خرم آباد - ایرنا - استاندار لرستان گفت: صدور پروانه ساخت و ساز برای احداث واحدهای جدید در مناطق سیلزده به صورت رایگان خواهد بود.

به گزارش ایرنا، سیدموسی خادمی شامگاه دوشنبه در جلسه شورای مسکن سیلزدگان در محل استانداری افزود: دهیاری ها و بخشداری ها موظف هستند نسبت به صدور پروانه با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اقدام کنند.
وی اظهار داشت: پروانه های مناطق شهری را نیز شهرداران رایگان صادر کنند چراکه دولت پرداخت هزینه های این روند به شهرداری ها را تقبل کرده است.
وی تصریح کرد: یک زمین 10 هکتاری در 256 قطعه در معمولان مشخص شده که از فردا باید کار ساخت و ساز واحدهای جدید در این محل پیگیری شود.
استاندار لرستان تاکید کرد: حریم رودخانه در روستاها و شهرها سیلزده به دقت تعیین و اعلام شود تا کار برنامه ریزی و اجرای ساخت و سازهای جدید با سرعت و دقت آغاز شود.
خادمی ادامه داد: مهمترین کار تهیه بانک اطلاعاتی دقیق از وضعیت روستاها و واحدهای مسکونی آن است که تا حدودی انجام شده اما باید اطلاعات دقیقی به عنوان مبنا برای اعطای تسهیلات ساخت و ساز و لوازم خانگی در اختیار باشد.
وی با بیان اینکه برخی واحدهای مسکونی با مبالغ اندک تعمیر و بازسازی می شوند گفت: برخی واحدها نیز تخریب شده اند که باید در محل خود ساخته شوند اما واحدهای تخریب واقع در مسیر رودخانه ها باید جابجا شده و مکان یابی جدید برای آنها انجام شود.
استاندار لرستان با تاکید بر سرعت بخشی در کار جانمایی و احداث واحدهای جدید افزود: دقایقی برای افراد سیلزده به سختی پیش می رود و چنانچه شرایط انجام کار در هر ساعتی وجود دارد مدیران باید در همان لحظه اقدام کرده و از موکول کردن جلسات حتی به چند ساعت بعد خودداری کنند.
خادمی با اشاره به اینکه اسکان موقت در پلدختر و معمولان باید حداکثر تا سه روز دیگر به اتمام رسد بیان کرد: در مجموع واحدهای تخریبی و غیرقابل استفاده پلدختر 360 واحد است که اسکان موقت و برپایی چادر در زمین برخی از این واحدها صورت گرفته است.
وی اظهار داشت: 130 واحد امکان اسکان موقت در منازل قبلی خود را ندارند که باید علاوه بر جمع بندی اسکان موقت، تهیه زمین مورد نیاز برای ساخت و ساز واحد جدید آنها در دستور کار قرار گیرد.
34 هزار واحد مسکونی لرستان بر اثر سیل نوروز امسال خسارت دیده است.
7269/6060

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آسیب دیدگی ۱۷۴ هزار واحد مسکونی از سیل/ ۷۳ هزار واحد باید از نو ساخته شود

معاون بنیاد مسکن گفت: براساس ارزیابی‌ها کل واحد‌های مسکونی خسارات دیده در استان‌های سیل زده ۱۷۴ هزار واحد است که حدود ۷۳­ هزار واحد باید تخریب و احداث شود و بقیه واحدهای مسکونی نیاز به تعمیر دارند. ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱ اقتصادی راه و مسکن نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه ­­دو سیما گفت: حدود 73­ هزار واحد باید تخریب و احداث شود و بقیه واحدهای مسکونی نیاز به تعمیر دارند.
عزیز الله مهدیان با بیان اینکه تشکیل پرونده برای بازسازی واحدهای مسکونی خسارات دیده آغار شده است اظهار داشت: همه افرادی که خسارات دیده اند با مدارک خود سریع به بنیاد مسکن مراجعه و تشکیل پرونده دهند.
وی گفت: با هماهنگی سازمان ثبت اسناد نیز برای ­­واحدهای مسکونی که مدارک آنها­ مفقود شده است المثنی صادر می شود.
وی ادامه داد: معادل خسارات خانه های در استان های گلستان و مازندران بودجه 24 هزار واحد پیش بینی شده است که برای بقیه نیز به مرور تامین بودجه خواهد شد.
وی گفت: مردم می توانند تعمیر­ خانه های خود را آغاز کنند و با مراجعه به ما هزینه تعمیر واحدهای مسکونی خود را دریافت کنند.
مهدیان افزود : در استان های سیل زده حداکثر تا سه ماه دیگر واحدهایی که نیاز به تعمیر دارند تعمیر می شوند.
وی ادامه داد: برای واحدهای احداثی نیز اگر زمین آنها موجود باشد کار سریع انجام می شود اما برای واحدها مسکونی که زمین آنها از بین رفته یا باید در مناطق دیگر ساخته شوند تامین زمین کمی زمان بر است .
وی گفت:­­در پلدختر حدود 400 واحد درحریم رودخانه هستند که باید جابجا ­شوند و حدود 90 واحد نیز زمین شان را آب­ برده که باید برای آنها تامین زمین شود.
مهدیان افزود: بر اساس روندی که داریم تا پایان سال باید بازسازی در کل مناطق سیل زده کشور انجام شود.
وی ادامه داد: خیرین و سازمان های حمایتی برای تکمیل و قابل سکونت شدن واحدهای مسکونی در مراحل آخر ساخت کمک کنند.
وی گفت: ده روستا در منطقه سیستان در خطر بوده اما اکنون به حالت پایدار در آمده و به دلیل خسارات کم در این منطقه کار بازسازی و ساخت واحدهای مسکونی سریع انجام می شود.
وی ادامه داد: در خوزستان نیز آب فروکش کرده است و به دلیل بازسازی بیشتر واحدهای مسکونی پس از جنگ مقاومت آنها زیاد است و نیاز به تخریب ندارند.
وی گفت: در خوزستان تعداد زیادی از روستاهای درحریم رودخانه های هستند که اگر چه نیاز به بازسازی ندارند اما باید جابجا شوند که این موضوع ممکن است زمانبر باشد.
وی افزود: در استان خوزستان پیش بینی کرده ایم حدود هشت هزار واحد تخریبی و 12 هزار واحد تعمیری باشند.
مهدیان ادامه داد: تلاش می کنیم بازسازی واحدهای مسکونی درخوزستان را نیز به سرعت انجام دهیم.
معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور گفت: بازسازی روستاهای که در استان کرمانشاه براثر زلزله آسیب دیده بودند تا پایان سال 97 به اتمام رسید و 25 هزار واحد روستایی تعمیر و ساخته شد.
وی گفت:­ البته در روستاها افزون بر 25­ هزار واحد 5 هزار واحد ­نیز به جای خانه های فرسوده ساخته شده.
وی افزود: در مناطق شهری استان کرمانشاه نیز کار بازسازی­ و ساخت واحدهای آسیب دیده از زلزله تا پایان شش ماه نخست امسال تمام می شود واکنون نیز 80 درصد آن انجام شده است.
معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور گفت: اینکه در شهرها موضوع بازسازی زمانبر شده است به دلیل افزایش طبقات واحدهای مسکونی از میانگین یک و دو دهم طبقه به سه و هشت دهم طبقه است.
مهدیان گفت: کسانی که هنوز در کانکس یا چادر در حاشیه شهر سرپل ذهاب زندگی می کنند مستاجرانی هستند که منتظر­ دریافت زمین­ هستند تا برای آنها خانه ساخته شود.
وی افزود:​ برای این افراد خانه استیجاری در شهر سرپل ذهاب وجود دارد.
وی ادامه داد : در سرپل ذهاب تعمیر بیش از 10 هزار واحد مسکونی انجام شده اما ساخت­ سه هزار واحد مسکونی برای مستاجران که نیاز به تامین زمین است در حال انجام است.

سید مصطفی سید­ هاشمی معاون برنامه ریزی ستاد اجرایی فرمان امام رحمت الله علیه نیز در این برنامه گفت: فقط درخوزستان برای ساخت 20 هزار واحد مسکونی­ با بنیاد مسکن قرارداد بسته ایم که این ستاد تامین منابع مالی کند و بنیاد مسکن نیز آن را بسازد .
وی گفت: تاکنون در بقیه استان ها وارد حوزه مسکن نشده ایم اما امدادرسانی ستاد اجرایی فرمان امام به روش های دیگر یا در بخش های دیگر درحال انجام است.
هاشمی افزود: 350 هزار واحد مسکونی در استان لرستان و خوزستان تحت پوشش بیمه برکت هستند که براساس خسارات سقف پرداختی برای هر واحد­ 40 میلیون تومان است.
وی ادامه داد: در استان لرستان 90 هزار واحد مسکونی­ تحت پوشش بیمه برکت قرار دارند.
وی گفت: یک سال­ پیش بنیاد احسان برکت راه اندازی و در 10 استان گروه های جهادی برای مقابله با حوادث طبیعی مستقر شدند.
وی افزود: افزون بر کمک های امدادی به سیل زدگان برای استقرار مردم در خانه های خودشان تلاش می کنند.
هاشمی گفت: ستاد اجرایی فرمان امام برای 10 استان سیل زده 30 هزار بسته لوازم خانگی شامل­ یخچال، اجاق گاز، پتو، لوازم اشپزخانه و فرش در نظر گرفته است.
معاون برنامه ریزی ستاد اجرایی فرمان امام رحمت الله علیه گفت: برای استان گلستان 4 هزار بسته فرستاده شده است و تا پایان اردیبهشت همه 30 هزار بسته به انبارهای ستاد اجرایی دراستان های سیل زده وارد می شود.
وی افزود: 325 هزار بسته دانش آموزی نیز در 10 استان توزیع می کنیم.
سید هاشمی گفت: برای تامین شغل در استان های سیل زده 9 هزار راس دام سبک برای کسانی که کل دام خود را از دست داده­ اند در نظر گرفته ایم و به قالیبافان، فعالان صنایع دستی و زنبورداران نیز تسهیلاتی تا سقف 40 میلیون تومان با کارمزد 4 درصد، شش ماه تنفس و بازپرداخت 5 ساله پرداخت می شود.
وی ادامه داد: این مبلغ برای 13 هزار و 200 نفر شغل پایدار و هر شغل برای دو سه دهم نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد می کند.
معاون برنامه ریزی ستاد اجرایی فرمان امام رحمت الله علیه گفت: بنیاد برکت براساس برنامه ریزی در سال 98 باید 70 هزار شغل ایجاد کند و بر­تسهیلات پرداختی در این زمینه نظارت کامل وجود دارد.
وی افزود: اولویت پرداخت این تسهیلات برای مناطق روستایی است.
سید هاشمی گفت : برای کمک به سیل زده گان 250 هزار گروه جهادی راه اندازی­­و بزرگترین محموله امدادی 100 تنی را به اهواز ارسال کردیم.
وی ادامه داد: تاکنون 250 میلیارد تومان کمک امدادی و 550 میلیارد تومان کمک برای اشتغال­ انجام داده ام و در کنار­ تامین شغل بسیاری از کارخانجاتی که تعطیل شده بودند برای تامین اقلام مورد نیاز سیل زده گان راه اندازی شده اند.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان نیز در این برنامه گفت: درمناطق شمالی این استان مردم به سرعت در حال بازگشت به خانه های خود هستند و تعداد افراد کمپ های اسکان به 4 هزار و 600 نفر کاهش یافته است.
وی گفت: درمناطق جنوبی این استان نیز با توجه به اینکه سیل همچان وجود دارد ورودی آب به مناطق ابادان وخرمشهر مدیریت شده است.
وی افزود: ساخت سیل بند سه کیلومتری در آبادان آغاز شده که تا بامداد جمعه تمام می شود .
شریعتی گفت: در شادگان میزان آب رو به کاهش است و امیدواریم تا سه روز آینده مسئله سیل در استان خوزستان حل و وضع تثبیت شود.
وی ادامه داد: متناسب با ورودی سدهای خروجی سدهای استان کاهش یافته است و اکنون خروجی سد کرخه هزارو 200 سد دز 950 ، گتوند حدود هزار متر مکعب در ثانیه است.
استاندار خوزستان گفت: برای اسکان دامدارانی که امکان اجاره نشینی آنها وجود ندارد برنامه ریزی کرده ایم.

سید موسی خادمی استاندار لرستان نیز در این برنامه گفت: پلدختر و معمولان و بیشتر روستاهای این استان­ ­از گل و لای ­پاک شده است و فقط در دو روستا کار ادامه دارد.
وی افزود: در سیل لرستان 760 پل از بین رفت که 150 پل بیش از 20 متر و برخی بیش از 100 متر طول داشتند که این پل های باید پایدار و تثبیت شوند.
وی ادامه داد: اکنون ارتباط جاده ای اولیه در استان برقرار است.
وی با بیان اینکه الویت در استان لرستان اسکان سیل زده گان و ساخت مسکن برای آنهاست گفت: تعداد زیادی واحد تخریبی داریم که زمین آنها قابل استفاده نیست و در پی تامین زمین برای این واحدهای هستیم .
خادمی افزود: تامین زمین برای برخی انجام شده و برای برخی نیز درحال پیگیری هستیم .
استاندار لرستان گفت: به همه کسانی که خانه هایشان که امکان اسکان ندارد در روستاها شش میلیون و در شهرها 12 میلیون پرداخت می شود که با توجه به تکمیل مدارک در پلدختر این مبلغ از شنبه به سیل زدگان پرداخت می شود.
وی با بیان اینکه اسکان موقت کوتاه مدت است و در شهرها مشکل اجاره نداریم گفت: با پیگیری و نظارت وزارت بهداشت تاکنون مورد خاص پزشکی در مناطق سیل زده گزارش نشده است.

احمد علی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این برنامه گفت: پیش از سیل در منطقه هیرمند اقدامات پیشگیرانه انجام و 31 نقطه آسیب پذیر شناسایی و استحکام سازی شده بود.
وی افزود: فقط 10 روستا در منطقه راه زابل به هیرمند دچار آسیب دیدگی شدند و از 452 خانوار آن منطقه 325 خانواده در 4 ارودگاه اسکان داده شدند.
وی ادامه داد: ستاد اسکان تلاش می کند امکانات مناسب را برای سیل زدگان فراهم کند و اکنون غذای گرم میان آنها توزیع می شود.
موهبتی گفت: محموله امدادی ستاد اجرایی فرمان امام نیز پنجشنبه با قطار وارد منطقه­ شد.
وی درباره ورود ملخ های به استان سیستان و بلوچستان نیز گفت:­ 15 هزارو 730 هکتار در این استان سم پاشی شده است و پنج فرودگاه در این استان آماده پرواز هواپیمای سم پاش هستند.
وی با بیان اینکه ملخ ها تا کنون درکانون های کوچک قرار داشته اند­افزود: هشت هزار و 700 هکتار از اراضی که مورد هجوم ملخ ها قرار گرفته اند به صورت پوره و 7 هزار و 300 هکتار به صورت بالغ هستند.

انتهای پیام/

R1012122/P/S7,81/CT12

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

آیا روحانی نامه صدام به هاشمی را افشا کرد؟

کلیدواژه: اقتصاد سيل 98 سيل لرستان پروانه ساخت و ساز

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۴۴۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 325 نفر در مراکز بهداشتی آستارا رایگان ویزیت شدند
 • کمیسیون ماده۱۰۰، سدی در برابر تخریب ساخت و ساز‌های غیرمجاز
 • کمیسیون ماده ۱۰۰ سدی در برابر تخریب ساخت و ساز‌های غیرمجاز
 • استاندار لرستان از مناطق سیلزده کوهدشت بازدید کرد
 • قانون درباره ساخت و ساز غیر قانونی چه می‌گوید؟
 • ارائه بیش از ۵۰۰ کتاب و مشاوره‌های حقوقی رایگان به شهروندان با حضور ۶۰ قاضی بازنشسته / رونمایی از ۳۰ عنوان کتاب / برپایی نشست‌های قضایی از سوی پژوهشگاه قوه قضاییه
 • لغو سفر روحانی به کرمانشاه/ مذاکره با چاقوکش؛ نه/ ابلاغ وظایف کارگروه بازسازی و نوسازی استان‌های سیل‌زده/ بازدید رئیس جمهور از مناطق سیل‌زده اهواز/ تبریک به فرمانده جدید سپاه
 • حدود 2 هزار خانواده سیلزده سیمرغی کمک معیشتی دریافت کردند
 • شناگر ایرانی راهی فینال ماده ۱۰۰ پروانه شد
 • ۱۱ هزار سیلزده، غربالگری سلامت روان شدند / ۵۰۰ هزار مازندرانی در معرض دیابت هستند
 • اسکان دائم سیل‎زدگان تا یک سال آینده
 • گلستان| سیمان و صدور پروانه ساختمان در مناطق سیل‌زده رایگان است
 • تسهیلات اسکان اضطرای از فردا به پلدختری‌ها
 • ساخت و تعمیر2 هزار واحد سیلزده لرستان به مرکزی واگذارشد
 • اجرای 15 مورد قلع و قمع ساخت و ساز غیر مجاز در بهشهر
 • گل و لای خانه‎ها تقریبا پاکسازی شده/تسهیلات اسکان اضطرای از فردا به پلدختری‌هاداده می‌شود
 • اسکان دائم و موقت سیلزدگان، فاز دوم امدادرسانی
 • رایگان شدن آب و برق مدارس، تلقی بی ارزش بودن این منابع را به همراه دارد
 • پرداخت تسهیلات بدون سپرده‌گذاری در طرح جدید ساخت و ساز مسکن در بافت‌های ناکارآمد شهری