محمدرضا پور ابراهیمی که امروز (دوشنبه ) در نشست اعضای شورای معاونان وزارت آموزش‌ و پرورش با عنوان «رونق تولید باتدبیر و امید در گام دوم انقلاب»، حضور داشت، اظهار کرد: تبیین شرایط اقتصادی کشور برای فرهنگیان که با طیف گسترده‌ای از مخاطبان در ارتباط هستند، بسیار اثربخش خواهد بود، چرا که معلمان بدنه و خاک‌ریز اول نظام تعلیم و تربیت هستند و می‌توانند آموزش‌ و تبیین گری داشته باشند.

وی افزود: نرخ رشد اقتصادی، شاخص اشتغال در کشور، شاخص سرانه داخلی، شاخص تجارت و...از عوامل اقتصادی هستند که مستمراً در اجرا باید پیگیری شوند.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه عوامل ساختاری در اقتصاد داریم که در حوزه کلان باید به آن توجه شود، گفت: دولت‌ها سیاست‌های زودگذر اقتصادی دارند و  نگاه بلندمدت اقتصادی که چند دهه را  در نظر بگیرد وجود ندارد و یکی از عوامل ساختاری در اقتصاد، سهم نفت در بودجه عمومی کشور است که عدم اتکا بودجه عمومی به نفت می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.

پور ابراهیمی خاطرنشان کرد: سهم دولت در اقتصاد از دیگر عوامل ساختاری است که تمام‌کار شناسان داخلی و خارجی اقتصاد معتقدند باید اجازه داده شود که دولت سیاست‌گذاری انجام دهد و بخش خصوصی آن را اجرا کند.

وی اضافه کرد: از زمان اجرای سیاست‌های اصل ۴۴توسط دولت با توجه به اجرایی شدن اصل نتوانستیم به اهداف موردنظر دست پیدا کنیم چون نهادهایی که اصل 44 را اجرا می‌کنند نهادهایی هستند که توسط دولت به‌طور غیرمستقیم و یا مستقیم اداره می‌شوند و همین باعث فساد، ناکارآمدی و... شده است.

نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در چالش‌های اقتصادی کشور ۲۴محور داریم که مقام معظم رهبری در سیاست‌های اجرایی آن‌ها را ابلاغ کرده‌اند و تمام کارشناسان معتقدند اصلی‌ترین محورهای اقتصادی کشور هستند.

 فرار مالیاتی 150 هزار میلیارد تومانی در کشور وجود دارد

وی ابا اشاره به اینکه در سرفصل‌های اجرایی اقتصادی یکی از چالش‌ها در بحث آموزش‌ و پرورش است، اظهار کرد: کل بودجه کشور حدود۴۵۰هزار میلیارد تومان است که ۹۰درصد مربوط به هزینه‌های جاری و حقوق و دستمزد است و تنها ۱۰درصد اعتبارات مربوط به سرمایه‌گذاری است. در بخش درآمدها نیز حدود ۱۵۰هزار میلیارد تومان درآمد نفت و ۲۰۰هزار میلیارد تومان در بخش مالیات و عوارض و...انتشار اوراق بهادار است.

پور ابراهیمی ادامه داد: متاسفانه در کشور ۱۵۰هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم و اگر سامان اقتصادی صورت بگیرد بسیاری از مسائل حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه عامل دیگر عامل بیرونی و تحریم‌ها است، گفت: آمریکایی‌ها از این عامل استفاده کرده‌اند. تحریم‌های قبلی سه لایه بود که علاوه بر دولت آمریکا، سازمان ملل و اتحادیه اروپا را هم داشتیم که در حال حاضر دو تحریم اروپا و سازمان ملل را نداریم اما آمریکایی‌ها تحریم‌ها را بیشتر کرده‌اند.

تقدیر رییس کمیسیون اقتصادی از وزیر آموزش و پرورش

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سه محور اساسی تحریم‌ها در حوزه‌های نظام بانکی، تجاری و خدمات است، خاطرنشان کرد: امروز سخت‌ترین تحریم‌ها را برای ایران اعمال کرده‌اند اما با این ‌وجود اقتصاد ایران از این مسیر عبور خواهد کرد. البته در درون آمریکایی‌ها هم شکاف ایجادشده است و برخی همچون رییس جمهور آمریکا با خیال خام خود منتظر هستند تا با تحریم‌ها تغییر حکومت صورت بگیرد. از طرف دیگر وزیر خزانه‌داری آمریکا گزارشی ارائه داده است که ایران در مقابل تحریم‌ها مقاومت می‌کند و اگر بازه زمانی بین یک سال تا دو سال طی شود دیگر هیچ تحریمی اثرگذار نخواهد بود چون با وجود ظرفیت جمهوری اسلامی ایران و اصلاح اشتباهات توانسته‌ایم فضایی رو به تعادل داشته باشیم.

 پور ابراهیمی با قدردانی از وزیر آموزش‌ و پرورش که به بیانات مقام معظم رهبری توجه دارد، گفت: در مباحث اقتصادی آموزش ‌و پرورش می‌تواند فرهنگ‌سازی خوبی را انجام دهد بدین صورت که فرهنگ و شناختی که نیاز است تا دانش آموزان با مسائل اقتصادی آشنا شوند، آموزش داده شود تا آنان با ادبیات اقتصادی آشنا شوند.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: رسالت مهم نظام تعلیم و تربیت، آموزش دانش آموزان است و بزرگ‌ترین هنری که آموزش‌ و پرورش می‌تواند انجام دهد، آشنایی دانش آموزان با مسائل اقتصادی در بلندمدت است و هر برنامه‌ای را که در خصوص اجرای برنامه‌های اقتصادی در آموزش‌ و پرورش دارید و مجلس شورای اسلامی می‌تواند تأثیرگذار باشد، با کمیسیون اقتصادی مطرح کنید تا هر کمکی که لازم است انجام دهیم.

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تغییرات اساسی درسبد کالاهای مصرفی مردم

ساعت 24 -تحریم خرید نفت ایران از ۱۲ اردیبهشت ماه کامل می شود. مطابق اعلام دولت آمریکا معافیت ۶ ماهه ۸ کشوری که اجازه خرید محدود نفت ایران را داشتند از دوم ماه مه با هدف به صفر رساندن صادرات نفت ایران لغو می‌شود.با کامل شدن تحریم نفتی ایران، صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی این کشور به پایین‌تر از یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

حدود یکسال پیش این رقم ۲.۶ میلیون بشکه در روز بود.بدین ترتیب در فاصله یکسال درآمد ارزی دولت ایران بیش از ۶۵ درصد کاهش خواهد یافت. همچنین انتقال ارز بخشی از نفت و میعانات گازی نیز که ایران با استفاده از راهکارهای دور زدن تحریم‌ها خواهد فروخت، دشوارتر از گذشته خواهد شد.رخدادی که فارغ از آثار غیرقابل انکار بر اقتصاد کلان ایران، به دلیل ناگزیر کردن دولت به اتخاذ سیاست‌های جبرانی، در سطح خرد نیز قدرت خرید عمومی، سطح معیشت و سبک زندگی بخش قابل توجهی از ایرانیان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. اما چگونه؟کارشناسان راهکارهایی پیش روی دولت برای تامین کسری درآمد را در پنج گروه اصلاحات مالیاتی، تغییر نرخ ارز، تحدید بیشتر واردات، کاهش یارانه پرداختی به کالاها و خدمات دولتی و صرفه‌جویی و جابه جایی ردیف‌های بودجه عنوان کرده‌اند.هدف از اصلاح مالیاتی کاهش فرارهای مالیاتی و افزایش پایه‌های مالیاتی برای افزایش درآمد دولت است. البته صاحبنظران امور مالی، کاهش فرارهای مالیاتی را با توجه به متوقف ماندن اجرای نظام جامع اطلاعات مالیاتی امری دشوار ارزیابی می‌کنند. شاید به همین دلیل است که دوباره طرح افزایش پایه‌های مالیاتی از جمله اخذ مالیات از خانه‌های خالی و صاحبان بیش از یک مسکن مطرح شده است.اقدامی که می‌تواند شوک قیمتی مسکن را تشدید کند. مطابق گزارش وزارت مسکن و شهرسازی ایران، متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در تهران طی سال ۱۳۹۷ حدود ۹۵ درصد افزایش یافته و به بیش از ۱۱ میلیون تومان رسیده است.همچنین افزایش نرخ ارز مشمول واردات کالاهای اساسی از ۴۲۰۰ تومان فعلی به عنوان یکی دیگر از راهکارهای تامین مالی دولت مطرح است. این در حالی است که مطابق اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه در فروردین ماه سال ۱۳۹۸ به ۵۱.۴ درصد بالغ شده و در مقایسه با فروردین ماه سال ۱۳۹۷، متوسط قیمت اقلام خوراکی بیش از ۸۵ درصد افزایش یافته است.بدین ترتیب تورم نقطه به نقطه اقتصاد ایران به بالاترین حد طی ۲۴ سال گذشته رسیده است.

از سوی دیگر دولت ایران موفق شد با اعمال ممنوعیت واردات بیش از ۱۴۰۰ کالا از تیرماه گذشته بیش از ۱۰ میلیارد دلار از میزان واردات ایران بکاهد. کالاهایی همانند خودرو، لوازم خانگی، اسباب موسیقی، موادغذایی دارای مشابه داخلی و غیرضروری، کفش و پوشاک از جمله گروه‌های عمده مشمول این ممنوعیت هستند.در یازده ماهه سال ۱۳۹۷ در مقایسه با یازده ماه سال ۱۳۹۶ واردات کالا به ایران ۱۰.۵ میلیارد دلار کاهش یافت و به ۳۸.۵ میلیارد دلار رسید. این رقم همچنان ۱.۵ میلیارد دلار بیش از صادرات غیرنفتی بدون احتساب میعانات گازی است. لذا کمبود ارز همچنان موجب کاهش بیشتر واردات کالا به ایران خواهد شد.در میان اقلام عمده وارداتی به غیر از کالاهای اساسی و واسطه‌ای، ایران در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۷ نزدیک به ۲.۵ میلیارد دلار قطعات خودروی سواری و ۷۱۱ میلیون دلار دستگاه تلفن وارد کرده است. واردات فرآورده‌های آرایشی لب بیش از چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بوده است. در همین مدت نزدیک به یک میلیون دلار عروسک وارد ایران شده است.

در مجموع کارشناسان منتقد دولت معتقدند که همچنان سالانه نزدیک به ۸ میلیارد دلار کالاهای غیرضروری وارد ایران می‌شود که باید در شرایط محدودیت ارزی کشور از ورود آنها ممانعت به عمل آید. به باور آنها واردات سالانه ۳۰ میلیارد دلار شامل ۱۴ میلیارد دلار کالای اساسی است و نزدیک به ۱۶ میلیارد دلار هم شامل کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای ضروری برای گردش چرخ اقتصاد ایران کافی است.

بر این اساس پیش‌بینی می‌شود، با ممنوعیت ورود برخی کالاها و رشد قیمت مشابه آنها که به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند، بخش قابل توجهی از مردم ایران ناچار به تغییر سبک زندگی خود شوند.توقف واردات قطعات خودروهای وارداتی، کمبود و گرانی پوشاک و لوازم آرایشی- بهداشتی وارداتی و نیز حتی دشواری یافتن اقلام خوراکی تولید شده در خارج از ایران، سبد مصرفی دهک‌های پردرآمدتر را تغییر خواهد داد و در صورت اقدام دولت برای جبران کسری درآمد خود از طریق فروش گران‌تر دلارهای نفتی در بازار آزاد، سبد مصرفی عادی دهک‌های میانی و پایین درآمدی به دلیل رشد قیمت‌ها روز به روز خالی‌تر خواهد شد.چرا که تطبیق تمامی کالاها با قیمت های متوسط جهانی با هر تضعیف نرخ برابری ریال در برابر دلار آمریکا همچنان ادامه خواهد داشت. هنوز اثر سقوط ۱۷۰ درصدی ارزش برابری ریال طی سال ۱۳۹۷ بر قیمت تمامی کالاها و خدمات به طور کامل منتقل نشده و تعدیل قیمت‌ها هنوز در بخش وسیعی از اقلام خوراکی و حتی مسکن ادامه دارد.اگر دولت ایران بخواهد برای گریز از دامن زدن به جهش بیشتر قیمت‌ها دست به انتخاب بزند، ناچار خواهد بود که به صرفه‌جویی گسترده در مصرف بودجه جاری و یا جابجایی بخشی از بودجه عمرانی تن بدهد. اقدامی که در واقع انتخاب بین رشد قیمت ها و افزایش رکود اقتصادی و بیکاری خواهد بود.انتخابی که متاثر از اقتصاد سیاسی دولت و میزان پشتیبانی اجتماعی از رویکرد دولت خواهد بود.

منببع : یورونیوز

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

آیا روحانی نامه صدام به هاشمی را افشا کرد؟

کلیدواژه: اعضای شورای شرایط اقتصادی تعلیم و تربیت رشد اشتغال شاخص تجارت مجلس شورای اسلامی اقتصاد بودجه نفت دولت بخش خصوصی شورای اسلامی مقام معظم رهبری حقوق دستمزد درآمد مالیات سازمان ملل اتحادیه اروپا کمیسیون اقتصادی مجلس شورای ایران اقتصاد ایران رییس جمهور جمهوری اسلامی ایران دانش آموزان مسائل اقتصادی ادبیات اعضای شورای انقلاب تعلیم و تربیت شرایط اقتصادی

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۳۶۲۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آغاز دوران اقتصاد بدون نفت؟
 • کشف اختلاس ۵ میلیاردی در آموزش و پرورش شهرستان سرباز
 • شایعه علیه رئیس پیشین صدا و سیما/محمد سرافراز از کشور فرار کرد؟
 • ماجرای اختلاس میلیاردی در آموزش و پرورش
 • اختلاس میلیاردی اینبار در آموزش و پرورش سرباز
 • بازداشت ۴ پرسنل آموزش و پرورش سرباز به جرم اختلاس ۵ میلیاردی
 • راهکارهای افزایش ضمانت اجرایی مصوبه مجلس درباره مبارزه با فرار مالیاتی پزشکان
 • تجلیل از اعضای نمونه هیأت های حل اختلاف مالیاتی لرستان
 • زیر پوست وزارت ارتباطات چه می‌گذرد؟ / تاکتیک فرار به جلو «آذری جهرمی» برای عدم پاسخگویی +تصاویر و اسناد
 • زیر پوست وزارت ارتباطات چه می‌گذرد؟ / تاکتیک فرار به جلوی آذری جهرمی برای عدم پاسخگویی +تصاویر و اسناد
 • ابتکار: ایران در برجام پیروز شد!/ دلار جهانگیری، باعث فرار سرمایه از کشور و رانت ارزی شد
 • بسته ساماندهی معافیت‌های مالیاتی امسال به دولت می‌رود؟/ افزایش سهم مالیات در تامین درآمدهای دولتی
 • فرمول خنثی سازی تحریم نفت
 • خسارت 150 میلیاردی سیل به خطوط لوله نفت شمال
 • تعیین و تکلیف معافیت های مالیاتی / کدام بخش‌ها از مالیات معاف هستند؟
 • تلاش یک ماهه مهندسان برای ترمیم خطوط انتقال نفت شمال/ خسارت 150 میلیاردی سیل به خطوط نفتی مازندران
 • چه خبر از ساماندهی معافیت های مالیاتی
 • سارق بد اقبال هنگام فرار از دست پلیس جان خود را از دست داد
 • بسته ساماندهی معافیت های مالیاتی امسال به دولت می‌رود؟