فرارو- گوسفند زنده که ارزان شود، دیگر قضیه به کلی فرق می‌کند و حالا دیگر گوشت چاره‌ای ندارد جز اینکه در مورد قیمت‌های عجیبش کمی کوتاه بیاید. واردات گوسفند زنده از رومانی و بارندگی‌ها و تامین علوفه دست به دست هم دادند تا قیمت گوسفند زنده در بازار کاهش پیدا کند. آخرین روز‌های سال ۹۷ قیمت گوسفند زنده به کیلویی ۴۸ هزار تومان رسیده بود و قیمتی که امروز گرفتیم، نشان می‌دهد گوسفند زنده حدود هشت هزار تومان به ازای هر کیلوگرم ارزان شده. این یعنی اگر مثل همیشه مشکلی پیش نیاید، کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی انتظار قیمت گوشت گرم در بازار را می‌کشد.

کلید همه مشکلات در دست گوسفند زنده
وقتی گوشت منجمد مشتری ندارد، واردات آن چقدر می‌تواند در کاهش قیمت گوشت اثر داشته باشد؟ درست است که مصرف گوشت منجمد هیچ ضرری ندارد و اتفاقا از نظر قیمت کلی برای فشار خون و اعصاب مفید است، اما واقعیت این است که ایرانی‌ها هیچ موقع به گوشت گرم خیانت نمی‌کنند. برای همین واردات گوشت منجمد هیچ موقع نمی‌تواند به اندازه گوسفند زنده در کاهش قیمت گوشت تاثیر داشته باشد. برای همین است که چشم امید همه ما به درب هواپیما و کشتی باری گوسفند‌های رومانی است. بلکه بتوانند دستی به سر و روی قیمت گوشت بکشند.

چه کسی گوسفند را ارزان کرد؟
سیل! قرار نیست همه خبر‌های سیل ناراحت کننده باشد. بارش‌های اخیر شاید کلی بدبختی سرمان آورده، اما چند نکته مثبت محدود هم می‌توان بین خیل عظیم خبر‌های تاسف‌بار آن پیدا کرد. افزایش بارندگی‌ها در یک ماه اخیر حسابی به دهان گوسفندان شیرین آمده و شاهد افزایش عرضه دام تولید داخل به خاطر بارندگی‌ها و تامین علوفه مناسب هستیم. البته نباید تلف شدن گوسفندان در مناطق سیل‌زده را نادیده گرفت. با این حال منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور در گفتگو با ایرنا می‌گوید سیل اخیر در اکثر استان‌ها خساراتی به بخش کشاورزی وارد کرد، اما تلفات دام سبک در حدی نبود که بتواند بر قیمت دام زنده و گوشت قرمز تاثیرگذار باشد.

واردات دام زنده را دست کم نگیرید! همین چند روز پیش بود که ۶۳ هزار گوسفند زنده دیگر از رومانی به کشور وارد شد و قرار است نوبت به نوبت در کشتارگاه‌های استان سیستان و بلوچستان ذبح شوند. همین مورد تاثیر زیادی در افزایش عرضه دام زنده به کشتارگاه و کاهش قیمت هشت هزار تومانی گوسفند در کشور دارد.   بیشتر بخوانید: گوشت قرمز؛ بررسی نشانه‌های مثبت و نگاهی به جدیدترین قیمت‌ها‌
قیمت دام زنده چقدر روی قیمت گوشت تاثیر دارد؟
سال پیش این روز‌ها هر کیلوگرم گوشت گوسفندی تقریبا ۴۷ هزار تومان قیمت داشت و فصابی‌ها گوشت گاو و گوساله را ۴۱ هزار تومان می‌فروختند. آن زمان گوسفند زنده را ۱۶ هزار تومان می‌فروختند و گوساله ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم قیمت داشت. سال ۹۷ قیمت دام زنده نسبت به سال گذشته تقریبا سه برابر شد و به کیلویی ۴۸ هزار تومان رسید. همین مورد باعث شد قیمت گوشت گوسفندی که یک سال پیش تقریبا ۴۰ هزار تومان بود بیشتر از سه برابر شده و به دست کم ۱۳۰ هزار تومان برسد. البته باید توجه داشت که بخشی از این افزایش قیمت ربطی به قیمت دام زنده ندارد عوامل دیگری در آن تاثیرگذار است.

دام زنده تقریبا ۵۰ درصد گوشت می‌دهد و همین مورد باعث می‌شود قیمت گوشت در کشتارگاه تقریبا دو برابر قیمت دام زنده باشد. با احتساب هزینه‌های جابه‌جایی سود واسطه‌ها قیمت گوشت گرم برای مصرف‌کننده عموما باید ۲.۵ برابر قیمت دام زنده باشد. الان قمیت گوشت گرم تقریبا سه برابر قیمت دام زنده است. با این حال کاهش هشت هزار تومانی قیمت دام زنده به ۴۰ هزار تومان، می‌تواند ۲۰ درصد قیمت گوشت را کاهش دهد و این کاهش می‌تواند در کنار واردات گوشت گرم و منجمد بیشتر هم بشود، اما هنوز فاصله خیلی زیادی تا متعادل شدن قیمت گوشت گرم در بازار وجود دارد.

قیمت گوشت در بازار امروز
در حال حاضر قمیت هر کیلوگرم سردست گوسفندی در بازار حدود ۱۳۰ هزار تومان است، قیمت گوشت آبگوشتی ۱۰۰ هزار تومان است. انواع گوشت وارداتی تنظیم بازاری توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین با قیمت‌هایی بین ۳۳ تا ۴۵ هزارتومان عرضه می‌شود.

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حل و فصل یک دعوای محلی با نتیجه‌ نامعلوم!

یکی از اهالی روستا‌های مسیر خسرج شهر حمیدیه با تراکتور ما را به خانه خود برد تا گاوش که اسهال گرفته بود را ببینیم، حیاط خانه‌ا‌ش پر از سگ بود و از آمدن ما هم خوشحال به نظر نمی‌رسیدند و شدیداً پارس می‌کردند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، علی آغابابایی؛* چند روز پیش و در حاشیه برگزاری دوازدهمین اردوی جهادی تیم دامپزشکی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز وقتی به روستا‌های مسیر خسرج شهر حمیدیه رفتیم، سطح آب کمی پایین آمده بود و دیگر نیازی به قایق سواری برای رسیدن به چادر‌های اهالی روستا‌های منطقه نبود و تراکتور برای عبور از جاده کفایت می‌کرد.

بعضی از اهالی هم که آب از خانه هایشان خارج شده بود، کم کم به فکر برگشت بودند هرچند که می‌دانستند هیچ تضمینی نیست که دوباره مجبور به تخلیه نشوند!

یکی از اهالی با تراکتور ما را به خانه اش برد تا گاوش که اسهال گرفته بود را ببینیم، حیاط خانه ا‌ش پر از سگ بود و از آمدن ما هم خوشحال به نظر نمی‌رسیدند و شدیداً پارس می‌کردند. گاو هم چموش و بی قرار شده بود و به سختی مهارش کردیم، دکتر حسن پور آنقدر سریع آمپول را به گاو زد که نتوانستیم بیشتر از یک کف دست از شاتوت‌های درخت داخل حیاطش بخوریم! (با زمینه صدای پارس چندتا سگ وحشی و آزاد!)

داشتیم با تراکتور برمی گشتیم که فهمیدیم صبح همان روز، یکی از همان سگ ها، گوسفندی از گله‌ همسایه را گاز گرفته و دنبه و پشتش را تکه تکه کرده، اما با این شکار، نتوانسته خوراک خوبی نصیب خود کند!

فهمیدیم یک دلخوری و مختصر درگیری هم بین صاحب سگ و گوسفند پیش آمده بود و واقعاً لطف خدا بود که ما اونجا بودیم و لطف بیشتر اینکه دکتر ایمانی با پک کامل جراحی آمده بود! معلوم نبود سر همین گوسفند و سگ چندتا آدم قرار بود به جان هم بیافتند!

گوسفند را با خودمان بردیم و به صاحبش گفتیم ما درمانش می‌کنیم! دکتر زخمش را دید و با سرم و بتادین رقیق آن را شستشو دادیم که طبق اصول مدیریت زخم برای چنین زخم آلوده‌ای صرفاً شستشو تا تخلیه آلودگی کافی است و کم کم خودش جوش می‌خورد، اما اهالی به اینکار راضی نمی‌شوند و این درگیری بدون بخیه زدن خوابیدنی نبود! اهالی این منطقه، کلاً به درمان غیر تزریقی و جراحی بدون بخیه اعتقاد خاصی ندارند!

باوجود تمام آموزه‌های مدیریت زخم و با کمی اصرار، بالاخره دکتر به بخیه کردن راضی شد تا به این دعوای بین صاحب سگ و گوسفند خاتمه دهد! پن استرپ (پنی‌سیلین+استرپتومایسین) هم به گوسفند تزریق کردیم و برای روز‌های آینده هم به صاحبش پن استرپ دادیم تا به گوسفند تزریق کند و جای زخم عفونت نکند...

خلاصه، واقعاً خدا مرحمتی کرد و اولین جراحی اردو‌های جهادی دامپزشکی موجب حل و فصل یک دعوای محلی با نتیجه‌ نامعلوم شد!

محسن جهانگیری درگذشت

پزشکی که خودش را دیپلم معرفی کرد تا ببیند در بیمارستان با او چه می کنند؟

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

کلیدواژه: گوسفند زنده گوشت قیمت

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۲۹۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • محمدرضا تابش و احمد مسجدجامعی به تماشای خط باریک قرمز نشستند
 • قیمت مرغ در سال جاری به شدت کاهش می‌یابد/ در عرضه گوشت قرمز مشکلی نخواهیم داشت
 • ارزان‌ترین خانه‌های تهران در کدام مناطق قرار دارند؟
 • انتصاب فرمانده جدید سپاه، آغاز فصل جدید مقابله با استکبار
 • ثابت ماندن قیمت گوشت در ماه مبارک رمضان
 • قیمت گوشت در ماه رمضان افزایش نخواهد داشت
 • کاشان| واردات گوشت تاثیری در کاهش قیمت ندارد
 • مدیرکل پشتیبانی امور دام آذربایجان شرقی: توزیع گوشت قرمز ادامه دارد
 • گوشت گران می ماند؟
 • رضا پورحسین، روان‌شناس بالینی عنوان کرد:خط باریک قرمز تصویر درستی از مداخله هنر در درمان نشان می‌دهد
 • چه شد که گوشت نجومی شد؟
 • 20 رأس گوسفند در تصادف جاده ایذه - دهدز تلف شد
 • هواپیمای غول‌پیکری که گوسفند به ایران می‌آورد
 • ترخیص ۳۹ هزارتن گوشت گوسفندی و ۷۳ هزار راس دام زنده کشتاری
 • ممنوعیت حمل دام سبک و سنگین بدون مجوز دامپزشکی
 • واردات ۹۲ هزار رأس گوسفند زنده از رومانی/ محدودیتی در واردات آلایش خوراک دام وجود ندارد
 • تصویری از هواپیمای غول‌پیکری که گوسفند به ایران می‌آورد
 • حمل دام سبک و سنگین بدون مجوز دامپزشکی ممنوع است
 • مداخله هنر در درمان، روایت اصلی «خط باریک قرمز» است