باشگاه خبرنگاران: محمد دهقان عضو کمیته بررسی طرح تقویت جایگاه سپاه در برابر اقدامات آمریکا با اشاره به برگزاری جلسه امروز صبح این کمیته، گفت: این نشست با حضور نیرو‌های اطلاعاتی و امنیتی و همچنین کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد که بر روی مصوبات نهایی این طرح اجماع کامل صورت گرفت.

عضو کمیته بررسی طرح تقویت جایگاه سپاه ادامه داد: وزارتخانه‌های دفاع، اطلاعات و سپاه پاسداران و مرکز پژوهش‌های مجلس بر روی طرح دو فوریتی تقویت جایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برابر اقدامات آمریکا بررسی‌های کارشناسانه‌ای انجام داده بودند، لذا امروز مطالب بسیار دقیق‌تر و کارشناسی‌تر مورد بررسی قرار گرفت و برخی پیشنهادات هم مصوب شد.

نماینده مردم طرقبه و چناران تأکید کرد: این طرح امروز در نشست کمیسیون امنیت ملی ارائه می‌شود تا فردا تقدیم هیأت رئیسه مجلس شود، زیرا فردا بر اساس آیین‌نامه آخرین مهلت بررسی و تصویب این طرح دو فوریتی در مجلس است.

وی با اشاره به برخی پیشنهادات مصوب شده در نشست این کمیته بیان کرد: به موجب یکی از مصوبات دولت جمهوری اسلامی ایران باید تلاش کند تا از طریق وزارتخانه‌های امور خارجه و دفاع و همچنین ستاد کل نیرو‌های مسلح با استفاده از رایزنی با کشور‌هایی که دارای پایگاه‌های نیروی نظامی آمریکا در منطقه هستند آن‌ها را مجاب به خروج این نیرو‌ها کند، زیرا بر اساس این قانون وجود پایگاه‌های آمریکا به عنوان ترویج اقدامات تروریستی در منطقه محسوب شده و باید تعطیل شوند.

دهقان تصریح کرد: دولت باید تلاش کند تا بهره‌مندی نیرو‌های آمریکایی را از حمایت نظامی و اطلاعاتی سایر کشور‌های منطقه محروم کند که البته این موضوع در متن طرح اولیه وجود داشت که در جلسه امروز تقویت شد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی همچنین اظهار کرد: بر اساس مصوبه دیگر اقدام علیه کارکنان سپاه، افرادی که با سپاه پاسداران همکاری می‌کنند، تجهیزات و تأسیسات سپاه توسط هر کشور یا هر شخص حقیقی و حقوقی در دنیا یک اقدام تروریستی محسوب شده و ایران می‌تواند اقدام متقابل انجام دهد، زیرا این حرکت اقدام علیه جمهوری اسلامی ایران است.

وی بیان کرد: همچنین اگر هر شخص حقیقی و حقوقی در داخل کشور از تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران به هر نحوی حمایت کند، این اقدام جرم محسوب شده و مستوجب مجازات تعزیری درجه ۵ قانون مجازات اسلامی است که مشمول حبس و جزای نقدی می‌شود.

منبع: فردا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

انتصاب فرمانده جدید سپاه، آغاز فصل جدید مقابله با استکبار

تهران- ایرنا- «سرلشگر حسین سلامی چگونه فرمانده جدید سپاه شد؟»، «کارگزاران حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) چه ویژگی‌هایی خواهند داشت؟»و «عدم تمدید معافیت‌های فروش نفت به چه معناست؟» از جمله مهمترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخلی، در طول 48 ساعت گذشته است.

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و منعکس کرده است.

** سرلشگر حسین سلامی چگونه فرمانده جدید سپاه شد؟
پایگاه خبری تحلیلی «رویداد24» گزارش داد: شب گذشته حکم سردار حسین سلامی به عنوان فرمانده سپاه صادر شد تا او رسما در روز سالگرد تاسیس سپاه به جای محمدعلی جعفری مسئولیت مهمترین نهاد نظامی ایران را برعهده گیرد. انتصاب سلامی در حالی انجام شد که دوره فرماندهی سرلشکر جعفری سال 1396 پایان یافته بود، اما با نظر رهبری این مسئولیت برای 3 سال تمدید شده بود و او می‌بایست تا سال 1399 همچنان در مقام خود باقی می‌ماند. آنچنان که در حکم فرماندهی کل قوا نیز آمده، به نظر می‌رسد خود جعفری چنین درخواستی داشته است. در بخشی از حکم از این عبارات استفاده شده است «با توجه به تمایل جنابعالی به حضور در عرصه‌های فرهنگی و نقش‌آفرینی در جنگ نرم شما را به مسئولیت قرارگاه بقیة الله الاعظم منصوب می‌کنم.»

سردار سلامی 59 ساله در سال 1339 در گلپایگان اصفهان متولد شد. برادر او سردار مصطفی سلامی نیز جانشین معاونت اطلاعات - عملیات ستاد کل نیرو‌های مسلح است. او از جمله فرماندهان سپاه است که پیش از حضور در این نهاد، تحصیلات دانشگاهی داشته است؛ سلامی سال 1357 همزمان با اوج‌گیری انقلاب در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت قبول شد، اما با اتفاقات مربوط به انقلاب فرهنگی و همزمان با آغاز جنگ ایران و عراق در آبان سال 1359 به سپاه پیوست.

سلامی در حالی پس از 12 سال قائم مقامی به سمت فرماندهی کل رسید که نخستین مقام او در سپاه مسئولیت عملیات قرارگاه دریایی نوح در جنگ ایران و عراق بوده است. او در سال‌های به دانشکده دافوس (دانشگاه فرماندهی و ستاد) رفت و از سال 71 تا 76 فرماندهی این نهاد را بر عهده داشت. سردار حسین سلامی همزمان با ورود سرلشکر رحیم صفوی در سپاه ارتقا یافت و از 76 تا 84 معاون عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد. مسئولیت بعدی او عنوان فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران در سال 84 بود. سلامی از دوازده مهر 1388 و در میانه اعتراضات پس از انتخابات همان سال به عنوان جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد. سلامی امسال در مراسم 9 دی گفته بود: «فتنه 88 از جنگ تحمیلی خطرناک‌تر و سهمگین‌تر بود زیرا دشمن همه هویت، آگاهی و آزادی ملت ایران را نشانه رفته بودند، آنها می‌خواستند دستاوردهای ملت را قربانی کنند.»

سردار سلامی به عنوان چهره‌‌ای شناخته می‌شود که تندترین ادبیات را نسبت به آمریکا و اسرائیل دارد. عده‌ای او را یکی از مهمترین تئوریسین‌های سپاه در مقابله روانی و عملیاتی با اسرائیل می‌شناسند. او در برنامه‌های مختلف صداوسیما و دیگر رسانه‌ها حاضر می‌شد و دیدگاه‌هایش را مطرح می‌کرد.

انتصاب سردار سلامی درست یک هفته پس از قرار دادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی انجام شد. به گزارش رویداد24 برخی کارشناسان اینگونه تحلیل کرده‌اند که شاید یکی از دلایل انتصاب سرلشکر سلامی به عنوان فرمانده جدید سپاه، همین ادبیات تند و تیزتز او نسبت به آمریکا و اسرائیل باشد و معتقدند او نیز همچون سردار سلیمانی تمایل دارد جایگاه و قدرت تاثیرگذاری سپاه را در منطقه ارتقا دهد؛ هرچند سپاه در دوره سرلشکر جعفری نیز در حد یک قدرت بسیار تاثیرگذار داخلی و خارجی رشد کرد تا آن حد که برخی منتقدان آن را «دولت موازی» خواندند.

** کارگزاران حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) چه ویژگی‌هایی خواهند داشت؟
وبسایت خبری «تابناک» با بیان اینکه «نیمه شعبان میلاد منجی که جهان را دگرگون می‌کند» در این گزارش نوشت: نیمه شعبان مصادف با آغاز میلاد حضرت مهدی (عج) امام دوازدهم شیعیان و قطب عالم امکان در این دوران است. حکومت جهان اسلام به رهبری امام زمان(عج) دارای روح و ماهیت ویژه ای است که دیگر حکومتها از آن بی بهره اند.

حکومت مادی بر این پندار است که دین و امور معنوی در پیوندهای اجتماعی ناکارآمد است و این پندار تا جایی در افکار و اندیشه جامعه بشری ریشه کرده که معتقد است تمدّن و حکومت را باید بدون در نظر گرفتن ارزشها پایه ریزی کرد. ولی حکومت جهانی مهدویت که به همّت توانای امام عصر(عج) توسعه و گسترش می یابد براساس وحی و ماهیت دینی جلوه گری می کند دارای چند ویژگی خواهد بود.

1 - عدل و احسان؛ در حکومت جهانی اسلام عدل و احسان سنگ زیرین است.
2 - استحکام پیوندهای اجتماعی: در آموزه های اسلامی مفاهیم و واژه هایی وجود دارد که پیام آنها بنیان گذاری و شکوفاسازی و استحکام روحیه جمعی و اجتماعی است. مانند این کلمات «توادّ» «تراحم» «تعاضد» «تواصی» و از همه گویاتر واژه «تعاون» که خداوند در قرآن بعنوان یک دستور اجتماعی به انسانها می فرماید.

3 - برقراری امنیت: یکی از خصائص و ویژگی های حکومت جهانی مهدویت برقراری امنیت به معنای اعم آن است، همه جا و در همه موارد ذکر شده، امنیت و آرامش در حد اعلای آن توسعه و گسترش پیدا می کند و در آن حکومت جان و مال و ناموس و آبروی مردمان از هر گزند و آسیبی در امان می ماند.

4 - ساماندهی اقتصادی: در تعالیم دینی و آموزه های آن بین مسائل اقتصادی و مسائل معنوی پیوندی استوار دیده می شود. در روایات اسلامی آمده است که در فرهنگ و عدل جهانی و حکومت جهانی مهدویت(ع) این واقعیت نوید داده می شده که آن حضرت رفاه اقتصادی را همراه با عدالت اجتماعی به گونه ای گسترده و فراگیر، فراهم خواهد آورد .

5 - رشد عقل و گسترش دانش: در نظام و حکومت اسلامی، عقل جایگاه ویژه ای دارد و رکن حرکت و تلاش به شمار می رود عقل ستون نیمه دین است و بدون عقل دین جایگاه حقیقی خود را پیدا نمی کند. اساساً دین بدون عقل شناخته نمی شود و مجهول می ماند. عقل است که گوهر و جوهر دین را می شناسد و به انسان می فهماند و دستور می دهد در برابر آن سر فرود آورد، و به فرمانهایش گردن نهد. خلاصه، عقل، راهنمای انسان است به سوی زیبایی‌ها، خوبی‌ها، ارزش‌ها، راستی‌ها و پرهیزدهنده از خطرها.

** عدم تمدید معافیت‌های فروش نفت به چه معناست؟
تارنمای خبری «فرارو» گزارش داد: دولت آمریکا، در اقدامی که ممکن است فشار‌ها بر ایران را دو چندان کند، قصد دارد معافیت‌های فروش نفت ایران به هشت کشور را تمدید نکند. در رابطه با عدم تمدید معافیت‌ها چند نکته قابل طرح است:

1- در هفته‌های اخیر در درون دولت آمریکا میان برخی مقامات بلندپایه در خصوص تمدید یا عدم تمدید معافیت‌ها اختلاف‌نظر بوجود آمده بود. جان بولتون، مشاور امنیت ملی، لاری کودلا، مشاور اقتصادی کاخ سفید، و حتی خود ترامپ، از صفر کردن صادرات نفت ایران حمایت می‌کنند. اما ترامپ نگران است که حذف نفت ایران، قیمت‌های نفت را به طور نجومی بالا ببرد. بولتون و کودلا به ترامپ گفته‌اند که حذف نفت ایران تاثیر چندانی روی تعادل بازار‌های نفت نخواهد گذاشت. عدم تمدید معافیت‌ها نشان داد که تندرو‌های واشنگتن در تعیین سیاست خارجی آمریکا در برابر ایران، دست بالا را دارند.

2- برخی ناظران خارجی ادعا می‌کنند که جمهوری اسلامی ایران در برابر سیاست‌های تقابل‌جویانه کاخ سفید، سیاست «صبر استراتژیک» را در پیش گرفته است. اگر این دیدگاه درست باشد، قطع کامل صادرات نفت ایران، می‌تواند سیاست صبر استراتژیک را با چالش جدی مواجه کند. چرا که تا پایان ریاست جمهوری ترامپ حدودا دو سال باقی مانده است بنابراین، آمریکا ممکن است از طریق قطع صادرات نفت ایران به دنبال خنثی‌کردن استراتژی صبر [ایران] باشد.

3- با انقضای معافیت‌های فروش نفت ایران، جنگ اقتصادی ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران به معنای واقعی کلمه آغاز شده است. آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند که صادرات نفت 80 درصد درآمد‌های حکومت ایران را تشکیل می‌دهد. در ژانویه گذشته، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با بیان این مسئله، مدعی شده بود که قطع صادرات نفت، فشار کم‌سابقه‌ای به ایران وارد می‌کند.

4- مقامات آمریکا می‌گویند حذف نفت ایران تاثیر حداقلی بر بازار نفت خواهد گذاشت چرا که سایر تولیدکنندگان مانند امارات و عربستان تعهد کرده‌اند که نفت ایران را جبران کنند.

5- استمرار فروش نفت ایران، یکی از آخرین امتیازات برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بود. حدود یک سال پیش، ترامپ از برجام خارج شد و تحریم‌های گسترده‌ای علیه ایران اعمال کرد. اما علیرغم همه این تحریم‌ها، ایران به این توافق پایبند ماند. با تحریم صادرات نفت ایران، عملا تمام امتیازات اقتصادی برجام از بین می‌رود. در نتیجه، فشار‌های فزاینده اقتصادی ممکن است جمهوری اسلامی ایران را به خروج از برجام ترغیب کند.

6- در اواخر سال گذشته میلادی، به دلیل پایین آمدن قیمت‌های نفت در اثر اعطای معافیت نفتی به هشت مشتری نفت ایران، کشور‌های اوپک و غیراوپک توافقی برای کاهش تولید نفت به مقدار 1.2 میلیون بشکه در روز امضا کردند. اوپک در ژوئن آینده جلسه‌ای در سطح وزرا خواهد داشت. در این نشست سرنوشت توافق کاهش تولید مشخص خواهد شد. مقامات روسی گفته‌اند که آن‌ها با تمدید این توافق موافق نیستند. باید دید که در جلسه 25 ژوئن، اوپک چه تصمیمی گرفته می‌شود. احتمالا اعضای اوپک تحت فشار آمریکا، تولید نفت را افزایش دهند. پس از رسانه‌ای شدن عدم تمدید معافیت‌ها، قیمت نفت برنت با افزایش 3.2 درصدی به بشکه‌ای 74 دلار رسید.

7- چین و هند دو مشتری عمده نفت ایران هستند و اگر خرید نفت از ایران را ادامه دهند، احتمالا رابطه‌شان با آمریکا تنش‌آلود خواهد شد؛ بنابراین باید دید که این دو کشور در برابر اقدام جنجالی آمریکا چه واکنشی نشان خواهند داد. آمریکا هنوز عدم اعطای معافیت‌ها را به طور رسمی اعلام نکرده و اروپا هم تاکنون واکنشی نشان نداده است. اما اکنون یکی از اهداف اصلی برجام توافق - استمرار فروش نفت ایران- منتفی شده است. باید منتظر ماند و دید که آیا اروپا برای استمرار توافقی که آن را مهم می‌داند، کاری انجام خواهد داد یا خیر.

** مردان حتی نمی‌پذیرند که زنان در احزاب باشند/ تمام کشور‌های مسلمان در مجلس برای زنان سهمیه در نظر گرفته اند
«تابناک»؛ در گفت‌وگو با پروانه سلحشوری، عضو فراکسیون زنان، نوشت: چند روز پیش، در مجلس شورای اسلامی به هنگام بررسی اصلاح مواردی از قانون انتخابات مجلس، اتفاق عجیبی رخ داد که تا به امروز کمتر به آن پرداخته شده است. نمایندگان زن مجلس در جلسه علنی روز سه شنبه، دو پیشنهاد مطرح کردند، ولی هر دو پیشنهاد با مخالفت قاطع نمایندگان مواجه و حذف شد.

پروانه سلحشوری در این باره اظهار داشت: فراکسیون زنان مجلس، پیشنهادی داشت که به نظر عملی‌تر بود؛ به این شکل که یک کرسی از شش کرسی مجلس در استان‌هایی که بیش از شش نماینده در مجلس دارند، به زنان اختصاص یابد که البته این طرح، استان‌های زیر شش نماینده را شامل نمی‌شد؛ به عبارت دیگر، ما خیلی از این استان‌ها را داریم که حضور زنان در مجلس تهدیدی برای مردان حساب نمی‌شود و می‌توانستند رأی دهند، ولی همین‌ها نیز به طرح ما رأی ندادند. البته برای برخی زنان هم بد می‌شد؛ مثلا شامل استان چهارمحال که چهار نماینده دارد و یا استان بوشهر که چهار نماینده دارد، نمی‌شود.

این نماینده گفت: در طرح دیگر ما تأکید شده بود، استان‌های بالای شش کرسی، یک ششم و برای پایین شش کرسی، تنها یک کرسی به زنان اختصاص یابد؛ به عبارت دیگر، اگر استانی بالای شش نماینده دارد، یک کرسی به زنان داده شود و پایین‌تر از آن هم حداقل یک کرسی را داشته باشند، اما خانم حسینی هم‌نظر دیگری بود که برای شش نفر، همان طرح ما را مطرح کردند، ولی برای پایین‌تر از آن را جدا کرده بود؛ اما این هم با استقبال مواجه نشد و حتی طرحی که ما گفته بودیم ـ مبنی بر اینکه استان‌های بالای شش نفر، یک نماینده زن داشته باشند ـ و شانس رأی آوری بالاتری هم داشت، رأی نیاورد.

وی همچنین یادآور شد: عمده مخالفت‌ها با این طرح از سوی فراکسیون ولایی بود؛ شهاب نادری به عنوان مخالف صحبت و فرهنگی هم از این موضوع حمایت کرد و با وجود اینکه فراکسیون امید موافق این طرح بود، آن‌ها هم رأی چندانی ندادند. [البته] نمی‌شود گفت، فراکسیون امید رأی نداده است، چون خیلی‌ها حضور نداشتند و اگر خود ما هم حواسمان نبود، شاید رأی نمی‌دادیم و جوگیر شده و در حال چهار چهار کردن بودیم، اما این یک کارنامه منفی برای مجلس شد.

وی در پاسخ به این که آیا تفکیک کرسی برای زنان، اصل رقابت را زیر سؤال نمی‌برد گفت: اصلا این گونه نیست، چون زن‌ها در ایران فرصت‌های برابر ندارند. این یک طرح توسعه‌ای است که در کشور‌های جهان سوم اجرا شده و ما جزو معدود کشور‌هایی هستیم که این قانون را نداریم. این در حالی است که همه کشور‌های مسلمان این قانون را دارند؛ حتی عربستان که معروف به ضد زن بودن است، 20 درصد از نمایندگان مجلس مشورتی آن را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین افغانستان 27.7 درصد از مجلس آنان زنان هستند و همینطور مالزی، اندونزی و پاکستان هم کرسی‌هایی برای زنان در نظر گرفته اند.

این نماینده مجلس در پایان گفت: قانون مشخص، دولت را مکلف می‌کند تا در مجلس سهمیه به زنان اختصاص دهد. در واقع باید حکومت مکلف شود نه حزب. مردان ما نمی‌پذیرند که زنان در احزاب باشند تا چه رسد به اینکه در مجلس اجازه دهند زنان حضور یابند. وی در پایان در پاسخ به این که این موضوع در لایحه دولت وجود داشت، ولی حذف شد نیز گفت: در زمان بررسی گفتند ابهاماتی دارد و به کمیسیون ارجاع شد، ولی کمیسیون آن را به کل حذف کرد.

** نیمی از ازدواج‌ها در 5 سال اول منجر به طلاق می‌شود/ چرا رویای ازدواج زود از بین می‌رود
وبسایت خبری «عصر ایران» با بیان این مطلب که «اگر در دوران مجردی پاسخ درستی به این سوال که «چرا می خواهم ازدواج کنم؟» ندهیم در زندگی مشترک با مشکل روبرو خواهیم شد و زندگیمان از هم می‌پاشد.» نوشت: 14 درصد ازدواج ها در سال اول زندگی منجر به طلاق می‌شود. حدود 11 درصد از طلاق‌ها نیز با طول مدت یک تا دو سال از آغاز زندگی مشترک رخ داده‌اند. 47 درصد از طلاق‌های ثبت شده نیز در پنج سال اول زندگی به وقوع پیوسته‌اند، یعنی نزدیک به نیمی از طلاق‌های ثبت شده مربوط به پنج سال نخست زندگی مشترک هستند.

در کودکی هنگام خاله بازی یکی زن می شد و هر کدام از طرفین آن کسی را می ساخت که می خواست؛ بدون غر، بدون گله و بدون مقاومت؛ یکی زندگی به تمام معنا رویایی. جالب است این آرامش رویایی که در خاله بازی کودکی به دنبالش هستیم هیچ شباهتی به زندگی پدران و مادرانمان هم ندارد پس این رویا از کجا می آید!

کارشناسان می گویند این تصورات خیالی از زندگی ایده آل اگر در سال های بعدی به تدریج به سمت واقعیت سوق پیدا نکند نتیجه اش را در طلاق های زودهنگام نشان می دهد. اگر در دوران مجردی پاسخ درستی به این سوال که «چرا می خواهم ازدواج کنم؟» ندهیم در زندگی مشترک با مشکل روبرو خواهیم شد و زندگیمان از هم خواهد پاشید.

داشتن انگیزه اهمیت فراوانی دارد .انگیزه، موتور محرک رفتار است و اگر انگیزه یک رفتار، غلط باشد، فرجام خوبی نخواهدداشت . اگر فرد مجردی به علت رفع نیاز جنسی، جبران ناکامی های عاطفی گذشته، خسته شدن از مجرد بودن، تسلیم شدن به فشارهای محیطی یا فرار از شرایط فعلی، ازدواج کند ممکن است دچار طلاق در سال اول زندگی شود.

حالا به این ها اضافه کنید نداشتن مهارت های زندگی را. گفت و گو، گوش کردن، همدلی، صبر، گذشت، تاب آوری، مسئولیت پذیری و تعهد و مدیریت هیجان ها به خصوص خشم. اگر شما فاقد انگیزه کافی برای یک انتخاب مناسب و همچنین فاقد این مهارت ها هستید لطفا ازدواج نکنید.

** استدلال‌های احمد توکلی برای مخالفت با FATF: شاید ما اصلا نخواهیم پولی به جریان مقاومت منتقل کنیم، اما اینکه شما تعهد بدهید که این کار را نمی‌کنید، این بد است / چینی که رئیس جمهورش به ایران می‌آید و ظریف به جای روحانی به استقبالش می‌رود، باید هم بگوید با عدم تصویب FATF، با شما کار نمی‌کنیم
پایگاه خبری تحلیلی «انتخاب» در پرسش و پاسخ با احمد توکلی، عضو مجمع در مورد لوایح پالرمو و CFT؛ نوشت: این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به موضع گیری روسیه و چین که اعلام کرده بودند در صورت عدم پیوستن ایران به FATF با ایران معاملات مالی انجام نمی دهند، می گوید: البته چینی که رئیس جمهورش به ایران می آید و وزیر خارجه به استقبالش می رود و رئیس جمهور ما نمی رود، باید هم چنین حرفی بزند. ما خودمان همه چیز را خراب می کنیم بعد می گوییم چرا آنها ‏به ما میدان نمی دهند.
* انتخاب: شرایط فعلی مجمع را برای تصویب این لوایح چگونه می بینید؟
- توکلی: با کاری که آمریکا در تروریستی خواندن سپاه کرده، احساس خطر بیشتر و شرایط بدتر می شود. ‏‎. FATF‎‏ هم از طرف آمریکا حمایت می شود ‏و منشأ خباثت هر دو یک جاست‎.‎
‎‎
* انتخاب: یکی از نگرانی هایی که مخالفان بیان می کنند، در مورد تروریستی عنوان شدن حزب الله است، اما حزب الله در لیست گروه های تروریستی نیست. نگرانی اصلی مخالفان‎ FATF ‎انتقال کمک های مالی به جریان مقاومت بود‎، اما مگر در سال های قبل به ‏صورت رسمی پول به حزب الله و دیگر نیروها منتقل می شد که حالا اینطور استدلال می شود.
- توکلی: اینکه نگرانی نیست. آنها در مورد این موضوع صراحت دارند. بیانیه 12 بندی اتحادیه اروپا صراحت دارد که‎ FATF ‎ تابع و تسلیم آنها می شوند ‏و تروریستی بودن را آنها تشخیص می دهند‎.‎

* انتخاب: مسئله ای که براساس پالرمو مطرح است این است که اگر دولت میزبان مثلا دولت بشار اسد یا دولت لبنان ‏معترض ما شود، آنگاه است که ما زیر سوال می رویم؛ اما همه می دانیم که بعید است سوریه و لبنان به دلیل این ‏کمک ها ما را زیر سوال ببرند‎.‎
- توکلی: باید مسئله را تاریخی ببینیم. با نگاه تاریخی، آنها استفاده خودشان را می کنند. آنها زیاده طلب هستند. تعهدات خود در برجام را رعایت نمی ‏کنند، آن گاه آمده اند در اینستکس برای ما شرط گذاشته اند که موشک های شما نباید نقطه زن باشد. یعنی ما با یک مشت جانور زیاده خواه ‏مواجه هستیم‎.‎

* انتخاب: البته شرطی که شما می گویید در اینستکس مطرح نشده. هیچ درخواست و هشداری در کار نبوده. تنها کلمه‎ ‎‎«expect» ‎آمده و برخی رسانه های داخلی به اشتباه آن را ترجمه کرده بودند.‎
- توکلی: من هم اصل متن را خوانده ام نه ترجمه اش را. اگر همه جانبه و تاریخی نگاه کنید، نظرتان عوض می شود. به صراحت می گویم پذیرش، کار ‏ما را سخت تر می کند. زیرا آنها جلوتر می آیند. تعهد داده اند که برجام را اجرا کنند، نکرده اند و آمده اند گفته اند شرکت انحصاری می زنیم ‏که به شما دارو و غذا بفروشیم. اصلا نمی توانند دارو و غذا را جزو محدودیت ها بیاورند‎.‎

* انتخاب: پس دلیل شما برای مخالفت این است که تصویب لوایح‎ FATF ‎ممکن است باعث زیاده خواهی آنها شود؟
- توکلی: حتما می شود. وقتی سه تا وزیر آمدند و آن مطالب را گفتند، اتحادیه 12 بندش را منتشر کرد و سپاه را هم آمریکا تروریستی اعلام کرد، حتما ‏می شود‎.‎

* انتخاب: منظور من، دفاع از اروپا نیست، اما به هر حال اروپایی ها این سازوکار را ترتیب داده اند هرچند که به طور ‏کامل خواسته ما را برآورده نکردند و اجرایی نشده، اما فکر می کنم این اقدام، قدمی برای همکاری و حفظ برجام محسوب می شود.‎
- توکلی: اروپا و انگلیس در دوره های قبل چه کار کردند؟ جز حرف چه قدم هایی برداشته اند؟ الان نفت ما را می خرند؟ تعهدی داده اند که نفت ما را بخرند؟ تعامل را در حداکثر ممکن، آقای روحانی کرده اند حتی در دوره ای که مسئول مذاکرات بودند هم این کار را انجام دادند و نتیجه اش همینی ‏شد که می بینید‎.‎

* انتخاب: در مورد روسیه و چین چه نظری دارید؟ حتی آنها هم گفته اند در صورت عدم پیوستن ایران به‎ FATF ‎ با ایران کار ‏نمی کنیم و نمی توانیم تعاملات مالی داشته باشیم‎. ‎
- توکلی: البته چینی که رئیس جمهورش به ایران می آید و وزیر خارجه به استقبالش می رود و رئیس جمهور ما نمی رود، باید هم چنین حرفی بزند اما و ‏چینی که رئیس جمهورش به رهبر انقلاب پیام می دهد، حرف دیگری می زند. ما خودمان همه چیز را خراب می کنیم بعد می گوییم چرا آنها ‏به ما میدان نمی دهند‎

** منصوری: سپاهی‌ها مخالف حضور در اقتصاد بودند،مرحوم‌هاشمی اصرار کرد
فرارو در گفت و گو با منصوری به روایت نخستین فرمانده سپاه از مظلومیت‌های این نهاد انقلابی پرداخت و نوشت: منصوری طرح شایعات علیه سپاه را با هدف تضعیف این نهاد خواند و تاکید کرد: فعالیت های سپاه از دفاع از انقلاب و نظام در زمان جنگ تا محرومیت زدایی و حضور در بخشی از فعالیت‌های اقتصادی در کمک به دولت ها در زمان صلح را در بر می گیرد. منصوری در این گفت و گو همچنین از خدمات سپاه در کشف شبکه های اختلاس‌های بزرگ سخن گفت.

منصوری با بیان اینکه بسیاری از سپاهی ها مخالف حضور در اقتصاد بودند گفت: آنها می گفتند اگر ما به سمت اقتصاد برویم ممکن است توان نظامی مان افت کند اما مرحوم هاشمی رفسنجانی بر این مساله اصرار داشت و در نهایت اتفاق افتاد.

* آقای دکتر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با توجه به ملاحظات روزهای ابتدایی انقلاب بر مبنای اهداف مشخصی شکل گرفت، آن ماموریت‌ها چه بود و امروز سپاه تا چه اندازه در دستیابی به اهداف اولیه خود موفق عمل کرده است؟
- سپاه بعد از تشکیل مراحلی را طی و در سطح کشور گسترده شد و در زمینه‌های مختلف بنا به نیاز کشور فعالیت کرد به گونه‌ای که امروز سپاه پاسداران در زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی، در بخشی از زمینه های اقتصادی علاوه بر زمینه‌های نظامی و امنیتی فعالیت دارد و در طول چهل سال گذشته تاثیر بسیار زیادی در رسیدن به اهداف خود داشته است.

اتفاقا حضرت امام (ره) و همچنین مقام معظم رهبری نیز نسبت به سپاه توجه ویژه‌ای داشتند به طوریکه در مواقع مختلف از سپاه تجلیل کردند این نشان دهنده آن است که سپاه در تحقق مسئولیت‌ها و اهداف تعیین شده به نسبت زیادی موفق بوده و جالب این است که مردم ایران هم در اغلب موارد رضایت کامل و علاقمندی شدید نسبت به سپاه داشته و سپاه را جزئی از موجودیت و حیثیت و اقتدار کشور می دانند.

* آیا سپاه پاسداران به پیشنهاد دولت موقت تشکیل شد و اینکه آیا قرار بود شورایی موقتی باشد؟ اساس تفکر شکل گیری سپاه به پیشنهاد چه کسی و بر چه پایه ای بود؟
- دولت موقت ابتدا تشکیلاتی را تحت عنوان گارد ملی تاسیس کرد اما به موازات تاسیس آن، سه تشکیلات دیگر برای تاسیس سپاه به وجود آمد اما شورای انقلاب خواست این چهار تشکیلات ادغام شوند و تشکیلاتی با یک اساسنامه و فرماندهی واحد زیر نظر شورای انقلاب فعالیت کند، لذا بعد از تدوین اساسنامه و تعیین شورای فرماندهی سپاه، شهید بهشتی به عنوان دبیر شورا احکام اعضای شورای فرماندهی را صادر و به دولت، رسانه ها و مردم ابلاغ شد، به این ترتیب از دوم اردیبشهت 58 یک سپاه پاسداران رسمی و قانونی و زیر نظر شورای انقلاب فعالیت خود را آغاز کرد.

* سپاه در زمان تشکیل سازمانی نوپا بود اما به سرعت امکان جذب نیرو و کادرسازی را به دست آورد؟ علت استقبال از سپاه چه بود؟
- حمایت امام از سپاه علت اصلی استقبال از این نهاد بود، امام از سپاه خیلی تعریف کرد زیرا سپاه نیاز جدی انقلاب بود که در آن تردیدی نیست و بر همین اساس بود که نیروهای انقلاب هم وارد عمل شدند و خدمات فوق العاده ای ارائه کردند.

امروز بیش از 4 دهه از فعالیت سپاه می گذرد، به طور طبیعی و بر اثر گذر زمان امروز مجموعه سپاه با گروهی از بازنشستگان این نهاد روبروست، چطور می شود از ظرفیت بازنشستگان سپاه بهترین بهره را گرفت؟

در این زمینه دو نکته وجود دارد. نخست اینکه خود بازنشستگان تلاش بکنند تا بتوانند از استعدادها، امکانات و تجربیات شان در سطح کشور استفاده کنند و دوم اینکه سپاه نیز باید به نوعی از وجود این افراد بهره ببرد به طور مثال می توان از بازنشستگان در بخش محرومیت زدایی در روستاها و همچنین ظرفیت سازی علمی و در دانشگاه ها به عنوان اساتید استفاده کرد اما به طور کلی به نظر می‌رسد بهتر است خود بازنشستگان در حد توان کار مناسبی بر عهده بگیرد و البته سپاه نیز باید زمینه سازی کند. البته باید به این موضوع هم توجه داشت که ممکن است به تدریج تعداد بازنشستگان به اندازه ای باشد که سپاه هم توانایی این کار را نداشته باشد بنابراین معتقدم افراد قبل از بازنشستگی برای خودشان زمینه های کار بعد از بازنشستگی را فراهم کنند.

** چه شد که گوشت نجومی شد؟
وبگاه خبری «خبرآنلاین» گزارش داد: در بین کالاهایی که عنوان ارزاق عمومی بر آن‌ها ثبت‌شده است، گوشت شاید بیشترین سهم را در گرانی سبد تغذیه خانوار به خود اختصاص داده باشد. بررسی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد طی 12 ماهه سال 97 بیشترین رشد قیمت مربوط به گوشت گوسفند و گاو بوده است.

فعالان حوزه تولید گوشت و همچنین مسئولان وزارت جهاد کشاورزی برای گرانی گوشت چند عامل را مقصر اصلی می‌دانند. به اعتقاد آن‌ها در کنار افزایش قیمت دلار که بر نهاده‌های تولید و داروهای دامی تأثیر چندین برابری داشت قاچاق دام زنده به کشورهای اطراف نیز تقاضای داخل را بی‌پاسخ گذاشت و باعث رشد چند برابری قیمت گوشت شد. افزایش قیمت گوشت از حدود 40 هزار تومان در هر کیلو در سال 96 به بیش از 100 هزار تومان در سال 97، باعث شد تا میزان واردات گوشت افزایش یابد و واردات انواع گوشت ازجمله گوشت یخی که سال‌ها بود از سبد خانواده‌های ایرانی حذف‌شده بود، در دستور کار مسئولان دولتی قرار گیرد.

موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در رابطه با تأثیر قاچاق بر قیمت گوشت می‌گوید: اگر به‌موقع خوراک دام را به دامدار رسانده بودند، محال بود که بسیاری از دامداران که دام خود را بفروشند، اما متأسفانه ده‌ها دامدار، دام خود را باقیمت پایین فروخته‌اند و خریداران نیز دام‌ها را به‌صورت قاچاق از کشور خارج کرده‌اند و در حال حاضر همان دامدار باید به پیشه دامداری خود ادامه دهد، اما نمی‌تواند حتی یک‌چهارم از میزان دام گذشته را به دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها خریداری کند.

کاهش عرضه گوشت در بازار و نرخ‌های عجیب‌وغریب اعلامی از سوی فروشندگان درنهایت منجر به حذف تدریجی آن از فهرست اقلام خوراکی خانوارها شد. این شرایط باعث شد تا دولت و نهادهای ناظر همچون تعزیرات به بازار ورود کرده و با افزایش واردات و قیمت‌گذاری به تنظیم بازار گوشت بپردازند؛ اما باوجود توزیع گسترده گوشت در بازار همچنان قیمت گوشت قرمز روند صعودی داشت. در این رابطه منصور پوریان رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام کشور گفت: در شرایط فعلی، قیمت گوشت قرمز در خرده‌فروشی‌ها به دلیل سو استفاده خرده‌فروشان با نرخ‌های قبلی عرضه می‌شود، این در حالی است که قیمت دام زنده و لاشه در عمده‌فروشی‌ها کاهش چشمگیری داشته است که از دستگاه‌های ذی‌ربط انتظار می‌رود در بازار نظارت جدی داشته باشند چراکه قیمت دام به حد گسترده‌ای در میادین کاهش‌یافته است.

گام بعدی دولت برای مقابله با گران شدن قیمت گوشت قرمز نظارت بر صادرات و مقابله با قاچاق بود. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار در این خصوص اظهار کرد: وزارت کشور، گمرک و سایر دستگاه‌های مسئول در حوزه قاچاق باید اقدامات خود در حوزه قاچاق دام را تشدید کنند تا با مشکل خروج دام زنده و درنتیجه کاهش عرضه داخلی مواجه نشویم.

از سوی دیگر بانک مرکزی هم در راستای اقدامات کنترلی دولت در خصوص اقلام ضروری خانوارها بحث کوپن الکترونیک را با سرعت بیشتری دنبال کرد تا شاید از این طریق بتوان سهم گوشت را در سبد خرید خانوارها حفظ کرد. در این رابطه عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی خبر داد: ازلحاظ نرم‌افزاری بانک مرکزی آمادگی لازم را برای اختصاص کالابرگ الکترونیکی به مردم را دارد اما زمان اجرای آن منوط به تصمیم دولت است.

** کرانچار در آستانه برکناری و دریافت غرامت سنگین؟
به گزارش پارسینه؛ مصاحبه چهارشنبه شب زلاتکو کرانچار که به وضوح عصبانیت خود را از اتفاقات اخیر بروز داده ماجرای برکناری او را وارد فاز تازه ای کرده است.حالا به نظر می رسد اختلاف عمیقی بین کمیته جوانان فدراسیون فوتبال با این مربی کروات به وجود آمده و شایعه برکناری او در پی همین اختلاف بروز کرده است.در عین حال به نظر می رسر جلسه فردا(دوشنبه) در خصوص سرنوشت این مربی در راس کادر فنی تیم المپیک تاثیر گذار باشد هر چند ظاهرا برکناری این کروات هزینه سنگینی برای فدراسون فوتبال خواهد داشت و گفته شده با توجه به اینکه قرارداد نسبتا سنگینی با او به امضا شده اخراج زلاتکو 350 هزار دلار آب می‌خورد.

با این حال مساله اختلاف بین کمیته جوانان و کرانچار و اطلاعاتی که باعث سست شدن جایگاه زلاتکو شده مساله ای است که اکبر محمدی سرپرست کمیته جوانان فدراسیون فوتبال می تواند درباره اش صحبت کند.او در یک برنامه تلویزیونی به این نکته اشاره کرده که برسی عملکرد تیم‌های ملی در مسابقات دوستانه و رسمی و ارایه آن به کمیته فنی یکی از وظایف کمیته جوانان است و در این بین بحث مخالفت با کرانچار، سرمربی تیم امید مطرح نیست.

سرپرست جدید کمیته جوانان اما در حالی در این کمیته جای فریدون معینی را گرفته که همه مربیان تیم های پایه توسط سازمان تیم های ملی انتخاب شده اند. اکبر محمدی در اظهار نظری صریح در این باره می گوید: «تصمیم گیری در مورد کرانچار برعهده کمیته فنی و فدراسیون فوتبال است. کرانچار با فدراسیون فوتبال قرارداد دارد و فدراسیون فوتبال به این قرارداد پایبند است. یکی از وظایف ما تهیه گزارش و بررسی عملکرد تیم های ملی است و این کار را در مورد تیم امید انجام دادیم. این کار را در قبال همه تیم ها انجام خواهیم داد و این به معنی مخالفت با مربیان تیم های ملی پایه نیست. ضمن اینکه یکی از اهداف ما کمک به تیم های ملی است و طی این مدت کوتاه هم تلاش کرده ایم این کار را به خوبی انجام دهیم. با وجود اینکه این کمیته در انتخاب مربیان تیم های ملی پایه نقش مشورتی داشته و این کار طبق فرایندی از سوی کمیته فنی صورت می گیرد.»

زاویه اکبر محمدی با کرانچار در حالی مطرح شده که این مربی در گذشته ارتباط خوبی با مربیان کرواتی داشته است. او در تیم امید دستیار وینکو بود و زمانی که هدایت تیم جوانان را برعهده گرفت از دو مربی کروات در کادر فنی تیمش استفاده کرد که یکی از آنها نناد بود.

قرار است اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال روز دوشنبه در نشستی عملکرد تیم امید در بازی های مقدماتی المپیک در گروه c را بررسی کنند و تصمیم نهایی را در این باره اتخاذ کنند. اکبر محمدی اما با این نکته اشاره کرد تیم امید به لطف تفاضل گل بهتر راهی دور بعد بازی ها شد و از سویی دلیل قرار گرفتن ایران در سید چهار به خاطر عملکرد تیم امید در دور گذشته بازی ها است که در آن برهه کرانچار مربی تیم امید نبوده است

** مچکریم سپاه...
جامعه خبری تحلیلی «الف» نوشت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یک نهاد ارزشمند که به فرمان حضرت امام خمینی (ره) در روز 2 اردیبهشت سال 1358 تاسیس شد. نهادی که در حقیقت هدف از تشکیل آن، در کنار نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن، کوشش در راه تحقق آرمان‌های الهی امام (ره) و انقلاب اسلامی و صدور این آرمان‌ها برای تمام مستضعفان جهان است.

حالا پس از گذشت چند چهار دهه از تاسیس این نهاد، عملکرد سپاه ما را به خود باوری رسانده و واژه «ما می توانیم» را از شعار به واقعیت تبدیل کرده است. سپاه نماد عزت و خودباوری ایران شده و در عرصه‌های مختلف از دفاع مقدس و سازندگی گرفته تا قدرت موشکی و توان دفاعی... می‌توان دستاوردهای سپاه را حس کرد. شاید گفتن این نکته خالی از لطف نباشد که؛ سپاه یک نهاد همه جانبه است که وظیفه ذاتی آن پاسداری از امت اسلام و انقلاب جهانی اسلام است. حال این منافع اسلامی ممکن است بسته به شرایط مختلف، علمی، نظامی، اقتصادی و... باشد.

حالا، طی این سال‌ها، عملکرد و حضور سپاه پاسداران در خاورمیانه خاری در چشم آمریکا بوده است و تقریبا تمام نقشه‌های غرب در غرب آسیا به واسطه سپاه بهم خورده و باشکست مواجه شده‌اند. عملکردی که برای ملت ما افتخار و برای سردمداران آمریکا شکستی بزرگ محسوب می‌شود. انفعال ایالت متحده در برابر سپاه پاسداران به آنجا رسیده که این نهاد رسمی کشور را در لیست تروریستی قرار می‌دهد تا به خیال خود مانعی برای سپاه ایجاد کرده باشد، اما زهی خیال باطل.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از مهم‌ترین اهدافی که دنبال می‌کند، ایجاد بیداری و مقاومت در مردم مظلوم منطقه نسبت به رویکردهای ظالمانه مستکبران و کشورهایی چون آمریکا و رژیم صهیونیستی است و در سال‌های گذشته ترویج چنین اندیشه‌ای که از بیانات امام خمینی(ره) و فرامین رهبری نشئت گرفته است، ضربات دردناکی به غربی‌ها در منطقه وارد کرده است. پس چندان عجیب اگر می‌بینیم سپاهی که این روزها فدای ملت شده و در حال خدمت به مردم است در لیست تروریستی قرار گرفته است که علیه‌اش اقدام می‌شود.

سپاهیان مشغول کمک‌رسانی به سیل‌زدگان هستند و امروز بیشترین ارتباط بین سپاه و مردم ایجاد شده، یقینا اقدام اخیر ترامپ یک اقدام کورکورانه بوده و امروز ملت برای حراست از سپاه جلو می‌آید و این نیروی انقلاب در چشم مردم عزیز تر شده است.

ما برای همه این‌ها از سپاه مچکریم... برای غروری که به واسطه دستاوردهای نظامی در ایرانی‌ها شکل گرفته است؛ برای امنیتی که در کشور و مرزها داریم و برای خون‌هایی که در سوریه ریخته شد تا تهران و کرمانشاه و اصفهان امنیت داشته باشند از سپاه مچکریم... برای باورِ «ما می‌توانیم» و خودباوری که با نگاه سپاه به نیرو و توانمندی داخل، پروژه‌های عظیمی را با دستان فرزندان این کشور به سرانجام رساند... برای مقابله‌هایشان با غرب و ترسی که سردمداران آمریکایی از ایران دارند از سپاه ممنونیم...همه ما امروز یک سپاهی هستیم، از اصلاح‌طلب و اصولگرا گرفته تا کسانی که حتی با نظام هم مشکلاتی دارند.. امروز ایران به این نیروی خود که لباس‌شان یا خونی است یا گِلی افتخار می‌کند و به دنبال اقتدار و عزت آن هستند.

و چقدر زیبا گفت شهید بهشتی عزیز درباره سپاه: «پاسداران آگاهانه انتخاب می‌کنند، شجاعانه می‌جنگند، غریبانه زندگی می‌کنند، مظلومانه شهید می‌شوند و بی‌شرمانه مورد توهین قرار می‌گیرند.»

** اقدامات ضدایرانی فرانسه؛ از توهین به ظریف تا لغو مراسم ایرانیان
وبسایت خبری »مشرق» گزارش داد: میزبانی آشکار از گروهک تروریستی منافقین که قتل 17 هزار ایرانی بی گناه را در کارنامه سیاه خود ثبت کرده است؛ پرونده خون‌های آلوده؛ تجهیز صدام به سلاح‌های شیمیایی در جنگ تحمیلی علیه ایران؛ حفاظت و پشتیبانی از عوامل ضدانقلاب و…تنها بخش کوچکی از اقدامات ضدایرانی فرانسه است.

* لغو مراسم ایرانیان به بهانه تحریم‌ها!
سوم فروردین سال جاری، خانه فرهنگ ایران در پاریس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به رغم انجام تمامی اقدام‌های قانونی و اداری، مراسم ویژه نوروزی و کنسرت موسیقی سنتی در کتابخانه ملی فرانسه لغو شد. نکته قابل تأمل اینجاست که ویژه مراسم نوروزی و کنسرت موسیقی سنتی که قرار بود در محل کتابخانه ملی فرانسه برگزار شود، در آخرین ساعات به دلیل عدم همکاری شرکت تأمین کننده خدمات فنی (صوت و تصویر) این کتابخانه با خانه فرهنگ ایران به بهانه تحریم‌ها لغو شد. پیش از این نیز در پاییز سال 97، فرانسه به بهانه تحریم‌ها در اقدامی توهین آمیز، غرفه ایران در نمایشگاه بین‌المللی مواد غذایی پاریس موسوم به SIAL را بست و در ادامه این رفتار خصمانه، حضور بازرگانان و شرکت‌کنندگان ایرانی برای بازدید از این نمایشگاه را نیز ممنوع اعلام کرد!

* دخالت در مسائل داخلی ایران
«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه، اول فروردین 98 در اظهارنظری مداخله جویانه با اشاره به حکم تازه برای «نسرین ستوده» - مجرم محکوم‌شده در ایران و از عناصر همکار با محافل ضدایرانی- گفت: «توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران (برجام) به مثابه چک سفید امضاء برای نقض حقوق بشر در این کشور نیست»!

پس از آن کاخ الیزه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهور ایران، از این کشور خواست که از هرگونه تشدید خشونت یا بی ثبات کردن منطقه خاورمیانه خودداری ورزد. در ادامه این بیانیه تاکید شد که امانوئل ماکرون در گفت و گوی تلفنی خود با روحانی نسبت به وضعیت نسرین ستوده در ایران ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی او شد! ماکرون پیش از این، ستوده را به عنوان مشاور برابری جنسیتی منصوب کرده بود!

* همصدایی با آمریکا در اقدام خصمانه علیه سپاه
«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در اظهارنظری گستاخانه اعلام کرد: «ما قبل از آمریکا، سپاه پاسداران ایران را تحریم کرده‌ایم» «اتحادیه اروپا پیشتر، افراد و نهادهای وابسته به سپاه پاسداران را به دلیل اعمال تروریستی تحریم کرده است».
متهم کردن سپاه به تروریسم در حالی است که رژیم فرانسه بالغ بر 30 سال است که سران گروهک تروریستی منافقین را پناه داده و این گروه جنایتکار هر سال چند نوبت در فرانسه نشست و میتینگ برگزار می‌کنند. پاریس با این حال، میزبان کمیته FATF برای مبارزه با تأمین مالی تروریسم و جرائم سازمان‌یافته نیز هست!

* توئیت جنجالی
«جرارد آرو» سفیر فرانسه در واشنگتن در روزهای گذشته در توئیتی نوشت که ایران پس از پایان محدودیت‌های برجام هم امکان غنی‌سازی نخواهد داشت. وی سپس این توئیت را حذف کرد. وی توئیت های جنجالی درباره آینده برجام را حذف کرد. اما موضع دولت فرانسه تا زمانی که خلافش ثابت نشده باشد، همان است که جرارد آرو به صراحت گفت. سؤال اینجاست که اگر توئیت سفیر فرانسه مورد تأیید کشورش نیست چرا وزارت امور خارجه آن کشور و همچنین کاخ الیزه، آن را اصلاح نکرد؟!

* توهین سفیر فرانسه به ظریف!
در روزهای گذشته، «فیلیپ تیه بو» سفیر جدید فرانسه در دیدار با ظریف، رونوشت استوار نامه خود را تسلیم او کرد. سفیر فرانسه در اقدامی توهین آمیز و خلاف قواعد دیپلماتیک با یک دست رونوشت استوارنامه خود را تسلیم وزیر خارجه ایران کرد و ظریف نیز با دو دست آن را تحویل گرفت! این در حالی است که تمامی سفرا به نشانه احترام به کشور میزبان، استوارنامه خود را با دو دست تحویل می‌دهند.

* تحقیر و تحریم، نتیجه دیپلماسی انفعالی
فرانسه به دلیل حمایت از گروهک تروریستی منافقین و حمایت تسلیحاتی از صدام و پرونده خون‌های آلوده و انجام ندادن تعهدات برجامی و…به ایران بدهکار است. اما دیپلماسی منفعلانه دولت در مواجهه با کشورهای اروپایی و ارسال پالس ضعف موجب شده است که فرانسهٔ بدهکار، در جایگاه طلبکار نشسته و روز به روز بر گستاخی خود بیفزاید.

** پیش بینی محمد مرندی از وقایع مهم آینده: ایران احتمالا از برجام خارج خواهد شد
وبسایت خبری «مشرق» در گفت و گو با سید محمد مرندی، تحلیلگر مسائل بین الملل نوشت: این تحلیلگر سیاسی معتقد است: از نظر من برجام از ابتدا نه توافق خوبی بود و نه توافق خیلی بدی بود. کسانی که سنگ برجام را به سینه می زدند غلو می کردند و مخالفان نیز غلو می کردند. وی همچنین می گوید: از نظر من امروز برجام توافقی از بین رفته است. ولی ایران به واسطه ماندن در برجام امتیاز بزرگی به دست آورده است. و آن علی رغم زیان های بزرگ اقتصادی و بسته شدن دست او در حوزه هسته ای ، این است که با خروج آمریکا از برجام ایالات متحده در سطح بین الملل منزوی شده است

* آینده برجام را چطور ارزیابی می کنید؟
پاسخ به این سوال سخت است. قرار بود برجام برای ما مزایایی داشته باشد از نظر من برجام از ابتدا نه توافق خوبی بود و نه توافق خیلی بدی بود. کسانی که سنگ برجام را به سینه می زدند غلو می کردند و مخالفان نیز غلو می کردند. البته برجام می توانست بسیار بهتر از این باشد ولی به نظر من، قصور از طرف آقای دکتر ظریف نبود بلکه تقصیر افرادی بود که می گفتند خزانه ها خالی است و رسانه هایی که قبل از توافق برجام دائم تبلیغ می کردند و مذاکره و موافقت ما را در میز مذاکره تضعیف کردند اگر این کار را نمی کردند توافق بهتر را بدست می آوردیم. اگر خریدار ببیند شما در موقعیت ضعف هستید قیمت به ضرر شما تغییرخواهد کرد. این اشتباه قبل از برجام رخ داد و جریانی در کشور ایجاد شد که مرتبا می گفت ما باید توافق کنیم که آمریکا این اتفاقات را رصد می کند. رسانه های وابسته به آمریکا این جنگ روانی را تشدید کردند و بر مذاکره کنندگان ما فشار آوردند. و در این شرایط تحت فشار امتیازات بیشتری داده می شود اگر در برجام ضعف هایی وجود دارد مذاکره کننده مقصر نبود جریانی مقصر بود که به جای تقویت ما بر سر میز مذاکره و طلب بیشتر از طرف مقابل زیر پای ما را خالی کرد.

* مثلا کدام اشخاص؟
من اسم نمی برم و دوست ندارم وارد این بحث ها بشوم. از نظر من امروز برجام توافقی از بین رفته است. ولی ایران به واسطه ماندن در برجام امتیاز بزرگی به دست آورده است. و آن علی رغم زیان های بزرگ اقتصادی و بسته شدن دست او در حوزه هسته ای ، این است که با خروج آمریکا از برجام ایالات متحده در سطح بین الملل منزوی شده است. از نظر سیاسی و بین المللی به دلیل حماقت های ترامپ در دیپلماسی عمومی و مردمی و در فضای رسانه ای و رفتار کلی و نامتعادل ترامپ و همچنین با توجه به بد بودن رسانه های داخلی آمریکا با ترامپ این رسانه ها به وقت خروج به ترامپ حمله کردند. این به دلیل آن نیست که رسانه ها از ما خوششان می آید بلکه به دلیل کینه و نفرت عمیق از ترامپ است که به نفع ما کار کردند و این مساله در داخل کشور و در سطح بین المللی فضایی به نفع ما درست کرد.

مردم با وجود فشارهایی که بر آنها وارد می شود اما درک می کنند مشکلات از مدیریت و ضعف ها و فساد و… است ولی مردم می دانند که یک دولت خارجی سعی در تضعیف کشور ما دارد. در داخل و در سطح بین المللی جوی ضد آمریکایی وجود دارد و همه می دانند که یک کشور خارجی خصومتی نسبت به ایران دارد. اوباما کم به ما بد نکرده است. تحریم ها توسط او راه اندازی شد. ولی او زرنگتر بود او کاری کرد که بخش بزرگی از جامعه ایران گمان کند ما مقصر هستیم و نه آمریکا. بخش های زیادی از جامعه جهانی به واسطه هنرمندی او در این ماجرا طرف امریکا را گرفتند. ما نیز توان بالایی در رساندن صدای خودمان نداشتیم. ولیکن اوباما بلد بود اجماع ایجاد کند او شبکه ایجاد کرد و دیپلماسی قوی تری داشت و در داخل کشور شکاف درست کرد ولی ترامپ این هنر ها را ندارد و می خواهد با زور و قلدری و ارعاب به اهداف خود برسد اوباما متفاوت از ترامپ است. فواید سیاسی خروج ترامپ از برجام برای ما کم نبود ولی فواید سیاسی اکتفا نمی کند. از یک مرحله به بعد اگر اروپاییان و دیگر امضا کنندگان برجام بخصوص اروپایی ها که در حال تبعیت از تحریم های آمریکا هستند به این روند ادامه بدهند باید ایران نیز خارج شود و احتمالا ایران از آن پس با قدرت بیشتری به فعالیت های هسته ای خود ادامه خواهد داد و از این طریق کارت های بیشتری جمع می کند البته این تصمیم من نیست و سران کشور و شورای امنیت ملی و رهبران ما باید برای رسیدن به این مرحله تصمیم بگیرند چون فواید سیاسی دیگر ارزشی نخواهند داشت و ادامه دادن این مسیر برای ما منفعتی نخواهد داشت.

* بعد ازخروج ترامپ از برجام آیا واقعا کشورهای اروپایی پشت ما قرار گرفتند ؟
- آنها هیچ کاری برای ما نکردند. اروپاییان ذره ای از تحریم های آمریکا تخطی نکردند. آنها لفظا نسبت به رفتار آمریکا منتقد بودند. به ماجرای ونزوئلا نگاه کنید. شخصی در ونزوئلا وسط خیابان خود را رییس جمهور اعلام می کند کاری که قرن بیستم ان را ترک کرده است. اروپایی ها اعلام کردند که به گفته آمریکا او رییس جمهور ونزوئلا است. بعد تحریم ها و… با ونزوئلا انجام شد سیاست اروپاییان دنبال کردن سیاست های آمریکا بود. نمی توان روی اروپاییها چندان حساب باز کرد آنها در الفاظ منتقد ترامپ هستند ولی ما تخطی از دستورات آمریکا را در اروپا نمی بینیم. به همین دلیل جو ایجاد شده در ماجرای برجام ارزش دارد. این جو به آقای دکتر ظریف کمک کرده است ایشان در رسانه ها خوب حاضر می شوند و بازی در زمین اروپاییان را به روش خود آنها بلد است. در عمل اروپا حرفهایی منطقی زد ولی کمکی نکرد البته مساله دفاع موشکی و حضور ما در منطقه و دفاع از کشورمان در برابر داعش و القاعده نیز جزو حرفهای بی منطقی بود که اروپاییان زده اند.

** علی کریمی: یک امتیاز از الهلال هم بد نیست/ استقلال قهرمانی لیگ امسال را می خواهد
پایگاه اطلاع رسانی «جماران» در گفت و گو با علی کریمی، هافبک و بازی ساز استقلال، نوشت: لیگ قهرمانان آسیا در هفته چهارم امروز و فردا (2 و 3 اردیبهشت 98) پی گیری می شود و تیم فوتبال استقلال طبق برنامه و در نخستین بازی از دور برگشت سه شنبه به مصاف الهلال می رود. شاگردان شفر برای زنده نگه داشتن امیدهای خود نیازمند کسب حداقل امتیاز از این بازی هستند و اگر به پیروزی برسند، گام بلندی برای صعود و رسیدن به مرحله حذفی بر می دارند.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌علی کریمی، هافبک و بازیساز استقلال که نقش مهمی در تیم کنونی استقلال بر عهده دارد، معتقد است، بازی با الهلال سخت ترین بازی این تیم تا پایان فصل است و با آرامش ذهنی و آمادگی کامل به مصاف این تیم قدرتمند عربستان می روند.

* فردا در امارات برابر الهلال بازی می کنید. شرایط تیم چطور است؟
با نتایج خوبی که در بازی های اخیر کسب کردیم و توانستیم در لیگ برتر و آسیا وضع امتیازات تیم را بهبود ببخشیم، بازیکنان اکنون در وضعیت روحی خوبی قرار گرفتند و آرامش ذهنی و آمادگی بدنی برای این دیدار وجود دارد. با این وجود ما برابر تیم قدرتمندی به میدان می رویم که جزء تیم های آماده، پرمهره و پرافتخار آسیا است. قطعا الهلال به دلیل شکست در بازی رفت به دنبال جبران است ولی ما طرح و برنامه خودمان را برای گرفتن نتیجه ایده آل از این بازی داریم.

* استقلال دنبال چه نتیجه ای در این بازی است؟
قطعا پیروزی برابر الهلال بهترین اتفاق است که وضعیت ما را در جدول بهتر می کند ولی کار سختی پیش رو داریم. اگر با امتیاز هم از زمین خارج شویم بد نیست. تلاش مان را می کنیم که حداکثر امتیاز را بگیریم تا امید بیشتری به صعود داشته باشیم.

* روند امتیازات کسب شده و بازی های باقی مانده از لیگ برتر به گونه ای شد که استقلال اکنون یکی از گزینه های اصلی قهرمانی شده؛ رسیدن به قهرمانی این فصل، برای شما عجیب و دراماتیک خواهد بود؟!
- چرا عجیب؟ احتمال قهرمانی ما واقعا کم نیست. فقط باید هر 12 امتیاز باقی مانده را کسب کنیم و چشم به بازی های دیگر داشته باشیم که به قهرمانی برسیم. هیچ چیزی عجیب نیست و ما دنبال قهرمانی هستیم. از طرفی هر طور شده باید جایگاه فعلی را حفظ کنیم تا در فصل آینده سهمیه آسیا را هم داشته باشیم. رقابت در بالای جدول بسیار شدید است. این وضعیت من را یاد قهرمانی با سپاهان در فصل 94 - 93 می اندازد.

** پروژه خالص‌سازی دوباره کلید خورد/ واعظ آشتیانی: پایداری‌ها در گذشته مانده‌اند/ حاصلی جز تفرقه و ناامیدی ندارد
پایگاه خبری تحلیلی «نامه نیوز» در گفت و گو با امیررضا واعظ آشتیانی، فعال سیاسی اصولگرا، نوشت: سال انتخابات مجلس است، آنقدر فضای کشور را غبار مشکلات گرفته که نه اصولگرایان و نه اصلاح طلبان از پیروزی خود مطمئن نیستند. با این وجود این روزها گرایش های مختلف اصولگرایی برای همدیگر شاخ و شانه می کشند. زاکانی و تشکل های همسوی او می کوشند تا لاریجانی را جدا شده از گفتمان اصولگرایی و امام نشان دهند. پایداری ها نیز سودای احیای پروژه خالص سازی را در سر می پروانند، بر همین اساس نه به شورای وحدت روی خوش نشان داند و نه به دعوت های جامعه روحانیت مبارز، بلکه از آنها خواستند که به جلسات جبهه پایداری بیایند.

امیررضا واعظ آشتیانی درباره تلاش پایداری ها برای احیای پروژه خالص سازی گفت: با وجودی که دیگر زمان بازی با واژه ها گذشته، برای برخی سیاسیون و مجموعه های سیاسی بحث های حاشیه ای بیشتر اهمیت دارد، در حالیکه مهم کارآمدی و حفظ و تقویت ارزش های انقلاب است. باید دید کسی که خود را اصولگرا یا اصلاح طلب می داند در این دو حوزه گام بر می دارد و به خواست های اصلی مردم توجه می کند یا خیر.

وی ادامه داد: مردم پیشرفت، توسعه و حفظ انقلاب را می خواهند بنابراین کسانی را می پذیرند که گفتمان شان این خواسته ها را تأمین کند. احیای واژه ها و ادبیات تکراری و زیرخاکی که در گذشته هم موفق نبودند، برای مردم ارزشمند نیست. گروه های سیاسی به جای خاطره گویی با هدف تخریب دیگران و تلف کردن وقت خود برای مسائل حاشیه ای همت خود را صرف پیشرفت کشور و تقویت و حفظ گفتمان انقلاب اسلامی کنند.

این فعال سیاسی با بیان اینکه متأسفانه برخی مجموعه ها در زمان گذشته متوقف شدند، تأکید کرد: رهبر معظم انقلاب در هر سخنرانی بر پیشرفت کشور و استفاده از نیروهای کارآمد، خوش فکر و شجاع تأکید می کنند، جریان های سیاسی باید گذشته ها را کنار بگذارند و به فکر محقق کردند رهنمودهای رهبر معظم انقلاب باشند.

وی افزود: برخی مجموعه های سیاسی در اتاق های فکر خود می نشینند و فقط روی مباحث تکراری که حاصلی جز تفرقه و ناامیدی بین مردم ندارد، بحث و تبادل نظر می کنند، این گروه ها راه به جایی نخواهند برد. ضمن آنکه چه در مجموعه اصولگرایی و چه در مجموعه اصلاح طلبی تفاوت نگاه وجود دارد باید از این تفاوت نگاه ها و تضارب افکار برای اعتلای کشور و نظام استفاده شود.

واعظ آشتیانی گفت: حالا گروهی که دنبال خالص سازی است به تحلیل عملکرد خودش بپردازد. معتقدم هرچه از حواشی سیاسی فاصله بگیریم و فضا را برای حضور و مشارکت حداکثری مردم در انتخابات آماده کنیم، راه درست را رفتیم.

** چرا بخشنامه‌های پیاپی دولت مشکل‌ساز می‌شود؟/ اصلاحیه بودجه سال 97 تا اسفند تمام نشده بود!
رویداد24 در گفت‌وگو با سیده حمیده زرآبادی عضو کمیسیون صنایع مجلس، نوشت: بحث تفکیک وزارتخانه صنعت معدن و بازرگانی مدتی است که مطرح شده است، برخی معتقدند بخش بازرگانی این وزارتخانه باید منفک شود و برخی معتقدند یکبار ادغام انجام شده و لزومی ندارد بار دیگر تفکیک صورت بگیرد. اما فارغ از موضوع تفکیک وزارتخانه‌ها، آن چیزی که فعالان اقتصادی را نگران کرده، بخشنامه‌ها و تصمیم‌های خلق الساعه‌ای است که نظم اقتصاد را از بین برده است. آنگونه که فعالان اقتصادی گفته بودند بانک مرکزی به فاصله هر 10 روز بخشنامه‌های جدید و البته ضد و نقیض صادر می‌کنند.

سیده حمیده زرآبادی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این باره می‌گوید: از ابتدای سال گذشته و با تغییر نرخ ارز، بخشنامه‌های متعددی در همه بخش‌های بازرگانی و صنعت صادر شد که گاهی مغایر با هم بودند و باعث سردرگمی و اشکالات متعددی هم شد. غالبا قوانین و بخشنامه‌ها خیلی کارشناسی نیستند و بعد از فاصله زمانی کوتاه پس از اجرا مورد هجمه قرار می‌گیرند و پس از این مدت اصلاحیه‌هایی داده می‌شود که غالبا پس از این مدت اصلاحیه‌ها بدتر از بخشنامه‌های اولی است چراکه عدم کار کارشناسی باعث می‌شود این اتفاقات رخ دهد.

زرآبادی می‌گوید: متاسفانه سطح کارشناسی و کلاس مدیریتی کوچک شده که تاثیر آن بر بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و قوانین مجلس قابل مشاهده است؛ یکی از مواردی که جالب است این است که تا هفته اول اسفند ماه گذشته اصلاحیه بودجه سال 97 در حال انجام بود! این در حالی بود که تنها چند روز به پایان سال باقی مانده بود. جالب آنکه گاهی هم موارد مصوب هم چندین بار اصلاحیه می‌خورد و هر دفعه هم از دفعه قبل بدتر می‌شود.

عضو کمیسیون صنایع مجلس می‌گوید: دولت در صدد است وزارتخانه‌ها را تفکیک کند؛ به خصوص در وزارتخانه صنعت و معدن این قضیه به صورت جدی‌تری دنبال می‌شود. وزرات صمت از جمله وزارتخانه‌هایی است که تعارض منافع دارد در بحث قیمت‌گذاری خودرو، خود وزارتخانه تعیین قیمت می‌کند و خود وزارت سهامدار است و خودشان به تولیدکننده مجوز می‌دهند و تعیین کننده هستند. یعنی همه چیز در اختیار خودشان است.

او می‌گوید: مجموعه اختیارات باید تفکیک شود و دولت کار کارشناسی کند لذا اگر دولت لایحه دو فوریتی بیاورد، به دلیل اینکه باعث می‌شود نظارت و رضایتمندی بیشتر شود مجلس مخالفتی ندارد، زیرا ادغام و تفکیک چندین مرتبه انجام شده و مشکل آن هم حل نشده پس این موضوع نشان می‌دهد که مشکل اصلی ما ادغام و تفکیک وزارتخانه‌ها نیست.

پژوهشم**1699**9131

حمله تند زنوزی به وزیر و تاج

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

تبعید و شلاق برای مرد سینماگر به جرم رابطه نامشروع با دختر عاشق بازیگری!

کلیدواژه: دهقان سپاه کمیسیون امنیت

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۲۹۸۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • متجاوزان به حریم و بستر رودخانه ها مجازات می شوند
 • لزوم همراهی با دولت برای رسیدن به اهداف اسناد بالادستی
 • نوشتن مقاله علمی و کار در مناطق حفاظت شده مجازات شکارچی متخلف
 • طرح اقدام مقابله به مثل با آمریکا در جلسه فردا مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد
 • همراهی تلویزیون‌های بهایی و وهابی با نمایندگان طیف امید مجلس/ نیرو‌های مردمی عراق و افغانستان به سیل‌زدگان کمک نکنند!
 • صدور بیش از ۴ هزار رای جایگزین حبس در استان گلستان در سال ۹۷ / از آموزش قوانین راهنمایی و رانندگی به همیاران پلیس تا امدادرسانی به سیل زدگان آق قلا
 • معافیت‌ها به تحریم سپاه هم رسید؛ آمریکا کوتاه آمد؟ چه مواردی از فهرست مجازات ترامپ خارج شد؟
 • آشنایی با نحوه تخفیف مجازات در جرایم مختلف
 • مقامات در جریان سیل چه کردند؟
 • بهای نفت روند صعودی به خود گرفته؛ بازارهای جهانی با طرح آمریکا برای نفت ایران همراهی نمی‎کنند
 • دادستان جهرم:متصرفین منابع طبیعی منتظر مجازات سخت باشند
 • از ايستاده در غبار تا زندگى در آب
 • آغاز ماجراجویی 15 روزه مدافع پرسپولیس در دبی
 • جهاد همبستگی ملی دغدغه سیل زدگان را مرتفع می‌کند/ وقتی سپاه و بسیج درکنار ما هستند مردم اعتماد و کمک بیشتری می‌کنند/ تأمین لوازم خانگی اولویت کمک به سیل‌زدگان است
 • یک اتفاق تکراری در استقلال؛ پژمان منتظری در فرودگاه به مشکل خورد و جداگانه به امارات رفت!
 • حمایت انیمیشنی لئوناردو دی کاپریو از «زمین»/ همراهی ۳۰ هنرمند
 • البرز شرایط امنی را در حوزه دام و طیور سپری می‌کند
 • استاندار:گزارش خسارت سیل ایلام را به رییس جمهوری ارائه کرد
 • افزایش ۳۷ درصدی مجازات‌های جایگزین حبس در فارس