برداشت بی رویه گیاهان داروئی بهاره در شهرستان بهمئی،خطر انقراض و نابودی کامل آنها را در پی دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازآوای ماغر؛شهرستان بهمئی در زمینه رویش گیاهان دارویی ظرفیت‌های فراوانی دارد که بخش کوهستانی شهرستان در حوزه ممبی و سرآسیاب محل رویش گیاهانی نادر است که ارزش دارویی بالایی دارند.

بُن سرخ، کاسنی،تره وحشی،قارچ خوراکی، آویشن، بیلهر،کارده، اَندَش،درمنه،برنجاسف،جاشیر،چویل،بادیان،پونه کوهی و ده ها گونه گیاه دارویی با ارزش دیگر همزمان با آغاز فصل بهار به صورت خودرو در مناطق سردسیری شهرستان بهمئی سر از خاک بیرون می آورند.

قله و دامنه های کوه سفید، تنگه های ماغر، الغر،دوراک، دورق، سولک و دشت موربید، ریزک و سایر نقاط خوش آب و هوای شهرستان بهمئی این گیاهان با ارزش دارویی را در دامن پرمهر خود پرورش می دهند اما سالهاست که مردم به دلیل مصرف بی رویه و برداشت غیر اصولی، بلای جان این نعمت های بی منت الهی شدند.

این روزها با وجود گل بودن بیشتر مناطق سردسیری، تیم هایی را در این مناطق می مشاهده می کنیم که خطرات جانی ناشی از احتمال بارش باران و برف و حمله حیوانات وحشی را به جان می خرند تا کیسه هایی از گیاهان دارویی را به هر قیمتی که شده ، جمع آوری کنند.

هر چند کارشناسان منابع طبیعی بارها اعلام کردند که خارج کردن گونه‌های گیاهی از ریشه، بدون توجه به اصول بهره‌برداری آنها ،منجر به نابودی این گیاهان می‌شود که در این میان اطلاع رسانی بیشتر می‌تواند در راستای برداشت اصولی و صحیح گونه‌های گیاهی نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد اما گوش بیشتر افراد بدهکار این هشدارها نیست و اگر شرایط برداشت بی رویه و غیر اصولی گیاهان داروئی به همین منوال به پیش رود، در آینده نزدیک جز نامی از این گیاهان چیزی برای مردم ما باقی نمی ماند.

اگر این روزها به کوچه و بازار شهر لیکک سر بزنیم، جوانان و نوجوانانی را می بینیم که کیسه های کوچک و بزرگی از گیاهان دارویی بسته بندی شده برای فروش به همراه دارند و بیشتر این گیاهان با ریشه و پیاز برداشت غیر اصولی شدند؛این درحالی است که اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت به دلیل فصل گلدهی و تخم ریزی، حساس ترین فصل برای چرخه حیات گیاهان است و با تداوم این رویه غیر معقول و سوداگرانه، انقراض این گونه های نادر را شاهد هستیم.

بهترین راهکار مشارکت مردم، به خصوص ورود سازمان های مردم نهاد دوستدار طبیعت به همیاری اداره منابع طبیعی، برگزاری همایش و دوره های تخصصی آموزش برداشت اصولی با تاکید بر منع برداشت گونه های در خطر انقراض و مرتع کاری با بذر گیاهان بومی شهرستان به جای منع مطلق مردم از این کار است.

        انتهای پیام/  

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

170پایگاه نظامی آمریکا در تیرس موشک های سپاه/ زنجیره شکست‌های آمریکا تا نابودی کامل استکبار ادامه دارد

جانشین فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد:امروزبه خود می بالیم که دشمنان نظام اسلامی، ضربه های کاری از سپاه پاسداران دریافت کرده اند و این زنجیره شکست های آمریکایی ها تا نابودی کامل استکبار جهانی همچنان ادامه خواهد داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری تحلیلی آفتاب جنوب،سرهنگ جهانگیر انصاری ،جانشین فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد در همایش انس و مودت بازنشستگان سپاه ناحیه گچساران که در حسینیه ثارالله کانون جوانان بسیج این شهرستان برگزارشد،با اشاره به اهمیت برگزاری این همایش گفت:بدون شک خروجی این همایش اخوت ،همدلی و آمادگی بیشتر عزیزان بازنشسته را به ارمغان خواهد آورد درحالی که  رشادت ها و فداکاری همه عزیزان در عرصه های مختلف انقلاب برهیچکسی هم پوشیده نیست.

خلق حماسه بزرگ دفاع مقدس

وی افزود:همدلی و اخوت همه عزیزان منجر به خلق حماسه بزرگ دفاع مقدس و پیروزی حق برباطل شد ،رهبر معظم انقلاب می فرمایند که سپاه متعلق به پیشکسوتان است و پیشکسوتان هم متعلق به سپاه هستند.

مدیریت شایسته جبهه مقاومت

انصاری اظهارکرد:پاسداران عزیز جبهه مقاومت را همچون دفاع مقدس به نحو شایسته ای مدیریت کردند و یک ارتش انقلابی متشکل از حزب الله، حماس، حشد شعبی،زینبیون،فاطمیون ،حوثی ها و سایرنیروهایی که دلهایشان برای انقلاب می تپد در قامت یک ارتش سازماندهی شده و تحت امر فرماندهان مجربی که دوران 8ساله دفاع مقدس را مدیریت کردند، این جبهه مقاومت نیز به خوبی مدیریت شد.

ایستادگی جبهه مقاومت در مقابل 80کشور

جانشین فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد درادامه گفت:در جنگ 8ساله دفاع مقدس بیش از 46کشور دنیا از رژیم بعث پشتیبانی و حمایت می کردند در حالی که جبهه مقاومت در مقابل بیش از 80کشور دنیا مقاومت و ایستادگی کرد و استکبار یکبار دیگر طعم این سیلی سخت و سوزنده را چشید و آثار این سیلی باعث شد که ترامپ سپاه پاسداران را یک گروه تروریستی بنامد.

سازماندهی 98گروه تروریستی توسط آمریکایی ها

وی تصریح کرد:آمریکایی ها بیش از 98گروه تروریستی را در دنیا سازماندهی ،تثبیت و پشتیبانی می کنند و خودشان هم در راس آنها فعالیت دارند و یک نیروی انقلابی و معنوی که در دنیا بی نظیر است، نیروی که بیش از 18هزار شهید را توسط تروریست های از خدا بی خبر تقدیم نظام اسلامی کرده است ؛چنین نیرویی را به عنوان یک گروه تروریستی قلمداد می کنند.

انصاری بیان کرد:انتظاری از دشمن نباید داشت و اگر سپاه پاسداران را به عنوان نیروی تروریستی قلمداد نکرده بودند در خودمان شک می کردیم؛ چرا که وقتی حماس،حشد شعبی،حوثی ها و... را به عنوان گروهای تروریستی عنوان می کند در حالی که این نیروها شاخه هایی از سپاه پاسداران هستند.

ضربه های مهلک سپاه به آمریکا

جانشین فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد افزود:وقتی سپاه پاسداران مدرنترین وبروزترین هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را بدون شلیک حتی یک گلوله پایین کشید ،کشورهای ابر قدرت دنیا حاضر بودند ماکت این نوع هواپیما را میلیون ها دلار از ایران خریداری کنند و آیا این کم سیلی به دشمن بود؟.

انصاری تصریح کرد:وقتی که نیروهای تکاور و آموزش دیده دشمن را با آن سلاح های مدرن و بروز در دهانه فاو به شکلی اسیر می کنندکه از خودشان هم بی خود می شوند،آیا این کم ضربه ای به دشمن است؟ ،وقتی که تفنگداران آمریکایی را با قایق های مدرن در خلیج فارس به اسارات گرفتند، آیا این کم ضربه ای است.

170پایگاه نظامی آمریکا در تیرس موشک های سپاه

وی تصریح کرد:هرجایی که آمریکایی ها ظاهر می شوندسپاه پاسداران هم با اقتدار در مقابل دشمن قسم خورده نظام اسلامی مقابله و ایستادگی می کند و آیا این خودش کم ضربه ای به دشمن است؟، دولتمردان آمریکایی ها بارها اعتراف کرده اند که 7تریلیون دلار در منطقه خرج کرده اند و در نهایت شکست را هم پذیرفتند ، درحالی که با این همه هزینه بیش از 170پایگاه نظامی استکبار جهانی در تیرس موشک های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار دارد.

هدف دشمن، اصل نظام جمهوری اسلامی است

انصاری درادامه افزود:وقتی که فرماندهان ارشد نیروهای تکفیری داعش در یک منطقه ای توسط موشک های نقطه زن سپاه به هلاکت رسیدند، آیا این خودش کم سیلی به دشمن بود؟، دشمن حق دارد و برای ما هم فرش قرمز پهن نخواهد کرد ،چهل سال است که تخاصم دشمن با نظام اسلامی ادامه دارد و هدف دشمن فقط این نیست که بخواهد سپاه پاسداران را از میان بردارد در حالی که هدف نهایی دشمن اصل نظام جمهوری اسلامی است.

جانشین فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد درادامه گفت:کشور در دوران رژیم منحوس پهلوی به عنوان پایگاه اصلی استکبار جهانی بود و این پایگاه دشمن با پیروزی انقلاب تبدیل به کشوری شد که بیداری جهان اسلام را برای مسلمانان جهان به ارمغان آورد و امروز ایران اسلامی تبدیل به ام القرای جهان اسلام شده است.

مقاومت تا نابودی کامل ایادی استکبار

وی تصریح کرد: کشوری که خودش مهد پرورش تروریسم است، مگر القاعده، طالبان ، داعش وسایر گروهک های تکفیری را خود آمریکایی ها تشکیل و سازماندهی نکردند!، اما عاقبت با جانفشانی و رشادت های نیروهای جبهه مقاومت هیمنه پوشالی استکبار در هم شکسته شدو این مقاومت و ایستادگی تا پیروزی نهایی و نابودی کامل استکبار همچنان ادامه خواهد داشت.

حضور چراغ خاموش دولتمردان آمریکایی در منطقه

انصاری درادامه اظهارکرد:دشمن با این همه هزینه هادر منطقه چراغ خاموش و مخفیانه وارد عراق می شود، اما رئیس جمهور کشورمان با چه استقبال ، هیجان و شوری وارد عراق می شوند،امروز  بیش از 20کشور دنیا در مناطق سیل زده کشورمان کمک رسانی می کنند و این خود همان بیداری اسلامی است.

 راه اندازی 83جنگ توسط آمریکایی ها

جانشین فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد:امروز کسی که خودش تروریسم پرور است ما را تروریسم می خواند؟!که باید گفت دشمن توانایی جنگ با نظام اسلامی را ندارد ،چرا که اگر می توانستند لحظه ای درنگ نمی کردنددرحالی که آمریکایی ها از زمان تشکیل بیش از 83جنگ را چه به طور مستقیم و چه نیابتی در اقصی نقاط جهان به راه انداخته اند.

خدمات رسانی سپاه پاسداران در کشور

وی افزود:باید براقتدار و عزت انقلاب اسلامی بالید و این عمق دشمنی استکبار جهانی از سپاه پاسداران است ، امروز سپاه پاسداران در بیش از 20 استان کشور مشغول خدمت رسانی به هموطنانمان است.

ترامپ، الفبای سیاست و نظامیگری را نمی داند

انصاری درادامه گفت:ترامپ الفبای سیاست و نظامیگری را نمی داندو تنها یک تاجر است و در اوج حماقت از سپاه پاسداران به عنوان یک گروه تروریستی نام می برد ،چرا که این عمق دشمنی استکبار از سپاه است و روایت داریم که خداوند دشمنان ما را از احمق ها قرار داده است.

جانشین فرمانده سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمددر ادامه نیز افزود:امروزبه خود می بالیم که دشمنان نظام اسلامی، ضربه های کاری از سپاه پاسداران دریافت کرده اند و این زنجیره شکست های آمریکایی ها تا نابودی کامل استکبار همچنان ادامه خواهد داشت.

وی درپایان این همایش مطالبی نیز در خصوص پیگیری مشکلات بازنشستگان سپاه ناحیه گچساران ایراد کرد.

درادامه تصاویر این همایش را مشاهده نمایید.

  انتهای پیام/

 

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

آیا روحانی نامه صدام به هاشمی را افشا کرد؟

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۳۶۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ارسال ۳۸۵ میلیون تومان وجه نقدی و غیر نقدی به مناطق سیل زده لرستان در هفته آینده
 • ونزوئلا: ترامپ به دنبال نابودی سه کشور آمریکای لاتین است
 • مثلث شوم غربی، عربی و عبری برای نابودی دین و مذهب نقشه می کشند/ سیل موجب رسوایی مدعیان حقوق بشر شد
 • خطر مقاومت دارویی بیشتر از سرطان است/ ۸۰ درصد مقاومت‌های میکروبی در بین حیوانات رخ می‌دهد
 • عرضه 109 فرآورده دارویی با چاشنی گیاهان دارویی به بازار
 • افسردگی حیوانات؛ دستاورد باغ وحش‌های غیراستاندارد/آیا نگهداری حیوانات در باغ وحش‌ها قانونی است؟
 • روسیه: تصمیم آمریکا درباره جولان منطقه را به نابودی می‌کشاند
 • یاسوج| ۲۵ گردشگر خارجی از جاذبه‌های گردشگری باشت و بهمئی بازدید کردند
 • خطر انقراض گونه های جانوری خراسان رضوی
 • لزوم بازنگری رویه های موجود با هدف تسهیل امور تولید کنندگان
 • جشنواره شربت‌های گیاهی" در نطنز برگزار می‌شود
 • برگزاری نخستین جشنواره شربت‌های گیاهی در نطنز
 • ۳۳ گونه جانوری خراسان رضوی در رده های مختلف خطر انقراض قرار دارند
 • حیوانات باغ‌وحش‌های ایران افسردگی گرفته‌اند
 • ۳۵۱ واحد بوم گردی در شفت موافقت اصولی دریافت کردند
 • رقابت تنگاتنگ پیاز با دلار
 • راه های بازسازی خودروهای کلاسیک و قدیمی
 • رقابت تنگاتنگ پیاز با دلار؛ جولان قیمت‌های واهی در بهبهان به بهانه بارندگی‌
 • اجرای برنامه های فرهنگی و هنری وحدت رویه دااشته باشند