به گزارش سرویس سیاسی  جام نیوز، پایگاه اطلاع رسانی شبکه «تی آرتی ورلد» ترکیه با انتشار یادداشتی به انتقاد از رویکرد خصمانه آمریکا در قبال ایران پرداخته است.

 

در این نوشتار می خوانیم: عملکرد ترامپ در مسند ریاست جمهوری آمریکا نشان می دهد دلیل اصلی دشمنی آمریکا با ایران، ارتباط چندانی با برنامه هسته ای یا تروریسم ندارد.

 

تی آرتی ورلد افزود: موضوع اصلی درباره سرخوردگی واشنگتن از تهران، حمایت بی دریغ آمریکا از بلندپروازی های اسرائیل است که می خواهد کنترل منطقه را در دست بگیرد؛ آرزویی که تحت الشعاع پیشرفت های سپاه قدس ایران در عراق و سوریه قرار گرفته است.

 

تی آر تی ورلد نوشت: این آنچه موجب تقویت استدلال فوق می شود، همزمانی تروریست خواندن سپاه توسط آمریکا با انتخابات اسرائیل است.

 

111

منبع: جام نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سایه سنگین تقابل جدی آمریکا- روسیه بر سر ونزوئلا

تهران - ایرنا - موضوع ونزوئلا این روزها در حالی منجر به تشدید تنش ها و جنگ لفظی میان آمریکا و روسیه شده که به نظر نمی رسد واشنگتن و مسکو در این مسیر پرمُخاطره به دنبال عقب نشینی از مواضع خود باشند؛ چشم انداز خطرناکی که ممکن است منجر به تقابل جدی میان واشنگتن - مسکو شود.

به گزارش ایرنا، روسیه و آمریکا در حالی همچنان بر مواضع شان در قبال ونزوئلا پافشاری می کنند که به نظر نمی رسد هیچ کدام از طرفین حاضر به عقب نشینی از این مواضع شان باشند. هر چند احتمال تقابل نظامی مستقیم میان روسیه و آمریکا در این بُرهه زمانی بر ونزوئلا بسیار اندک است اما حداقل در این مقطع زمانی موضع گیری های مقامات دو کشور نشان می دهد که جنگ لفظی میان طرفین به اوج خود رسیده است.
اخیرا « کرایگ فالر » رئیس نیروی دریایی فرماندهی جنوبی آمریکا اعلام کرد که این کشور آماده اقدام در مورد ونزوئلاست.
در پی این موضع گیری فالر، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نسبت به سیاست های واشنگتن در ونزوئلا هشدار داد و گفت: کاخ سفید اعلام کرده که آماده حمله نظامی در ونزوئلاست و یکی از دلایل آن جلوگیری از نفوذ روسیه در این کشور منطقه آمریکای لاتین است.
وی افزود: بار دیگر تاکید می کنم که تمامی اقدامات روسیه در ونزوئلا در راستای قوانین دولت کاراکاس بوده است. آشکار است که ارتش آمریکا با پروراندن مسئله گزینه نظامی به دنبال تکرار تجربیات ناگوار گذشته خود است.
در جدیدترین تحول در مورد تنش آمریکا- روسیه بر سر ونزوئلا، واشنگتن از کشورها خواسته مانع از عبور هواپیماهای روسی عازم ونزوئلا در حریم هوایی خود شوند.
واشنگتن به شدت نگران است روسیه با اعزام هواپیماهای خود به همراه محموله های کمک و همچنین نیروی نظامی به تثبیت دولت مادورو در کاراکاس کمک کند.
از زمان تشدید تنش های سیاسی در ونزوئلا، دولت آمریکا تلاش کرده تا از این فرصت در راستای منافع خود استفاده کند. دولت ترامپ به این نتیجه رسیده که با توجه به حضور گسترده چین و روسیه در آمریکای لاتین، نباید دیگر از این منطقه به عنوان حیات خلوت یاد کند. مقامات آمریکایی قطعا نفوذ روسیه و چین را در کشورهای آمریکای لاتین امری پرمخاصره می بینند و در این راستا همواره تلاش کرده اند شرایط ژوپلتیک امریکای لاتین را به نفع خود پیش ببرند.
دولت ترامپ در مسیر احیای جای پای خود در آمریکای لاتین نه تنها دولت قانونی رونزوئلا را تحت فشار گذاشته بلکه از این طریق به دنبال فشار آوردن به دیگر کشورهای چپ گرای این منطقه است. مشاوران ترامپ به ویژه جان بولتون مشاور امنیت ملی امریکا تلاش می کنند در مسیر فشارها به ونزوئلا یکسری کشورهای دیگر امریکای لاتین از جمله کوبا را نیز هدف قرار دهند.
این نشان می دهد کاخ سفید راهبرد جدی را برای نفوذ دوباره در آمریکای لاتین در دستور کار قرار داده است.
روسیه اعلام کرده که آمریکا پس از هدف قرار دادن ونزوئلا به دنبال هدف قرار دادن کشورهایی همچون کوبا و نیکاراگوئه است. در این میان دولت ترامپ هدف دیگری را در آمریکای لاتین در پیش گرفته که همراه کردن کشورهای بیشتری در امریکای لاتین برای پیشبرد اهداف واشنگتن در این منطقه است.
« دلسی رودریگز» معاون رئیس جمهوری ونزوئلا به تازگی گفت که جامعه جهانی و نهادی بین المللی بدانند که یک طرح جنایتکارانه از سوی آمریکا برای حمله نظامی به ونزوئلا در جریان بوده است.
این موضع گیری دولت کاراکاس نشان می دهد که دولت ترامپ به دنبال ایجاد هرج و مرج در ونزوئلا و به دنبال آن در کل آمریکای لاتین برای به دست آوردن منابع غنی این منطقه و همچنین جلوگیری از نفوذ گسترده روسیه و چین است.
به همان اندازه که مسئله حضور روسیه و چین در آمریکای لاتین برای دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین امریکا اهمیت زیادی نداشت، به همان اندازه برای دولت ترامپ جدی بوده است و به نظر می رسد واشنگن در این مسیر در نهایت دست به هر اقدامی از جمله اقدام نظامی بزند.
« ولادیمیر زامسکی » سفیر روسیه در ونزوئلا نیز روز گذشته در مصاحبه ای آمریکا را به احیای ' دکترین مونرو' برای رسیدن به اهداف در آمریکای لاتین متهم کرد.( Monroe Doctorine) یک دکترین سیاسی آمریکایی بود که در 2 دسامبر 1823 توسط « جیمز مونرو » رئیس‌جمهور وقت آمریکا اعلام شد. این دکترین مخالف استعمار یا دخالت قدرت های اروپایی در کشورهای تازه استقلال یافتهٔ قاره آمریکا بود. بر اساس این دکترین، دولت ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفت که از دخالت در جنگ‌های بین قدرت‌های اروپایی و مستعمرات آن‌ها خودداری، و وقوع جنگ یا فعالیت استعماری در قاره آمریکا را به عنوان حرکتی خصمانه تلقی کند.
وی گفت که مشاوران ترامپ تلاش می کنند با این دکترین، مداخله نظامی در ونزوئلا و به دنبال آن در کل آمریکای لاتین را توجیه پذیر جلوه دهند. این دیپلمات روسی همچنین افزود که رویکرد جان بولتون و برخی از قانونگذاران جمهوری خواهان از جمله « مارک روبیو » در قبال ونزوئلا خطرناک است.
همزمان با تشدید فشارهای دولت ترامپ به دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به طور جدی از دولت کاراکاس حمایت می کند. در این میان مادورو حمایت های چین را در مقابله با تحریم های شدید واشنگتن ارزشمند و موثر می داند. تداوم این حمایت های مسکو و پکن از مادورو آمریکا را به شدت نگران کرده و به همین دلیل واشنگتن عرصه تقابل با روسیه و چین را در قبال ونزوئلا در پیش گرفته است.
هرچند این تقابل در این مقطع زمانی حداقل به صورت لفظی تشدید شده اما به نظر می رسد چشم انداز خوبی را نمی توان در این مسیر متصور شد. بسیاری از کارشناسان به دولت ترامپ هشدار داده اند که اقدام نظامی آمریکا در ونزوئلا نه تنها منجر به وخامت اوضاع در کل آمریکای لاتین خواهد شد بلکه به طور اجتناب ناپذیری منجر به تقابل نظامی با روسیه خواهد شد که حتی اگر در یک سطح کم نیز رخ دهد، پیامدهای جبران ناپذیری به همراه دارد.
گزارش از: اطهر اینانلو
اروپام**9234** 1546

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

حضور در مراسم افتتاح مسجد بازار بزرگ ایرانیان در برنامه آیت الله صدیقی نیست

کلیدواژه: سپاه آمریکا جام نیوز اسرائیل تروریسم ایران هسته ای

منبع این خبر، وبسایت www.jamnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۲۹۹۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • می‌توان از آموزه مهدویت برای اصلاح وضعیت جامعه بهره برد
 • ترکیه: به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان نقض حاکمیت کشورهاست
 • روزنامه کویتی: نصرالله وقوع جنگ با اسرائیل را در تابستان آتی پیش‌بینی کرده است
 • انجام اولین پرواز شاهرود-نجف/ تحقق مطالبه و آرزوی دیرینه مردم
 • تحلیل کارشناس سیاسی از نفس‌های آخر دشمنیِ دشمن
 • پنجعلی: یحیوی حتی در خلوت‌مان هم برای ما کری نخوانده بود؛ تعجب کردیم که چرا آن مصاحبه را انجام داد
 • عزم محور مقاومت برای جنگ با صهیونیست‌ها در یک قدمی دمشق/ برای نابودی اسرائیل حمله به تل‌آویو نیاز نیست! + نقشه
 • خیابان گلزار شهدا یاسوج در آرزوی یک متر آسفالت/ شاهنامه ای که پایان خوشی ندارد+ تصاویر
 • با سایه چشم شکسته خط چشم رنگی درست کنید!
 • میلیاردر اماراتی خطاب به اعراب: با اسرائیل صلح کنید!
 • نجات از گمراهی، رهین دوستی اهل‌بیت(ع) است/ ناصبی؛ دورترین شخص از رحمت الهی
 • نجات و پیراستگی از گمراهی، رهین دوستی اهل‌بیت(ع) است/ ناصبی؛ دورترین شخص از رحمت الهی
 • سربازی که هر فرمانده‌ای آرزوی داشتن او را داشت
 • سالک: سران فتنه در سایه رحمت نظام دارند صفا می‌کنند
 • دو محور از سرزمین‌های اشغالی را رفته‌ام/ شیرازه نیروی قدس سپاه، مباحث جهانی است/ سران فتنه در سایه رحمت نظام دارند صفا می‌کنند
 • سران فتنه در سایه رحمت نظام دارند صفا می‌کنند
 • محمدعلی یحیوی: تیم من استقلال است و آرزوی موفقیت برای استقلال هیچ ایرادی ندارد؛ رحمتی بهتر است از فوتبال خداحافظی کند
 • یحیوی: آرزوی موفقیت برای استقلال ایرادی ندارد
 • یحیوی: تیم من استقلال است؛ آرزوی موفقیت برای استقلال هیچ ایرادی ندارد