به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، بازدید دانش‌آموزی و دانشجویی از مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با توجه به ضرورت اجتماعی کردن مفهوم مهارت آموزی و ترویج گفتگوی ملی مهارت با هدف آشنا کردن دانش آموزان و دانشجویان با مهارت آموزی، کار و کارآفرینی برگزار می‌شود.

با توجه به وجود توانمندی‌ها، امکانات و ظرفیت‌های سخت افزاری و نرم افزاری قابل توجه در مراکز آموزش فنی و حرفه ای و ضرورت معرفی آنها به جامعه، برنامه «بازدید دانش آموزی و دانشجویی از مراکز آموزش فنی و حرفه ای» به صورت هماهنگ کشوری از دوم تا یازدهم اردیبهشت ماه، هم زمان با هفته معرفی مشاغل و هفته کارگر برگزار می‌شود.

علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با ادارات کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان‌ها تماس بگیرند.

کد خبر 4591998

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بین المللی شدن دانشگاه ها نیازمند زیرساخت های روزآمد است

تهران - ایرنا - مدیر همکاری های بین المللی دانشگاه خوارزمی گفت: آماده ساختن زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری دانشگاه ها از ملزومات بین المللی سازی دانشگاه های کشور است.

«ناصر قلی سارلی»، روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، بین المللی سازی دانشگاه ها را در عصر جدید دارای مفاهیم، معنا و راهبردهای جدیدتری نسبت به گذشته عنوان کرد و افزود: در دانشگاه های غربی بین المللی شدن یکی از راهبردهای تجاری سازی است که این درک از بین المللی سازی جذب بیشتر دانشجویان و کسب درآمد برای آن دانشگاه را در پی دارد.
این عضو هیات علمی بین المللی شدن دانشگاه های کشور را مستلزم بالابردن استانداردهای آموزش عالی در حوزه برنامه های درسی و آموزش و نیز افزایش سطح مقالات اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی بیان کرد.
سارلی افزود: ایران در چند سال گذشته با نگاهی به نبود زیرساخت های آموزشی همسایگان خود از جمله کشورهای عراق و افغانستان رویکرد و نگاه ویژه ای در جذب دانشجویان این کشورها داشته است.
این مسئول ادامه داد: دانشگاه های ایران در حال حاضر دانشجوهای بین المللی از عراق و افغانستان که همسایه ما بوده را به دلایل اشتراکات فرهنگی و سیاسی نزدیک میان دو کشور در درجه اول برای جذب قرار داده است.
وی بین المللی سازی را از چند جهت برای کشور مهم عنوان کرد و گفت: بین المللی سازی به ارتقاء امنیت کمک می کند بدین صورت که دانشجویان بین الملل در بازگشت به کشورخود به گونه ای سفیران فرهنگی کشور ما بوده و ارتباط خود را در آینده با ایران حفظ خواهند کرد.
سارلی، بین المللی شدن دانشگاه ها را هدف بسیاری از نظام های آموزشی در سراسر جهان عنوان کرد و افزود: در این زمینه 2 دسته فعالیت برای تحقق چنین هدفی باید دنبال شود که مبادله وسیع استاد و دانشجو و بین المللی کردن برنامه درسی از آن جمله است.
وی فعالیت های اجتماعی بین فرهنگی و افزایش آگاهی و بینش فرهنگی دانشجویان، اساتید و کارکنان را از دیگر فعالیت ها برای تحقق بین المللی شدن دانشگاه ها دانست.
مشاور رئیس دانشگاه خوارزمی با اشاره به 3 رویکرد بین المللی سازی دانشگاه ها افزود: اکثر دانشگاه های ایران بین المللی سازی را در حد همکاری و روابط بین الملل می بینند. بدین معنی که با حفظ استقلال و قوانین در قالب استاد و دانشجو دوره های مشترک پژوهشی و آموزشی را انجام می دهند.
این استاد دانشگاه گفت: در بعضی از کشورها بین المللی سازی پیشرفت بیشتری داشته است که در قالب شراکت بین المللی عنوان می شود و چیزی فراتر از همکاری در سطح اول است.
سارلی از سطح دوم همکاری های دانشگاه های کشورها با یکدیگر به شراکت علمی و بین المللی یاد کرد و افزود: این شراکت بدین صورت است که دانشگاه های کشور به طور مشترک و مساوی با دانشگاه های خارج ارتباط می گیرند.
وی گفت: سطح سوم بین المللی سازی در کشورهای پیشرفته تر به صورت فعالیت مستقل در امور علمی بین الملل است که دانشگاه ها مانند شرکت های چند ملیتی بدون داشتن همکار در کشور مقصد، اقدام به فعالیت و حتی تاسیس شعبه می نمایند.
مدیر همکاری های بین المللی دانشگاه خوارزمی این سطح را قالبی فراتر از دانشگاه عنوان کرد و افزود: بطور مثال دانشگاهی در انگلیس به کشورهایی همچون جنوب شرق آسیا و یا کشورهای حاشیه خلیج فارس می رود و در آنجا یک شعبه دانشگاهی تاسیس می کند. به عبارتی بین المللی سازی درخانه مقصد است.
سارلی ادامه داد: سطح سوم بین المللی سازی دانشگاه ها فراتر از2 سطح دیگراست و سهم بیشتر را در این سطح دانشگاهی دارد که از نظر علمی توانمند تر و معروفتر باشد. البته این مدل در ایران نیز تجربه شده است و بعضی از دانشگاه های ایران در کشورهای خارجی شعبه هایی دارند که این قبیل موارد درآمد آنچنانی برای کشور نداشته است.
وی نگاه دانشگاه های داخل را به این سطح بر عکس کشورهای پیشرفته، نگاه فرهنگی دانست.
مدیرهمکاری های بین المللی دانشگاه خوارزمی با تاکید بر بستر سازی فرهنگی در سطح سوم افزود: این سطح احتیاج به بستر سازی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی زیادی داشته و لازم است از شهرت بین المللی بالایی برخوردار باشیم تا بتوانیم چنین مشارکتی را در کشورهای دیگر انجام دهیم.
سارلی یادآور شد: لازمه بین المللی سازی در دنیا داشتن برنامه راهبردی کلان است. این کشورها ابتدا هدف گذاری کرده بعد دانشگاه مقصد را انتخاب می کنند.
وی خصوصیت دانشگاه های بزرگ را درتعداد همکاران آن عنوان کرد که با وجود کمی تعداد، فعالیت های مشترک گسترده ای دارند.
مشاور رئیس دانشگاه خوارزمی گفت: کشورهای خارجی برای جذب دانشجو، مناطق مختلف جهان را اولویت بندی کرده و دانشجوهای بین المللی را از منطقه هدف جذب می کنند.
وی دلیل این اولویت بندی را تایید هیات امنا دانشگاه عنوان کرد و گفت: هیات امنا دانشگاه ها به لحاظ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ترجیح می دهند که چه اولویتی داشته باشند.
سارلی پذیرش دانشجو را مستلزم فرمولی عنوان کرد که در آن بتوان دانشگاه های داخل را به کشورهای دیگر شناساند و در سطح بین المللی شهرت پیدا کرد.
وی افزود: این شناسایی باید به طریقی صورت گیرد تا دانشجو جذب استاد و یا گروه آموزشی قوی و رشته های متعدد آن دانشگاه شود.
سارلی با بیان این که ایران در بین المللی سازی دانشگاه ها موفقیت چشم گیری کسب نکرده است افزود: کشورهایی همچون مالزی برروی آموزش عالی بین الملل سرمایه گذاری زیادی کرده اند که پذیرش دانشجوی این دانشگاه ها با ایران قابل مقایسه نیست.
وی دلایل ترغیب بعضی از کشورها برای تحصیل در ایران را جبر ژئوپلتیکی در منطقه عنوان کرد و افزود: دانشجوهای افغانستانی به دلیل وجود مشکلات در کشورخود و زبان مشترک با ایران به کشور ما می آیند.
این مسئول به کشور عراق اشاره کرد و افزود: همچنین نزدیک بودن فرهنگ مشترک و پایین بودن هزینه شهریه و زندگی در ایران رغبت بیشتری را برای دانشجویان عراقی برای تحصیل در دانشگاه های ایران ایجاد می کند.
سارلی از وجود رشته هایی همچون زبان و ادبیات فارسی به مرکزیت ایران گفت که این رشته های تحصیلی دانشجوهای بین المللی را برای ادامه تحصیل در ایران تشویق می کند.
وی بین المللی سازی به معنای واقعی را مستلزم تغییرات و ارتقا در ساختارسخت افزاری و نرم افزاری عنوان کرد و گفت: به روز شدن باید مطابق استانداردهای جهانی بوده و استادان بین الملل مهارت لازم را در زمینه نگارش مقالات خارجی و تدریس به زبان های دیگر حائز اهمیت قرار دهند.
وی افزود: کشور نیاز به مراکزی برای آموزش زبان فارسی به دانشجویان بین الملل دارد و دانشگاه خوارزمی از 2 ماه گذشته در این زمینه فعالیت هایی را آغاز کرده و دوره آموزش این کلاس ها را در دانشگاه خود ایجاد کرده است.
مشاور رئیس دانشگاه خوارزمی در ادامه با بیان اینکه اساتید و کارکنانی که با دانشجوهای بین المللی در ارتباط هستند لازم است به زبان خارجی مسلط بوده و توان و انگیزه برقراری ارتباط را در خود ایجاد کنند، خاطرنشان کرد: باید اتحادیه ای در منطقه تشکیل شود تا زمینه همکاری های بین المللی علمی کشورهای همسایه را افزایش داده و با کشورهای همسایه همکاری های بین المللی بیشتری برقرار شود.
وی در ادامه با اشاره به دلایل تاسیسس سازمان اقتصادی منطقه ای ' اکو ' به عنوان یک سازمان منطقه ای و عدم فعالیت این سازمان در سال های گذشته، گفت: نیاز است این چنین اتحادیه هایی هم در غالب دانشگاهی میان دانشگاه های کشورهای منطقه ایجاد شود.
مدیر همکاری های بین المللی دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: بین المللی سازی لزوما بدین معنی نیست که فقط با کشورهای اروپایی ارتباط بگیریم. در صورتی که بتوانیم از آنها به درستی بهره ببریم کشورهای همسایه برای ما ظرفیت های بالقوه ای هستند.
وی گفت: ارتباط در منطقه به شناخت کشورها از یکدیگر کمک کرده و از این طریق همسایگان به ظرفیت های بالقوه کشورهای اطراف خود پی می برند.
این مسئول اظهار داشت: به طور مثال بسیاری از دانشگاه های کشور ترکیه به دلیل ارتباطات بین المللی گسترده (آزمایشگاه، زیر ساخت ها، نرم افزاری و سخت افزاری) سطح ارتباطات بالایی نسبت به ایران با کشورهای دیگر داشته و ارتباط و انجام پروژه های مشترک اساتید ما با این کشورها ارتقا سطح بین المللی دانشگاه های داخل را در پی خواهد داشت.
سارلی افزود: ایران در بعضی زمینه ها از جمله نانو فعالیت های خوبی دارد و جزو چند کشور برتر جهان است و می تواند در این حوزه ها پروژه های مشترک خوبی را به سرپرستی اساتید ایرانی به کشورهای همسایه آموزش دهد.
سارلی در پایان تاکید کرد: آنچه در فرامرزی شدن آموزش عالی کشورمان باید مورد توجه و اهتمام جدی قرار گیرد، تدوین برنامه راهبردی برای بین المللی کردن دانشگاه ها است تا تلاش های پراکنده ای که در این راستا در حال جریان است، به صورت منسجم و هدف دار دنبال شود و جایگاه آموزش عالی کشورمان در عرصه های رقابتی بین المللی ارتقا یابد.
**8398** 1200

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

کلیدواژه: سازمان فنی و حرفه ای کشور ساماندهی مشاغل مهارت آموزی آموزش مهارتی

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۳۶۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نمایشگاه مشاغل در قرچک افتتاح شد
 • اشتغال پذیری معیار مهمی در انتخاب دانشگاه است
 • سربازان وظیفه انتظامی مهاباد به کلاس‌های مهارت آموزی می‌روند
 • اختصاص ۵۰۰ میلیون تومان هزینه ایاب و ذهاب به دانش آموزان مناطق سیل‌زده خوزستان
 • معرفی دانش‌آموزان ممتاز قرآنی به بنیاد ملی نخبگان
 • بازدید وزیر علوم از ساختمان دانشگاه فنی حرفه‌ای فیروزآباد/وزیر علوم: تعامل علمی عامل پیشرفت است
 • مهارت‌هایی برای مدیریت روابط خواهر و برادری
 • افزایش مهارت زبان آموزی با ربات های هوش مصنوعی
 • نمایشگاه هفته مشاغل در قرچک گشایش یافت
 • حل مشکل بیکاری آذربایجان غربی در گرو مهارت آموزی فارع التحصیلان دانشگاهی است
 • جشنواره سینا گامی در جهت کشف و رشد استعداد دانش آموزان ایرانی
 • رقابت شرکت کنندگان در جشنواره بین المللی پروژه‌های دانش آموزی + فیلم
 • مبنای افزایش حق بیمه مشاغل خاص اعلام شد + جدول نرخ حق بیمه۹۸
 • ثبت نام کنکور فنی و حرفه‌ای با دیپلم دبیرستان
 • امکان ثبت نام در کنکور فنی و حرفه‌ای با دیپلم دبیرستان فراهم شد
 • ایجاد مشاغل پایدار؛ مهم‌ترین برنامه حوزه اشتغال کمیته امداد
 • فنی و حرفه ای قزوین 670 میلیون ریال به سیل زدگان کمک کرد
 • دانشجویان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای سمنان طی ۳ اعزام به مردم سیل‌زده پلدختر خدمت‌رسانی کردند
 • طرح بازدید از مراکز فنی حرفه ای کهگیلویه و بویراحمد اجرا می شود