودکان را فراهم کنند.
پس از هر حادثه یا بلای طبیعی یا غیر طبیعی؛ افکار، احساسات یا رفتارهایی در بین افرادی که آسیب دیده‌اند یا شاهد صحنه‌های دردناک بوده‌اند جریان پیدا می‌کند، این افراد نگرانی در مورد تنها ماندن، امنیت، سلامت خود و اشخاص مورد علاقه خود را داشته و خواب آشفته دارند.
این افراد نباید بیمار تلقی شوند چون این امر واکنش طبیعی فرد به یک حادثه است که در بسیاری موارد در طول زمان علایم تخفیف و یا از بین می‌روند. البته بلایا اثر یکسانی نمی‌گذارند برخی افراد نسبت به دیگران آسیب پذیری بیشتری دارند، از جمله کودکان که در هنگام وقوع بلایا دچار عوارض روانی بیشتری شوند.
همواره باید به خاطر داشت که زمان لازم برای بازگشت فرد آسیب دیده به زندگی طولانی بوده که در تمام این مدت همراهی و همدلی دیگران ضروری است، لذا امید است تا با مشارکت جمعی هموطنان شاهد مرتفع سازی مشکلات اجتماعی و روانی مناطق سیل زده کشورمان باشیم.
6132/518

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

قلب فرد مرگ مغزی کمتر از یک ساعت از رشت به تهران منتقل شد

به گزارش ایسکانیوز، مهدی شادنوش درباره عمل جراحی پیوند قلب که صبح امروز انجام شد، افزود: عمل پیوند قلب در تهران از ساعت 11:13 صبح آغاز شده و تا غروب ادامه خواهد داشت. همچنین یک کبد و دو کلیه این فرد مرگ مغزی به سه نفر دیگر در رشت پیوند شده است.
وی ادامه داد: در عملیات امروز حدود 100 نفر نقش داشتند و باید از همه افرادی که در این عملیات تلاش کردند، تشکر کرد. نیروهای سازمان اورژانس کشور، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی انتظامی و همکاران ما در بیمارستان‌های رازی رشت و امام خمینی (ره) رشت در این عملیات همکاری کردند.
شادنوش گفت: برای پیوند قلب از زمانی که قلب برداشته می‌شود تا زمان پیوند، فقط چهار ساعت فرصت داریم و عملیات انتقال قلب امروز زیر یک ساعت انجام شد.


تدوین پروتکل انتقال ارگان‌های پیوندی
رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت گفت: عملیات زیادی مانند عملیات امروز در کشور انجام شده و در عین حال به دنبال ساماندهی مجموعه کاملی برای انتقال ارگان‌های پیوندی هستیم. دستورالعمل این کار در حال تدوین است، زیرا بسیاری از دستگاه‌های دیگر مانند ارتش، نیروی انتظامی، سازمان اورژانس و سایر گروه‌ها در این کار مشارکت دارند و به همین دلیل در حال تدوین پروتکل کاملی برای این کار هستیم و احتمالا تا شهریور 98 این پروتکل آماده می‌شود.

جزییات عملیات انتقال قلب از رشت به تهران
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در همین رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: مائده روشن سنگاچینی 24 ساله اهل و ساکن شهرستان بندرانزلی بیست و نهم فروردین بر اثر حادثه تصادف دچار مرگ مغزی شده بود که با رضایت خانواده برای اهدای عضو او اقدام شد.
طلعت کاویانی ادامه داد: با توجه به شرایط مناسب این فرد برای اهدای قلب هماهنگی‌های لازم از سوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان با اداره پیوند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شد که در پی آن تیمی با همکاری و مشارکت اورژانس هوایی وزارت بهداشت، اداره پیوند این وزارتخانه و اداره ناجای نیروی انتظامی کشور صبح امروز یکشنبه وارد فرودگاه رشت شد و پس از انجام اقدامات درمانی لازم در بیمارستان رازی رشت قلب وی برای پیوند به بیمارستان امام خمینی (ره) تهران منتقل شد.
سیامک ریماز، رئیس بیمارستان رازی رشت نیز درباره این فرد مرگ مغزی به خبرنگار سلامت ایرنا گفت: مرگ مغزی این خانم 24 ساله در تاریخ 31 فروردین تایید و با رضایت خانواده، وی به آی سی یو بیمارستان رازی منتقل شد.
ریماز بیان کرد: ساعت 7:45 امروز صبح فرد مرگ مغزی همراه با 2 جراح قلب از بیمارستان گلسار به بیمارستان رازی رشت منتقل و ساعت 10:10 عمل جراحی برداشت قلب در بیمارستان رازی انجام شد. تیم برداشت ارگان نیز ساعت 10:35 از رشت به سمت تهران پرواز کردند.
هر فرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده او خیلی زود برای اهدای عضو رضایت دهند، می‌تواند جان حداقل 8 تا 53 نفر را نجات دهد. بر اساس آمارها، هر 10 دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می‌شود و هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می‌دهد. کلیه‌‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه‌ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست و همچنین قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.
گفتنی است، قانون پیوند اعضا، فروردین 1379 در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید و بر اساس این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده را می‌‌توان به ‌شرط وصیت یا موافقت ولی‌ دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیات‌شان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.

ایرنا

انتهای پیام/

20 / 20 مرگ مغزی اهدای عضو اهدای قلب زن 24 ساله انتقال قلب زن جوان به تهران مائده روشن سنگاچینی اهدای کبد و کلیه رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت مهدی شادنوش

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

کلیدواژه: فرهنگي ديگر رسانه ها پايگاه خبري

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۹۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سیاره زمین را فراموش نکنیم
 • تکدی‌گری تراژدی بی‌پایان فقر فرهنگی اجتماعی است/کمک به نیازمندان باید مدیریت شده باشد
 • لحظه‌ای که «احسان علیخانی» در عصر جدید فراموش نخواهد کرد
 • حضور سلبریتی‌ها در میان سیل‌زدگان اثر روانی مثبت دارد یا منفی
 • از گوجه فرنگی و پیاز تا مسکن و دلار/ خسارات سیل بیشتر است یا فرصت‌ها؟
 • سه نکته برای بازسازی
 • چگونه از طریق خانه افراد به شخصیت شان پی‌ببریم؟
 • پرسش کیهان:چرا با اشتباهات دولت برخورد قضایی نمی‌شود؟ /واقعیت‌هایی درباره کمک‌های حشدالشعبی عراق به سیل زدگان/نقدی بر انتخاب اعضای هیات ویژه گزارش ملی سیلاب
 • روشهای طبیعی ازبین بردن خط اخم
 • اتفاقات خنده دار و فراموش نشدنی دنیای ورزش!
 • اتفاقات خنده دار ورزشی که هیچگاه فراموش نمی‌شوند + فیلم
 • از ویرانی کوی سازمانی‌ها تا عرق‌ریزان تابستانی در چادرها/ بعداز سیل اجاره‌خانه‌ها سر به فلک کشید/ نکند فراموش شویم!
 • کرامت انسانی کودکان کار و خیابانی باید حفظ شود تخصص نداریم نباید در کاری ورود کنیم
 • آشنایی با علایم ناشنوایی در کودکان/ تاثیر ویتامین D بر درمان سرطان روده
 • تسکین روانی سیل زدگان باید بصورت تخصصی و هماهنگ صورت گیرد
 • قبل و بعد از وقوع سیل به چه نکاتی باید توجه شود؟
 • خوددرمانی اینترنتی ممنوع
 • وقتی شهر حال و هوای شعبان ندارد/ نقش فراموش شده شهروندان
 • ریشه یابی علل وقوع سیل در کانون توجه رسانه های کشور