به گزارش خبرنگار ایرنا، امیر فرهاد آریانفر عصر روز دوشنبه در نشست خبری که به مناسبت فرارسیدن روز ارتش برگزار شد، اظهار داشت: 29 فروردین یکی از روزهای پرافتخار برای ارتش است و پنجشنبه ساعت هشت و 30 دقیقه رژه یگان های نمونه و تجهیزات ارتش در بلوار امام خمینی (ره) مقابل دانشکده کشاورزی برگزار می شود.
وی افزود: به این دلیل که نیروهای ما در شهرستان ها و سایر استان های آسیب دیده در حال کمک رسانی هستند از رژه معاف شدند و امسال تنها مراکز استان ها که در حیطه نظارت قرارگاه هستند در رژه حضور دارند.
آریانفر افزود: پیوند معنوی ارتش با انقلاب به گذشته های دور و همزمان با قیام امام راحل در سال 42 باز می گردد، در آن سال نخستین پیام نورانی امام راحل به صاحب منصبان ارتش ابلاغ می شود و از آنان دعوت می شود تا در مقابله با طاغوت با ایشان هماهنگ باشند و کلید این ارتباط عاطفی و معنوی که پیکره ارتش با قیام نورانی امام داشت در خرداد 42 مشاهده می شود.
وی افزود: ارتش متعلق به مردم و فدایی ملت است همانطور که در کودتای 28 مرداد پنج هزار تن از ارتشیان به واسطه اینکه با آیت الله کاشانی پیوند برقرار کردند از ارتش اخراج شدند، مبارزات ارتش در دوران طاغوت ادامه دارد و در سال 45 تشکیلات مذهبی و اسلامی شکل می گیرد و به دلیل ارتباط با امام (ره)، به مبارزات خود به صورت سازمان یافته تری ادامه می دهد.
آریانفر افزود: ده ها تن از ارتشیان به دستور ساواک در زندان های رژیم طاغوت زندانی می شوند و بیش از یکصد تن از افسران ارتش در زندان طاغوت به سر بردند و شهید شدند.
وی با تاکید براینکه ارتش پایبند به این شعار است که باید فدایی ملت و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشند، افزود: امام راحل در سال 57 از ارتش به عنوان ارتش اسلام و قرآن نام می برد که این مدال زرینی بود که بر گردن ارتش آویخته شد.
فرمانده قرارگاه منطقه ای غرب ارتش افزود: امام (ره) فرمان می دهد ارتش با سازو برگش در خیابان ها رژه برود و اعلام می کند من پشتیبان ارتش هستم و ملت موظف است به ارتش احترام بگذارد، از همین رو ارتش وارد مرحله جدیدی از تحول ساختاری و سازمانی خود می شود.
این مسوول ادامه داد: در سال 58 ناآرامی های متفاوت و توطئه های بی شماری از زوایای مختلف جغرافیایی در کشور شکل می گیرد و در آن زمان تنها نیروی در دست انقلاب و نظام که همان ارتش بود و نیروهای مردمی و سپاه را آموزش می دهد و برمبنای فرمان حضرت امام (ره) تمام مناطقی که در محاصره بودند، آزاد می شوند.
فرمانده قرارگاه منطقه ای غرب ارتش اضافه کرد: هنگامی که دشمن می بیند این ناآرامی ها به نتیجه نرسیده به حمله همه جانبه دست می زند، در روزهای نخست بیش از 140 فروند هواپیمای نیروی هوایی ارتش وارد عملیات می شوند و مراکز نظامی و تاسیسات دشمن را منهدم می کنند، با تعویض فرماندهان و فرار بنی صدر عملیات بزرگی که فرماندهی شهید سپبهبد صیاد شیرازی در آن نقش دارد و اوج همبستگی ملی بین ارتش، سپاه، بسیج و مردم دیده می شود و اقدام های ارتش در پشتیبانی از نیروی عمل کننده تاثیرگذار است.
وی با بیان اینکه مهمات هشت سال جنگ با پشتیبانی ارتش بود، ادامه داد: 239 عملیات ارتش چه به صورت مشترک، مستقل و یا به صورت پشتیبانی در دوران دفاع مقدس انجام شد و تقریبا هیچ عمیاتی وجود ندارد که ارتش جمهوری اسلامی آن را پشتیبانی نکرده و همه عملیات ها توسط ارتش پشتیبانی شد.
آریانفر افزود: پس از هشت سال دفاع مقدس میلیون ها هکتار پاکسازی میادین مین را برعهده داشتیم و همه مرزهای جنوب و غرب را ارتش پاکسازی کرد و در این راه شهیدانی تقدیم نظام کرد.
وی اظهار داشت: پس از بحث پاکسازی در مرحله امنیت کشور از بدو انقلاب تاکنون فعال هستیم و ارتش مرزهای جغرافیایی ایران را ترک نکرده و در سایر امور همچون زلزله و سیل ارتش پای کار می آید.
این مسوول اضافه کرد: در بحث زلزله و سیل در استان می بینیم که نخستین تیپ نیروهای قرارگاه غرب در کوتاه ترین زمان ممکن وارد منطقه سرپل ذهاب برای کمک رسانی شد، پنج تیپ ارتش وارد عرصه زلزله شد، بیش از 6 هزارنفر از نیروها در این کمک رسانی حضور پیدا کردند و به مدت یک ماه شبانه روز در حال امدادرسانی بودند.
آریانفر افزود: ارتش در همان ساعات اولیه یک هزار و 698 نفر را از زیر آوار خارج کردند، ناوگان پایگاه هوانیروز تا روز بعد هیچ گونه مصدومی در منطقه نگذاشت و همه را منتقل کرد، 6 هزار تن موادغذایی بین مردم توزیع شد و ذخایر استراتژی خود را به مردم داد و هرچه در انبار داشتیم پای کار آوردیم تا مردم دچار سختی بیشتری نشوند.
وی به راهبردهای رهبری به عنوان چشم انداز بلند برای نیروی زمینی ارتش اشاره کرد و افزود: ارتقا تحرک و کارآمدی نیروها برحسب نیاز عملیاتی روز یکی از همین راهبردهاست و می بینیم نیروها به دلیل همین تحرک و توانمندی در بحث زلزله و سیل اولین یگان هایی هستند که وارد عمل می شوند.
وی یادآور شد، در ساختار خود وارد جنگ شبکه ای و هوشمند شده ایم که بخش هایی از این دستاوردها در رژه 29 فروردین توسط بالاترین مقامات ارتش در تهران رونمایی می شود.
وی به اوج آمادگی رزمی ارتش اشاره کرد و گفت: با جنگ های نوین نیز ساختار متناسبی داریم و با هرنوع تهدیدی که متوجه کشور ایران شود مقابله می کنیم.
فرمانده قرارگاه منطقه ای غرب ارتش با اشاره به سیل اخیر اضافه کرد: پس از هشدار ورود سامانه شدید بارشی برای استان به نیروها آماده باش دادیم، پنج تیپ در استان و سه تیپ در استان کردستان برنامه ارائه شد و تیپ ابوذر جزء یگان هایی بود که در تعطیلات به کمک مردم سرپل ذهاب شتافت و کانکس های رودخانه الوند را جابه جا کردند و اجازه نداد مردم دچار آسیب جدی در سیل شوند.
آریانفر ادامه داد: تجهیزات سنگین ما در اختیار شهرداری برای لایروبی رودخانه قره سو و معابر دچار مشکل قرار گرفت و با ارسال بیل مکانیکی، پل چهر و راهی که مسدود شده بود بازگشایی شد.
وی اظهار داشت: هنگامی که مشکل سیل برای لرستان پیش آمد نفربرها برای اولین شهر گرفتار سیل به نورآباد اعزام شد و خودروهای توپ کش و بیش از 40 دستگاه خودرو و اداوات سنگین همانند بیل مکانیکی، لودر و غیره با اقلام خوراکی نیز ارسال شد.
آریانفر یادآور شد، در روز 13 فرورین نخستین یگانی بودیم که وارد شهر پلدختر شدیم و به یاری مردم پرداختیم.
وی افزود: در چند روز نخست به میزان 107 هزار کنسرو، یک میلیون و 200 هزار قرص نان و بیش از 200 هزار بطری آب معدنی در بین سیل زدگان توزیع شد که این کارآمدی عملیاتی یگان ها به لطف الهی، تدابیر اتخاذ شده و رهنمودهای فرمانده معظم کل قوا حاصل شده است.
وی به خدمت مقدس نیروهای قدس برای سرکوب گروهک های تکفیری در کشورهای مقاومت اشاره کرد و ادامه داد: استکبار جهانی از این تحرکات خرسند است و سپاه را مورد هجمه روانی قرار داده که در این جا ارتش جمهوری اسلامی ایران پشتیبانی کامل خود را از سپاه پاسداران اعلام می کند و در کنار سپاهیان برای مقابله با استکبار جهانی است.
8066/7460
انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نگرانی بابت سیلابی شدن تهران اتفاق خوبی است/ از اسفند ماه آماده مقابله با سیل هستیم

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی برنا ؛ یک ماه می شود که هر روز مردم ایران با خبرهای وقوع سیل در نقاط مختلف کشور و تلاش برای ساماندهی به زندگی سیل زدگان مواجه هستند. این اخبار و سیل های تخریب کننده ؛ نگرانی به جان دیگر ساکنان کشور انداخته است که به شکلی که با هر بارش باران و شدت آن ؛ دلواپسی جاری شدن سیل ایجاد می شود.

در چند روز گذشته ؛ تهران نیز شاهد باران های بهاری بود که با شدت بارش ها ؛ پایتخت نشین ها نیز نگران جاری شدن سیل در شهرشان شدند و از دلواپسی خود به یکدیگر می گفتند . دلنگرانی که سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران آن را خوب می داند و معتقد است که این نگرانی اگر در ذهن مسئولان شهری بیشتر از مردم پررنگ باشد کمک خوبی خواهد بود تا در مقابله با سیل احتمالی آماده تر باشیم .

سید جلال ملکی- سخنگوی آتش نشانی شهرداری تهران - با اشاره به بارش های اخیر باران در پایتخت رخ داد، به خبرنگار اجتماعی برنا گفت: طی بارش های شدیدی که روزهای  گذشته  در تهران داشتیم مورد خاصی تا کنون اعلام نشده است و مردم در سطح شهر حضور دارند و شاهد این امر نیز هستند.

وی افزود: ممکن است در اثر بارش موارد جسته گریخته ای داشته باشیم که باز هم طبیعی است. در هیچ کجای دنیا نمی بینیم که در اثر بارندگی تغییری در شهر ایجاد نشود و آبی جاری نشود اما مهم این نکته است که بعد از بارندگی هم این آب ها جاری است و یا ماندگار خواهد بود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با اشاره به دلایل آبگرفتگی در معابر بیان کرد: مشکل برخی معابر این است که آب راهی برای خروج ندارد. به عنوان مثال شهرهایی که در این ایام دچار سیل شده بودند به همین خاطر دچار آبگرفتگی شدند. آب هایی که ناشی از طغیان رودخانه یا شدت بارندگی بود وقتی وارد شهرها و روستاها می شد راهی برای خروج نداشت و حتما باید از طریق مختلف مانند انفجارهای مختلف یا پمپ های قوی این آب را به سمت دیگری سر می دادند تا آب ماندگی رفع شود.

وی ادامه داد:  اما گاهی مسیر برای خروج آب وجود دارد ولی ممکن است هر چند سال یکبار و در مقطعی بارش های شدیدی صورت بگیرد.

ملکی اضافه کرد: این کانال ها و مسیل ها به نسبت خروجی و ورودی آب طی سالیان گذشته تعبیه می شود اما زمانی به دلیل تغییرات جوی در مقطعی ممکن است این بارش ها خیلی شدید شود و ورودی و خروجی آب با یکدیگر متناسب نباشد. مثلا وقتی در دقیقه ای مقداری آب معین وارد می شود به همان نسبت باید خارج شود و برنامه ریزی ها طبق این داده ها انجام می شود  اما گاهی به دلیل شدت بی سابقه باران این مقدار در هنگام بارش  سطح معابر جمع می شود ولی هنگامی که بارش متوقف شد این مقدار باید کاهش بیابد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران تاکید کرد: بارش اخیر، گرفتگی هایی در مسیرها و جوی ها ایجاد نکرد که ناچار شویم با پمپ این آب را خارج کرد.

ملکی با اشاره به نگرانی هایی که در پس وقوع بارش در شهر تهران  با توجه به  وقوع سیل در شهرهای دیگر و نگرانی برای سیلابی شدن تهران از سوی مردم ایجاد می شود ، اذعان کرد: در چند مدت گذشته نگرانی هایی وجود داشت که البته این نگرانی ها خوب است. اگر نگرانی به خصوص در میان مسئولین وجود داشته باشد آن ها به فکر می افتند و کانال ها مسیل ها را لای روبی و پاکسازی می کنند و ضایعاتی که حاصل چند ماه است را جمع آوری می کنند تا زمانی که آب زیادی وارد شود به همان نسبت بتواند خارج شود.

وی گفت: در چند مدت گذشته به خاطر باران هایی  که اتفاق افتاده بود در برخی مسیل ها آب تا لبه کانال آمده بود و تصور می شد ممکن است این آب سر ریز شود اما خوشبختانه به دلیل اینکه تمهیداتی از چندین ماه گذشته اندیشیده شده بود  گرفتگی وجود نداشت و هیچ مسدودیتی نداشتیم و آب ها جاری شد و  به تدریج کاهش یافت.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران تصریح کرد:  اگر نگرانی  پیش از  وقوع رخداد وجود داشته باشد به فکر آن هستیم که فصل پر بارشی داریم و زیر ساخت ها را باید آماده کنیم و چنانچه نگرانی نداشته باشیم ممکن است شاهد بحران هایی باشیم. بنابراین معتقدم این نگرانی ها خوب است.

ملکی با اشاره به اقداماتی که در شهرداری تهران برای مقابله با آب ماندگی  در سطح معابر صورت گرفته افزود:  پیش از سال نو در معاونت خدمات شهری تهران  لای روبی نهرها و جوی ها  و مسیل ها صورت گرفت  و خیالمان راحت بود که اتفاقی مشابه آن چه در سایر نقاط کشور اتفاق افتاده در تهران نخواهد افتاد.

وی در پایان گفت: گرچه مشکلاتی را طی ماه گذشته شاهد بودیم اما معتقدم اقدامات صورت گرفته برای مقابله با سیل و یا آب ماندگی درس خوبی برای ما است؛ باید بپذیریم شرایط اقلیمی کشور ما ممکن است تغییر داشته باشد و لازم است آمادگی لازم را همان گونه که برای خشکسالی داریم برای تر سالی نیز داشته باشیم  تا مردم هم در مضیقه و نگرانی نباشند.

خبرنگار: سیمین برادران

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

(تصاویر) درگیری در تبریز پس از باخت تراکتورسازی

کلیدواژه: 40 سالگی انقلاب بودجه 98 سیل 98 ارتش جمهوری اسلامی ایران خودرو شهرداری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هشت سال دفاع مقدس 40 سالگی انقلاب بودجه 98 سیل 98 امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۳۴۷۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • روش‌های طبیعی برای مقابله با بوی عرق
 • ۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با ملخ‌های صحرایی نیاز است
 • رژیم غذایی نامناسب؛ تهدیدی برای سلامت
 • ملخ های صحرایی هم اینک تهدیدی برای اصفهان محسوب نمی شوند
 • قم آماده پذیرایی از زائران نیمه شعبان
 • چاووش‌اوغلو: اس -۴۰۰ تهدیدی در مقابل اف -۳۵ نیست
 • کمک به سیل‌زدگان بهترین نوع خیرات است/ لزوم پرهیز از اسراف
 • 6 نوع از تسلیحات دفاعی به یگان های عملیاتی تحویل شد
 • چاووش‌اوغلو: اس-۴۰۰ ترکیه تهدیدی برای اف-۳۵ آمریکا نیست
 • سپاه منشا افتخار و اقتدار برای کشور است/دشمنان اقتدار ایران را هدف قرار داده اند/تحریم سیل زدگان بیانگر ضعف دشمنان برای مقابله با ایران اسلامی است
 • سالک: سران فتنه در سایه رحمت نظام دارند صفا می‌کنند
 • دو محور از سرزمین‌های اشغالی را رفته‌ام/ شیرازه نیروی قدس سپاه، مباحث جهانی است/ سران فتنه در سایه رحمت نظام دارند صفا می‌کنند
 • دو محور از سرزمین‌های اشغالی را رفته‌ام/ شیرازه نیروی قدس سپاه، مباحث جهانی است/ ماهیت کمیته x در فتنه ۸۸
 • فرماندار آبادان:آماده مقابله با هر بحرانی در آبادان هستیم
 • سران فتنه در سایه رحمت نظام دارند صفا می‌کنند
 • مقابله با توطئه دشمنان رسالت‌ سربازان گمنام امام زمان(عج) است
 • حماس خواستار ارائه یک طرح ملی برای مقابله با دشمن شد
 • نقش امنیت در توسعه پایدار- بهروز خیریه *
 • رئیس سیا: پول و زمان بیشتری برای مقابله با ایران و روسیه صرف کرده‌ایم