اصفهان - ایرنا - دبیر علمی دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز گفت: نخبگان، استادان و کارشناسان هفت کشور روزهای دهم و یازدهم اردیبهشت در دومین دوره این همایش، در دانشگاه اصفهان حضور خواهند داشت.

'دانشگاه سبز'(green university)، مکانی است که همه فعالیت‌ های آن بر اساس چشم انداز توسعه پایدار و حفظ منابع طبیعی صورت می‌ گیرد و نشان دهنده مسوولیت مهم آموزش عالی در راستای توسعه جامعه است.این دانشگاه دارای رویکردهای اصلی کاهش هزینه‌ های عمومی و جاری دانشگاه و ترویج رفتار آموزشی بر اساس فناوری های نو و بدون کاغذ است.
به گزارش ایرنا، مهران زینلیان روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در دانشگاه اصفهان افزود: شرکت کنندگان در این همایش از ایران، پاکستان، عراق، کُرواسی، اندونزی، مالزی و استرالیا هستند و پروفسور 'منظور سومرو'(Soomro) معاون علمی اکو(سازمان همکاری اقتصادی)، سخنرانی کلیدی علمی مراسم افتتاحیه این رویداد خواهد بود.
وی با بیان اینکه از وزیران علوم، تحقیقات و فناوری، نیرو، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز برای شرکت در این رویداد دعوت شده است، اظهار داشت: تاکید ما در این همایش بر جنبه عملیاتی و کاربردی آن است و مباحثی اولویت دارد که عملیاتی شده و صرف تحقیقات یا مرز دانش نیست.
زینلیان اضافه کرد: محورهای این همایش، انرژی های تجدیدپذیر، مدیریت آب و پساب، مدیریت مصرف انرژی، مدیریت پسماند، حمل و نقل سبز، فناوری اطلاعات و ارتباطات، تجربه های ملی و بین المللی و طراحی پردیس های دانشگاهی پایدار است.
وی با اشاره به اینکه80 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است، گفت: از میان آنها50 مقاله واجد شرایط بود که30 مقاله از بین آنها برای ارائه در همایش انتخاب می شود.
دبیر علمی همایش بین المللی دانشگاه سبز با بیان اینکه سه ضلع اصلی این رویداد، دانشگاه ها، صنایع و دولت هستند، تصریح کرد: کارشناسان و مسوولان سازمان های مدیریت و برنامه ریزی، آب، برق و وزارت نیرو و برخی صنایع و شرکت های خصوصی در این همایش حضور فعال دارند.
زینلیان یکی از بروندادهای این رویداد را ارتباط بیشتر با صنعت بویژه در بخش مدیریت مصرف آب و کنترل آلاینده های زیست محیطی عنوان و اضافه کرد: طرح های خوبی در این زمینه با تعدادی از شرکت های خصوصی و واحدهای صنعتی بزرگ در اصفهان تعریف شده و در حال اجراست.
معاون اداری و مالی دانشگاه اصفهان نیز در این نشست گفت: دانشگاه ها باید در اقدام های عملی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست و ارائه آموزش های لازم در این زمینه در میان نهادهای مختلف، پیشگام باشند.
ولی الله میرخانی افزود: دانشگاه اصفهان تاکنون طرح های خوبی در زمینه مدیریت سبز انجام داده و رتبه آن در نظام رتبه بندی 'گرین متریک' (دانشگاه های سبز) در کشور بالاست و باید با اجرای برنامه های بیشتر، نام ایران را بیش از پیش در بین کشورهای موفق در این زمینه قرار دهیم.
دانشگاه اصفهان در رتبه بندی گرین متریک رتبه سوم را در بین دانشگاه های کشورمان کسب کرده است.
'گرین متریک'، نظام رتبه ‌بندی دانشگاه‌های جهان بر اساس شاخص های حفظ محیط ‌زیست و گردش اقتصادی است.
میرخانی، برخی طرح های اجرا شده در این دانشگاه در 2 سال گذشته در زمینه مدیریت سبز را 'تصفیه پساب آب خاکستری' با همکاری شرکت آب و فاضلاب اصفهان در مجموعه خوابگاه های این دانشگاه و 'آیس بانک'(Icebank) در 2 دانشکده با زیرساخت 25 هزار مترمربع و صرفه جویی در مصرف انرژی عنوان کرد.
'آیس بانک' با تولید و ذخیره یخ، مقدار زیادی انرژی برودتی را در خود ذخیره می کند تا در ساعات مورد نیاز، برودت لازم را برای سیستم تامین کند.
وی در باره اجرای طرح های تولید انرژی و برق در برخی از دانشگاه ها، اظهار داشت: هدف دانشگاه ها از این کار، درآمدزایی نیست بلکه فرهنگ سازی برای تولید انرژی پاک، کمک به حفظ محیط زیست و کاهش بار نیروگاه های فسیلی است.
ابراهیم رضایی دبیر کمیته فرهنگی دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز نیز در این نشست گفت: این رویداد، میزبان ایده های فرهنگی در حوزه کارآفرینی در بخش مدیریت سبز است و 44 غرفه در این زمینه برپا خواهد شد.
همایش بین المللی دانشگاه سبز با هدف معرفی دستاوردهای عرصه مدیریت سبز در دانشگاه ها، تبادل علم و تجربه های مسوولان و کارشناسان و ایجاد زمینه های مناسب برای ارتقای عملکرد دانشگاه ها و تغییرات گسترده در جامعه روزهای 10 و 11 اردیبهشت سال جاری در دانشگاه اصفهان برگزار می شود.
دانشگاه اصفهان با حدود 15 هزار دانشجو و 650 عضو هیات علمی یکی از دانشگاه های بزرگ و برتر کشور است.
3011/6027

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مطالبات بانوان نخبه کشور از وزارت علوم و مسئولان آموزش عالی/ از فرار مغزها جلوگیری کنید!

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، صبح امروز آیین اختتامیه دومین جشنواره ملی «زن و علم» در تالار علامه امینی دانشگاه تهران با حضور جمعی از نخبگان و چهره های برتر علمی و پژوهشی کشور برگزار شد.

در ابتدای این جشنواره محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران به سخنرانی پرداخت و بر اهمیت جایگاه زنان پس انقلاب اسلامی و همچنین افزایش تعداد بانوان دانشجو در دانشگاه تهران تاکید کرد.

سپس معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان در خصوص پیشرفت های غیر قابل تصور زنان در دوران انقلاب و افزایش تعداد بانوان در هیات علمی دانشگاه های کشور تاکید داشت؛ وی همچنین اعلام کرد که نزدیک به یک چهارم زنان ایرانی دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و لذا نقش آن ها در ارتقاء کیفیت آموزش عالی کشور از اهمیت بالایی برخور دار است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز جزء میهمانان ویژه این جشنواره بود که پس از معصومه ابتکار در جایگاه سخنرانی حضور پیدا کرد؛ جهانگیری مریم میرزاخانی را یکی از چهره های برجسته علم ایران قلمداد کرد و لزوم توجه به نخبگان و دانشمندان را امری ضروری دانست.

در ادامه این جشنواره از بانوان نخبه و چهره های برتر علمی که در جشنواره های مختلف کشور صاحب عنوان بوده اند تقدیر به عمل آمد؛ این بانوان در حوزه های مختلف پژوهشی از جمله شیمی، علوم زیستی، روانشناسی و... مقالات و تحقیقات گوناگونی را به ثبت رسانده بودند.

خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز نیز با برخی از بانوان برگزیده این جشنواره به گفت و گو پرداخت تا ضمن معرفی اقدامات آن ها در حوزه پژوهشی، دغدغه ها و خواسته های خود را از وزارت علوم و مسئولان آموزش عالی کشور بیان کنند.

در ادامه مشروح این گفت و گو از نظر می گذرد:

حضور بانوان در پست های اجرایی مورد توجه بیشتری قرار بگیرد

«مهتاب میرمحسنی» استادیار دانشکده مهندسی برق دانشگاه شریف درباره اقدامات پژوهشی و علمی خود گفت: اقدامات علمی که در حوزه صنعت برق انجام دادیم موجب شد که امروز در جشنواره ملی «علم و زن» مورد تقدیر واقع شویم؛ ما مستندات اقدامات خودمان را برای وزارت علوم ارسال کردیم و به دلیل امتیازات علمی که در پژوهش هایمان داشتیم، توانستیم نظر کارشناسان وزارت علوم را جلب کنیم.

وی درباره انتظارات خود از مسئولان آموزش عالی و وزارت علوم چنین گفت: مهم ترین موضوع این است که جایگاه بانوان در مناصبی که قدرت تصمیم گیری و تصمیم سازی دارند مورد توجه بیشتری قرار بگیرد؛ امروز درصد قابل توجهی از اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور را بانوان تشکیل می دهند اما تا وقتی که بانوان در پست های اجرایی قرار نگیرند، دغدغه های اصلی آن ها مورد توجه قرار نخواهد گرفت.

میرمحسنی تصریح کرد: همانطوری که بانوان در کارهای علمی موفق هستند، در پست های اجرایی نیز می توانند عملکرد موفقیت آمیزی داشته باشند.

وزارت علوم زمینه های تبدیل علم به عمل را فراهم کند

«زهرا فتحی رضایی» استادیار رفتارحرکتی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تبریز در خصوص اقدامات پژوهشی و علمی خود اظهار کرد: اقدامات پژوهشی ما در حوزه بازی کودکان در طبیعت بوده است؛ امروز در دنیا مدارسی تحت عنوان مدارس طبیعت، جنگل و مزرعه کودک در حال فعالیت هستند که تابستان سال گذشته این پروژه را برای اشتغال حدود 15 نفر اجرایی کردیم.

وی افزود: در این پروژه نزدیک به 55 کودک از فضای طبیعی در یک باغ استفاده کردند و به بازی پرداختند؛ در واقع فضایی را طراحی کردیم که کودک مورد آموزش مستقیم قرار نگیرد و بتواند به وسیله بازی سرخوشانه آموزش های لازم را ببیند چرا که تاثیر گذاری بیشتری را در تربیت کودک دارد تمامی ابعاد رشدی او را تقویت خواهد کرد .

فتحی رضایی ادامه داد: توسعه و افزایش این نوع مدارس، زمینه اشتغال برای حداقل 8هزار نفر را فراهم خواهد کرد و توامندسازی ابعاد رشدی کودکان را در پی خواهد داشت.

این استادیار دانشگاه تبریز درباره انتظارات خود از مسئولان آموزش عالی و وزارت علوم گفت: با توجه به این که وزارت علوم یکی از نهادهای اصلی برای ارتقاء جایگاه علم در کشور است، باید زمینه های تبدیل علم به عمل را فراهم کند؛ دولت باید مجوز ایجاد فضاهای علمی را بدهد تا کودکان زیر 10 سال به جای استفاده از آموزش مستقیم از راه بازی سرخوشانه مهارت های زندگی را آموزش ببینند.

نخبگان جذب هیات علمی دانشگاه های کشور شوند

«دکتر رقیه نجف زاده» عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه درباره پروژه های علمی خود در طول دوران تحصیل گفت: من بیش از 60 مقاله علمی و پژوهشی 7 و کتاب تالیف شده در حوزه علوم زیستی و بیوتکنولوژی در طول دوران تحصیل خود داشته ام؛ همچنین 6 جایزه از بنیاد علمی نخبگان دریافت کرده ام.

وی افزود: در طول این سال ها همواره سعی کرده ام تحقیقات خودم را به صورت کاربردی پیش ببرم و تلاش کرده ام در کتاب های تالیفی، اصول علمی و کاربردی کشت و پرورش گونه های گیاهی را بیان کنم.

نجف زاده ادامه داد: در تز دکتریی که ارائه داده ام، توانستم چندین ژنوتیپ خوب آلبالو را معرفی کنم؛ در حوزه گیاهان دارویی توانستم بر روی چندین گیاه تحقیقات بسیار خوبی داشته ام که به دنبال معرفی آن ها و در نهایت به کارگیری شان در صنایع هستم.

عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه درباره دغدغه ها و انتظارات خود از مسئولان وزارت علوم و آموزش عالی کشور اذعان داشت: دغدغه اصلی ما این است که متاسفانه وزارت علوم آن حمایتی که در شان نخبگان کشور باید باشد را از آن ها انجام نمی دهد؛ حمایت باید در عمل خودش را نشان دهد چرا که دغدغه اصلی یک نخبه این است که در هیات علمی دانشگاه های کشور جذب شود و اگر این اتفاق رخ ندهد، دچار فرار مغزها خواهیم شد.

وی تاکید کرد: نخبگان کشور نباید در مسیرهای علمی همواره با کم مهری و کم لطفی مواجه شوند.

آمار و ارقام نشان می دهد که با گذشت چهل سال پیروزی انقلاب اسلامی، جایگاه بانوان کشور در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، علمی و پژوهشی رشد چشمگیری داشته است؛ این موضوع در چند سال اخیر سیر صعودی داشته است و بانوان کشور در زمینه های مختلف علمی و پژوهشی توانسته اند افتخارآفرینی داشته باشند. با توجه به تاثیر گذاری زنان در تربیت جامعه و نقش کلیدی آن ها در خانواده، تلاش هرچه بیشتر مسئولان آموزش عالی برای پیشرفت علمی آن ها امری بدیهی است.

انتهای پیام/

108 / 156 وزارت علوم آموزش عالی فرار مغزها بانوان نخبگان جشنواره زن و علم دانشگاه حقوق زنان

محسن جهانگیری درگذشت

پزشکی که خودش را دیپلم معرفی کرد تا ببیند در بیمارستان با او چه می کنند؟

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

کلیدواژه: علمي آموزشي همايش دانشگاه سبز دانشگاه اصفهان بين المللي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۲۸۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • همایش بین‌المللی آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ در دانشگاه تهران برگزار می‌شود
 • 1400 میلیارد ریال به توسعه فضای سبز کرج اختصاص یافت
 • گوجه سبز 40 برابر قیمت واقعی!
 • شایعه در سرزمین گوجه‌های‌سبز
 • راهکارهای جلوگیری از وقوع سیل در مازندران دی‌۹۷ارائه شد/ نگاه تشریفاتی به حوزه نخبگان/ اجازه عرض‌اندام به نخبگان نمی‌دهند
 • سرانه فضای سبز در شهر باشت به 9.5متر مربع رسید
 • مراسم تجلیل از نخبگان و برگزیدگان جوان بندر انزلی برگزار شد + تصاویر
 • گوجه سبز ۴۰۰ هزار تومانی منطقی نیست
 • واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند
 • رئیس اتحادیه میوه و سبزی: قیمت ۴۰۰ هزار تومانی گوجه سبز منطقی نیست
 • قیمت عجیب گوجه سبز در بازار
 • صنعت فولاد همزمان با توسعه به فکر مسائل زیست محیطی نیز بوده است/ فضای سبز ذوب آهن 84 برابر استانداردهای زیست محیطی است
 • قیمت ۴۰۰ هزار تومانی برای گوجه سبز
 • انتخاب سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان به عنوان دبیر نمایشگاه گل و گیاه
 • قیمت ۴۰۰ هزار تومانی گوجه سبز منطقی نیست
 • برگزاری هشتمین نمایشگاه تخصصی گل و گیاه شهر اصفهان
 • آغاز برداشت برگ سبز چای از هفته اول اردیبهشت/ وقوع سیل اخیر خسارتی به باغات چای وارد نکرد
 • معرفی دانش‌آموزان ممتاز قرآنی به بنیاد ملی نخبگان
 • مهمترین وظیفه عصر غیبت/ وقتی مومنین بر کل زمین حاکمیت می یابند