به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از نواندیش؛ رویترز در مورد تاثیر تحریم ایران و شرایط بازار ناشی از بحران ونزوئلا و لیبی بر بازار نفت نوشت: این روزها قیمت نفت هر روز افزایش می یابد و این نشان می دهد که شرایط بازار نگران کننده است، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران نیز در گفتگو با تسنیم در این باره گفت: ونزوئلا در معرض مشکلات بسیاری است، از طرفی روسیه نیز تحت تحریم قرار دارد. لیبی با جنگ معرض آشفتگی است. بخشی از تولید نفت ایالات متحده متوقف شده است. زنگنه با اشاره به این شرایط متذکر شد که با توجه به این شرایط تعادل عرضه و تقاضا بسیار شکننده است.

وی افزود: اگر آنها (آمریکایی ها) تصمیم به افزایش فشار بر ایران داشته باشند، شکنندگی بازار و تنش از این هم بیشتر خواهد شد. مطمئنا یکی از پیامدهای افزایش فشار بر ایران، افزایش قیمت سوخت در ایالات متحده خواهد بود.

در حقیقت آقای ترامپ باید انتخاب کند که آیا فشار بیشتری بر ایران وارد شود یا قیمت گاز در آمریکا پایین باشد،

ایالات متحده پس از خروج از توافق هسته ای ۲۰۱۵ بین ایران و شش قدرت جهانی، مجددا تحریم هایی را علیه ایران را در ماه نوامبر اعمال کرد. این تحریم ها تقریبا  صادرات نفت ایران را نصف کرده است.

سرانجام، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، قصد دارد تا صادرات نفت ایران را متوقف کند تا بدین شکل ایران را از اصلی ترین منبع درآمدش محروم نماید. واشنگتن در واقع ایران را تحت فشار قرار داده تا برنامه هسته ای خود را متوقف ساخته و دست از حمایت از متحدان خود در سراسر منطقه بردارد.

اوپک و متحدانش در ماه ژوئن برای تصمیم گیریدر مورد میزان تولید با یکدیگر ملاقات می کنند. شرایط بازار در حال حاضر بسیار متزلزل است و از همه بیشتر آمریکا ممکن است از این شرایط آسیب ببیند به شکلی که قیمت سوخت در این کشور افزایش پیدا کند

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اعتراف آمریکایی به اشغالگری چند قرنی

تهران- ایران- آمریکا که همواره سایر بازیگران جهانی همچون ایران را به مداخله گری در امور کشورهای دیگر متهم می کند، تنها 16 سال از عمر حیات خود را بدون جنگ گذرانده است؛ موضوعی که مقامات بلندپایه سابق این کشور همچون «جیمی کارتر» رئیس‌ جمهوری پیشین ایالات متحده نیز به آن اذعان دارند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، به ندرت می توان منطقه ای از جهان را تجسم کرد که نظامیان امریکا در عمر دو قرن و نیم خود قدم به آنجا نگذاشته باشند؛ مناطقی از شرقی ترین تا غربی ترین بخش های قاره پهناور آسیا گرفته تا اروپا، آفریقا، آمریکای مرکزی و جنوبی.
مقامات پیشین ایالات متحده که امروز در قید حیات هستند به اشتباه راهبردی خود پی برده اند. آنها به اشغالگری های مداوم سردمداران این کشور اعتراف کرده که مانع توسعه و پیشرفت مورد انتظار آنان شده است؛ موضوعی که چند روز پیش در مکالمه تلفنی مسن ‌ترین رئیس‌ جمهوری زنده آمریکا با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری کنونی این کشور مورد تاکید قرار گرفت.
قضیه از این قرار است کارتر 94 ساله که سی ونهمین رئیس‌ جمهوری ایالات متحده به شمار می رود، در کلیسای شهر پلینس ایالت جورجیا از محتوای مکالمه اخیر خود با ترامپ پرده برداشت؛ مکالمه ای که ترامپ برای مشاوره و یافتن راه حل برای یکی از مهمترین دغدغه های خود انجام داده و نگران پیشی گرفتن چین از آمریکا است.
نگاهی مقایسه ای به میزان رشد اقتصادی دو کشور چین و آمریکا، چرایی احساس خطر و نگرانی ترامپ را به تصویر می کشد. در حالی که بودجه نظامی 2019 آمریکا به 717 میلیارد دلار افزایش یافته اما سال گذشته رشد اقتصادی این کشور تنها 2.9 درصد بوده است. در حالی که چین در سال 2019 به رشد اقتصادی 6.6 درصدی دست یافته بود. ضمن این که پکن در کنار رشد اقتصادی چشمگیر، بودجه دفاعی خود را نیز در سال 2019 به 5.7 درصد افزایش داده به بیش از 177 میلیارد دلار رسانده است.
بنابراین منطقی به نظر می رسد رئیس جمهوری کنونی آمریکا که توجهی ویژه به مسائل اقتصادی دارد، نسبت به تداوم چنین شرایطی نگران باشد. کارتر اما در پاسخ به دغدغه ترامپ، مداخله گری و نظامی گری های بی حد و مرز آمریکا را دلیلی بر وضعیت کنونی دانسته و تاکید کرده «آمریکا از کل 242 سال موجودیت خود، 226 سال را در جنگ سپری کرده است.»
نگاهی هر چند اجمالی و تاریخ وار به سیاست خارجی ایالات متحده از اشغالگری های پی در پی این کشور در اقصی نقاط دنیا پرده بر می دارد که چند مورد از آنها در ادامه می آید؛ حمله نظامی و مداخله در کلمبیا (1901)، پاناما (1902)، کره و مغرب (1904)، هندوراس (1905)، مکزیک (1905)، نیکاراگوئه (1907)، دومینیکن (1907)، هندوراس و نیکاراگوئه (1907) و غیره.
همان طور که از توالی حملات نظامی آمریکا مشاهده می شود، مداخله گری ها در سال های بعد نیز با همان سرعت و شدت در کشورهای همجوار و دوردست ادامه یافت تا در نهایت به همه جهان تسری یافت.
بنابراین در سال ها و دهه های بعد نیز کشورهایی چون فیلیپین، چین، کوبا، هائیتی، کاستاریکا، گواتمالا، ترکیه، السالوادور، ژاپن، یونان، پورتریکو، کره، ایران (کودتای 28 مرداد 32)، لبنان، لائوس، گرانادا، لیبی، سومالی، سودان، یوگسلاوی و غیره مورد حمله و تجاوز نظامیان آمریکایی قرار گرفتند.
تا پیش از هزاره سوم، طولانی ترین و در عین حال خونبارترین حمله آمریکایی ها در اثر کشگرکشی بود که آنها به ویتنام انجام دادند. در این جنگ که 16 سال به طول انجامید و در سال 1975 پایان یافت، آمریکایی ها ناچار شکست را پذیرفتند اما هزینه های قابل توجهی بر دو طرف تحمیل شد. در جریان این جنگ فرسایشی بیش از یک میلیون ویتنامی و 58 هزار آمریکایی کشته شدند.
بر پایه برخی گزارش ها آمریکا به طور سالانه 22 میلیارد دلار به خانواده‌ها و بازماندگان جنگ ویتنام غرامت می پردازد . برخی گزارشی ها نشان می دهد که هزینه های جنگ ویتنام برای آمریکا چیزی حدود 738 میلیارد بوده است.
با آغاز هزاره سوم، خاورمیانه و کشورهای همجوار هدف اشغالگری های نیروهای آمریکایی قرار گرفتند و بحران هایی در این پهنه جغرافیایی ایجاد شد که کارشناسان برخی از این بحران ها را به «باتلاق» تشبیه می کنند که آمریکایی ها در آن گرفتار آمده اند.
حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001 به بهانه نابودی القاعده از آن جمله بود که با وجود گذشت 18 سال هنوز پایان نیافته است. کشته شدن بیش از 2 هزار و 400 سرباز آمریکایی و هزینه ای بالغ بر 900 میلیارد دلار (و بر پایه برخی گزارش ها یک هزار میلیارد دلار) در جنگ افغانستان، ترامپ را به این نتیجه رسانده که 14 هزار نیروی نظامی خود را طی دو مرحله از این کشور خارج سازد.
جنگ عراق هم نمونه دیگری از مداخله نظامی پرهزینه آمریکا بود که از سال 2003 آغاز و تا 2011 به طول انجامید؛ جنگی که در آن بیش از چهار هزار و 800 نفر از نیروهای آمریکایی و ناتو کشته شدندکه بر پایه برخی گزارش ها، چهار هزار و 482 تن از انها آمریکایی بودند. ضمن این که این جنگ بیرون از خانه نیز برای ایالات متحده بیش از 500 میلیارد دلار هزینه در بر داشته است.
در سال های اخیر نیز حملات هوایی و زمینی نظامیان آمریکایی به کشورهای مختلف خاورمیانه همچنان ادامه داشته که حمله به لیبی (2011) و ورود به بحران سوریه (2015) از آن جمله به شمار می رود. اینک ترامپ به این نتیجه رسیده تا به رغم مخالفت متحدان و همپیمانان، 2 هزار و 130 نیروی نظامی خود را از سوریه خارج سازد.
با عنایت به این پیشینه تجاوزگری ها و اشغالگری های پرهزینه است که کارتر نتیجه می گیرد «اگر صرف هزینه‌های بسیار برای جنگ و مخارج نظامی نبود، می‌شد حداقل 2 تریلیون دلار برای هزینه در زیرساخت‌ها شامل تعمیر پل‌های فرسوده، راه‌ها و تقویت نظام آموزشی این کشور هزینه کرد.»
همچنین به تازگی دانشگاه «براون» امریکا تحقیقاتی را انتشار داده که نشان می دهد آمریکا بین سال های 2001 تا 2019 برای جنگ های خود 5.9 تریلیون دلار هزینه کرده و احتمال آن می رود با تداوم چنین وضعیتی تا سال 2023 این رقم به 6.7 تریلیون دلار برسد.
پژوهش**9242**1552

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

(تصاویر) درگیری در تبریز پس از باخت تراکتورسازی

کلیدواژه: نفت آمریکا تحریم نفت ایران

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۲۱۹۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دوئل غول نفتی روسیه با رویترز؛ گزارش خبری یا تخریب؟
 • کاهش درخواست دانشجویان ایرانی برای تحصیل در آمریکا
 • کاهش دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های آمریکا
 • کاهش 27 درصدی دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا
 • یمن قربانی معامله های ترامپ با ریاض
 • درخواست پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های آمریکا ۲۷ درصد کاهش یافت
 • این بیماری‌ها با ادویه‌ها تشدید می‌شود
 • گزارش تسنیم از سفر منطقه‌ای ظریف|حرکت پرشتاب قطار دیپلماسی ایران در مسیر تهران-آنکارا-دمشق
 • به اندازه بخور و نمیر نفت خواهیم فروخت
 • وزارت راه به بازار اجاره ورود کند/ دغدغه‌های گوجه پیازی دوازدهم/خودروسازان در مسیر فروش اموال
 • فرودستان تحت فشار بیشتر قرار نگیرند
 • به جهنم که تحریم می خواهد تشدید شود ؛چرا نگرانید؟ خداوند با فشار‌های بین‌المللی می‌خواهد امتحانتان کند
 • ونزوئلا تحریم‌های ایالات متحده را به وسیله فروش نفت از طریق روسیه دور می‌زند
 • تاثیر چرت بعد از ظهر در کاهش فشار خون
 • هشدار لاوروف درباره سوء استفاده آمریکا از دلار
 • کارشناس ترک: اتحاد روسیه، ایران و ترکیه ضامن امنیت در خاورمیانه و آسیای مرکزی است
 • احتمال جنگ گسترده بین ایران و آمریکا تقریبا صفر است/ آنچه در آینده رخ می‌دهد، به خود ما بستگی دارد/ ۹۳ درصد از کسانی که به ترامپ رای دادند، هنوز از عملکرد او راضی هستند/ میان تشدید فشار بر ایران بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌ها توافق شده
 • چرا بین ایران و آمریکا جنگ صورت نخواهد گرفت؟/ آنچه در آینده رخ می‌دهد، به خود ما بستگی دارد/ ۹۳ درصد از کسانی که به ترامپ رای دادند، هنوز از عملکرد او راضی هستند/ میان تشدید فشار بر ایران بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌ها توافق شده
 • آمریکا بر ادامه مذاکره با کره شمالی تاکید کرد