مشاهده اخبار داغ روز

سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی فرشچیان اظهار کرد: جامعه مدیریتی و دانشگاهی بدهکاری بزرگی به هنرهای مردمی دارد که باید جبران شود. این در حالی است که ایران بهشت هنرهای مردمی است و تنوع جغرافیایی و بومی آن باعث شده که وضعیت استثنایی و خوبی در حوزه فرهنگ‌های عامیانه و مردمی داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، مراسم رونمایی از مجموعه دانشنامه «نهضت هنرهای مردمی ایران»، عصر روز دوشنبه (۲۶ فروردین‌ماه) با حضور هادی سیف (مؤلف این مجموعه)، احمد مسجدجامعی (عضو شورای اسلامی شهر تهران)، بهمن نامورمطلق (سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی فرشچیان)، برزین ضرغامی (مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران)، محمدمهدی هراتی (عضو گروه هنرهای سنتی و صنایع دستی فرهنگستان هنر)، محمد دعایی (سرپرست روزنامه «اطلاعات»)، مجید رجبی معمار (مدیر خانه هنرمندان ایران)، رضا رفیع و جمعی از هنرمندان هنرهای سنتی ایران در فرهنگستان هنر برگزار شد.

در مراسم رونمایی از این مجموعه که شامل کتاب‌های «قلمکار نقاشی»، «نقاشی قالی»، «نقش‌آفرینی روی سنگ» و «نقاشی روی چوب» می‌شود بر لزوم احیا و توجه به هنرهای سنتی ایرانی تاکید شد.

در ابتدای مراسم، علیرضا اسماعیلی _ سرپرست فرهنگستان هنر _ در سخنانی کوتاه این مجموعه از هادی سیف را اثری ارزشمند در حوزه پژوهش‌های هنرهای مردمی برشمرد و یادآور شد: کارهای ایشان با قلم شیوا و روان و سبک خاصی که دارند بسیار ارزشمند است. به نسبت سایر پژوهش‌هایی که در این موضوعات انجام شده است و اغلب مونتاژ هستند، کارهای استاد سیف ویژه و ارزشمند است.

بهروز فتحی _ معاون برنامه‌ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران _ نیز ضمن ارائه توضیحاتی درباره روند چاپ مجموعه دانشنامه «نهضت هنرهای مردمی ایران»، خاطرنشان کرد: اواخر سال قبل این مجموعه کم‌نظیر و پژوهشی استاد سیف منتشر شد. در روز زیباسازی در تاریخ ۲۹ اسفند ماه از کتاب‌هایی که منتشر کرده بودیم رونمایی کردیم، ولی این چهار کتاب را از آن مجموعه جدا کردیم؛ چراکه معتقد بودیم برای این چهار کتاب باید جریان جدایی در نظر گرفت.

کتابی که صدای تیشه فرهاد است

همچنین محمدمهدی هراتی، هنرمند نگارگر از اهمیت هنرهای ایرانی سخن گفت و مروری کوتاه از چهار مجموعه کتاب هادی سیف انجام داد. او با بیان اینکه «هر کدام از این دانشنامه‌ها اثری مستقل است»، یادآور شد: مطلبی که تهیه کرده‌ام در این جهت است که هنوز هم استاد سیف از درد عشق می‌نویسد و به آن عشقی که در هنرمندان وجود دارد می‌پردازد. این مجموعه آثار با دقت بسیار انجام شده است؛ به گونه‌ای که حتی از نظر چاپ، قطع کتاب و حتی انتخاب خط نیز از عناصر ایرانی استفاده شده است.

این هنرمند نگارگر با اشاره به کتاب «نقش‌آفرینی روی سنگ»، گفت: نقش‌آفرینی روی سنگ آدم را یاد تخت جمشید می‌اندازد. کارهایی که روی سنگ انجام داده برای من صدای تیشه افراد است که با کلام موزون استاد عجین شده است. این کتاب هنرها و مشاهیری که فراموش کرده بودیم را به یادمان می‌آورد.

هراتی یادآور شد که دیدن این کتاب‌ها راهی برای نوآوری و خلاقیت هنرمندان ایجاد کرده است.

برای هنرمندان غریب و مهجور سرزمینم

در ادامه هادی سیف، مؤلف مجموعه دانشنامه «نهضت هنرهای مردمی ایران» نیز در سخنانی از تجربه نگارش این چهار جلد کتاب سخن گفت و خاطراتی را از سال‌هایی که درباره هنرهای مردمی پژوهش کرده است، روایت کرد.

او اظهار کرد: حکایت نگارش این کتاب‌ها از زمانی شروع شد که توفقی زیارت استاد شایسته شیرازی، شاگرد کمال‌الملک و زنده‌کننده مکتب زندیه در شیراز به من دست داد. دوستی پدرم با ایشان باعث شده بود که من را به خانه‌اش را بدهد و هم مسئولیتی را بر دوشم بگذارد. اولین بار به من گفت آنچه در طول تاریخ هنر ایران ناشناخته مانده و مظلوم قرار گرفته، سهم ماندگار و بی‌چون و چرای هنرمندان غریب و مهجور این سرزمین است. هنرهایی که در خانه‌های پدری به امانت گذاشته شده و هنرمندانی که عاشقانه، عابدانه و صادقانه در اعتلای هنر ایران، بی‌وسوسه نام ادای دین کردند و عابدانه‌تر از دنیا رفتند.

سیف یادآور شد: این توفیق را خداوند نصیب بنده کرد و نقش اصلی را هنرمندان بزرگ سرزمینم دارند. من یک قلندری و درویشی دوره‌گرد بودم که برزن به برزن و کوچه به کوچه در شهرهای سرزمینم، کوبه‌های زنگاردیده خانه‌های پدری را به صدا در آوردم. حوض‌های شکسته بی‌ماهی، درختان خشکیده، گچ‌بری‌های ترک دیده، نقاشی‌های پوسته‌داده و هنرمندانی که نه نام داشتند و نه نشان من را در این مسیر همراهی کردند.

این پژوهشگر هنرهای ایرانی سخنان خود را اینگونه ادامه داد که: من مدیون همه بوده‌ام؛ از کوچه حصیربافان همدان گرفته تا محله‌های یزد و جای جای شهرهای اصفهان و شیراز. امروز برایم روزی است سرشار از احساس که این احساس را نخست به سید جلیل‌القدر شایسته شیرازی و بعد به تمامی هنرمندان گمنام تقدیم می‌کنم به سید یوسف، نقاش شیرازی که به هنگام فرود آمدن تیر چوبی سقف نابینا شد.

او این حس خود را به دیگر هنرمندانی تقدیم کرد که ضمن بیان نام آنها، سخنانی از زندگی آنها نیز بیان می‌کرد.

بدهکاری بزرگ جامعه مدیریتی و دانشگاهی به هنرهای مردمی

نامور مطلق _ سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی فرشچیان _ نیز از دیگر سخنران این مراسم بود که از اهمیت و لزوم توجه به هنرهای سنتی ایرانی سخن گفت و اظهار کرد که باید نقش این هنرها در زندگی امروزی پررنگ‌تر شود.

او با تاکید بر اینکه «ما در زمینه هنرهای مردمی کم کار کرده‌ایم»، گفت: جامعه مدیریتی و دانشگاهی بدهکاری بزرگی به هنرهای مردمی دارد که باید جبران شود؛ این در حالی است که ایران بهشت هنرهای مردمی است و تنوع جغرافیایی و بومی آن باعث شده که وضعیت استثنایی و خوبی در حوزه فرهنگ‌های عامیانه و مردمی داشته باشیم.

نامور مطلق با بیان اینکه «ایران بیشترین تنوع صنایع دستی در دنیا را دارد»، افزود: اما متأسفانه کارهایی که در این حوزه انجام شده، بسیار نارسا بوده است. هنرهای مردمی با زندگی مردمی عجین بوده‌اند و باعث زیبایی فضای زندگی می‌شدند، اما امروز به خاطر فقدان این هنرها در اطرافمان سلیقه زیبایی‌شناسی مردم کاهش یافته است. زمانی ما در میان این هنرها زندگی می‌کردیم، اما با تغییر سبک زندگی هنرهای مردمی از مردم جا ماندند. امروز باید هنرهای مردمی را به‌روز و در آپارتمان‌ها از آنها استفاده کنیم.

او که زمانی معاونت صنایع دستی را برعهده داشت، اظهار کرد: ما در حالی نسبت به هنرهای مردمی بی‌توجهی کرده‌ایم که این هنرها می‌توانستند در برابر تهاجم فرهنگی ایستادگی کنند.

نامور مطلق بیان کرد: موضوعاتی که تاکنون به آنها اشاره شد، از جمله مواردی است که در این مجموعه کتاب به قلم هادی سیف به آنها پرداخته شده است. سبک این مجموعه بسیار جالب توجه است. نگارش کتاب پُر از شور و هیجان است. البته برخی ممکن است این سبک از نگارش را دوست نداشته باشند و بگویند که منتقد باید ماشین‌وار بنویسد و بی‌طرف باشد؛ اما بسیاری امروز به این باور رسیده‌اند که منتقد باید یک طرف را بگیرد و شور داشته باشند. در نهایت می‌توان گفت که این مجموعه کتاب‌ها ترکیب زیبایی از موضوع، سبک و نگارش هستند.

سرپرست دانشگاه هنرهای اسلامی فرشچیان در ادامه صحبت‌های خود بار دیگر بر بی‌توجهی به هنرهای مردمی تاکید و پیشنهادهایی را نیز در این زمینه عنوان کرد؛ دیده شدن هنرهای مردمی در شهر، برگزاری جشنواره‌های مردمی و به‌روز کردن این هنرها از جمله این پیشنهادت بود که خطاب اغلب آنها نیز سازمان زیباسازی شهر تهران بود.

او در پایان یادآور شد: باید استاد سیف را تکثیر کنیم. ایشان باید شاگردانی تربیت کنند که هم به ایشان کمک کنند و هم اینکه بتوانند چنین پروژه‌هایی را ادامه بدهند.

سوالی که سیل‌های اخیر به آن پاسخ داد

همچنین احمد مسجدجامعی _عضو شورای شهر تهران _ با بیان اینکه «ما قدر فرهنگ، میراث و هنر خودمان را نمی‌دانیم»، گفت: این سیل‌های اخیر به یک سوالی پاسخ داد یا طرح این سوال را جدی کرد که چطور است که در لرستان پلی که قدمت ۱۰۰ ساله دارد، باقی ماند، اما این پل‌های جدید در مقابل سیل از بین رفتند؟ این تجربه را در زلزله بم نیز داشتیم و شاهد بودیم بناهای قدیمی در برابر زلزله مقاومت کردند، ولی بناهای جدید بیشتر آسیب دیدند.

او ادامه داد: یادم است طبقه دوم پل صدر که ساخته می‌شد، گزارشی دادند که چقدر دقت فنی این پل فراوان است. در همان جلسه‌ای که این گزارش اعلام شد، گفتم لطفاً زیاد از این حرف‌ها نگویید، چون به ما برمی‌خورد! ۴۰۰ سال پیش در اصفهان سی‌وسه پل را ساختند که قرار بود مال‌رو باشد، اما تا همین چند دهه پیش اتوبوس هم از روی آن رد می‌شد. واقعاً برای ما که این سابقه پل‌سازی را داریم، سزاوار است که این‌قدر برای ساخت پل صدر به هیجان بیاییم؟

مسجدجامعی با بیان اینکه «ما در حوزه هنر پیشرفتی نداشته‌، به این میراث ارزشمند توجه نکرده و قدر اساتید این حوزه را هم ندانسته‌ایم»، اظهار کرد: ما حتی زندگی هنرمندان را هم مدون نکرده‌ایم که البته تواضع آنها نیز کار را مشکل‌تر کرد. عموماً افرادی که در این حوزه‌ها هستند، به قدری تواضع دارند و در کارشان غرق هستند ضرورتی به بیان نمی‌بینند.

این عضو شورای شهر یادآور شد: به طور کلی در جامعه امروز نگاه ما به عالم و هنر تغییر کرده است. ما باید از ظرفیت‌های امروز در هنرهایمان استفاده کنیم. حتماً با ظرفیت‌های جدید می‌توان کارهای بزرگی با شناسنامه این سرزمین انجام داد.

*در بخش پایانی مراسم از دانشنامه «نهضت هنرهای مردمی ایران» رونمایی شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

فیلم| دفاع روحانی از قطع اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات!

درگیری در مجلس/ پایداری‌ها علیه نماینده اصلاح طلب/سلحشوری: به جز اقلیتی برخوردار از تبعیض و امتیاز، بقیه مردم را رها کرده‌ایم

سهم ائمه جمعه، شورای نگهبان، بسیج، تبلیغات اسلامی و حوزه‌های علمیه از بودجه ۹۹ چقدر است؟+جدول

تصور این نباشد که ماجرای اعتراضات بنزینی تمام شد| هشدار درباره تبدیل جامعه به «انبار باروت» و اعتراض پابرهنه‌ها و محرومین| اشتباه‌ مسئولان این است که دنبال پیداکردن دشمن خارجی هستند

آتش سوزی مسکن مهر در مرودشت

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۲۹۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: صنایع دستی هنرهای مردمی

خبر بعدی:

دو ترجمه دیگر به مجموعه «پانوراما» افزوده شد/چاپ جنایت و تابستان

به گزارش خبرنگار مهر، دو کتاب «جنایت»‌ نوشته جان استاین بک با ترجمه مهرداد وثوقی و «تابستان» اثر آلبر کامو با ترجمه بنفشه فریس‌آبادی به‌تازگی توسط نشر ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده‌اند. این‌کتاب‌ها، عناوین پانزدهم و شانزدهم مجموعه «پانوراما» هستند که این‌ناشر چاپ می‌کند.

پیش از این و در گام پیشین، ترجمه ۴ کتاب «کودکی یک رئیس»، «مرگ‌نامه»، «بانو آمالیا» و «ابریشمی گل‌برجسته» از مجموعه پانوراما توسط ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده‌اند.

این کتاب‌ها در واقع ترجمه آثار مجموعه‌کتاب‌های جیبی هستند که در فرانسه و توسط مجموعه انتشاراتی گالیمار چاپ می‌شوند. نام اصلی این مجموعه Folio ۲€ است که ناشر به دلیل انحصار نام مجموعه، به ققنوس اجازه نداده ترجمه فارسی کتاب‌ها تحت عنوان نام اصلی مجموعه چاپ شود. هدف از انتشار چاپ کتاب‌های پانوراما، به تعبیر ناشر این است که «خواندن گزیده‌ای از آثار، به مراتب بهتر از نخواندن آن‌هاست.»

«جنایت» ۴ داستان از جان استاین بک نویسنده آمریکایی آلمانی‌تبار و خالق «خوشه‌های خشم» را در بر می‌گیرد. نسخه اصلی مجموعه این‌داستان‌ها در سال ۱۹۷۵ چاپ شده است.

«بلدرچین سفید»، «تسمه»، «خودپاسبان» و «جنایت» عنوان ۴ داستانی هستند که در این‌کتاب چاپ شده‌اند.

این‌کتاب با ۷۱ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۹ هزار تومان منتشر شده است.

«تابستان» هم نوشته‌های پراکنده‌ای را از آلبر کامو نویسنده مشهور فرانسوی و خالق رمان «بیگانه» را در بر می‌گیرد که نسخه اصلی‌اش در سال ۲۰۱۶ توسط انتشارات گالیمار به چاپ رسید. این‌کتاب در واقع بخش‌هایی از کتاب «عروسی‌ها» به ضمیمه «تابستان» است که گالیمار در سال ۱۹۵۹ آن را چاپ کرده بود.

آلبر کامو نویسنده آلزاسی اسپانیایی‌تبار، متولد سال ۱۹۱۳ در موندووی الجزایر و درگذشته به سال ۱۹۶۰ در پاریس است. آثار این‌نویسنده بیانگر وضعیت انسان قرن بیستمی بودند. کتاب «عروسی‌ها»ی او در سال ۱۹۳۸ چاپ شد که جایگاه او را به‌عنوان یک نویسنده تثبیت کرد. رمان معروف «بیگانه» هم در سال ۱۹۴۲ به چاپ رسید.

مطالب و نوشته‌هایی که در این‌کتاب چاپ شده‌اند، به این‌ترتیب‌اند: مینوتور یا توقفگاهِ وَهران، درخت‌های بادام، پرومته در دوزخ، راهنمایی کوچک برای شهرهای بدون گذشته، تبعیدِ هِلن، راز، بازگشت به تیپازا، دریای نزدیک.

متون مندرج در این‌کتاب، با ذکر تاریخ منتشر شده‌اند و مشخص است که هرکدام در چه سالی نوشته شده‌اند.

در بخشی از بخشی از مطلب «پرومته در دوزخ» می‌خوانیم:

در این اروپای مرطوب و سیاه، چطور می‌شود با رعشه‌ای از سرِ افسوس و احساسِ تبانیِ آزاردهنده نشنید فریاد شاتوبریانِ سالخورده را مقابل آمپِر که راهیِ سفر به یونان بود: «شما نه یک برگ از درختان زیتون را بازخواهید یافت، نه یک حبه از انگورهایی را که من در آتیک دیده‌ام. من برای هر دانه علفِ زمانه خود نیز افسوس می‌خورم. توان من برای زنده نگاه داشتن یک بوته گل هم کفایت نکرد.» و ما نیز، به‌رغم خونِ جوانمان، در کهنسالیِ هولناکِ این واپسین قرن فرو رفته‌ایم. گاهی برای سبزه تمامِ زمان‌ها افسوس می‌خوریم، گاهی برای برگ زیتونی که دیگر برای تماشای خودش نیست که به سراغش می‌رویم و گاهی برای دانه‌های انگور آزادی. انسان همه‌جا هست، همه‌جا پر است از فریادهایش، دردش، تهدید و ارعابش. میان انبوه موجوداتِ جمع‌شده در این‌جهان، دیگر جایی برای زنجره‌ها نیست. تاریخْ زمین بایری است که در آن هیچ گل و سبزه‌ای نمی‌روید.

این‌کتاب هم با ۱۱۸ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۱۲ هزار تومان به چاپ رسیده است.

کد خبر 4792658 صادق وفایی

دیگر خبرها

 • مجموعه‌شعر «تنها برف می‌تواند» نقد و بررسی می‌شود
 • برگی تازه از دفتر هنرهای تجسمی خراسان رضوی
 • علاقه مندان به هنر به کدام شهرهای سفر کنند؟
 • نرم‌افزار مجموعه آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی تولید شد
 • بهترین شهرهای دنیا برای علاقه مندان به هنر +تصاویر
 • ۳۰ آذر آخرین مهلت ثبت نام در بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی ایران
 • هفته پژوهش فرصتی برای اهتمام مجموعه‌های خدماتی و دانشگاهی به مسائل مردم و کشور است
 • رمان‌های «النا فرانته» بهترین مجموعه کتاب دهه شناخته شد
 • آخرین مهلت ثبت نام در بازار بین‌المللی هنرهای نمایشی ایران
 • چالش‌های بودجه هنرهای نمایشی در سال 99/ توضیحات شهرام کرمی درباره اولویت‌های آتی تئاتر
 • افزایش بودجه موسیقی و کاهش بودجه هنرهای تجسمی در لایحه بودجه سال آینده
 • کاهش در بودجه هنرهای تجسمی و افزایش برای موسیقی
 • تسویه حساب بدهی‌های دولت با تحویل نفت خام
 • انتشار فراخوان انتخاب دبیر جشنواره بین‌المللی تئا‌تر دانشگاهی ایران
 • بدهی بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری وثیقه‌دار می‌شود
 • تهاتر ۷۸۰۰ میلیاردی ایدرو و ایمیدور با بدهی آن‌ها به دولت
 • ۷۸۰۰ میلیارد ریال از بدهی های ایدرو و ایمیدرو تهاتر می‌شود
 • «دگرگونی مخاطب، دگردیسی هنر؛ هنرهای تجسمی» برگزار می شود
 • ایسنا رسانه‌ای برای حمایت از خواسته‌های مردم است