به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، نشست علی لاریجانی  رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (دوشنبه ۲۶ فروردین) با وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی و روسای کمیسیون های تخصصی مجلس درخصوص راه حل های بهینه رونق تولید برگزار شد.

لاریجانی پس از پایان این نشست در جمع خبرنگاران با اشاره به مباحث مطرح شده در این جلسه گفت: محور نشست امروز پیرامون رونق تولید بود که مرکز پژوهش های مجلس نظرات خاصی در این باره مطرح کرده و فعالیت های تحقیقی در این خصوص انجام داده است، همچنین سازمان برنامه و بودجه در این زمینه کار کرده و گزارشی در این نشست ارائه کرد.

نحوه گسترش فعالیت صادراتی در کشور به ویژه صادرات به کشورهای همسایه مورد بررسی قرار گرفت

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه وزرای جهاد کشاورزی، صمت، راه و شهرسازی و رئیس بانک مرکزی و همچنین روسای کمیسیون های مربوطه برای تحقق شعار سال ۹۸ نظرات و پیشنهاداتی داشتند که در این نشست ارائه شد، افزود: حدود ۴۰ پیشنهاد در نشست امروز مطرح شد که در برخی موارد اختلاف نظراتی وجود داشت که باید رفع می شد.

وی با اشاره به اینکه در این نشست درخصوص سرمایه در گردش کارخانه ها که مشکلاتی برای آنها ایجاد کرده بحث و بررسی صورت گرفت، ادامه داد: نحوه گسترش فعالیت صادراتی در کشور به ویژه صادرات به کشورهای همسایه، گسترش فعالیت های توریستی، توسعه فعالیت های تکنولوژی های خرد و متوسط و گسترش فعالیت صنایع وابسته به کشاورزی، در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ملزومات آن مطرح شد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه مقرر شد مجموعه نظرات وزرا، کمیسیون ها و مرکز پژوهش ها تا پایان اردیبهشت ماه طی چند جلسه در کمیسیون های تخصصی مورد بررسی قرار گیرد، تاکید کرد: همچنین مقرر شد که وزارتخانه ها و کمیسیون های مرتبط به یک چارچوبی در هر بخش دست پیدا کنند که این اقدامات باید در سال جاری اجرایی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وزارتخانه ها در بسیاری از موارد اختیارات قانونی دارند، افزود: ضروری است تا وزارتخانه ها فعالیت های مرتبط با حوزه رونق تولید را محقق کنند تا این مهم تنها در حد شعار و بحث های تبلیغاتی نباشد.

 برخی مقررات برای تسهیل فضای کسب و کار تغییر یافته و یا منسوخ می شود

وی با بیان اینکه ممکن است برخی اقدامات برای تحقق شعار سال ۹۸ به هماهنگی های اجرایی در سطح بالاتر نیاز داشته باشد، ادامه داد: بر این اساس مسئولان مربوطه می توانند پیشنهادات خود را در شورای عالی هماهنگی قوای سه گانه ارائه دهند تا در این شورا تصمیمات لازم اتخاذ شود، همچنین ممکن است در بخش هایی به تغییر قانون نیاز باشد که باید تکلیف این حوزه ها نیز مشخص شود، بنابراین مقرر شد که تا پایان اردیبهشت ماه روسای کمیسیون ها و وزرا جلساتی برگزار کرده و برنامه های خود را مشخص کنند و بر این اساس شفاف می شود که هر بخش تا پایان سال چه اقداماتی می تواند انجام دهد و نیازهای این بخش ها از طریق قانونی مرتفع می شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه یکی از موارد مورد تاکید مقام معظم رهبری، تسهیل فضای کسب و کار در شرایط کنونی است، اظهار کرد: ممکن است برخی مقررات برای تسهیل این فضا تغییر یافته و یا منسوخ شود که در این جلسه مقرر شد دولت قوانینی که باید تغییر یابد را اعلام کند و آیین نامه ها، بخشنامه ها و دستورالعمل هایی که مانع سرمایه گذاری سریع در کشور است، باید از طریق کمیته ای که در وزارت اقتصاد تشکیل شده تا پایان اردیبهشت ماه اعلام شود تا شفاف شود که چه اقداماتی در حوزه اجرایی صورت می گیرد، چرا که برخی مقررات ذیل قانون باید برای رونق تولید تغییر یابد.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه مقرر شد کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی از اجرای قانون تسهیل فضای کسب و کار گزارش ارزیابی به مجلس ارائه دهد، تصریح کرد: مجلس جلسات دیگری برای بررسی راه حل های بهینه رونق تولید برگزار می کند تا اقدامات عملی در این زمینه صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه از ایجاد فضای یأس و ناامیدی و برجسته کردن مشکلات برای عدم رغبت و حرکت افراد به سمت تولید انتقاد کرد و افزود: گاهی اطلاع رسانی های اشتباهی درخصوص سرمایه گذاری در کشور مطرح می شود که تقاضای تمام مسئولان این بوده که رسانه ها و صداوسیما به موضوع فضای کسب و کار، تسیهل آن و معرفی کارآفرینان برتر و بسترهای لازم برای سرمایه گذاری بیشتر توجه کنند.

حذف سود مرکب به نفع تولید کشور و بانک هاست

لاریجانی ادامه داد: رسانه های مکتوب و تصویری باید تلاش کنند که فضای اقتصادی کشور تحرک بیشتری پیدا کند که فرهنگ سازی در این زمینه بسیار موثر است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با تاکید بر اینکه پرونده حذف سود مرکب بسته نشده است، تصریح کرد: در تعطیلات نوروز با وزیر امور اقتصادی و دارایی و روسای بانک ها مذاکره کرده و در نشست امروز با رئیس کل بانک مرکزی این موضوع را مطرح کردم که حذف سود مرکب به نفع تولید کشور و بانک هاست، چرا که بانک ها معوقات فراوانی دارند که اگر پرداخت این معوقات تسهیل شود، سرمایه در گردش بانک ها افزایش یافته و باری که بر دوش تولیدکنندگان بوده کاهش می یابد، بنابراین مقرر شد تا ظرف چند روز آینده نظر تخصصی خود درباره حذف سود مرکب را ارائه دهند و اگر این نظر به اصلاحی نیاز داشته باشد، مجلس اصلاحات را انجام داده و نظر دولت را مبنای عمل قرار می دهد تا بین مجلس و دولت توافقی ایجاد شود، در غیر این صورت باید راه دیگری را در پیش گرفت که این راه نیز مشخص است، اما فعلا مجلس اجازه داده که بانک مرکزی گزارش کارشناسی خود را ارائه دهد.

کد خبر 4592034 جواد بخشی الموتی

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

معاون وزیر بهداشت: ایران در آستانه حذف مالاریاست

چابهار- ایرنا- معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس برآوردهای سازمان بهداشت جهانی و اقدامات انجام شده، ایران در آستانه حذف مالاریاست.

به گزارش ایرنا دکتر احمد رئیسی روز پنجشنبه در همایش روز جهانی مالاریا در چابهار اظهار داشت: در منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت ایران و عربستان تا سال 2020 می توانند به مرحله حذف مالاریا برسند.
وی بیان کرد: ایران تنها کشوری در منطقه است که بر اساس پیش بینی ها تا سال 2020 بیش از 40 درصد کاهش موارد مالاریا را داشته باشد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ایران با کشورهای مالاریا خیز نظیر افغانستان و پاکستان همجوار است و این همسایگی موجب انتقال مالاریا به کشور شده و شاخص های سلامت را همیشه پایین نگه داشته است.
وی ادامه داد: اطلاعات و آمار به دست آمده پیشرفت چشمگیر ایران در پیشگیری از ملاریا را نسبت به 2 دهه پیش نشان می دهد.
دکتر رئیسی تصریح کرد: ترددهای مرزی کنترل نشده در مرزهای طولانی جنوب شرق کشور مهمترین چالش در حوزه بهداشت و درمان است و باید امکانات و تجهیزات لازم برای کنترل بیماری پیش بینی شود.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت: گرفتن گواهینامه حذف مالاریا منوط به ادامه دار بودن برنامه مبارزه با این بیماریست اما ایران تاکنون در حذف این بیماری موفق عمل کرده است.
محمدمهدی گویا افزود: نظام سلامت در سال های گذشته همواره تلاش کرده است تا خدمات درمانی برای حذف مالاریا را میان مردم به صورت عادلانه تقسیم کند.
وی ادامه داد: با وجود موفقیت های نظام سلامت در مبارزه با مالاریا، گزارش دهی از موارد ابتلا به این بیماری حتی از طریق بخش خصوصی در کشور جنبه اجباری دارد.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص انتقال مالاریا از طریق پشه آنوفل به تقویت نظام مراقبت حشره شناسی کشور نیز اشاره کرد و آن را از اولویت های برنامه حذف مالاریا برشمرد.

**آغاز عملیات اجرایی بیمارستان 540 تختخوابی چابهار تسریع شود
امام جمعه چابهار نیز در این همایش از زحمات و تلاش های شبکه بهداشت و درمان این شهرستان برای کاهش بیماری ها و ارتقای شاخص های سلامت قدردانی کرد.
حجت الاسلام سیدمحمد موسوی افزود: اقدامات ارزنده جمهوری اسلامی ایران در حوزه بهداشت در استان سیستان و بلوچستان ستودنی است.
وی بر تسریع ساخت بیمارستان٥٤٠ تختخوابی چابهار توسط وزارت بهداشت تاکید کرد و افزود: بعد از حدود 6 ماه از کلنگ زنی این پروژه بهداشتی هیچ اقدام عملی تا کنون انجام نشده است.

**برای کنترل مالاریا همه مشارکت کنند
سرپرست معاونت استانداری سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویِژه چابهار نیز با بیان اینکه برای کنترل مالاریا همه مشارکت کنند افزود: با توجه به مشکلات بهداشتی و بیماری های واگیری که در کشورهای همسایه وجود دارد یکی از مهمترین اقدامات بهداشت و درمان کنترل بیماری ها نظیر مالاریاست.
رحمدل بامری افزود: با وجود سختی های موجود کنترل بیماری به نوعی جهاد در راه خدا محسوب می شود.
وی با اعلام حمایت فرمانداری از اقدامات شبکه بهداشت و درمان چابهار مشارکت تمامی اعضای شورای اداری در پیشبرد اهداف بهداشتی در این شهرستان را خواستار شد.

**افزایش حاشیه نشینی در چابهار تهدید جدی در شاخص های سلامت
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایرانشهر نیز گفت: افزایش حاشیه نشینی، زاغه نشینی، کمبود امکانات در این مناطق و ترددهای غیرمجاز مرزی در چابهار تهدید جدی در ارتقای شاخص های سلامت است و همیشه با چالش هایی در این زمینه مواجه هستیم.
دکتر محمدمهران امینی فرد اظهار داشت: کنترل بیماری ها از جمله مالاریا به دنبال اقدامات انجام شده و فعالیت های شبانه روزی محقق می شود و باید در نقاط حاشیه نشین برق و سایر امکانات رفاهی وجود داشته باشد تا شاهد این نوع از بیماری ها نباشیم.
وی افزود: در سال گذشته با اقدامات موثر دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر شاهد کاهش موارد محلی مالاریا در حوزه این دانشگاه هستیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر به همجواری چابهار با پاکستان اشاره کرد و افزود: تردد های غیرمجاز تهدید جدی در افزایش مالاریاست.
وی به آمار بیش از 25 هزار نفری اتباع خارجی در حوزه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اشاره کرد و گفت: باید در مرزها امکانات لازم برای کنترل این نوع از بیماریها پیش بینی شود.
امینی فرد ادامه داد: برنامه حذف مالاریا با چالش ‌هایی نظیر شروع فصل کشاورزی و ورود اتباع بیگانه، 2 ملیتی بودن افراد، کمبود نیروهای بهداشتی برای مراقبت و بیماریابی مالاریا و افزایش حاشیه نشینی روبروست.
وی تصریح کرد: مالاریا از مهمترین بیماری‌ های عفونی است و این بیماری تبعات بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر بابیان اینکه یک میلیون و 234 هزار نفر زیر پوشش این دانشگاه هستند گفت: 900 هزار نفر از این افراد در روستاها سکونت دارند.
به گزارش ایرنا، همایش روز جهانی مالاریا با هدف تبیین موفقیت ها در جلوگیری از بیماری مالاریا و بحث تبادل نظر برای کاهش آن امروز/پنجشنبه/ با حضور اساتید و مدیر منطقه ای برنامه مبارزه با مالاریا در سازمان جهانی بهداشت و شماری از مسئولان کشوری و استانی در چابهار آغاز به کار کرد.
مهمترین موضوعاتی که در این همایش مطرح می شود می ‌توان به برنامه حذف مالاریا در جمهوری اسلامی ایران از منظر چشم انداز منطقه ای و جهانی، انتظارات بخش های مختلف توسعه در پیمودن قدم های پایانی حذف مالاریا در کشور، حمایت قانونگذاران از برنامه حذف مالاریا در ایران، نقش دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران در حمایت از برنامه حذف مالاریا، دستاوردهای استراتژی حذف مالاریا در کشور، ارتباط توسعه و مالاریا و اعلام حمایت سیاسی از این برنامه در استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد.
در این همایش کریستف هامل من نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، رئیس مجمع نمایندگان مردم سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، مدیر برنامه مبارزه با مالاریا در دفتر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت و رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار حضور دارند.
3043**3213

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

آیا روحانی نامه صدام به هاشمی را افشا کرد؟

کلیدواژه: علی لاریجانی ایران مجلس شورای اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۴۳۱۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نگاهی بر مزایا و معایب حذف صفر از پول ملی/حذف صفر مزایای ظاهری به دنبال دارد
 • حذف نام همسر از شناسنامه با ارائه مدارک قانونی
 • اکنون وقت حذف صفر از پول نيست
 • اکنون وقت حذف صفر از پول نیست/نه نظارت داریم نه بازار رقابتی/۷۰ درصد سپرده بانکها متعلق به نیم درصد صاحبان سپردها است
 • حذف نام همسر از شناسنامه با ارائه مدارک قانونی امکان پذیر است
 • تکرار/حذف ۴ صفر از پول ملی اثر مثبتی بر وضعیت معیشتی مردم ندارد
 • بسته رونق مسکن آماده رونمایی است
 • رونمایی از بسته جدید رونق مسکن/کاهش قیمت رسمی ۲۹ ارز
 • هفته آینده؛ رونمایی از بسته جدید رونق مسکن +جزئیات بسته
 • بسته جدید تأمین مالی بخش مسکن هفته آینده رونمایی می‌شود/ ساخت 900هزار واحد مسکونی تا دو سال دیگر
 • شکایت مردم درباره کاهش حجم بسته‎های اینترنتی را پیگیری می‌کنیم
 • بسته جدید رونق بازار مسکن هفته آینده رونمایی می‌شود
 • آیا حذف ۴ صفر از پول ملی اثر مثبتی بر وضعیت معیشتی مردم دارد؟
 • حذف صفر از پول ملی تاثیری بر وضعیت معیشتی مردم دارد؟
 • بسته جدید رونقِ مسکن هفته آینده رونمایی می شود
 • حذف ۴ صفر از پول ملی اثر مثبتی بر وضعیت معیشتی مردم ندارد
 • بسته جدید رونق بازار مسکن هفته آینده رونمایی می‌شود + جزئیات
 • اخلال در نظام اقتصادی در پرونده پتروشیمی صورت نگرفته است
 • هفته آینده از بسته رونق مسکن رونمایی می شود