به گزارش خبرنگار مهر، در آئین پایانی سومین هفته هنر انقلاب اسلامی با حضور فرهنگوران و هنرمندان استان فارس، عصر دوشنبه آئین رونمایی از ۷ عنوان کتاب تازه تولید حوزه هنری فارس در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار شد.

بر این اساس، در این نشست تازه‌ترین اثر استاد عبدالعلی دست غیب با عنوان «کتاب شعر» که مجموعه‌ای از مقالات انتقادی با موضوع چیستی شعر و نگاه فنی این چهره ماندگار نقد ادبی به تعریف شعر است رونمایی گردید.

همچنین مجموعه شعرهای عاشقانه عفیف ایوب پرندآور با عنوان «بیش از تمام اهل زمین دوست دارمت» از دیگر آثار تازه نشر حوزه هنری فارس است که رونمایی شد؛ این مجموعه به کوشش پریچهر کوهنورد گردآوری شده و حاوی نقدهایی از چند چهره برجسته ادبیات انقلاب اسلامی بر آثار پرندآور است.

دیگر کتاب شعر این نشست «سهم ارادت» نام دارد که شامل تازه‌ترین شعرهای آئینی پروانه نجاتی شاعر نام آشناست؛ اثر ارزشمندی از مجید خادم، صدیقه قانع و زهرا قادرپور باعنوان «شناخت نامه داستان نویسان فارس» است که جلد اول یک مجموعه چند جلدی است.

این درحالیست که همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی، ۳ اثر از دکتر فاطمه تسلیم جهرمی با عنوان «کالبد شکافی طنز در شعر متعهد»، کتابی از دکتر آرزو حقیقی با نام «دفاع مقدس در آئینه رمان نوجوان امروز» و اثری از هاشم کرونی با عنوان «فراتر از خط کشی‌ها» سه اثر تحلیلی پژوهشی است که در این روز رونمایی شد.

در ادامه این مراسم که با حضور رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس برگزار شد، از ۹ نفر از چهره‌های برتر هنر انقلاب اسلامی فارس تجلیل شد که دکتر غلامرضا کافی در بخش پژوهش ادب و هنر، محمد محمودی نورآبادی در بخش ادبیات پایداری، ایوب پرندآور در بخش ادبیات-شعر، سیدحسن حسینی ارسنجانی در بخش ادبیات-داستان و هادی فردوسی در حیطه ادبیات کودک و نوجوان تجلیل شدند.

همچنین سهیلا نیک سرشت در بخش هنرهای تصویری، علیرضا اسدپور در بخش هنرهای نمایشی، عمران جمالی در بخش موسیقی و سرود و سعید صادقی در بخش هنرهای تجسمی دیگر چهره‌های مورد تجلیل بودند.

فاطمه تسلیم جهرمی نویسنده کتاب کالبدشکافی طنز در شعر متعهد انقلاب اسلامی در این مراسم گفت: کتاب ۴ فصل دارد و بر اساس محتوا و مضامین طنز و شناخت طنزنویس انقلاب می‌پردازد.

وی در ادامه افزود: مؤلفه پرده پوشی و ابهام از ویژگی‌های طنز پس از انقلاب است.

سپس آرزو حقیقی درباره کتاب خود با عنوان دفاع مقدس در آئینه رمان نوجوان عنوان کرد: ادبیات همیشه در خدمت انسان سازی و پویاسازی جامعه بوده است.

مسئول کانون پرورش فکری شهرستان نی ریز ادامه داد: ضروری است نویسندگان تجربیات نسل انقلاب و دفاع مقدس را به نسل جدید انتقال دهند؛ در این پژوهش به آسیب شناسی با هدف تولید کتاب ایرانی برای نوجوان ایرانی پرداختم.

در ادامه مجید خادم، نویسنده و پژوهشگر شناختنامه داستان نویسان فارس (جلد اول) پیرامون این اثر تحقیقی تصریح کرد: این کتاب آغاز پروژه‌ای بزرگ و ۱۰ ساله است که منتهی به ۶ جلد کتاب خواهد شد.

وی اضافه کرد: دست کم ۲۰ نفر در تهیه جلد اول کتاب کمک کردند. جلد دوم مولدین ۱۳۱۰ تا ۱۳۲۹ است که امیدوارم تا پایان سال ۹۹ آماده انتشار شود.

خادم تصریح کرد: در رابطه با داستان نویسان استان فارس مشکلی که وجود دارد کمبود منابع مورد نیاز است.

پریچهر کوه نورد که مجموعه شعرهای عاشقانه ایوب پرندآور را گرد آورده است در باره کتاب یاد شده گفت: این کتاب شعرهای عاشقانه یک شاعر آئینی را ارائه می‌کند.

این شاعر و منتقد ادبی از وجود ۷۵ غزل عاشقانه در این کتاب خبر داد که ۵ کارشناس و منتقد آن‌را به نقد نشسته‌اند.

سپس پروانه نجاتی با مجموعه شعر سهم ارادت به بیان مطالبی پرداخت و در خصوص این اثر ادبی گفت: این کتاب مجموعه شعرهای آئینی است اما تفاوت آن با ۱۶ کتاب دیگرم تقاضا جامعه مداحان کشور بود.

وی در ادامه یک غزل عاشقانه در رسای امام زمان (عج) قرائت کرد.

عبدالعلی دست غیب منتقد ادبی با مجموعه مقالات انتقادی با عنوان کتاب شعر دیگر نویسنده‌ای بود که در این مراسم به معرفی تازه‌ترین اثر مکتوب خود پرداخت.

وی درباره ادبیات و شعر عنوان کرد: در طول تاریخ ایرانی‌ها در رشته علم و فلسفه کاری انجام نداد تنها در رشته ادبیات و شعر آثار بوجود آوردیم که شاید کم نظیر باشد. ادبیات فارسی چه نثر و چه نظم وضعیت خاصی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، در سومین هفته هنر انقلاب اسلامی بیش از ۲۷۰ عنوان برنامه دراستان فارس برگزار شد.

کد خبر 4591402

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۵۰۰ حافظ کل و قاری برجسته آذربایجان شرقی ‌تجلیل می‌شوند‌

دبیر ستاد برگزاری همایش رویش‌های قرآنی انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی از برگزاری این همایش بزرگ در روز نیمه شعبان در تبریز خبر داد و اظهار داشت: نزدیک به ۵۰۰ نفر از حافظان کل و قاریان نمونه استان پس از انقلاب اسلامی در این همایش بزرگ تجلیل می‌شوند. ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳ استانها آذربایجان شرقی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، رحیم وظیفه شعاع در گفت‌وگو خبرنگاران، از برگزاری همایش بزرگ رویش‌های قرآنی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی در روز نیمه شعبان در تبریز خبر داد و اظهار داشت: نزدیک به 500 نفر از حافظان کل و قاریان نمونه استان در این همایش بزرگ تجلیل می‌شوند.

وی در خصوص نحوه انتخاب قاریان و حافظانی که تجلیل خواهند شد گفت: نزدیک به 800 نفر از حافظان کل و قاریان برتر در سایت «حاملان نور» به نشانی www.hanv.ir ثبت نام کردند که پس از بررسی و تایید کارگروه حفظ و قرائت نزدیک به 500 نفر مورد تایید قرارگرفته که در این همایش تجلیل می‌شوند.

دبیر ستاد برگزاری همایش رویش‌های قرآنی انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی، به زمان برگزاری همایش اشاره کرد و افزود: این همایش فردا اول اردیبهشت، همزمان با نیمه شعبان، سالروز میلاد امام زمان (عج) ساعت 10صبح در سالن ژیمنازیوم دانشگاه تبریز برگزار خواهد شد.

بیش از 400 حافظ کل قرآن کریم و قاری برتر آذربایجان شرقی تجلیل می‌شوندحافظ کل قرآن مطرح کرد: حفظ قرآن کار سخت و پیچیده‌ای نیست/ «از من گذشته» و «نمی‌توانم» معنایی ندارددانشجوی حافظ کل قرآن: حفظ قرآن موجب شکوفایی استعدادهای انسان می‌شود20000 حافظ کل قرآن کریم در سراسر کشور تربیت شده است

وظیفه شعاع در مورد ویژه برنامه‌های این همایش خاطرنشان کرد: تعدادی از قاریان و حافظان بین المللی و برجسته چهل سال اخیر به تلاوت قرآن خواهند پرداخت و گروه‌های تواشیح و ابتهال نیز در مدح حضرت ولیعصر(عج) برنامه خود را اجرا می‌کنند.

دبیر ستاد برگزاری همایش رویش‌های قرآنی انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی از حضور یکی از مقامات عالی رتبه دولت در این همایش خبر داد و ادامه داد: رحیم خاکی، قاری بین المللی و مهدی غلام نژاد نفر دوم مسابقات بین المللی قرآن کریم ایران در سال جاری مهمانان ویژه همایش هستند.

وی در پایان تاکید کرد: این همایش بزرگ به همت تمامی موسسات قرآنی استان و همکاری نهاد های قرآنی استان آذربایجان شرقی اجرا می‌شود.

انتهای پیام/ش

R7887/P/S6,47/CT11

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

(تصاویر) درگیری در تبریز پس از باخت تراکتورسازی

کلیدواژه: شیراز هفته هنر انقلاب اسلامی حوزه هنری فارس رونمایی کتاب

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۲۱۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حضور نشر مایا با ۷۵ عنوان کتاب در نمایشگاه سی و دوم
 • دومین رساله دکتری ادبیات فارسی دانشگاه آزاد خرم آباد دفاع شد
 • پنجمین جشنواره شعر نیاوران فراخوان داد
 • 12 ماه بالندگی فرهنگی و هنری در مهاباد
 • سعدی؛ متجدد معتدل
 • کتابم به نمایشگاه امسال نخواهد رسید/ «امان- نامه» مجموعه‌ای از اشعار عاشورایی است
 • پنجمین جشنواره شعر نیاوران
 • کتاب تئاترنویسی سپید منتشر شد / چیستی و جایگاه نمایشنامه‌نویسی
 • سعدی نخستین شاعر سهل و ممتنع گوی است/امروزه شعر‌های پوچ و بدون اصول گفته می‌شود
 • محمود جوادی‌پور، پایه گذار هنر گرافیک در ایران است
 • دوره آموزشی ادبیات، سینما و روزنامه‌نگاری برگزار می‌شود
 • «جوادی‌پور»؛ پایه گذار هنر گرافیک در ایران
 • پنجمین جشنواره شعر نیاوران برگزار می شود
 • تاثیر شعر سعدی بر امدادرسانی در سیل شیراز/سیل مهربانی ادامه یابد
 • تاثیر شعر سعدی بر امدادرسانی در سیل شیراز
 • کتاب «مهران می‎‌خندد» رونمایی شد
 • مجموعه‌شعر «دختران سپیدار» چاپ شد
 • باید مشخص شود مسئولان کشور این اموال را از کجا آوردند/ لاریجانی با تعداد معدودی نماینده بین دو جناح بازی می‌کند/ ما اصولگرایان در ادبیات خود یکسان نیستیم/ مردم فرق عمل و شعار را دیدند، شرایط تغییر کرده است
 • ۳۲۰۰ ناشر با ۴۴۰ هزار عنوان کتاب به نمایشگاه کتاب می‌آیند/تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «در کمین گل سرخ» رونمایی شد