مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه ملخ‌ها به ۶ استان جنوبی کشور حمله کرده و موج گسترده هجوم جدید ملخ‌ها در راه است، گفت: این ملخ‌ها از شبه‌جزیره عربستان به کشور ما وارد شده‌اند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،   سعید معین مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، گفت: حجم گسترده‌ای از ملخ صحرایی یا دریایی که خطرناک‌ترین نوع ملخ است، به استان‌های جنوبی کشور حمله کرده و گستره وسیعی از خاک این منطقه را تحت هجوم خود در آورده‌اند.

وی افزود: این ملخ‌ها که از شبه‌جزیره عربستان وارد کشور شده‌اند ۶ استان جنوبی کشور یعنی خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان را مورد هجوم قرار داده‌اند و در سطح ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار هکتار باید با این ملخ خطرناک مبارزه شود.

به گفته وی، این ملخ‌ها بسیار خطرناک هستند و در مسیر خودشان هر نوع گیاهی را کامل می‌خورند و از بین می‌برند. این ملخ‌ها در سال‌های دور چندین بار به کشور ما حمله کردند و کشور را به مرحله قحطی رسانده‌اند که حتی شعر «معروف ملخ بوستان خورد و مردم ملخ» برگرفته از این حملات ملخ‌ها به کشور است. آخرین حمله ملخ‌ها در سال‌های ۴۰ و ۴۲ به کشور بوده که محصولات بسیاری از استان‌های کشور را از بین برده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: ورود ملخ‌های صحرایی به کشور از ۸ بهمن ماه از شبه جزیره عربستان که شامل کشور‌های عربستان، قطر و عمان است، آغاز شده و به مناطق جنوبی کشور رسیده‌اند. عملیات مبارزه از همان لحظه‌ها آغاز شده و تاکنون اجازه خسارت به محصولات زراعی داده نشده است.

از معین سؤال شد که اگر از زمان ورود ملخ‌ها چندین ماه می‌گذرد، پس طی این مدت این‌ها چه خورده‌اند که به محصولات خسارتی وارد نشده است، گفت: این ملخ‌ها برای جفت‌گیری و تخم‌ریزی به این منطقه آمده‌اند و در این مرحله آن‌ها معمولاً چیزی نمی‌خورند، ضمن اینکه به محض ورود آن‌ها در همان مراحل ابتدایی با آن‌ها مبارزه شده و اجازه خسارت نداده‌ایم. دلیل اینکه این ملخ‌ها از همان موقع تاکنون در این منطقه بوده‌اند این است که ورود دسته دسته ملخ‌ها از شبه جزیره عربستان ادامه دارد.

وی گفت: این ملخ‌ها به خاطر مسیر باد مرطوبی که از شبه جزیره عربستان به سمت کشور ما در جریان است آمده‌اند و به کشور ما وارد شده‌اند.

مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات ابراز نگرانی کرد که این موج جدید ورود این ملخ‌ها اردیبهشت ماه خواهد بود که در حجم گسترده و ۵ تا ۱۰ برابر ملخ‌های فعلی که الان وارد شده‌اند و در دسته‌های ۵۰ میلیون عددی وارد کشور خواهند شد.

معین از تأمین اعتبار برای مبارزه با ملخ‌ها ابراز نگرانی کرد و گفت: در حالی که ستاد بحران تصویب کرده بود ۱۲ میلیارد تومان برای مبارزه با این ملخ‌ها اعتبار داده شود، این رقم به ۱۰ میلیارد تومان کاهش یافت و هنوز نتوانسته‌ایم این اعتبار را از دولت دریافت کنیم.

وی گفت: شرایط بسیار حساس است ما باید در بدو ورود اجازه تخم‌ریزی به ملخ‌ها را ندهیم. اگر هر کدام از این ملخ‌ها اگر تخم‌ریزی کنند. هر ملخ ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخم می‌گذارد و می‌تواند برای کشور فاجعه‌بار باشد.

مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات تأکید کرد: هر چه زودتر دولت این اعتبار را برای مبارزه با این ملخ‌های صحرایی که خطرناک بودن آن برای دنیا محرز است، اقدام کنند و هر گونه کوتاهی می‌تواند امنیت غذایی را به ویژه اینکه در فصل برداشت محصولات اساسی مانند گندم هستیم، با خطر جدی مواجه کند.

معین گفت: دسته‌های ملخی که وارد کشور شده معمولاً در دسته‌های ۲۰ میلیون بوده و تا این تاریخ توانستیم ۳۳ هزار هکتار از این اراضی که ملخ‌ها حمله کرده‌اند، مبارزه کنیم، اما لازم است با توجه به حجم ورود ملخ‌ها سطح مبارزه به ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون هکتار برسد.

وی گفت: در حال حاضر دسته‌های ۵۰ میلیونی به سمت شمال عربستان می‌رود که قطعاً به کشور ما خواهند آمد، نگرانی ما برای موج دوم ورود ملخ‌ها به کشور است این ملخ‌ها روزانه ۲۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر و تا ارتفاع ۱۷۰۰ متر پرواز می‌کنند.

مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات تأکید کرد: کانون این ملخ‌ها در شرق آفریقا بوده و به جهت خشکسالی‌های چند سال گذشته جمعیت آن‌ها کاهش یافته بود، اما با بارندگی‌های مناسب سال ۹۷ جمعیت آن‌ها دوباره افزایش قابل توجهی یافت و مسیر حرکت خود را از دریای سرخ به سمت عربستان و از آنجا به سمت کشور ما آغاز کرده‌اند.

از معین سؤال شد که آیا سیل‌های اخیر در ورود این ملخ‌ها به کشور تأثیرگذار بوده است، گفت: به دلیل اینکه سیل‌های اخیر همراه با بارندگی و باد بوده ورود آن‌ها را به کشور تسهیل کرده است. این ملخ‌ها خود را به جریان باد سپرده و با تحمل کمترین فشار و مقاومتی خود را به کشور ما رساند‌ه‌اند.

این مقام مسئول همچنین تأکید کرد: عربستان درباره مبارزه با ملخ‌های صحرایی شیطنت به خرج داده و بدون اینکه مبارزه جدی داشته باشد، اجازه داده که آن‌ها به ایران بیایند.

از وی سؤال شد که آیا عربستان عمداً این کار را انجام داده است، گفت: طبیعی است این آمار‌ها و اطلاعات مسیر باد در اختیار آن‌ها گذاشته می‌شود و، چون مسیر باد‌ها مشخص بود که از عربستان به سمت ایران است، آن‌ها قطعاً می‌دانستند مسیر بعدی این ملخ‌ها کشور ما خواهد بود، بنابراین مبارزه جدی نکرده‌اند، به خاطر همین این ملخ‌ها به سمت کشور ما سرازیر شده است.

منبع: شبکه خبر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آمادگی کشاورزان برای مبارزه به موقع با آفت پروانه چوبخوار پسته در خاتم

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد ،  مجتبی آغاز مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاتم گفت: مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خاتم در راستای تحقق شعار سال و اجرایی شدن طرح مبارزه غیرشیمیایی و شیمیایی پروانه چوبخوار پسته که آفت بسیار خطرناک است خواستار آمادگی کامل کشاورزان برای مبارزه به موقع با این آفت شد.

وی افزود: برای مبارزه و تعیین دقیق زمان ظهور آفت پروانه چوبخوار پسته تله‌های فرمونی‌ها درباغات پسته نصب شده است و ظهور حداکثری این آفت و زمان مناسب مبارزه شیمایی با آن اوایل اردیبهشت ماه است که این موضوع به اطلاع باغداران رسانده شده است و کشاورزان پس از تعیین زمان دقیق مبارزه از سوی کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی نسبت به مبارزه اقدام کنند.

آغاز ظهار داشت: امسال علاوه بر تله گذاری، ردیابی آفت پروانه چوبخوار براساس مدل GDD زیر نظر محققین پسته کشور نیز در حال انجام است.

وی تصریح کرد: پروانه چوبخوار پسته یکی از آفات مهم درختان پسته است که طی سالیان اخیر به دلیل رعایت نکردن اصول باغبانی در بسیاری از باغات پسته به عنوان معضل جدی مطرح شده و هرساله خسارت زیادی به باغات پسته وارد می کند.

وی بهترین روش مبارزه با این آفت را هرس سرشاخه‌های آلوده در زمستان و همچنین مبارزه غیرشیمیایی از طریق نصب تله‌های فرمونی عنوان کرد و گفت: با استفاده از روش تله‌های فرمونی شکار انبوه آفت بدون استفاده از سموم انجام می‌شود و این یکی از راهکار‌های شناسایی پیک پرواز پروانه چوبخوار پسته درباغات آلوده است.

آغاز افزود: پروانه چوبخوار پسته زمستان را به‌ صورت لارو در داخل سرشاخه‌ها به سرمی برد و در آخر زمستان، لارو‌های کامل با ایجاد سوراخ روی شاخه‌ها از آن‌ها خارج شده و در محل مناسب تبدیل به شفیره می‌شوند و پس از چند هفته به صورت حشرات کامل ظاهر می‌شوند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اظهارداشت: در صورتی که مبارزه به موقع شیمیایی درپیک پرواز پروانه‌ها در باغات آلوده انجام نشود باعث ریزش محصول، سرخشکیدگی شاخه درختان، خشک شدن درخت، و کاهش تولید محصول در سال‌های بعدی می شود و این آفت هرساله خسارت هنگفتی را بدلیل نبود مبارزه به موقع و اختصاصی به باغات پسته خاتم وارد می کند.

شهرستان خاتم دارای ١٧ هزار هکتار سطح زیرکشت پسته است که ١٢ هزار و ۵۰۰ هکتار آن بارده است و از لحاظ سطح زیرکشت و تولید محصول مقام اول استانی را دارا است.

انتهای پیام/ی

مبارزه کشاورزان با آفت پروانه چوبخوار پسته

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

کلیدواژه: آفت ملخ استان جنوبی سیل عربستان

منبع این خبر، وبسایت www.irinn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۹۴۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۲۰ اکیپ مبارزه با ملخ مستقر شد
 • گارد ویژه بخش کشاورزی کرمان در برابر هجوم ملخ ها
 • ستاد بحران در 6 استان جنوبی برای مقابله با ملخ‌های صحرا
 • استقرار20 اکیپ مبارزه با آفت ملخ در مزارع چهارمحال وبختیاری
 • تکذیب هجوم ملخ‌های صحرایی به اراضی کشاورزی‌ کهگیلویه؛ گزارش‌ موردی داریم
 • آغاز عملیات مبارزه با ملخ‌های مهاجر در مراتع آق‌قلا
 • هجوم ملخ‌های صحرایی به اراضی کشاورزی‌ زرین‌آباد دهلران
 • سیل ملخ پشت بند بودجه
 • ۷ استان کشور درگیر هجوم ملخ‌‌ها هستند/ ملخ‌ها تا خرداد می‌روند اما نگران تخم‌ریزی‌شان در ایران هستیم/ عربستان امسال با هجوم ملخ‌ها مبارزه نکرد
 • هجوم ملخ های صحرایی به هشتبندی
 • ملخ‌های صحرایی فعلا تهدیدی برای اصفهان ندارد
 • منشأ هجوم ملخ‌ها به ایران مشخص شد/ ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور در معرض خطر هجوم ملخ‌ها/ وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات مسئول مبارزه با آفات هستند
 • آخرین جزئیات ورود ملخ‌های صحرایی به کشور/ تنها یک درصد از سطح کشاورزی مورد تهدید است/ضرورت تخصیص ۱۲ میلیارد تومان اعتبار برای مقابله با ملخ ها
 • هجوم ملخ های صحرایی به هشتبندی/آغاز عملیات مبارزه با بسیج امکانات
 • عملیات مبارزه با هجوم ملخ‌ها
 • هجوم ملخ ها به مزارع سیستان و بلوچستان+فیلم
 • هجوم بی امان خطرناک ترین آفت مهاجم
 • مهار ملخ‌ها در جنوب، حشره‌ای که طوفان به پا می‌کند
 • موج دوم هجوم ملخ‌ها در اردیبهشت‌