امروز حدود ۱۰۰ نفر از خریداران خودروهای خارجی دپو شده در گمرک در مقابل بانک مرکزی تجمع کردند. گفته می‌شود که بانک مرکزی بر تصمیم خود در پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز تاکید دارد و در عین حال جلسه‌ای با مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این باره در حال برگزاری است. آفتاب‌‌نیوز : واردات خودرو از تیرماه سال جاری ممنوع شد، اما این در حالی است که برخی از ثبت سفارش‌ها تا پیش از زمان ممنوعیت انجام شده بود. با این حال این خودروها وارد و در گمرک‌ها دپو شدند؛ خودروهایی که متعلق به افرادی بودند که از طریق شرکت‌های رسمی واردات خودرو برای دریافت آن‌ها نام‌نویسی کرده و پول پرداخت کرده بودند.
پس از حواشی و مشکلاتی که در زمینه ثبت سفارش خودرو ایجاد شد، ترخیص این خودروها منوط به تصمیم‌گیری مراجع قضائی شد و در این راستا هیأت وزیران مصوبه‌ای را با موضوع شرایط ترخیص خودروهای دارای قبض انبار گمرکی ابلاغ کرد.
مصوبه دولت برای ترخیص خودروهای دپوشده در گمرک
در این مصوبه آمده بود: ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری (بدون رعایت سال ساخت) که تا تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری - صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی هستند، به صورت بدون انتقال ارز و از محل ارز متقاضی با اظهار منشأ ارز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بلامانع است و همچنین کلیه ثبت سفارشات قبلی خودرو (اعم از بانکی و غیربانکی) لغو می‌شود.
مخالفت رئیس‌کل با مصوبه
این مصوبه که تا حدودی پیش‌خریدکنندگان این خودروها را خوشحال کرده بود، با مخالفت رئیس‌کل بانک مرکزی مواجه شد؛ چرا که او بر این باور بود که واردات به صورت بدون انتقال ارز سبب می‌شود تا منشأ تأمین ارز برای ترخیص خودروها مشخص نباشد و به این ترتیب تلاش‌های این بانک برای آرام کردن بازار ارز ممکن است با مشکل مواجه شود.
واردات بدون انتقال ارز به این معناست که ارز این‌گونه واردات، خارج از سیستم بانکی تأمین می‌شود و معمولاً مربوط به کالاهایی است که از نظر دولت اولویت پایینی دارند.
منظور از روش واردات بدون انتقال ارز، پرداخت بهای کالا خارج از اعتبار اسنادی است و وجه کالا از طریق حواله یا از سایر منابع پرداخت می‌شود که به این ترتیب واردکنندگان برای ترخیص کالاهای خود برای تأمین ارز به بازار آزاد مراجعه می‌کنند و همین امر می‌تواند سبب برهم خوردن تعادل بازار ارز و افزایش تقاضا شود.
اما حدود یک ماه بعد گمرک ایران دستورالعمل ترخیص خودروهای دارای قبض انبار بدون انتقال ارز را ابلاغ کرد و آن‌طور که گفته شد، برخی از این خودروها نیز ترخیص شد.
البته گمرک ایران گفته بود که یکی از مشکلات وارده از سوی همتی، رئیس کل بانک مرکزی به مصوبه هیأت وزیران بحث قبض‌های انبار گمرکی بعد از تاریخ ۱۶ مرداد بوده که این مشکل در مصوبه حل شده و تنها قبض‌های قبل از ۱۶ مرداد پذیرفته می‌شوند.
تجمع مقابل بانک مرکزی
اما امروز تعدادی از خریداران این خودروها که عمدتاً طرف قرارداد با شرکت‌ها رامک، نگین و عظیم خودرو هستند، در مقابل ساختمان بانک مرکزی در خیابان میرداماد تجمع کردند.
پیگیری‌ها از بانک مرکزی حاکی از آن است که مشکل ایجاد شده فعلی بر سر پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز است که گفته می‌شود رئیس‌کل بانک مرکزی بر پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز زمان پرداخت با نرخ زمان ترخیص در سامانه نیما تاکید دارد و در این باره کوتاه نخواهد آمد.
در عین حال گفته می‌شود که جلسات مشترکی بین وزارت صنعت‌، معدن و تجارت و بانک مرکزی برای حل این موضوع در حال برگزاری است.
نتیجه جلسه هرچه باشد این امید می‌رود که خودروهایی که از سوی مردم پیش‌خرید شده است، هرچه زودتر ترخیص شده و به دست خریداران آن‌ها برسد. باید دید که در پایان جلسات بانک مرکزی و وزارت صمت، چه تصمیمی برای حل مشکل واردات خودرو گرفته خواهد شد.
منبع: ایسنا

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جایگاه فیلم کوتاه در جشنواره جهانی فیلم فجر| جشنواره به مهمانداری چند روزه از مهمانان محدود نشود/ جایزه جشنواره جهانی راه را برای فیلمسازان هموارتر می‌کند

دیگر نمی‌توان جایگاه فیلم کوتاه را در سطح جشنواره‌های فجر نادیده گرفت، اما این نگاه بیشتر بین اهالی سینما فراگیر شده و هنوز جایگاهی که باید در بین عموم پیدا نکرده است. ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳ فرهنگی سینما و تئاتر نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، فیلم کوتاه به عنوان یک گروه از آثار سینمایی شاید در ابتدا پتانسیل تبدیل شدن به یک گروه پرمخاطب را داشته باشد. اما هنوز این اتفاق نیفتاده و این موضوع هم مختص به سینمای ایران یا آسیا نیست و در جهان به عنوان یک گروه پرمخاطب شناسایی نشده‌است.

اما باید به آینده فیلم کوتاه امیدوارتر بود چراکه سبک زندگی بشر سرعت یافته و سواد تکاملی وقت کمتری برای روزمرگی‌ها باقی گذاشته. مخاطب امروز زمان کمتری را برای دریافت محتوا طلب می‌کند و فیلم کوتاه این امکان را برای او فراهم می‌سازد.

اما باید به آینده فیلم کوتاه امیدوارتر بود چراکه سبک زندگی بشر سرعت یافته و سواد تکاملی وقت کمتری برای روزمرگی‌ها باقی گذاشته

 

جشنواره‌های مطرح فیلم می‌تواند به ذائقه‌سازی در این راستا کمک کند و با تمرکز بر این گروه سینمایی فیلم کوتاه را به عنوان یک گروه سینمایی که توان اکران عمومی را هم داراست به سینما معرفی کند. جشنواره جهانی فجر 12 سانس از زمان اکرانها را به باکس فیلم کوتاه اختصاص داده‌است که به نسبت جشنواره ملی زمان زیادی است. اما باید دید خود فیلمسازان نسبت به این اتفاق چه واکنشی دارند.

محمد کارت: تعاملات بین‌المللی جشنواره جهانی فیلم فجر باید در طول سال ادامه داشته باشد

محمد کارت که سال گذشته در جشنواره جهانی فیلم فجر جایزه بهترین کارگردانی را برای فیلم «بچه خور» در بخش «جوایز آسیایی» از آن خود کرد درباره حضور آثار کوتاه در جشنواره جهانی فیلم فجر به خبرنگار تسنیم گفت: به طور کلی تمرکز جشنواره جهانی بیشتر روی فیلم های بلند است تا فیلم کوتاه و در دوره های قبل مخاطبانی که برای تماشای فیلم به جشنواره می آمدند بیشتر تمایل به دیدن فیلم های بلند داشتند. 

وی افزود: نکته حائز اهمیت در جشنواره جهانی فیام فجر، نحوه انتخاب آثار است که مشاوران مختلف فیلم‌ها را می بینند، انتخاب و به دبیر جشنواره معرفی می کنند تا دبیر آثار مناسب برای حضور در جشنواره را برگزیند. 

کارگردان و تهیه کننده مستند «آوانتاژ» با اشاره به اینکه جشنواره جهانی فیلم فجر تلاش می کند تا در جهت استاندارد برگزار کردن یک جشنواره بین المللی قدم بردارد، عنوان کرد: در آینده می توانیم شاهد آن باشیم که این جشنواره  در حوزه بین الملل سینمای ایران به فستیوالی با اهمیت تبدیل شده است. البته جشنواره جهانی فیلم فجر مشکلاتی هم دارد که قابل بحث است و می توان آنها را برطرف کرد.

کارت اظهار کرد: بعضی مواقع برخی جشنواره ها حتی اگر قدمت بالایی داشته باشند، از نظر نوع برگزاری و همچنین چیدمان و انتخاب فیلم ها نمی‌توانند جریان ساز باشند و صرفا برگزار می شوند، اما جشنواره جهانی فیلم فجر طی این چند سال از نظر سطح برگزاری امیدوارکننده بوده و می تواند در آینده به یک فستیوال مهم در منطقه و آسیا تبدیل شود.

وی جشنواره جهانی فیلم فجر را معبر مناسبی برای ارائه فیلم های ایرانی در جامعه بین الملل دانست و گفت: برای دستیابی به این هدف باید مهمان هایی که به جشنواره دعوت می شوند ملزم شوند که فیلم های منتخب مهم در حیطه فیلم های بلند، مستند و کوتاه را به بازارهای جهانی پیشنهاد دهند یا مارکتینگ جشنواره با پخش کننده‌ها ارتباط بیشتری بگیرد.

تمرکز جشنواره به مهمانداری چند روزه محدود نشود

کارگردان فیلم کوتاه «بچه خور» تاکید کرد: تعاملات بین المللی جشنواره جهانی فیلم فجر نباید محدود به برگزاری در یک مدت مشخص و مهمانداری از فیلمسازان خارجی شود، بلکه باید محلی برای ایجاد فرآیندهای بین المللی سینمایی در طول سال باشد. باید تعاملی صورت گیرد و شرایطی فراهم شود که افراد و آثار منتخب جشنواره جهانی فیلم فجر در طول سال هم در حوزه بین الملل دیده شوند. در این شرایط دیگر هزینه هایی که صرف برگزاری این جشنواره و حضور مهمانان خارجی می شود فقط برای حضور چند روزه در جشنواره نیست و جشنواره جهانی این هزینه ها را متقبل می‌شود تا سینمای ایران در طول سال در جامعه بین الملل در جریان باشد.

تعاملات بین المللی جشنواره جهانی فیلم فجر نباید محدود به برگزاری در یک مدت مشخص و مهمانداری از فیلمسازان خارجی شود

 

کارت در پایان ضمن خرسندی از حضور در دوره گذشته جشنواره جهانی فیلم فجر اظهار کرد: حضور در این جشنواره تجربه جذابی برای من بود و  خوشبختانه  اتفاقات خوبی هم برای فیلم کوتاه «بچه خور» افتاد و برایم خوشحال کننده بود که اولین اکران این فیلم در جشنواره جهانی فیلم فجر اتفاق افتاد و اولین جایزه اش را هم از این جشنواره دریافت کرد.

البته در کنار موارد مطرح شده جوایزی هم که فیلمهای کوتاه از جشنواره‌ها دریافت می‌کنند می‌تواند بر جایگاه فیلم و روند فیلمسازی آنها موثر باشد. هرچقدر که جشنواره عرضه کننده فیلم کوتاه موثرتر باشد جایزه‌ای که به فیلم کوتاه می‌دهند آینده آن فیلم را بیشتر تحت تأثیر قرار می‌دهد.

درواقع حضور فیلمهای کوتاه در بخش جوایز اصلی یک جشنواره می‌تواند فیلمسازان فیلم کوتاه را بر تداوم کار خود مصمم‌تر کند. اما نباید این نگاه حاصر شود که بعد از موفقیت یک فیلمساز کوتاه مرحله بعد برای پیشرفت او ساخت فیلم بلند است و باید به فیلم کوتاه به مثابه یک گونه مستقل از سینما نگاه کرد.

درواقع حضور فیلمهای کوتاه در بخش جوایز اصلی یک جشنواره می‌تواند فیلمسازان فیلم کوتاه را بر تداوم کار خود مصمم‌تر کند

 

آرین وزیردفتری: جایزه جشنواره جهانی راه را برای فیلمسازان هموارتر می کند

آرین وزیردفتری که با فیلم کوتاه «هنوز نه» در دوره سی و پنجم جشنواره جهانی فیلم فجر برگزیده شده است درباره تاثیر جوایز جشنواره جهانی فیلم فجر در کارنامه کاری فیلمسازانبه خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت: در آن سالی که فیلم بنده با نام «هنوز نه» توانست جایزه بهترین فیلم کوتاه را از جشنواره جهانی فیلم فجر کسب کند توفیقاتی در سایر جشنواره‌های داخلی دیگر هم داشت، اما مهم‌ترین جایزه‌ داخلی آن متعلق به جشنواره جهانی فیلم فجر بود.

به گفته وی، این جشنواره به مرور توانسته خودش را به فیلمسازان و منتقدان داخلی و خارجی اثبات کند.

کارگردان فیلم کوتاه «مثل بچه آدم» افزود : به نظرم اهمیت این جایزه به گونه‌ای است که مسیر ساخت آثار بعدی برگزیدگان جشنواره جهانی فیلم فجر هموارتر می‌شود زیرا تهیه‌کنندگان و سرمایه‌گذاران  به اعتبار این جشنواره راحت‌تر به فیلمسازان برگزیده اعتماد می‌کنند.

وزیردفتری در آخرین بخش صحبت‌هایش بیان کرد: بخش کوتاه جشنواره جهانی فیلم فجر به همراه جشنواره فیلم کوتاه تهران دو فستیوالی هستند که در حوزه فیلم کوتاه حتی در میان سینماگران خارجی هم شناخته شده هستند و به نظرم این جشنواره تا این مرحله به خوبی پیش آمده ولی وقت آن رسیده که جشنواره جهانی فیلم فجر مانند سایر جشنواره‌های مطرح جهان صاحب نگاه مخصوص به خود شود؛ منظورم از نگاه، همان سلیقه هنری مخصوص یک جشنواره است.

در نهایت می‌توان گفت بخش زیادی از معرفی سینمای ایران مدیون فیلمسازان کوتاهی است که در برهوت بی محتوایی و فقدان ایده در سینما بلند هنوز حرفهای زیادی برای گفتن در عرصه‌های بین‌المللی دارند و در سراسر جشنواره‌های جهانی شاهد موفقیت‌های این گروه سینمایی هستیم.

انتهای پیام/

 

R1356/P/S4,34/CT6 واژه های کاربردی مرتبط سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر سینما

محسن جهانگیری درگذشت

پزشکی که خودش را دیپلم معرفی کرد تا ببیند در بیمارستان با او چه می کنند؟

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

کلیدواژه: بانک مرکزی تجمع خریداران خودرو

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۲۹۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مهلت ارسال آثار به جشنواره داستان کوتاه زاینده رود پایان یافت
 • تمدید یا عدم تمدید؟ مساله این است
 • هشدار یک تولیدکننده از ۷ خوان بانک‎ها برای تخصیص ارز واردات/ نگرانی از تولید در ماه‎های آتی
 • نماینده مجلس: ۹۰ درصد خریداران خودرو دلال‌ها هستند
 • جایگاه فیلم کوتاه در جشنواره جهانی فیلم فجر
 • عکس جدیدی که هانیه غلامی منتشر کرد
 • ادامه واردات لاستیک با ارز ۴۲۰۰ تومانی
 • ادامه واردات لاستیک با ارز ۴۲۰۰ تومانی/ لاستیک کالای اساسی است
 • «به من گفتند تنها بیا» آمد + عکس
 • بی‌تاب‌تر از بی‌تاب
 • ترخیص ۳۹ هزارتن گوشت گوسفندی و ۷۳ هزار راس دام زنده کشتاری
 • دستور روحانی برای ترخیص کالاها از گمرک
 • دستور روحانی برای رفع موانع ترخیص ۸۵ هزار کانتینر
 • آقا بیا!
 • رئیس جمهور دستور رفع موانع ترخیص ۸۵ هزار کانتینر کالای معطل در گمرک را صادر کرد
 • رفع موانع ترخیص ۸۵ هزار کانتینر کالای معطل در گمرک
 • دستور رئیس جمهور برای رفع موانع ترخیص ۸۵ هزار کانتینر کالای معطل در گمرک
 • بیا که جهان بی تو عرصه تنفس نیست
 • تجمع بزرگ نیمه شعبان در زنجان برگزار می شود