غلامرضا آقا میرزایی در سخنانی با اشاره به آخرین وضعیت مناطق سیل زده استان در روز چهاردهم سیلاب، اظهار داشت: آب شرب ۱۱ شهر استان وصل شده است.

وی، ادامه داد: در شهر پلدختر به خاطر مشکلاتی در زیر ساخت‌ها و همچنین مصرف زیاد برخی مشترکان، فشار آب در محله‌های سیل زده کم بوده و در برخی ساعات نیز قطع می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان، تصریح کرد: از جمع ۸۷۰ روستای استان، راه روستایی ۷۷۰ منطقه بازگشایی شد.

آقامیرزایی با بیان اینکه با تلاش کارکنان گاز نیز، مشکل گاز تمامی مناطق روستایی سیل زده بر طرف شد، گفت: از کل هزار و ۱۴۵ روستای استان، هزار و ۱۱۶ روستا به شبکه توزیع برق متصل شدند.

وی با بیان اینکه هلال احمر استان نیز تاکنون ۵۶ هزار نفر را در مناطق امن شهری و روستایی اسکان داده و به بیش از ۱۰۱ هزار نفر در تمامی مناطق سیل ز. ده استان، کمک و امداد رسانی شده است، تصریح کرد: با کمک همه عوامل امدادی، و خدماتی و انتظامی و نظامی، تلاشی جهادی و شبانه روزی برای برطرف شدن تمامی مشکلات در مناطق سیل زده ادامه دارد.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان، بیان داشت: با تلاش کارکنان آب و فاضلاب روستایی لرستان از جمع ۷۹۶ روستای استان، آب شرب ۷۹۳ روستا وصل شد.

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

درآمدزایی پایدار زنان روستایی با فناوری اطلاعات

تهران- ایرنا- زنان روستایی بارها توانمندی خود را در عرصه‌های گوناگون ثابت کرده‌اند؛ اما تغییر سبک زندگی مردم باعث شده این توانمندی آن‌ طور که باید در حوزه اقتصاد دیده نشود. سازمان فناوری اطلاعات در راستای مسئولیت اجتماعی خود و با ارتباط دادن استارتاپ‌ها و جوامع محلی، مسیر را برای رسیدن به درآمدزایی پایدار زنان روستایی فراهم می کند.

به گزارش ایرنا سازمان فناوری اطلاعات در گذشته با رویکرد برون‌سازمانی فعالیت خاصی در حوزه زنان انجام نمی‌داد، اما پس از ورود «امیر ناظمی» در این مجموعه، فعالیت‌هایی در این زمینه شکل گرفت.
مشکات اسدی مشاور مشارکت زنان رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در خصوص توانمندی زنان جوامع روستایی و ارتباط آن‌ها با استارتاپ‌ها با ایرنا به گفت‌وگو نشست.
فعالیت عمده دفتر مشاوره زنان سازمان فناوری اطلاعات ایران، این است که چطور از ظرفیت‌های ICT برای توانمندسازی زنان استفاده کند.
اسدی روز یکشنبه با این توضیح به خبرنگار ایرنا گفت: توانمندی زنان در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی صورت می‌گیرد. اکنون تمرکز سازمان فناوری در حوزه توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی زنان روستایی است. پایلوتی که برای این طرح انتخاب کردیم استان تهران و روستاهای شهرستان فیروزکوه است. از قبل نیز یک سری آموزش‌ها در این زمینه انجام‌شده اما این آموزش‌های تئوریک خیلی برای زنان جوامع روستایی جذاب نبود و پایداری در جهت درآمدزایی به همراه نداشتند.

* ظرفیت روستاها را شناسایی کردیم
«پایلوت به شکل آزمایشی انجام می‌شود تا یک پروتکل اجرایی از دل آن بیرون بیاید و قابل انطباق برای اجرا شدن در سراسر کشور باشد». اسدی با این توضیح می‌گوید: ما صد در صد از این پایلوت دفاع نمی‌کنیم چون همان‌طور که از نامش پیداست، در مرحله آزمون‌وخطاست اما در همین مرحله هم توانسته به‌جای خوبی برسد.
او در خصوص اینکه چرا فیروزکوه را به ‌عنوان پایلوت انتخاب کرده‌اند، گفت: روستاها عمدتاً در سه حوزه مهم صنایع‌دستی، محصولات کشاورزی و دامی و گردشگری دارای ظرفیت‌های خوبی هستند.
ابتدا کار را از روستاهای شهریار آغاز کردیم اما پس از مدت کوتاهی مطالعه و بازدید از روستاها به این نتیجه رسیدیم که شهریار برای فعالیتی که سازمان فناوری اطلاعات ایران مدنظر دارد، چندان مناسب نیست چراکه تمرکز جوامع روستایی آن خطه بیشتر روی محصولات کشاورزی است و درحالی‌که ما به دنبال جایی بودیم که هر سه حوزه را پوشش دهد.
پس از آزمون‌وخطا درنهایت، روستاهای فیروزکوه که در هر سه حوزه صنایع‌دستی، محصولات کشاورزی و دامی و گردشگری، ظرفیت‌های بسیار مناسبی دارند از سوی سازمان فناوری برای طرح پایلوت انتخاب شد.
مشاور مشارکت زنان رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در ادامه گفت: آموزش‌های تئوریک در این منطقه برای زنان روستایی هیچ جذابیتی نداشت اما برای هدفی که سازمان فناوری آن را دنبال می‌کرد نتایج خوبی داشت، ما توانستیم توانمندی زنان روستایی را از دل کارگاه‌هایی که برگزارشده بود، استخراج‌کنیم.
بعد از استخراج توانمندی‌ها در مرحله بُعدی به بررسی مسائلی که زنان روستایی با آن درگیر هستند پرداختیم. پس‌ از آن یک فراخوان به استارتاپ‌ها دادیم و از آنها خواستیم برای حل این مسائل به ما ایده بدهند.
تعدادی از استارتاپ‌ها در راستای مسئولیت اجتماعی‌شان با این حرکت سازمان فناوری همراه شدند زمانی که این استارتاپ‌ها از فیلترهای موردنظر گذشتند و انتخاب شدند، یک تور بازدید از روستا ترتیب دادیم تا پس از بازدید میدانی، پیشنهاد‌های نهایی‌شان را جهت همراهی در این طرح ارائه کنند.

* پایداری ارتباط
«پایداری ارتباط استارتاپ‌ها و جوامع محلی، مورد دیگری بود که برای سازمان فناوری اهمیت فراوانی داشت. آنها نمی‌خواستند استارتاپ‌ها در قالب این رویداد با جامع محلی ارتباط بگیرند و پس از اینکه سازمان از پروژه بیرون می‌آید، ارتباط آنها با هم قطع شود. اگر این اتفاق رخ می‌داد جوامع محلی خسارت می‌دیدند. به همین دلیل از تعدادی متخصص جوامع محلی نیز استفاده کردیم تا با سرعت مناسبی در کارمان پیش برویم.»
مشاور جوان سازمان فناوری اطلاعات در ادامه گفت: کار سازمان فناوری، شناسایی جامعه محلی، توانمندی این افراد، شناسایی استارتاپ‌ها و ارتباط این دو به یکدیگر بوده که به‌ تمامی این‌ها عمل کرده است. در گذشته کار سازمان فناوری به این شکل بود که مدرسانی را به جوامع محلی می‌برد تا درباره اینترنت و اقتصاد دیجیتال برایشان صحبت کنند و آموزش دهند اما درگیر شدن استارتاپ‌ها و جوامع محلی دو دستاورد بسیار خوب داشت؛ توانمندسازی زنان روستایی و حمایت از استارتاپ‌ها که همواره جزو مسئولیت‌های سازمان فناوری بوده است.
بعد از برگزاری تور محلی و جلسات فراوان با استارتاپ ها، هرکدام مسئولیتی را قبول کردند که در حال حاضر به ثمر رسیده و کارشان نتیجه داده است.

* یک پروتکل اجرایی سراسری
مشکات اسدی به‌ عنوان نماینده سازمان با گذشت چند ماه از طرح، هنوز همراه استارتاپ‌ها به روستاها می‌رود تا این حلقه اتصال قوی‌تر پیش برود و پایداری که انتظارش رادارند، کاهش پیدا نکند: خبر خوشی که خستگی این مدت را از تن ما درآورد این بود که فروشگاه‌های اینترنتی محلی راه‌اندازی شده و روند سفارش دهی نیز صورت گرفته است. کار اصلی استارتاپ‌ها ایجاد بستر مناسب و کمک به فروش محصولات است.
وی در ادامه گفت: استارتاپ‌ها به زنان روستایی آموزش می‌دهند که چطور محصولاتشان را در اپلیکیشن‌ها به ثبت برسانند. در ادامه نیز پس از فروش محصول، کارهای حمل‌ونقل نیز بر عهده استارتاپ هاست.
هدف اصلی سازمان فناوری اطلاعات از طرح پایلوت توانمندی زنان روستایی این است که بتوانیم یک پروتکل اجرایی برای توانمندسازی زنان روستایی کل کشور را در اختیار وزارت ارتباطات قرار بدهیم.
اینکه روستاییان چطور به این طرح و پایلوت اعتماد کردند نیز موردی است که اسدی به آن اشاره می‌کند: واقعیت این است که اگر استارتاپ‌ها به‌ تنهایی وارد روستاها می‌شدند، استقبال خوبی از سوی آنها صورت نمی‌گرفت. زمانی که این استارتاپ‌ها با حمایت دولت وارد شدند، جوامع محلی اعتمادی بیشتری نسبت به آنها نشان دادند.
او در پایان گفت: هفته‌های بسیار زیادی است به روستاها سفر می‌کنم و به ‌شخصه در تمام جلسات حضور داشتم. هرچند امکان این فراهم بود که از یک جایی سازمان فناوری اطلاعات، استارتاپ‌ها و جوامع محلی را رها کند تا کار خودشان را انجام بدهند ما برای اینکه مطمئن شویم این پایداری وجود دارد، هرگز پشت آنها را خالی نکردیم و همراهشان شدیم.
علمی*9207* 1055*1834

حمله تند زنوزی به وزیر و تاج

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

تبعید و شلاق برای مرد سینماگر به جرم رابطه نامشروع با دختر عاشق بازیگری!

کلیدواژه: سیلاب مناطق سیل زده

منبع این خبر، وبسایت parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۲۹۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بیش از ۲میلیارد تومان خسارت سیل به تاسیسات تعاون روستایی خوزستان
 • راه های روستایی شیروان بازگشایی شد
 • پست بانک در طرح های تولید روستایی کشور مشارکت می کند
 • فتاحی: کارگروهی برای رصد تمامی اتفاقات لیگ برتر تشکیل شد
 • سیل 36.2 میلیارد ریال به زیرساخت های روستایی مهاباد خسارت زد
 • بیش از 5200 واحد مسکن روستایی در مهاباد مقاوم شد
 • 350 میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی راه‌های روستایی ماکو
 • ۲۴۰ خانه ورزش روستایی در چهارمحال و بختیاری راه اندازی شد
 • 350 میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی راههای روستایی ماکو اختصاص یافت
 • تمامی سدهای مازندران در وضعیت سرریز قرار دارند
 • 11 روستای خوی از آب آشامیدنی سالم برخوردار شد
 • اختصاص 650میلیارد ریال به طرح های اشتغال روستایی در قزوین
 • بازگشایی برخی محور‌های روستایی در خراسان رضوی
 • اختصاص ۶۵۰ میلیارد ریال به طرح های اشتغال روستایی قزوین
 • مقامات در جریان سیل چه کردند؟
 • دومین اردوی استعدادیابی نوجوانان و جوانان نخبه روستایی و عشایری
 • وضعیت روستای چم مهر مناسب نیست
 • ◄ تشریح ویژگی‌های سامانه جدید راه‌های شریانی کشور
 • ترمیم و بازگشایی راه‌های روستایی آسیب دیده از سیل در اسرع وقت