چندین سازمان امدادگر خصوصی در بیانیه‌ای انتقاد شدیدی به برخورد اتحادیه اروپا با پناهجویان قایق نجات "آلان کردی" آلمان که به سرگردانی ۱۰ روزه آن‌ها در آب‌های مدیترانه منجر شده وارد کرده و این رفتار را نقض قوانین بین‌المللی و حقوق بشر دانستند. ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰ بین الملل اروپا نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "دی ولت" آلمان، بعد از حدود 10 روز ناامنی در آب های دریای مدیترانه بالاخره 64 پناهجوی نجات یافته در قایق نجات "آلان کردی" آلمان اجازه یافتند که به کشور مالت وارد شوند.

بعد از پایان یک جنگ سیاسی جدید دیگر بر سر مهاجران نجات یافته در دریای مدیترانه، چندین نهاد امدادگر خصوصی به رویکرد اتحادیه اروپا در قبال این مهاجران انتقاد شدیدی وارد کردند.

در یک بیانیه مشترک چندین سازمان امدادگر خصوصی از جمله سازمان های چشم دریا، دیده بان دریا، مدیترانه، آغوش ها را باز کنید و پل های دریا و نجات جوانان آمده است ، اینکه 64 نفر در قایق نجات "آلان کردی" بعد از 10 روز ناامنی روی دریا بالاخره اجازه یافتند در مالت لنگر بیاندازند به هیچ عنوان یک پیروزی نیست. این سازمان ها از یک واقعه شرم آور برای اتحادیه اروپا سخن گفتند. در این بیانیه آمده است کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نهادهایی که حالا از یک راه حل موفق سخن می گویند یک حالت اضطراری روی دریا را به صورت غیر ضرور طولانی کردند. مذاکرات چند روزه کشورهای اروپایی که در آن پناهجویان روی این قایق نجات آلمانی مجبور شدند چندین روز در شرایط نامناسبی باقی بمانند نقض قوانین بین المللی و قوانین حقوق بشری است.

این امدادگران دریایی بخصوص دولت ها و موسسات اروپایی را متهم کردند که به صورت سیستماتیک آن ها را به عنوان دشمنان سیاسی مورد حمله قرار می دهند.

در روز شنبه بالاخره 62 مهاجر قایق نجات "آلان کردی" آلمان که مدت 10 روز در آب های مدیترانه سرگردان و منتظر تصمیم اروپاییان برای پذیرش خود بودند اجازه یافتند در مالت لنگر بیاندازند. بالاخره بعد از بحث های زیاد، آلمان، فرانسه، لوکزامبورگ و پرتغال برای پذیرش این پناهندگان اعلام آمادگی کردند.

حدود 62 پناهنده که در بین آنها 12 زن و یک کودک و 17 امدادگر وجود داشت از چهارشنبه گذشته روی قایق نجات "آلان کردی" آلمان منتظر تصمیمات اتحادیه اروپا برای پذیرش خود بودند. آنها در شرایط بسیار بدی به‌سر می‌بردند و البته هیچ کشور اروپایی هم راضی به پذیرش آنها نمی شد.

آلمان کنترل‌های مرزی با اتریش برای مقابله با هجوم پناهندگان را تمدید می‌کندشرایط فاجعه‌بار پناهندگان در کشتی نجات آلمانی "آلان کردی"

این پناهندگان توسط سازمان کمکی Sea-Eye آلمانی در برابر سواحل لیبی نجات داده شدند. کشتی نجات "آلان کردی" که در واقع تنها برای 20 نفر طراحی شده است در سواحل لامپدوسا از طرف مقامات ایتالیا رد شده و اجازه لنگر انداختن پیدا نکرد.

"گوردن ایسلر"، رئیس این سازمان نجات دریایی اخیرا درباره شرایط بد این پناهندگان گزارش داده و گفت: هیچ‌کس نمی‌تواند درک کند که شرایط در این کشتی تا چه حد دراماتیک است.

وی همچنین انتقاد سختی به اتحادیه اروپا وارد کرده و اظهار داشته است "من این مسئله را بسیار فاجعه‌بار می‌دانم که اتحادیه اروپا مأموریت نجات خود در دریای مدیترانه را متوقف کرده است". شرایط در قایق نجات "آلان کردی" به‌گونه‌ای است که می‌تواند در هفته‌های آینده بسیاری از پناهندگان دیگر را تهدید کند.

اتحادیه اروپا در ماه مارس عملیات نجات خود در دریای مدیترانه موسوم به صوفیا را متوقف کرد. بر اساس اطلاعات موجود، اتحادیه اروپا از سال 2015 طی این عملیات جان 730هزار پناهنده را نجات داده است؛ اما کشورهای عضو اتحادیه اروپا نتوانستند روی یک سیستم برای تقسیم پناهندگان نجات‌یافته از دریای مدیترانه به توافقی دست یابند. به گفته ایسلر از زمان توقف این عملیات نجات، تنها در 3 هفته گذشته دو قایق نجات پناهندگان مفقود شده است.

اتحادیه اروپا در حال حاضر تنها عملیات شفاف‌سازی از هوا و آموزش گارد ساحلی لیبی را در پیش می‌گیرد؛ بر این اساس پناهندگانی که از دریا نجات می‌یابند، دوباره به لیبی برگردانده می شوند.

به گفته "ایسلر" گارد ساحلی لیبی توانایی کافی برای حل این مسئله را ندارد. یک دلیل آن این است که در اطراف پایتخت لیبی درگیری‌های شدیدی وجود دارد که این کشور را کاملاً ناپایدار کرده و شرایط انسانی بدی را به‌وجود آورده است.

وی افزود: لیبی کشور امنی نیست، در این کشور مبارزاتی انجام می‌گیرد و انسان‌هایی جان خود را از دست می‌دهند. گزارش حقوق بشر سازمان ملل نشان می‌دهد که قاچاقچیان انسان در لیبی به پناهندگان تجاوز می‌کنند و پناهندگان نجات‌یافته در قایق آلان کردی هم از جنایات سخت در لیبی گزارش داده‌اند.

انتهای پیام/

R31356/P/S8,89/CT10 واژه های کاربردی مرتبط اتحادیه اروپا اخبار "آلمان"

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

واکنش تند مشاور لاریجانی به زاکانی: مغازه‌ای پیدا کرده تا به لاریجانی اتهام بزند/ اگر مخالف برجام بودی چرا با آمانو دیدار کردی؟

مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آقایان مغازه‌ای برای خود پیدا کردند که در این مغازه به آقای لاریجانی و دیگران اتهام می‌زنند و بی‌احترامی می‌کنند. اگر آقای زاکانی مخالف برجام بود چرا با آمانو ملاقات کرد؟ چرا اجازه داد او بازدیدهایی را انجام دهد؟ نظر نظام بر این بود که در آن مقطع ما با برجام از بحث هسته‌ای عبور کنیم. حالا آمریکایی‌ها بدجنسی نشان دادند و برجام را اجرا نکردند مقصر مجلس شورای اسلامی است یا آمریکا؟ آقایان بی‌انصافی می‌کنند. آفتاب‌‌نیوز : علیرضا زاکانی، نماینده پیشین تهران و رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس نهم به انتقاد از علی لاریجانی رئیس مجلس پرداخت و با اشاره به تصویب ۲۰ دقیقه ای برجام در مجلس گفت «معتقدم مجلس ما یک نفره است و آقای لاریجانی هر کاری بخواهد در مجلس می‌کند». او چندی پیش نیز علی لاریجانی را از دوستان اصلاح طلبان توصیف کرد.
منصور حقیقیت‌پور نماینده مجلس نهم و نایب رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در واکنش به اظهارات زاکانی گفت: آقای زاکانی خیلی خوب است که انصاف و مروت را رعایت کند. برجام درست است که ۲۰ دقیقه ای در صحن علنی مجلس تصویب شد اما ده ها ساعت کمیسیون ویژه روی آن کار کرد.
وی افزود: وقتی هم کمیسیون ویژه بررسی برجام رأی گیری انجام داد همه اعضای منهای یک نفر که رأی منفی داد، نگاه شان این بود در قالب یک ماده واحده، زهر برجام را در حوزه اشکالات اجرایی بگیریم و قیود لازم را نیز برای اجرای برجام بگذاریم. بر این اساسی پیش نویسی تهیه و از سوی آقای لاریجانی رئیس مجلس خدمت مقامات عالی نظام تقدیم شد.
عضو کمیسیون ویژه برجام مجلس نهم یادآور شد: مقام معظم رهبری فرمودند «برای آنکه اجماع کلی در نظام باشد، مجلس نظر شورای عالی امنیت ملی را نیز درباره پیش نویس تهیه شده اخذ کرد بنابراین این پیش نویس در جلسات متعددی با آقای شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی هماهنگ و ادبیات مدنظر شورای عالی امنیت ملی با محتوای ماده واحده مجلس برای اجرای برجام تلفیق شد. آقای زاکانی نیز در جلسات حضور داشت. نهایتا اجماع بین مجلس و شورای عالی امنیت ملی اجماعی درباره مفاده این ماده واحده صورت گرفت.
وی ادامه داد: وقتی مجلس بنا به توصیه مقام معظم رهبری و با هدف ایجاد اجماع میان ارکان نظام، ماده واحده مدنظر خود را برای اجرای برجام با شورای عالی امنیت ملی هماهنگ و قطعی کرد، آیا می تواند بعد آن را در صحن علنی به نقد و بررسی بگذارد و بگوید هر کس خواست پیشنهاد دهد تا متن ماده واحده بالا و پایین شود؟ ما نظر نظام را در ۲۰ دقیقه مصوب کردیم و این هنر مجلس بود.
مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر اجازه می دادیم هر کس بیاید به گوشه ای از ماده واحده تنظیم شده نقدی وارد و پارگرافی را باز کند، آیا نظر مقام معظم رهبری تأمین می شد؟ با آن پیشنهادات امکان داشت مفاد مورد توافق بین مجلس و شورای عالی امنیت ملی جابه جا شود، که در این صورت دیگر نظر اجماعی نظام نبود.
وی ادامه داد: آقایان مغازه ای برای خود پیدا کردند که در این مغازه به آقای لاریجانی و دیگران اتهام می زنند و بی احترامی می کنند. اگر آقای زاکانی مخالف برجام بود چرا با آمانو ملاقات کرد؟ چرا اجازه داد او بازدیدهایی را انجام دهد؟ نظر نظام بر این بود که در آن مقطع ما با برجام از بحث هسته ای عبور کنیم. حالا آمریکایی ها بدجنسی نشان دادند و برجام را اجرا نکردند مقصر مجلس شورای اسلامی است یا آمریکا؟ آقایان بی انصافی می کنند.

نامه‌نیوز 

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

نوبخت: افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه برای همه کارکنان و بازنشستگان محسوب شود

فیلم برنده صد میلیونی برنده باش امشب

کلیدواژه: اتحادیه اروپا اخبار آلمان اتحادیه اروپا اخبار آلمان

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۱۹۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انعقاد تفاهم‌نامه با وزارت بهداشت برای بیمه شدن اتباع خارجی مجاز در ایران
 • اعمال شب نیمه‌ شعبان چیست؟
 • دورنیه دو 24؛ قایق پرنده آلمانی!(+تصاویر)
 • اگر مخالف برجام بودی چرا با آمانو دیدار کردی؟
 • مقابله به مثل تجاری اتحادیه اروپا با آمریکا؛ تعرفه‌‌های جدید برای بوئینگ
 • دانلود گلچین بهترین آهنگ های کردی سال 97 در سایت کرد موزیک
 • پیکر 2 امدادگر بنیاد مسکن اردبیل تشییع شد
 • ابراز نگرانی پارلمان آلمان درباره تعمیق شکاف‌های ایجاد شده در اتحادیه اروپا
 • پیکر ۲ امدادگر اردبیلی تشییع و به خاک سپرده شد
 • هزاران مهاجر از خطر غرق شدن در آب‌های ترکیه نجات یافتند
 • مراسم تشییع پیکر دو امدادگر اردبیلی در خرم آباد
 • نخستین قایق پهپاد آبی و خاکی جهان در چین ساخته شد
 • اتحادیه اروپا از شرکت‌های خود در مقابل آمریکا دفاع می‌کند
 • دانلود آهنگ جديد اميد پازوکي بنام مهربوني کردي
 • برگزاری جشنواره رسانه های کردی در چهارم و پنجم اردیبهشت/884 اثر داوری شد
 • 1500 هکتار از اراضی شیبدار سردشت به باغ تبدیل می شود
 • 2 امدادگر بنیاد مسکن اردبیل در منطقه سیل زده لرستان جان باختند
 • هشدار اتحادیه اروپا به آمریکا درباره تحریم سرمایه گذاری در کوبا
 • آموزش ۱۱هزار امدادگر خراسانی درهلال احمر