به گزارش فارس از آبادان، دو نماینده قدرتمند خوزستان در لیگ برتر بسکتبال ایران حالا به دو رقیب سنتی و دو حریف سرسخت تبدیل شده‌اند، دو تیمی که دیگر هیچکدام از آنها از پیش بازنده و برنده نیستند.

تا دو فصل قبل برای بسکتبال ایران عادت شده بود که دو نماینده خوزستان را در فینال لیگ برتر ببیند، تا اینکه فصل پیش دو تیم در دیدار رده بندی با یکدیرگ مواجه شدند، اما اکنون شرایط به گونه ای دیگر برای دو تیم رقم خورده و تیم‌های پتروشیمی و پالایش حالا باید برای رسیدن به فینال کمر به حذف دیگری ببندند.

مصافی که دیگری هیچ تیمی از پیش برنده یا بازنده نیست

دو  دیدار ابتدایی دو تیم در مرحله نیمه نهایی به واسطه صدارت پترو و دو پیروزی این تیم مقابل پالایش در مرحله مقدماتی، به ماهشهر سپرده شد.

دیدار اول را دو تیم پایاپای آغاز کردند، گرچه پتروشیمی بارها برتری عددی خود را به رخ حریف آبادانی کشید، اما نفتی‌ها به هیچ عنوان چهره یک تیم بازنده را از خود نشان ندادند.  

آبادانی‌ها بارها در این دیدار بازی باخته را جبران و حتی از میزبان خود پیش افتادند، اما در نهایت با دو پرتابی که تیم داوری به سود پترو اعلام کرد، بازی با همان دو امتیاز اختلاف به سود میزبان خاتمه یافت، گرچه نیمکت نفت به شدت معترض به تصمیمات داوران بود، اما اگر ستارگان این تیم همچون حسن زاده و داور پناه، فقط یکی از توپ‌های ۱۰۰ درصدی خود را که از دست داده بودند، وارد سبد می‌کردند، نفت برنده بازی نخست می‌شد.

یک کارشناس بسکتبال در آنالیز دو تیم در اولین دیدار، گفت: مهران حاتمی سرمربی تیم بسکتبال پتروشیمی بندرامام ، در این مسابقه، از ۹ نفر از بازیکنان خود استفاده کرد و هماد سامری سرمربی تیم بسکتبال نفت آبادان نیز از همین تعدا بازیکن بهره برد.

شاخص استفاده از ستارگان در دو تیم

مهدی چاروسیایی به فارس گفت: صف شروع ( استارتر ها ) تیم بسکتبال پتروشیمی بندرامام ، در این مسابقه مجموعأ ۵۷ امتیاز کسب کرد و استارترهای تیم بسکتبال نفت آبادان، در این مسابقه ۶۰ امتیاز کسب کردند، همچنین نیمکت نشینان( ذخیره ها ) تیم بسکتبال وپتروشیمی بندر امام ، در این مسابقه مجموعأ ۱۸امتیاز کسب کرد و نیمکت نشینان ( ذخیره ها) تیم بسکتبال نفت آبادان، در این مسابقه ۱۳امتیاز کسب کرد.

وی افزود: شاگردان حاتمیدرپتروشیمی بندرامام، آمار۱۵ پرتاب پنالتی موفق از۱۹ پرتاب زده شده را معرفی کردند (۴پنالتی را نزدند ) اما در تیم پالایش نفت بازیکنان این تیم از۱۲ پرتاب پنالتی خود،۹امتیاز را به ثبت رساندند!

این کارشناس بسکتبال یادآور شد: در بخش توپ ربایی تیم پتروشیمی بهتر از تیم نفت عمل کرد و ۱۱ توپ ربایی سهم تیم پتروشیمی بندرامام درمقابل، ۸ توپ ربایی نفت آبادان بود، همچنین در بخش بسیار مهم توپ‌های از دست رفته سهم نفت آبادان، بیشتر از پتروشیمی بندرامام بود و‌ نفت آبادان ۱۷ توپ از دست رفته داشت در حلی که در این شاخص، تعداد Turnover های تیم پتروشیمی بندرامام ۱۶ بود که دقیقاً یک توپ از دست رفته کمتر از حریف بود.

وی با بیان اینکه آنالیز مربوط به ریباند دو تیم هم ۳۳ در مقابل ۲۸، به سود نفت آبادان تمام شد، گفت: دربخش مربوط به پاس منجر به گل، آمار ، نفت آبادان ۲۳در مقابل ۱۳پاس منجر به گل پتروشیمی بندرامام بود، همچنین در عرصه پرتاب های سه امتیازی هم بازیکنان پتروشیمی، از۲۷ پرتاب، ۱۰ پرتاب موفق داشتند و در مقابل نفتی ها، ۸ پرتاب موفق از ۲۰ پرتاب سه امتیازی خود را درون سبد جای دادند.

چاروسایی گفت:  شاگردان مهران حاتمی، جمعأ ۲۵ پرتاب دوامتیازی را به مورد اجرا گذاشتند،که جمعاً ۱۵پرتاب آنها به گل تبدیل شد و شاگردان هماد سامری، جمعا ۳۸ پرتاب دو امتیازی را به مورد اجرا گذاشتند،که جمعا ۲۰ پرتاب آنها به گل تبدیل شد. بیشترین اعتماد مهران حاتمی، معطوف حضور ۳۷ دقیقه ای بهنام یخچالی  شد که۲۰امتیاز کسب کردف همچنین بیشترین اعتماد هماد سامری ، معطوف حضور ۳۸دقیقه ای سعید داورپناه  شد و او نهایتأ ۱۶ امتیاز کسب کرد.

وی خاطرنشان کرد: در امتیاز گیری، از بخش مربوط به تخلفات و یا به عبارتی ”ترن اوور» پتروشیمی بندرامام ۱۸ و نفت آبادان ۲۱امتیاز بود، در منطقه موسوم به ۳ ثانیه، نفت آبادان ۳۶ امتیاز کسب نمود و در این قسمت تیم پتروشیمی بندرامام هم ۲۴امتیاز بدست آورد. درنهایت دربخش موسوم به Points in the Paint نفت آبادان ۱۲امتیاز بیشتر بود!

تقابلی متفاوت در دیدار دوم

در دومین تقابل وضعیت متفاوت بود، آبادانی‌ها برای جبران پیروزی از دست رفته گام به این دیدار گذاشتند و پتروشیمی با قامتی مغرور در مقابل دیدگان هواداران خود بازی را آغاز کرد، اما پتروشیمی تیم روز اول نبود و نفت نیز اشتباهات روز اول را تکرار نمی‌کرد.

توپ‌های شاگردان سامری یکی پس از دیگر بر حلقه بوسه می‌زد، تا برای نخستین بار این آبادانی‌ها باشند که در تمام طول بازی از پتروشیمی قدرتمند جلو باشند.

در روزی که آرن داودی نفت را به رستگاری رساند، مدیریت داورپناه، ریباندها و امتیازات حسن زاده و دست بالای رستم‌پور، مهران حاتمی و شاگردانش را چنان کلافه کرد که این تیم در کوارتر چهارم باور کرده بود که بازنده میدان خواهد بود.

در نهایت پتروشیمی با انبوهی از ملی پوشان و بازیکن با کیفیت خارجی خود مقابل نفت در ماهشهر زانو زد تا کار به دو بازی در آبادان برسد.

هماد سامری پس از برد تیمش مقابل پتروشیمی بندر امامدر دومین دیدار از مرحله نیمه نهایی لیگ برتر بسکتبال، گفت: بازی امروز مقابل پتروشیمی همچون بازی دیروز به لحاظ فنی بسیار خوب و از سطح بالایی برخوردار بود.

سامری: روند داوری در بازی دوم بهتر بود

وی اظهار کرد: وقتی داوری که باید تجربه لازم را داشته باشد؛ آن‌هم برای بازی در سطح لیگ برتر که بتواند بازی را خوب مدیریت کند، نباشد بازی مثل دیدار دیروز مقابل پتروشیمی شکل مناسبی نخواهد داشت.

سرمربی تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان تصریح کرد: روند بازی امروز کم اعتراض بود و تنها به بازی پرداخته شد و مشکل خاصی نبود، شاید اگر قضاوت بازی دیروز هم مثل امروز عادلانه تر بود و مدیریت خوبی داشت اکنون نتیجه دو هیچ به نفع ما بود که برای ما کاری بسیار بزرگی است اما به هر حال توانستیم سریع برگردیم.

سامری یادآور شد: ما روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری در آبادان دو بازی سخت داریم که امیدواریم بتوانیم خوب مدیریت کنیم و نتیجه بگیریم.

به تلاشمان ادامه می دهیم

وی، درباره شانس فینالیست شدن تیمش گفت: به طور قطع تمام بازی‌ها سخت خواهد بود، دو بازی در آبادان بسیار سخت است و در حال حاضر بردمان یک به یک است، تنها حسن بازی امروز این بود که توانستیم برگردیم و دو هیچ از حریف عقب نمانیم، امیدوارم در دو بازی که در آبادان داریم برای برد تمام تلاشمان را خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، دو دیداری که آبادانی‌ها را جری تر از همیشه ساخته تا یکبار برای همیشه به آقای بندرامامی‌ها در بسکتبال ایران پایان دهند و این بار خود به تنهایی راهی فینال شوند تا در آن مصاف به تقابل با برنده بازی شیمیدر و شهرداری گرگان بپردازند.

دو دیداری که روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری در آبادان برگزار خواهد شد، به قدری حساس و البته جذاب خواهد بود که می‌تواند تماشاگران بسیاری را به سالن ۱۷ شهریور آبادان بکشاند. 

اوج حساسیت در دو دیدار آبادان

هماد سامری و شاگردان قطعا بر حساسیت این دیدار واقف هستند در آن سوی میدان، مهران حاتمی به بازیکنانش خواهد گفت که کوچکترین اشتباهات در آبادان تاوان بزرگی را به دنبال خواهد داشت و نتیجه آن خالی ماندن دست بندرامامی‌ها از جام خواهد بود.

نفت در این دو دیدار قطعا در زیر حلقه نیاز مبرمی به حسن زاده و رستم پور خواهد داشت تا این دو بتوانند بازیکنانی همچون پولکو، ارغوان، میرزایی و کاظمی را مهار کنند.

در مقابل نیز پتروشیمی حساب ویژه‌ای روی امتیازآورها و ریباندرهای خود باز می‌کند، جایی که یخچالی، اصلانی و پولکو می‌توانند مدام بر روی اسکوربورد سالن تغییری به سود پترو ایجاد کنند.

بدون شک این دیدار به واسطه حساسیت و کری های که بین بازیکنان و هواداران دو تیم است، از حواشی نیز برخوردار خواهد بود که امیدواریم، دو تیم به این درک رسیده باشند که در نهایت، استان خوزستان است که یک نماینده را در فینال خواهد داشت و پس از این رقابت، رفاقت‌هاست که پا برجا می‌ماند.

منبع: الف

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فولاد و نفت آبادان به فکر فصل بعد

به گزارش پارس نیوز، 

هفته بیست و ششم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران جام خلیج فارس در حالی دیشب به پایان رسید که خوزستانی‌ها 2 دربی را پشت سر گذاشتند.

تساوی مضر برای شاگردان فیروز کریمی و محمد علوی

دربی اول بازی بین تیم‌های نفت مسجدسلیمان و استقلال خوزستان بود که بعدازظهر روز پنجشنبه برگزار شد و نتیجه‌ای بهتر از تساوی بدون گل در بر نداشت.

این بازی که یکی از فینال‌های تیم‌های ته‌جدولی محسوب می‌شد، با احتیاط و ترس از گل نخوردن برای دو تیم و به‌ویژه تیم میهمان همراه بود تا در نهایت توپی از خط دروازه‌ها عبور نکند. در این دیدار فیروز کریمی برای اولین بار نفت را هدایت کرد و امیدوار است در هفته‌های آتی بتواند این تیم را پیروز کرده و در نهایت در لیگ برتر نگه دارد.

شرایط نفت درست می‌شود و می‌مانیم

فیروز کریمی در پایان این دیدار اظهار کرد: در دقیقه 72 شعار دادند بازیکن بی غیرت نمی‌خواهیم. باید صبوری کنیم. بازیکنان خیلی تلاش کردند. تلاش می‌کنیم تا شرایط تیم درست شود. شاید با 25 جلسه تمرین هم شرایط درست نشود. باید بیشتر تمرین کنیم به این شرط که بازیکنان ما آسیب نبینند. از همه هواداران تشکر می‌کنیم که تیم را حمایت می‌کنند. از دقیقه 70 تا 95 زمان زیادی باقی مانده است. باید تا پایان بازی از تیم حمایت کنند. در این بازی تیم ما بیش از 60 درصد صاحب توپ و میدان بود. داوری در این بازی زیر صفر بود و هوا هم طوفانی بود. در مسجدسلیمان باد هم انگار هدایت شده به ضرر تیم ما می‌پیچد.

 

وی افزود: در نیمه اول باد به ضرر ما و در نیمه دوم باز هم باد به ضرر ما بود. در کل از وضعیت تیم راضی هستم. تمام تلاشمان را می‌کنیم هفته آینده نتیجه خوبی بگیریم.  اطمینان داشته باشد اگر شرایط فوتبال متعارف باشد از هر دو میدان بیرون از خانه دست پر خارج می‌شویم. اداره بازی مقابل تیمی که 10 نفره دفاع می‌کند بسیار سخت است. باید بیشتر تلاش کنیم.

سرمربی نفت مسجد سلیمان، تصریح کرد: شاید درست نبود در این مقطع هدایت تیم را بر عهده بگیرم اما جلو آمدم. اگر کنار زمین بودم می‌توانستم موثرتر باشم و با کاراکترم روی حریف تاثیر بگذارم. از بالا هر چه داد زدیم صدایمان نرسید؛ اگر به تیم امید نداشتم نمی‌آمدم. هنوز 12 امتیاز باقی مانده است.

استقلال خوزستان در جست‌وجوی معجزه

اما شرایط جدول کار را برای ماندن استقلال خوزستان در لیگ بسیار سخت کرده است تا جایی که شاگردان سیدمحمد علوی تنها در صورتی سقوط نمی‌کنند که اولا در تمام دیدارهای باقی‌مانده پیروز شوند، ثانیاً نفت مسجدسلیمان در 4 بازی باقیمانده بیش از 3 امتیاز کسب نکند و ثالثاً سپیدرود بیش از 4 امتیاز کسب نکند.

استقلال خوزستان در 4 هفته پایانی به‌ترتیب باید به مصاف تیم‌های نساجی، استقلال تهران، سایپا و سپاهان برود که بازی با 2 تیم بالای جدولی امکان بقای آبی‌های خوزستان را به چیزی در حد محال می‌ماند.

مسجدسلیمان در فکر دیدار رو در رو با سپیدرود

نفت مسجدسلیمان 20 امتیازی، این روزها سپیدرود 19 امتیازی را نزدیک‌تر از هر زمانی پشت سر خود حس می‌کند؛ شاگردان فیروز کریمی در 4 هفته پایانی به ترتیب به مصاف نفت آبادان، سپیدرود، پیکان و ذوب‌آهن می‌روند که 2 نکته درباره این دیدارها وجود دارد، نکته اول بازی حساس برابر سپیدرود است که یک دیدار 6 امتیازی برای هر دو تیم است به‌ویژه اینکه میزبان مسجدسلیمان است و شاگردان کریمی می‌توانند با پیروزی در این دیدار میخ خود را برای بقا در لیگ بکوبند. نکته دوم هم این است که بازی‌های نفت به نسبت دیگر رقبا بازی‌های ساده‌تری هستند.

پیروزی برزیلی آبادان برای فرار از منطقه سقوط

اما در دیگر دربی خوزستانی این هفته، فولاد خوزستان از ساعت 17:30 روز جمعه، در استادیوم خانگی خود میزبان نفت آبادان بود که در نهایت با نتیجه 4 بر 1 مغلوب شد تا سنگین‌ترین شکست فصل خود را تجربه کند.

 

 

در این دیدار جاناتان بالوتلی موفق شد هتریک کند و طالب ریکانی که یکی از خوب‌های این دیدار بود گل دیگر آبادانی‌ها را زد و تک گل فولاد را نیز شیمبا به ثمر رساند. البته فولادی‌ها معتقدند گل سوم تیم نفت آبادان در شرایط آفساید به ثمر رسیده است.

نفت آبادان با این نتیجه 27 امتیازی شد تا خیال خود را تا حدودی از قرار گرفتن در منطقه سقوط راحت کند. فولاد نیز 33 امتیازی ماند تا نه امیدی برای سهمیه برایش باقی بماند و نه بیم سقوط داشته باشد.

ساختار دفاعی به‌هم ریخته فولاد

اما سیاوش بختیاری‌زاده در تحلیل شکست عجیب فولاد گفت: در تحلیل بازی دو تیم هم استانی‌مان نفت مسجد سلیمان و استقلال خوزستان نیز گفتم که برای موفقیت در هر کاری ابزار قوی و کارآمد لازم است، فاکتور مهمی که هر دو تیم در چندین پست فاقد آن بودند و این کار را برای موفقیت سخت می‌کند.

وی افزود: امروز در تحلیل بازی فولاد و نفت آبادان چه باید گفت؟ آیا فولاد هم ابزار لازم را نداشته است؟ در حالی‌که فولاد از نظر ساختار، مدیریت، سخت افزار، نرم افزار، حمایت مالی، بازیکنان کارآمد و کادر فنی حرفه‌ای یکی از برترین‌های کشور است. 

پیشکسوت و کارشناس فوتبال خوزستان گفت: این که چرا فولاد سنگین‌ترین باخت چند دهه اخیرش را مقابل نماینده فوتبال آبادان و رقیب سنتی پذیرا می‌شود چند دلیل دارد که مهم‌ترین آن‌ها نداشتن نظم تیمی، نداشتن ساختار صحیح دفاع تیمی، نداشتن دستور تاکتیک خاص و منسجم برای رسیدن به دروازه حریف و در نهایت بسیار ساده برخورد کردن با ضدحمله‌های حریف است که همین باعث شد خط دفاع فولاد ما را به یاد فیلم معروف رم، شهر بی‌دفاع بیاندازد. 

به‌هرحال با این شکست فولاد برخی انتقادات را به افشین قطبی آغاز کرده‌اند اما به‌نظر می‌رسد روند کار به شکلی است که قطبی تمرکز خود را روی بستن فولادی مدعی برای فصل بعد گذاشته است.

 

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

(تصاویر) درگیری در تبریز پس از باخت تراکتورسازی

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۲۱۹۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اعلام برنامه دیدارهای مرحله فینال لیگ برتر بسکتبال
 • برنامه دیدارهای فینال لیگ برتر بسکتبال اعلام شد
 • تغییر احتمالی در برنامه مرحله رده‎بندی لیگ برتر بسکتبال
 • کوه های سربه فلک کشیده زاگرس در مه صبحگاهی+تصاویر
 • آرایش صورت لاغر و کشیده، نکاتی که باید بدانید
 • پالایش نفت آبادان راهی دیدار پایانی لیگ برتر شد
 • شهرداری‌گرگان-نفت آبادان؛ فینال غیرمنتظره بسکتبال
 • برتری بسکتبال پالایش نفت آبادان مقابل پتروشیمی بندر امام
 • شهرداری گرگان حریف نفت در فینال لیگ بسکتبال شد
 • شهرداری گرگان حریف نفت در فینال لیگ بسکتبال شد / ناکامی مدعیان
 • نفت آبادان راهی فینال لیگ بسکتبال شد
 • نفت آبادان و شهرداری گرگان فینالیست لیگ برتر بسکتبال شدند
 • پلی‌ آف لیگ برتر بسکتبال ایران؛ پالایش نفت آبادان و شهرداری گرگان، فینالیست شدند
 • شگفتی کامل شد/ شهرداری گرگان حریف نفت در فینال لیگ بسکتبال
 • نفت آبادان اولین فینالیست لیگ برتر بسکتبال
 • پلی‌آف لیگ برتر بسکتبال| پالایش نفت آبادان و شهرداری گرگان فینالیست شد
 • شکست پتروشیمی در دیدار چهارم / پالایش نفت آبادان فینالیست شد
 • پالایش نفت آبادان نخستین فینالیست رقابت‌های لیگ‌برتر بسکتبال شد
 • نفت با شکست پتروشیمی مدعی، فینالیست لیگ برتر بسکتبال شد