خرداد: اعتمادآنلاین پرسش‌هایی مشترک از مراجع تقلید، درباره امکان برابر شدن دیه زن و مرد مطرح کرد، موضوعی که آیت‌الله یوسف صانعی در مورد آن معتقد است دیه زن و مرد یکسان است.

لایحه برابری دیه زن و مرد اگرچه به مجلس نرسید اما از بهمن‌ماه سال 97 به دولت ارسال شد و در نوبت بررسی هیات دولت قرار گرفته است. 

 

از آنجایی که شرع و فقه یکی از مخالفان اصلی بررسی این لایحه در مجلس بوده، اعتمادآنلاین با ارسال پرسش‌هایی مشترک برای تمامی مراجع تقلید به بررسی این موضوع پرداخت.

 

با علم به اینکه مطابق نصوص، دیه مرد و زن متفاوت است، اما سؤال مشخص ما این است که با تغییر برخی احکام، طبعا موضوعات نیز تغییر می‌کند. در نتیجه:

 

1. آیا این موضوع شامل دیه نمی‌شود؟
 

2. آیا نمی‌توان دیه و مسائل مربوط به آن را مرتبط با احکام ثانویه دانست و تغییرات در آن را به رسمیت شناخت؟
 

3. به نظر می‌رسد که یکی از دلایل این تفاوت، بحث نان‌آوری خانواده بوده که این موضوع به مرور زمان تغییر کرده و دنیای امروز این موضوع را صرفا مربوط به مردها نمی‌داند، آیا این موضوع به تغییر حکم کمک نمی‌کند؟
 

4. نقش حکومت در این موضوع چقدر است؟
 

5. آیا حاکم اسلامی می‌تواند رأسا پیرامون این موضوع تصمیم بگیرد؟

 

آیت‌الله یوسف صانعی که یکی از مراجع تقلید با رویکردهای متجددانه محسوب می‌شود، در پاسخ به این پرسش‌ها اعلام کرد که دیه زن و مرد یکسان است.

 

سامانه ارتباطی با این مرجع تقلید کانال تلگرامی بود و در پاسخ به اینکه چه توضیحات بیشتری درباره این موضوع ارائه می‌دهند، اعتمادآنلاین را به کتاب «تساوی دیه زن و مرد» که در سایت ایشان هم وجود دارد، ارجاع داد.


برچسب ها: مراجع تقلید ، دیه ، زن ، مرد

منبع: خرداد

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مردم؛ پشتوانه ای مهم در جنگ اطلاعاتی با دشمن/ کسانی از نبود آزادی در کشور دم می زنند که خود بیشترین موضع گیری منفی را دارند

مدیرکل اطلاعات استان کرمان با تشریح رسالت ها، مأموریت ها و اقدامات این اداره کل در بخش ها و سطوح مختلف، بر استقلال دستگاه اطلاعاتی و پرهیز از هرگونه برخورد جانب گرایانه تأکید کرد و با اشاره به وضعیت استان به لحاظ رخدادهای امنیتی، نکاتی نیز متذکر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان، کوثری، مدیرکل اطلاعات و رییس جامعه اطلاعاتی استان، به مناست هفته سربازان گمنام امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به سئوالات رسانه های فعال پاسخ داد و پیش از آن با اشاره به سال رونق تولید؛ اقتصاد را اولویت نخست کشور خواند و رونق تولید را باعث حل مشکلات معیشتی و اشتغال دانست و افزود: رونق تولید بی نیازی کشور از بیگانگانه و دشمنان را نیز تأمین می کند.

 

وی با تأکید بر اینکه بخش های مختلف جامعه و مردم باید اهتمام ویژه ای به تحقق این ضرورت داشته باشند؛ بیانیه گام دوم انقلاب را نیز مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری، نقشه راه و مسیر پیشرفت کشور را در چهل سال دوم به وضوح تبیین و ترسیم و برای اجرایی شدن آن بر نقش و مسئولیت پذیری جوانان تأکید ویژه داشتند.

 

مدیرکل اطلاعات استان کرمان در ادامه با گرامیداشت هفته سربازان گمنام امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و اشاره به مجاهدت های خاموش این سربازن جان برکف اظهار داشت: وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به عنوان مهمترین نهاد اطلاعاتی کشور و «چشم و گوش و قوه عاقله نظام» مبتنی بر منویات امام(ره)و مقام معظم رهبری بر اساس شرع و قانون و اخلاق در راستای تأمین امنیت و منافع ملی مأموریت هعای مختلفی بر عهده دارد و مطابق نص صریح قوانین بالادستی و فرامین امام و رهبری؛ دستگاهی حاکمیتی، مستقل و متعلق به نظام و آحاد مردم است که بر همین اساس رویکردها و عملکردهای این دستگاه فارغ از دولت ها و گرایش های سیاسی در راستای ایفای رسالت اصلی خود یعنی تأمین و تحکیم امنیت ملی است و در پاسخ استعلام ها و سایر اقدامات صرفاً به صورت کارشناسی و مبتنی بر مستندات و داده های موثق و با درنظرگرفتن قانون و شرع و اخلاق انجام می شود.

 

مأموریت های مهم دستگاه های اطلاعاتی

 

وی صیانت از ولایت فقیه، ارزش ها و انقلاب اسلامی؛ اتخاذ تمهیدات و استراتژی های متناسب با تهدیدات کشور؛ مقابله با جریانات و گروهک های تکفیری، تروریستی، معاندین و معارضین؛ اطلاع رسانی و هشداردهی و ممانعت از غافلگیری ملی؛ مدیریت بحران های امنیتی کشور با همکاری سایر نهادها و ارکان امنیتی؛ مقابله با مفاسد کلان اقتصادی؛ شناسایی و مقابله با جاسوسان و شبکه های جاسوسی را از مهمترین این مأموریت ها فهرست کرد.

 

این مقام امنیتی درباره مهمترین مسائل و تهدیدات امنیتی استان کرمان به مواردی از قبیل شرارت و قاچاق مسلحانه مواد مخدر، سلاح و مهمات غیرمجاز، قاچاق انسان، تحرکات عوامل و مرتبطین گروهک های معاند و تروریستی، رشد فرقه گرایی و مسلک های نوظهور، کمبود آب و مشکلات زیست محیطی، قاچاق کالا و سوخت، اختلافات طایفه ای و منطقه ای، حاشیه نشینی، فعالیت جریانات ضداخلاق و ارزش ها در حوزه فضای مجازی و...اشاره کرد.

 

مهمترین اقدامات در یکسال اخیر

 

وی با بیان اینکه اداره کل اطلاعات استان کرمان در راستای تحقق مأموریت های محوله اقدامات مهم و برجسته ای طی یک سال اخیر انجام داده؛ گفت: از جمله این اقدامات شناسایی و کشف تعداد زیادی از انبارهای دپو و احتکار انواع کالا و مایحتاج عمومی در شهرهای مختلف استان{به ارزش} بیش از صدهامیلیارد ریال و برخورد جدی با پدیده احتکار و محتکرین است.

 

کوثری افزود: مبارزه با زمین خواران و رفع تصرف دهها هکتار از اراضی ملی، مبارزه با مفاسد اقتصادی و مالی و دستگیری تعدادی از عوامل فساد، مبارزه جدی علیه باندهای شرارت و ترانزیت مواد مخدر که در نتیجه بیش از 18 تُن انواع مواد مخدر کشف و 68 نفر از قاچاقچان دستگیر و تعدادی از اشرار در درگیری با مأمورین معدوم شدند؛ ضربه به چندین باند قاچاق سلاح و مهمات در استان و کشف و ضبط مقادیر سلاح غیرمجاز، مدیریت بحران های امنیتی اجتماعی و اقتصادی با همکاری جامعه اطلاعاتی استان از دیگر اقدامات است.

 

وی در تکمیل این بخش از سخنانش به توجیه تعداد قابل توجهی از عوامل بحران زا و پیشگیری از اقدامات آنها، سرویس دهی اطلاعاتی به دستگاه های ذیربط استانی در ابعاد مختلف، رصد مستمر فعالیت سرویس های جاسوسی بیگانه، خنثی سازی تحرکات و فعالیت های ضدامنیتی گره های ضد انقلاب معاند و تروریستی و شناسایی عناصر اخلال گر و مرتبطین گروهک های مسئله دارد و معاند در فضای مجازی استان نیز اشاره کرد.

 

سرریز بعضی از مسائل ضدامنیتی به استان کرمان

 

مدیرکل اطلاعاتی استان کرمان اظهار داشت: استان کرمان باوجود بسترهای بالقوه برای بروز تهدیدات و آسیب پذیری ها از جمله موقیعت خاص جغرافیایی(همجواری با استان های مرزی و سرریز برخی از مسائل ضدامنیتی به این استان به ویژه پدیده شرارت و ترانزیت مسلحانه مواد مخدر) تبعات خشکسالی های مداوم و برخی مسائل اجتماعی و اقتصادی و بعضاً بروز رویدادهای ناامنی؛ خوشبختانه با همکاری آحاد مردم و همکاری و هماهنگی دستگاه های امنیتی نظامی انتظامی قضایی و شورای تأمین استان و شهرستان ها از امنیت پایداری برخوردار است و بهبود مؤلفه های امنیتی و برتر شدن استان در سال گذشته مؤید این مطلب است.

 

هشدار به اخلال گران در امنیت

 

وی با ابراز امیدواری بر استفاده بهینه از ظرفیت های مردمی و تلاش و اهتمام ارکان امنیتی استان برای تحکیم امنیت ملی و منطقه ای در آینده نزدیک؛ در خطاب به اخلال گران در امینت استان هشدار داد: ضمن برخورد قاطع با این گونه افراد، اجازه هیچگونه تحرک و ناامنی داده نخواهد شد و به افرادی که از قبل باعث شرارت و ناامنی شده و اکنون متواری هستند اعلام می شود با مراجعه به دستگاه های دولتی و معتمدین استان می توانند درخواست اخذ امان نامه و برخورداری از رأفت نظام اسلامی را ارائه دهند تا پرونده آنان در کمیسیون اعطای امان نامه که دبیرخانه آن در اداره کل اطلاعات است؛ مورد بررسی و عفو قرار گیرند.

 

کوثری نقش مردم در برقراری امنیت را مهم و غیرقابل انکار دانست و با قدردانی از کسانی که موارد مشکوک را به ستادخبری این اداره کل گزارش می کنند؛ با یادآوری فرمان امام راحل مبنی بر اینکه همه شما باید سازمان اطلاعاتی باشید؛ درخواست کرد: همه موارد مشکوک را به شماره تلفن 113 که شبانه روزی فعال است، منعکس کنند.

 

ساز و کارهای نظارتی اداره کل اطلاعات بر دستگاه های دولتی استان

 

وی در خصوص ساز و کارهای نظارتی اداره کل اطلاعات بر دستگاه های دولتی استان با توجه به بروز مفاسد کلان اقتصادی و مالی در کشور طی یکی دو سال اخیر؛ بیان داشت: بر اساس مأموریت های سازمانی خود با رصد و اشراف اطلاعاتی بر کانون های فسادزا ضمن پیشگیری از بروز برخی مفاسد در دستگاه های دولتی استان با هدف جلوگیری از تضییع حقوق مردم و بیت المال با انجام اقدامات سلبی و ایجابی ضمن توجیه مسئول سازی و هشداردهی لازم و بعضاً برخورد با متخلفین(در حوزه های بانکی، سامندهی مؤسسات مالی فاقد مجوز، فرارمالیاتی، پولشویی، احتکار، قاچاق کالا و سوخت ...) گام های مؤثری در سالم سازی محیط ها انجام شده که جای تشکر از فعالیت حراست دستگاه های اجرایی نیز دارد.

 

رئیس جامعه اطلاعاتی استان کرمان حجم بالای گردش مالی و وجود بنگاه های متعدد اقتصادی و حجم بالای ترانزیت کالا و... را باعث وجود بسترهای فسادزا در استان دانست و گفت: مواردی از فساد اقتصادی و مالی نیز در این استان بروز کرده و اداره کل اطلاعات استان به عنوان یک مأموریت اصلی به موضوع ورود جدی داشته و ضمن شناسایی عوامل فساد تعدادی از آنها را دستگیر و به همراه پرونده متشکله تحویل مراجع قضایی داده که به عنوان مثال تعدادی از مدیران شبکه پولی مالی خدماتی و باندهای قاچاق کالا در این خصوص برخورد شده است.

 

وضعیت سلامت دستگاه های دولتی استان

وی در ارزیابی خود از وضعیت سلامت دستگاه های دولتی استان توضیح داد: گرچه به دلیل وجود کاستی ها و ضعف هایی در برخی از ادارات دولتی استان و وجود معدود افراد متخلف در فضای عمومی و رسانه ای علیه عملکرد مدیران و کارکنان دستگاه ها و سازمان های دولتی، سیاه نمایی می شود اما عمده کارکنان و مدیران دستگاه های اجرایی افرادی سالم، متعهد و خدمت گزار هستند و وظایف قانونی خود را انجام می دهند اما اداره کل اطلاعات حسب وظیفه و مأموریت های قانونی همواره اشراف بر عملکرد دستگاه های مختلف اداری استان و رصد کانون های ناراضی آفرین به تناسب شرایط و موقعیت ها نسبت به انعکاس کاستی ها و ضعف ها اقدامات لازم را در خصوص توجیه، تذکر و برخورد با افراد ناسالم و متخلف انجام داده است.

 

کوثری در پاسخ به این سئوال که جامعه رسانه ای استان در قبال تهدیدات خاص چه کمکی می تواند به تشکیلات امنیتی داشته باشد؟ تصریح کرد: جامعه رسانه ای به عنوان بخشی از گروه های مرجع می تواند در ایجاد و تحکیم امنیت تأثیرگذار باشد؛ اعضای این جامعه به عنوان افراد مطلع، نخبه و تأثیرگذار می تواند ضمن شناسایی دقیق آسیب ها آنها را به صورت هدفمند به مراجع ذی صلاح منعکس کند و از طریق تشکیل کارگروه های تخصصی در حوزه های مختلف جامعه، مسئولین امر را یاری کند؛ مهمتر اینکه ضرورت دارد جامعه رسانه ای استان در انتشار اخبار دقت لازم را داشته باشد و ضمن پرهیز از سیاه نمایی در خصوص رویدادهای استان در راستای تزریق امید و ایجاد آرامش روانی مردم تلاش کند.

 

وی با افزودن اینکه همچنین با توجه به هجمه ی رسانه های مغرض بیگانه انتظار ما به عنوان دستگاه امنیتی از عموم رسانه های استان در این راستا این است نسبت به گذشته احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند؛ ادامه داد: در خصوص اخبار روزانه رسانه ها با توجه به اینکه بیشتر آنها فاقد بار امنیتی بوده و ارتباطی با تشکیلات امنیتی ندارند و مبتنی بر اصل انتشار آزاد اطلاعات و ملاحظات حرفه ای، رسانه ها نسبت به انتشار یا عدم انتشار مجاز هستند اما در رابطه به نحوه انتشار اخبار خاص امنیتی و صحت و سقم آنها امکان ارتباط با ستاد خبری یا روابط عمومی اداره کل وجود دارد.

 

مدیرکل اطلاعات استان کرمان درباره تعداد قابل توجه اتباع بیگانه در استان و پیامدهای نامطلوب این حضور در حوزه های مختلف؛ این موضوع را از مسائل و دل مشغولی های اصلی مسئولین استان عنوان کرد و گفت: این اداره کل همراه دیگر ارگان های ذیربط ضمن اشراف و برآورد وضعیت آنها و طرح و تبیین موضوع در جلسات مختلف در راستای ساماندهی حضور و استقرار آنها در استان، طرح های لازم را تدوین و به مسئولین ارائه کرده و علاوه بر این شناسایی و برخورد با باندهای قاچاق انسان نیز در دستور کار است؛ البته قابل ذکر است بخش قابل توجهی از اتباع بیگانه موجود در استان نه تنها مشکل خاصی ندارند بلکه به عنوان یک فرصت به حساب می آیند.

 

آزادی بیان

وی در بخش دیگری از سخنانش آزادی بیان را از اصول مسلم نظام اسلامی خواند و با اشاره به اینکه مطابق اصل 24 قانون اساسی نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزاد هستند مگر آنکه مخل به مبانی اسلام و یا حقوق عمومی باشد؛ افزود: اگر به فضای رسانه ای و مجازی و شبکه های اجتماعی و سخنرانی های محافل و نشست ها و... نگاهی انداخته شود متأسفانه مطالب متعددی بر خلاف اخلاق، ارزش ها و منافع عمومی منتشر می شود که نمونه آن در هیچ کجای دنیا مصداق ندارد و عمدتاً افرادی از نبود آزادی در کشور دم می زنند که خود بیشترین سخن پراکنی و موضع گیری منفی و بدون پشتوانه منطقی را دارند و تاکنون سابقه نداشته فردی به خاطر صرفِ اظهار نظر مورد برخورد قرار گرفته باشد.

 

مسائل مبتلابه جامعه

کوثری درباره تخلفات بانکی و عدم نظارت کافی در این باره این مسئله را ناشی از عدم اجرای صحیح قانوان بانک ها دانست و از ورود دستگاه اطلاعاتی استان به صورت کلان به این موضوع خبر داد و اظهار داشت: باتوجه به نارضایتی های ناشی از تخلفات و اشکالات در روند تسهیلات بانکی ضمن طرح این موضوع در جلسات مختلف با مدیران حوزه بانکی استان و هشداردهی لازم به آنها نظرات کارشناسی استان در راستای اصلاح این ساختار جمع بندی و به مراجع ذیربط ارسال شده است.

 

وی آسیب های اجتماعی به ویزه حاشیه نشینی را دارای تبعات امنیتی دانست و با بیان اینکه این امر در مناطقی از استان نمود قابل توجهی دارد؛ گفت: این موضوع به صورت ویژه در دستور کار این اداره کل قرار دارد و با رصد و بررسی و برآورد وضعیت آن اقدامات مختلفی از جمله طرح آن در جلسات شورای تأمین، شناسایی باندهای کلان زمین خواری در حاشیه شهرها، معرفی به دستگاه قضایی،تعیین تکلیف برخی شرکت های تعاونی مسکن از مهمترین این اقدامات است که در پیشگری از گسترش حاشیه نشینی مؤثر بوده است.

 

مدیرکل اطلاعات استان خاطرنشان کرد: استان کرمان با توجه به موقعیت جغرافیایی در مسیر ترانزیت کالاهای قاچاق قرارگرفته و عملاً این استان را به عنوان گلوگاه و بارانداز تبدیل کرده و این امر علاوه بر ضرر و زیان های اقتصادی و تهدیدات فضای کارآفرینی؛ ساختار توزیع درآمد را نیز تحت تأثیر قرار داده است لذا این اداره کل در راستای حمایت از کسب و کار، رونق تولید ملی و اقتصادمقاومتی ضمن رصد و اشراف بر فعالیت های عوامل و باندهای قاچاق، برخورد با آنها را در دستور کار قرارداده و در سال گذشته تعداد قابل توجهی از این افراد و باندها شناسایی و دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده اند و حجم زیادی از کالای قاچاق کشف و ضبط و تحویل مراجع ذیربط شده است.

 

وی بی ثباتی بازار را مهمترین دغدغه و مسئله روز مردم و مسئولین عنوان کرد و بیان داشت: در راستای مدیریت و کنترل وضعیت از سوی این اداره کل اقدامات مختلفی در دستور کار قرار گرفت و علاوه بر پیگیری  موضوع در جلسات شورای تأمین استان و شهرستان و ستاد نظارت بر وضعیت بازار؛ شناسایی انبارهای احتکار کالا و ضربه به محتکرین در شهرستان های مختلف استان و اطلاع رسانی مستمر از وضعیت بازار انجام شده است.

 

این مسئول امنیتی در راستای بهبود وضعیت بازار پیشنهاداتی مبنی بر نظارت مؤثر بر واحدهای تولیدی -توزیعی، برخورد جدی و بازدارنده با متخلفین و محتکرین و اطلاع رسانی عمومی به مردم، تلاش برای توزیع مناسب کالا و خدمات در سطح استان و گزارش مستمر مسئولین از وضعیت بازار و توزیع کالا و نیازمندی های عمومی مردم مطرح کرد.

 

ملزومات میدان کارزار اطلاعاتی

وی در بخش پایانی سخنانش با یادآوری این موضوع که در وسط جنگ اطلاعاتی با دشمن هستیم و آنان از همه امکانات برای ضربه زدن به نظام بهره می گیرند؛ تنها پشتوانه در این میدان را مردم دانست و با درخواست برای همکاری مؤثر و درک شرایط زمانی بشتر از قبل با ارائه گزارش های امنیتی در راستای کمک به این اداره کل؛ اهمیت منافع ملی در حوزه های مختلف را مقدم بر منافع منطقه ای دانست و لزوم حمایت همه جانبه مردم و مسئولین برای بهانه ندادن به دشمن جهت سوءاستفاده را مورد تأکید قرار داد.

 

 

کوثری مسئولیت پذیری، عدم فرار از پاسخگویی و حل مشکلات مردم را از وظایف اصلی مدیران برشمرد و با تصریح به اینکه مدیرانی که توجه ویژه به امورات کاری و خدمات رسانی نداشته باشند در معرض پیگرد و برخورد قرارگرفته و از میدران خدوم نیز تقدیر می شود؛ از مردم خواست موارد مثبت و احیاناً منفی در این زمینه را به ستادهای خبری و حراست ادارات منعکس کنند.

 

وی مسئله نفوذ دشمنان و بیگانگان در ابعاد مختلف خصوصاً حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را بسیار مهم و حیاتی قلمداد کرد و گفت: مردم استان با حساسیت به این موضوع توجه و موارد مشکوک و مظنون را به دستگاه اطلاعاتی گزارش کنند که این دستگاه و سربازان گمنام امام زمان تا پای جان در راستای برقراری امنیت پایدار در استان در کسوت گمنامی از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند.

 

 

 

پایان پیام/80

محسن جهانگیری درگذشت

پزشکی که خودش را دیپلم معرفی کرد تا ببیند در بیمارستان با او چه می کنند؟

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

کلیدواژه: مراجع تقلید دیه زن مرد

منبع این خبر، وبسایت khordadnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۲۳۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • معرفی راننده بدون مجوز حامل سیگارهای قاچاق به مراجع قضایی
 • خواندن دو نماز با یک نماز جماعت
 • مدیرکل اطلاعات کرمان به اخلال گران در امنیت هشدار داد
 • اختصاص بیش از ۲۶ میلیارد ریال کمک بلاعوض به زندانیان جرائم غیرعمد کردستان
 • ازدواج مرد آمریکایی با عروسک رباتی +تصاویر
 • مربیان مرد در تیم‌های ملی زنان؛ تغییر مسیر در حرکت ورزش بانوان؟
 • وضو گرفتن در این صورت حرام است
 • مرد هندی بعد از دادن رای اشتباهی انگشتش را برید!
 • نایب ویژه امام زمان (عج) همان ولایت فقیه و مراجع تقلید هستند
 • حجاب؛ رعایت مرز جنسیتی بین زن و مرد
 • حجاب؛ مرز جنسیتی بین زن و مرد
 • مراسم عمامه گذاری طلاب برگزار شد
 • مراسم عمامه‌گذاری طلاب توسط آیت‌الله وحید خراسانی برگزار‌ شد
 • نايب ویژه امام زمان(عج) ولایت فقیه و مراجع تقلید است
 • نایب ویژه امام زمان (عج) ولایت فقیه و مراجع تقلید هستند
 • مراسم عمامه‌گذاری طلاب توسط آیت‌الله نوری همدانی برگزار‌ شد
 • مراسم عمامه‌گذاری طلاب توسط آیت‌الله علوی‌گرگانی برگزار‌ شد‌
 • مرجعیت، نهادی مقدس اما سنجش‌پذیر
 • فوتبال جهان| دیه‌گو سیمئونه: لمار در مناسب‌ترین زمان ممکن گل زد/ تا آخرین لحظه برای قهرمانی می‌جنگیم