رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور گفت:با کمک اتحادیه‌ها، اتاق‌های اصناف و سایردستگاه ها در حال برنامه ریزی هستیم که واحدهای صنفی سیل زده منطقه بتوانند اجناس مورد نیاز را با بازپرداخت ۶ ماه تهیه کنند. ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۱ اقتصادی صنعت و تجارت نظرات - اخبار اقتصادی -

 غلامرضا حسن پور رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: با توجه اینکه سیل اخیر بسیاری از  مردم استانهای کشور را درگیر کرده است، اصناف، بازاریان  و فعلان اقتصادی کشور کمک های اولیه را به این مناطق، مانند گلستان، خوزستان، مازنداران و لرستان گسیل داشتند.

وی افزود: بعد از اینکه وضعیت سیل زدگان به یک آرامش نسبی رسیده است، اصناف و بازاریان کشور در مرحله دوم کمک رسانی خود به دنبال کمک به راه اندازی دوباره واحدهای صنفی  آسیب دیده هستند و برای تحقق این امر حمایتهای کالایی خواهند داشت و کمک می‌کنند  آنها دوباره به چرخه اقتصادی بازگردند.

رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور ادامه داد: بر این اساس با کمک اتحادیه‌ها، اتاقهای اصناف و سایردستگاهها در حال برنامه ریزی هستیم که اصناف سیل زده منطقه بتوانند که کالاهای مورد نیاز خود برای فروش دریافت کنند اما بازپرداخت آن با شش ماه تاخیر صورت گیرد.

وی تصریح کرد:طرحی نیز به این صورت در دستور کار داریم که هر بازاری یک کالای اساسی را برای کمک به سیلزدهگان تهیه کند و در اختیار مردم سیل زده قرار گیرد.

رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور با بیان اینکه امروز طی برگزاری اردوی جهادی خیریناصناف، بازاریان  و فعلان اقتصادی کشور در استان گلستان آغاز شده است؛  گفت: براین اساس  اقلام مورد نیاز مردم و اصناف منطقه  احصا شد و فعالان این بخش متعهد شدند در آغاز مرحله دوم کمک رسانی یک میلیارد تومان برای تامین کالاهای اساسی تهیه و در اختیار سیل زدگان استان گلستان قرار گیرد و همچنین قبل از آغاز ماه مبارک رمضان  نیز 200 بسته کالای اساسی میان مردم منطقه گلستان و مازندارن توزیع میشود.

 حسن پو با بیان اینکه چهارشنبه نیز دومین اردوی جهادی بازریان و اصناف در خوزستان برگزاری میشود، گفت: بر این اساس برنامهای مشابه اما در حجمی گسترده تر در این استان برگزاری میشود؛ زیرا در این منطقه میزان خسارات مردم از سیل بیشتر است.

رئیس بسیج اصناف کشور: بازاریان کالاهای اساسی به سیل‌زدگان هدیه می‌دهند

انتهای پیام/

R1342/P/S83,7,78/CT1 واژه های کاربردی مرتبط اتاق اصناف

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

لیر در کف ۶ ماهه

آخرین قسمت از سقوط سریالی لیر ترکیه منجر به ثبت یک رکورد جدید در برابر دلار آمریکا شد. توفانی که سال گذشته در همین موسم بازار ارز ترکیه را درنوردیده بود، امسال نیز با تضعیف شدید لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا تکرار شد و به همین ترتیب لیر رابه کف ۶ ماهه در نرخ ۸۵/ ۵ رساند. بانک مرکزی ترکیه پس از ریزش مجدد لیر در برابر دلار میزان ذخایر خود را با استقراض کوتاه‌مدت افزایش داد.

به گزارش دنیای اقتصاد، این اقدام موجب نگرانی سرمایه‌گذاران و برخی تحلیلگران درخصوص توانایی دولت برای پرداخت به موقع و جلوگیری از سقوط دوباره لیر شد.

ارزش خالص ذخایر ارزی بانک مرکزی ترکیه اوایل ماه جاری میلادی حدود ۲۸ میلیارد دلار گزارش شده بود. اما سرمایه‌گذاران رشد حجم ذخایر را به‌دلیل نیاز شدید دولت به دلار برای پوشش بدهی و مبادلات تجاری تلقی می‌کنند. به‌رغم رشد قابل‌توجه حجم ذخایر ارزی، ماهیت این جهش به استقراض کوتاه‌مدت و سوآپ‌های ارزی ظرف یک ماه گذشته باز می‌گردد. براساس محاسبات فایننشال تایمز با کاستن حجم سوآپ‌های کوتاه‌مدت، حجم ذخایر کمتر از ۱۶ میلیارد دلار خواهد بود.

بسیاری از سرمایه‌گذاران برای جلوگیری از ریسک و با بی‌اعتمادی نسبت به عملکرد دولت رجب طیب اردوغان پول خود را خارج از چرخه اقتصادی ترکیه نگه داشتند. روز پنج‌شنبه لیر ترکیه نزدیک به ۲ درصد نسبت به دلار آمریکا تضعیف شد و به نرخ ۸۵/ ۵ رسید که از اکتبر سال گذشته میلادی ضعیف‌ترین سطح این ارز به‌شمار می‌رود.

در ادامه، تکانه تورمی نیز مزید بر علت نااطمینانی‌ها شده و لیر را به کف ۶ ماهه در مقابل دلار آمریکا تنزل داده تا به مرور نزدیکی بیشتری با قعر تاریخی واحد پولی جدید ترکیه داشته باشد. گزارش نرخ تورم ترکیه در ماه گذشته نزدیک به ۲۰ درصد گزارش شد و نرخ بیکاری نیز روند صعودی خود را دنبال کرد تا به نرخ ۷/ ۱۴ درصدی رسید.لیر از ابتدای سال‌جاری میلادی تاکنون بالغ بر ۱۰ درصد در برابر دلار آمریکا تضعیف شده است.

استراتژی بانک مرکزی ترکیه برای جلوگیری از سقوط مجدد لیر، استفاده از سوآپ‌های ارزی با بانک‌های دولتی این کشور شد. به این ترتیب بانک‌ها دلار را در اختیار بانک مرکزی قرار می‌دهند و به جای آن لیر دریافت خواهند کرد. البته قرارداد بانکی الزام به قرارداد بازگشت نیز دارد و بانک‌ها باید سوآپ بدون سررسید مشخص را انجام دهند.

نرخ بیکاری در سقف یک دهه

تعداد بیکاران ترکیه ۳۶۶ هزار نفر ظرف هر ماه افزایش یافته و نرخ بیکاری را در این کشور به بالاترین حد در طول یک دهه اخیر رسانده است. طبق اطلاعات منتشرشده از سوی «ترک‌استت» در روز دوشنبه، بیکاری در ژانویه به ۷/ ۱۴ درصد افزایش یافته که نسبت به نرخ ۵/ ۱۳ درصدی ماه قبل صعودی است.رشد نرخ بیکاری حتی از نظرسنجی تحلیلگران نیز فراتر رفت. تعداد افراد بیکار در ترکیه به ۷/ ۴ میلیون نفر رسیده و نرخ بیکاری جوانان ۷/ ۲۶ درصد است.

شدت از دست رفتن مشاغل بر چالش‌های اقتصادی که ترکیه پس از ورود به اولین رکود طی یک دهه گذشته با آن مواجه شده تاکید می‌کند. ترکیه سال گذشته پس از مشکلات متعدد وارد رکود شد. اطلاعات رسمی نشان می‌دهد اکثر شهردارانی که در انتخابات اخیر از مخالفان حزب حاکم یا شریک ملی‌گرای آن انتخاب شدند، در شهر‌هایی بودند که تورم در آنها دو رقمی شده است.

ریسک بلندمدت به ازای رشد موقت

استراتژی ترکیه ۲۰۱۹ مانند سال پیش از آن، سوخت‌رسانی به موتور اقتصاد، افزایش تخصیص اعتبارات از طریق استقراض برای تشویق سرمایه‌گذاری است؛ اما سرمایه لازم برای ثبات بانکداری این کشور موجود نیست. نرخ پس‌انداز در ترکیه سال گذشته نزدیک به ۱۵درصد بود و به مرور از آن کاسته شد. منابع لازم برای رشد اقتصادی یا بازگرداندن آن به سطح مثبت تنها از طریق استقراض کوتاه‌مدت تامین می‌شود.

سال گذشته اردوغان برای تحکیم پایگاه قدرت خود، پس از تجربه یک کودتای نافرجام و نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست‌جمهوری، حاضر به پذیرفتن ریسک مالی بلندمدت به ازای رشد اقتصادی کوتاه‌مدت شد. با اینکه امکان جلوگیری از تضعیف لیر و رشد تورم از طریق تقویت قدرت داخلی برای تامین سرمایه و وام‌دهی وجود داشت؛ اما محدودیت‌های این روش که با افزایش نرخ بهره میسر می‌شد با رویکرد کوتاه‌مدت اردوغان در تضاد بود. افزایش نرخ بهره موجب تقویت نرخ پس‌انداز و جذب لیر می‌شد.

همزمان، نرخ استقراض نیز بالا می‌رفت تا حاشیه سود لازم برای بانک‌ها پدید آید؛ بنابراین ممکن بود علاوه‌بر کندی موتور اقتصاد، نرخ بهره روند صعودی اجتناب‌ناپذیری را تجربه کند. همان‌طور که سال گذشته «دنیای اقتصاد» فضای حاکم بر ترکیه را اینچنین پیش‌بینی کرده بود، نرخ‌های بهره به بالای ۲۰ درصد رهسپار شدند و تورم نیز از همان نردبان بالا رفت.

نیاز نامعقول اردوغان به حفظ ارزش لیر، کنترل تورم و رونق اقتصادی و جریان آزادی سرمایه منجر به بروز شکاف عمیقی میان اردوغان و بانک مرکزی این کشور شد. بانک مرکزی در راستای حفظ ارزش لیر و کنترل تورم دورقمی به افزایش نرخ بهره گرایش داشت؛ اما اردوغان خواستار تداوم رشد اقتصادی بود که با افزایش نرخ بهره میسر نخواهد شد.

به همین ترتیب، اقدامات بانک مرکزی زیر سایه سیاست دولت به تعویق افتاد و کارکرد خود را از دست داد تا بالاخره دوره رکود فرا رسید و به همراهش تنش‌های سیاسی و اقتصادی دیگری را نیز به پرونده اقتصادی ترکیه افزود.

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

(تصاویر) درگیری در تبریز پس از باخت تراکتورسازی

کلیدواژه: اتاق اصناف اتاق اصناف

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۲۱۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وزیر کشور خواستار ارائه خدمات و تامین سوخت مورد نیاز واحدهای مسکونی شد
 • مکاتبه رحمانی فضلی با زنگنه/ تامین سوخت مورد نیاز واحدهای مسکونی و واحدهای عمل کننده در مناطق سیلزده
 • جهاد همبستگی ملی گامی موثر در انسجام کمک رسانی ها است/ ارسال 400 میلیون ریال کمک های اصناف خلیل آباد به مناطق سیل زده
 • بازپرداخت مابه التفاوت نرخ اوره از محل منابع نیمایی نرخ ارز خوراک/ تاثیرات مثبت آزادسازی قیمت اوره بر صورت‌های مالی ۶ ماهه دوم سال ۹۷
 • کمک ۳۰۰ میلیون تومانی بازاریان و اصناف زنجان به سیل زدگان/ زنجان استان معین شادگان شد
 • 35 میلیارد تومان کمکهای نقدی و غیر نقدی توسط اصناف و بازاریان کشور
 • رشد اقتصادی ۹ماهه ۹۷ با نفت منفی ۳.۸درصد/ بدون نفت منفی ۱.۹درصد
 • بسیجیان اصناف میتوانند آلام مردم در مناطق سیل زده را بهبود بخشند
 • وزارت صنعت 10 ماهه 97 تولید تلویزیون را 656.8 هزاردستگاه اعلام کرد
 • اصناف و بازاریان از ابتدای سیل به یاری سیل‌زدگان شتافتند
 • احداث برج اصناف کرمانشاه
 • منطقه مجاز رقابت بانکی
 • 35 میلیارد تومان کمکهای نقدی و غیر نقدی توسط اصناف و بازاریان کشور/ قرارگاه شهید عراقی جهت هماهنگی امور مربوطه و کمکها دربسیج اصناف کشور تشکیل شد
 • تجارت ایران و اروپا یک پنجم شد/ خلف وعده اروپایی‌ها در حفظ منافع برجامی ایران
 • دومین مرحله بزرگترین اردوی جهادی اصناف ، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور برگزار شد
 • کمک به واحدهای صنفی آسیب‌دیده سیل اولویت نخست اصناف گیلان + عکس
 • کمک به واحدهای صنفی آسیب‌دیده سیل اولویت نخست اصناف گیلا
 • چین، همچنان بر مدار رشد اقتصادی